Rodzaje ściółek, narzędzia do czyszczenia

A ja bym chciała zdać relację z pelletu 🙂
Mam konia który stoi na pellecie słomianym, ale to czysty koń i pellet sprawdza się super 🙂
Natomiast drugi koń tzw. "Gnojarz" stoi teraz na pellecie z drzew iglastych, tak jak mi poleciłyście - i jest zdecydowanie lepiej ! 🙂 faktycznie chłonie dużo więcej niż pellet słomiany i ładniej pachnie 🙂
Wydaje mi się że niestety pellet drewniany bardziej się pyli niż słomiany. Jak sprzątałam i przyszedł przeciąg to normalnie taki pył się uniósł, a ze słomianego pelletu przy tym samym przeciągu prawie nic się nie uniosło, może lekko takie okruszki słomiane. Zauważyłam też że koń od razu po wyjściu z boksu się tarza -czego wcześniej nie robił hmm? Pellet pościeliłam suchy, nie moczyłam go i koń go udeptał i zrobił się taki piaseczek z tego 🙂 a zakupiłam go w Castoramie i był dosyć drobno zgranulowany 🙂  :kwiatek:
Zauważyłam też że koń od razu po wyjściu z boksu się tarza -czego wcześniej nie robił hmm?


To akurat nie musi wynikać ze zmiany ściółki tylko przypadkowo się zbiegło z porą roku - linienie się zaczyna. Moim nic nie zmieniłam a od dwóch czy trzech dni wszystkie trzy już w drodze na wybieg składają podwozia i się błotkiem panierują  😀iabeł:
kasztankaija   Love you more and more and more.
22 marca 2018 00:34
Dziewczyny, a jak z pelletem słomianym? Jadły go wasze konie? Bo mam takiego żarłoka i boję się, że w nocy (tylko wtedy jest w  boksie) nażre się tego. Dziś jest pierwszy dzień na tym i aż się boję, czy jutro nie zastanę "pustego"  boksu 😵
ed
U mnie po przetestowaniu wszystkich możliwych podłoży najlepiej sprawdza się pelet z drzew iglastych ale taki klasy premium bez domieszek kory i gałęzi czyli niestety najdroższy.
Z punktu widzenia mojego konia z rao najlepiej było na trocinach alspan, pelet wygrał natomiast łatwością sprzątania.

Ale jak zauważyłaś zdania są bardzo podzielone więc i tak musisz sama przetestować różne 😉


koniczkowaaa mój teraz stoi na pellecie z drzew iglastych bo czekam na dostawę słomianego (na którym stoi cały czas) i póki co to nie zanotowałam większej różnicy. Wydaje mi się, że granulki trochę wolniej się rozpadają niż przy słomianym. No i może poza zapachem, który jest na korzyść drzewnego  😍 Mój też ma RAO i po przestawieniu na pellet objawy się wyciszyły, w stajni teraz nie zdarza mu się kaszleć.

BeAtra na jakim drzewnym teraz stoicie? I z ciekawości, ile płacisz za tonę?

