Reproduktory, nasienie, krycie klaczy - co polecacie ?

Dziękuję za podpowiedzi! Astil L - zakochałam się!! Czy ktoś wie gdzie można znaleźć warunki Stanówki Agro-Handel Śrem?
Astil L to 1500zł, w tym masz chyba jedno pobranie ( albo 3??) już nie pamiętam, plus oczywiście vat 😉 Na prawdę fajny koń, szkoda że nam nie pykło  😕 Teraz w 5 latkach zajął 4 miejsce, z niedużą stratą do 1, ładnt styl ma.
Hej niepokoi mnie pewna rzecz , od razu zaznaczam że czekam na lekarza , ale coś się doczekać nie umiem  🙄
Kryłam klacz 46 dni temu dokładnie. Badana była raz- źrebna. Miała być zbadana na 40 dzień jak to się zwykle robi no ale jak mówię- czekam. Tymczasem niepokoi mnie jedna rzecz i pomyślałam, zapytam najpierw tu może mnie trochę uspokoicie.. a może właśnie nie.  😲 Boję się że ona nie jest źrebna, że zresorbowała . Czemu  : kilka dni temu po wsi jeździł bryczką gość z kucykiem. Zaparkował tym kucykiem pod sklepem ( mieszkam za sklepem, tam miałam konie na pastwisku ) i ten kucyk rżał jak najęty  🤣 Moja oczywiście ogon w górę i podniecona . 😍  Nie wiem właśnie czy podniecona bo " ooo nowy koń ",  czy mógł to być objaw rui ( poza tą sytuacją nie zauważyłam u niej objawów rujowych ) Druga rzecz to ostatnio jak jej trochę rozchyliłam wargi sromowe zauważyłam taką brązowo- krwistą zaschniętą wydzielinę która jej te wargi zlepiała. No i jak na szpilkach czekam i czekam co mi powie lekarz , ale powiedzcie czy mam się bać że zresorbowała czy nie panikować ? To byłby jej ( i mój :p ) pierwszy źrebak. Kolega hodowca mówi , że nie mam panikować, że jego klacze też mają takie " zlepki " na wargach .
W stajni, gdzie trzymam kobyłę to klacz w zaawansowanej cięży dostała rujkę i wtedy się dopiero bali, że poroniła i nikt nie zauważył. Przyjechał wet, zbadał i stwierdził, że źrebak na miejscu. Czekaj na niego, usg prawdę powie i tyle.
Powiedzcie mi co myślicie o tym aby trzy latke PKZ pokryć ogierem SP?  Myśle o tym aby miała pierwsze wyźrebienie lekkie,no i tego źrebaczka bym sobie już zostawila do hodowli bo taki pogrubiany fajny do rekreacji by był. Czy byscie normalnie kryli pierwiastke zimnokrwistą też ziemiakiem? 
Powiedzcie mi co myślicie o tym aby trzy latke PKZ pokryć ogierem SP?  Myśle o tym aby miała pierwsze wyźrebienie lekkie,no i tego źrebaczka bym sobie już zostawila do hodowli bo taki pogrubiany fajny do rekreacji by był. Czy byscie normalnie kryli pierwiastke zimnokrwistą też ziemiakiem? 


To lepiej ogierem pełnej krwi angielskiej, bo będziesz miała i lekki poród, i kasę za konia którego wyprodukujesz. Amerykanie za Huntery płacą niebagatelne sumy. A po sp, to będzie ni pies, ni wydra 😉
lusia722   poskramiacz dzikich mustangów i jednorożców
30 maja 2018 12:50
titina naprawdę ktoś kupuje miks pkz i xx jako huntera?
titina naprawdę ktoś kupuje miks pkz i xx jako huntera?

Jak będzie skakał to anglojęzyczni z wysp lub zza wielkiej wody zapłacą.
lusia-huntery w UK są teraz... tanie? bardzo tanie? szczerze nie wiem czy ktoś będzie się kusił na transport z PL. W dużo lepszej cenie są klasowe zimnokrwiste- wystarczy podpytać naszej forumowej PaulinyL
o rynek USA to warto pytać smoka, bo ten jest na bieżąco jeśli chodzi o konie skaczące za dobre pieniądze 😎
pewnie kolejna perełka w "smokowej" stajni też opuści PL.
Jak klacz zimn. z fajnym papierem to szkoda jej psuć czymkolwiek szlachetnym,
Tym bardziej, że poród w wypadku takiego miksa wcale nie musi być lżejszy
ogurek, lubię to 😀
.
kasiarafal- napisz do PaulinyL ( na fb Paulina Liwińska) od pkz, hodowli itp. nie ma na rv lepszego speca.
lusia722   poskramiacz dzikich mustangów i jednorożców
31 maja 2018 21:28
Ja to kompletnie inaczej pojmowałam huntery, bo one zdaje się skaczą na styl?
Chyba, że coś mieszam?
Więc mnie zaciekawiło pkz+xx

Zawsze można znaleźć dobrego niedużego reproduktora w obrębie danej rasy.
Niż tworzyć chore mieszanki jak mój tinkero-konik 😵
Wiecie chodzi mi o to że jak pokryje PKZem to jeśli chciała bym  w przyszloci sprzedac to pójdzie raczej na pewno na rzeź...  A takie pogrubiany,to bym sobie zostawila do jazdy mojej która nie jest wymagajaca...a jak by przyszedł wariant sprzedaży to koń ma szanse że pójdzie w dobre ręce... 
Myślałam że jak pokryje ogierem mniejszym gabarytowo to wyźrebienie bedzie na pewno lżejsze bo i źrebak mniejszy...
No ale ja zielona jestem...
Widziałam kiedyś taka mieszanke i bardzo mi wpadl w oko ten koń,az sie zdziwilam że to taka mieszanka.
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
31 maja 2018 23:19
kasia2107rafal, może poszukaj ogiera śląskiego po xx? Większa szansa na harmonijnie zbudowanego źrebaka niż po xx.
https://www.bazakoni.pl/bel-maximusbh-dietmar-bereta
https://www.bazakoni.pl/sonet-dastin-sorbona
Pieprzenie, mam klaczkę po xx, od sp, gdzie folblut poprawił jakość kopyt i budowę kończyn, a widziałam już takiecpokraki po półkrewkach ,że aż miło :/
Jak by nie patrzeć, to wszelkie sp wywodzą się zasadniczo z krycia "zimnioków" folblutem 😉 czy inną szlachetną rasą.
Jak sama nazwa wskazuje.
Ja to kompletnie inaczej pojmowałam huntery, bo one zdaje się skaczą na styl?
Chyba, że coś mieszam?

Huntery w sensie konie startujące na zawodach/pokazach w klasach "hunter" - tak. Mogą nawet występować w wersji eleganckiego kucyka, na którym brytyjskie dzieci skaczą przez przeszkódki  😉 Natomiast huntery w sensie "pierwotnym" to konie do polowań, które będą biec kilometrami i skakać wszystko po drodze, bardziej typ konia do crossu niż rasa. Tradycyjnym sposobem uzyskiwania huntera była właśnie krzyżówka xx z czymś cięższym, np. Irish Draught, Cleveland Bay czy nawet Clydesdale. Krzyżówka Irish Draught + folblut z okazjonalnym dolewem półkrwi stworzyła rasę Irish Sport Horse. A że po UK zawsze plącze się sporo koni w typie coba czy tinkera i do tego stada odrzutów z torów wyścigowych, to jakiegoś tam huntera można z tego łatwo wyprodukować.

Co do wielkości źrebaka, to przecież był nawet eksperyment ("The maternal effects on growth and conformation in Shire horse-Shetland pony crosses", jakby ktoś chciał), w którym klacze szetlandy kryto ogierami zimnokrwistymi i po prostu źrebaki dopasowywały się do wielkości matki i rosły tylko na tyle, na ile miały miejsce, a wystrzelały do góry po urodzeniu. Z kolei źrebak od klaczy shire po szetlandzie urodził się rzeczywiście mniejszy niż średni shire, ale 1)nie rozważamy chyba krycia szetlandem, a przy kryciu xx/sp różnica w porównaniu ze źrebakiem po zimniaku może nie być znacząca, 2)mniejszy niż programowo źrebak nie gwarantuje lekkiego porodu. A skoro klacz jest zimnokrwista, to powinna być zdolna do urodzenia normalnego źrebaka zimnokrwistego.
Oczywiście że klacz jest zdolna do urodzenia zimnokrwistego źrebaka, nie twierdze że nie. Tyle że myślałam że jeśli ogier bedzie mniejszy gabarytowo to zrebie także w związku z czym m pierwsze wyźrebienie było by lekkie...  Ale ja sie za bardzo na rozrodzie nie znam bo dopiero zaczynamy. A chciała bym dla siebie do rekreacji takiego lżejszego tuptusia bo mam ta zimnokrwistą i małopolke ale ona ma już 16 lat i ostatnie wyźrebienie zakonczylo sie martwym źrebakiem,a potem podupadla na zdrowiu więc daje jej spokój.
Ta zimnokrwista też nie jest jakas szczegolnie gruba,tylko średnia,i myśle że źrebak był by taki lekko pogrubiany i o takiego mi właśnie chodzi.

Ostatnie zdjęcie za duże.
ona taka nie za duża jest?
Tak mi się wydaje po tym zdjęciu z jeźdźcem.
Na użytkowego konia dla siebie to może by faktycznie folblutem...
ale ja zboczona jestem na punkcie folblutów :-)
No ja mam 175 cm,także ona za duża nie jest i dlatego tak wpadłam że ten źrebak by mógł być calkiem fajnym koniem do rekreacji.
Natomiast huntery w sensie "pierwotnym" to konie do polowań, które będą biec kilometrami i skakać wszystko po drodze, bardziej typ konia do crossu niż rasa. Tradycyjnym sposobem uzyskiwania huntera była właśnie krzyżówka xx z czymś cięższym, np. Irish Draught, Cleveland Bay czy nawet Clydesdale.

W US wiem ze hunting to cos innego. Ale w UK huntery te "wystawowe" ktore ida na showing nie maja wiele wspolnego z konmi do huntingu, tzn zapitalania po mokrych polach za psami. Tradycjne konie do huntingu to rzeczywiście 3/4 xx i irish draught, bo: kon ma skakac plotyale itp ale ma byc grzeczny, a xx czy niektore polkrewki wyskoczyly by ze skory przy 20-paru koniach galopujacych razem i psach do tego. Plus czasem trzeba przejechac po drodze gdzie jezdza auta. Wiec ten dolew zimnoka ma sens. A Irish Draught sa wlasnie bardziej w typie Twojej kobylki kasia2107rafal, one sa raczej lzejsze niz nasze zimnoki. Wiec pomysl moze być nieglupi :-)
Hej szukam informacji o ogierze Kirkor. Był wspomniany, ale nie znalazłam nic więcej .
To co myślicie o tym ogierze dla niej:
https://www.bazakoni.pl/regon-west-rewolta
Czemu akurat ten ogier?
Szczerze mówiąc to dlatego że u mnie z ogierami szału nie ma,ten jest w miare blisko i wpadłam mi w oko.... A i dolew anglika że strony matki ma... 
Wiem że lepszy by był folblut ale u mnie kurcze nie ma za bardzo takich...musiała bym z nią jechać kupe km.
Skąd dokładnie jesteś? Dla mnie potomstwo Westa jest mhm słabe, jeździłam kilka klaczy sp ( w tym od matek kozienickich xx) i łupy w budowie i charakterze:/ jak to ma być koń dla Ciebie to wybierz coś fajnego, a nie pierwszy lepszy byleby pokryć. A i nie pocieszę cię... na ubojniach tyle samo zimnokrwistych co i w typie.. ( matka młp pokryta zimn i na odwrót).
Pomorskie,powiat Kościerski okolice Kościerzyny.
patrzyłaś w wykazie pzhk? w  takich samych "odległościowo" okolicach jak  Regona jest też kilka innych- może akurat coś Ci przypasuje bardziej 🙂
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się