zembria   Nowe forum, nowy avatar.
23 maja 2018 09:59
Gdzie najkorzystniej kupić pellet słomiany w pojedynczych workach? Musze wziąć ze 3 worki na próbę. Mam lniana sciolke, ale jest troche za leķa i dużo konie wywlekaja na zewnatrz stajni.
Robaczek M.   i jej gniade szczęście:)
02 czerwca 2018 12:48
Mam pytanie 🙂
Szukam ściółki idealnej 😉 bardzo lubie słomę ale niestety Seniorka ma problemy z poruszaniem się w boksie jak ma zbyt głęboko pościelone, musimy jej udeptywać tą słomę, bo ona taka troszke koślawa na tylne nogi 😉 za mało też nie nasypie bo jakby czasem się położyła to będzie miała twardo, bo mamy klepisko. No i mam kucyka, któremu chcę ograniczyć kurz w boksie.
Myślę o pellecie słomianym lub o słomie lnianej. Zależy mi też na mniejszej objętości obornika i na tym żeby bez problemu zabrali mi go jako nawóz (trociny chyba odpadają, prawda?)
Pomożecie? 🙂
Pallet słomiany konie często podjadają. Jeżeli nie jest mokry może być różnie. Na worki można kupię Eco pallet drewniany. Wg mnie jest bardziej wydajny.
Robaczek M.   i jej gniade szczęście:)
02 czerwca 2018 14:27
To może lepiej nie, bo kucyk jest dość żarłoczny i jeszcze się zatka
A z tym pelletem drewnianym to nie będzie problemu żeby zabrali pod zboże?
trzeba popytać, nasi rolnicy biorą
Cześć, mam pytanie do osób trzymających konie na trocinach, co z nimi potem robicie (z trocinami, nie z końmi  🙂😉? Bo mnie nikt z rolników nie chce potem obornika odbierać....
Iskra, ja trochę tego nie rozumiem. U nas (DE) zabierają i na własne oczy widuję nasze troty na okolicznych polach.
u mnie jeden sąsiad bez marudzenia zabiera trociny. Mówi, że kładzie pod iglaki.
No właśnie.....u mnie obornik wyrzucają tylko na pola i mówią, ze trociny się nie nadają.....
Czy jest jakiś sklep / dostawca w necie gdzie na szybko dostanę 1/2 worki pelletu ? I jaki wybrać, bo z tego co widzę w internecie to też pellety są różne.
Potrzebuję czegoś dla konia wiecznie bawiącego się wodą w poidle do podsypania pod poidłem coby ładnie wchłaniało, a koń nie zalewał całej stajni. Przyszedł mi na myśl takie pellet, ale chcę najpierw móc kupić 1/2 worki żeby sprawdzić czy takie rozwiązanie ma w ogóle sens.
Klami, u nas takie konie mają kastę wstawioną pod poidło. I to się sprawdza najlepiej 🙂. Taką budowlaną.
epk, obawiam się, że to może nie zdać egzaminu. Wszelkie wiadra czy "wanny" z wodą stanowią dla niego najdoskonalszy obiekt zabawy. Repertuar ma pełen, od plucia, wylewania wody z pyska, wsadzanie nogi, przepychanie wiadra po dmuchanie w ta wodę..... W ogóle "najfajniej" jest z impetem wsadzić nogę do pełnego wiadra z rozbryzgiem na 2 metry. Obawiam się, że jak w tej kaście uzbiera się trochę wody, to on będzie skłonny zrobić istny potop. Już ma przezwisko "kaczka".
Kłami jesli pellet to najlepiej sprawdzi Ci się drewniany bo on zdecydowanie lepiej chłonie niż słomiany. Zobacz w Castoramie tylko zwróć uwagę na to aby był z drzew iglastych. W Leroy Merlin też mają.  🙂
A może pelet wsypać do kastry pod poidłem? Nie będzie lustra wody prowokującego do zabaw, pelet nie będzie roznoszony po boksie, łatwo go wymienić, a jeśli jednak poleje się więcej wody, to wszystko najpierw zacznie wypełniać kastrę zamiast zalewać podłogę. Albo kastra z peletem + dodatkowy pasek peletu wokół niej na wszelki wypadek, jakby koń zaczął bardzo artystycznie chlapać?
Klami macie przy poidle zaworek? U moje podtapiającego boks i bawiącego się wodą egzamin zdało przykręcenie wody w poidle do połowy. Wolniej się napełniało i już nie kusiło do zabawy
Pallet słomiany konie często podjadają.


Jak nie są głodne - to nie podjadają ! Powinny mieć siatkę z sianem lub sianokiszonką i zapewniam że nie będą żarły peletu
Moje tez podjadaja i to chetnie,, szczególnie taki jeszcze w granulach, mimo siatek z sianem do woli.
ed
Hej. Gdzie najkorzystniej teraz zamówić pellet słomiany?? Potrzebuję tonę, ale ceny powalają... przeszukuję już strony, ale nic poniżej 800zł nie znajduję... Może macie jakiś sprawdzonych dostawców??
ed
Przerzucam sie na pellet sosnowy ale cenowo to masakra.
Najtaniej znalazłam po 750zł za tonę + wysyłka
saganek Ja zamawiałam przez dobry rok z "Węglosort", przychodzi tona na palecie, big bag był po 680 zł ostatnio jak kupowałam (kilka miesięcy temu, więc mogło się coś pozmieniać), w workach ("gospodarczych", tona pelletu, jakieś 50 worków około) było za 740 zł chyba (w tym już wysyłka, stałym klientom co jakiś czas wysyłają smsy z promocjami - ostatnio miałam ofertę 400zł za tonę + dostawa, czyli +/- jakieś 560 zł/tona w big bagu). Ogłaszają się na OLX i Allegro też. Co do jakości - nigdy nie miałam zastrzeżeń (ładnie pachniało, zero grzyba i innych niespodzianek) a parę-paręnaście ton już przerobiłam. Jak ktoś chce, to wrzucam linka do ich strony, tam jest kontakt itd.

http://weglosort.pl/kontakt/
Wikusiowata - na jaki czas wystarcza taki big-bag? W moim przypadku - boks 3,5x4 m, koń dość czysty (srajdoli w jedno miejsce) i z założenia w boksie tylko nocuje - maks 12 h. Słomy mam na styk i zastanawiam się czy szukać słomy w cenie kosmos, czy zakupić nieco pelletu.
zielona_stajnia Mam dwa hucuły, jeden tak jak Twój - czyścioch raczej, drugi okropny brudas. Boksy mam mniej więcej takie same jak Ty (3,5 x 4.1 m), też tylko nocują w boksie (maks 12 h, czyli tak samo jak u Ciebie, częściej krócej, do 7-8 h) Jakbym miała tak ocenić biorąc pod uwagę tylko czyściocha, to taka tona pelletu starczyłaby mi na jakieś +/- na 2,5-3 miesiące na konia "czyściocha" (zależnie ile spędza czasu w boksie w ciągu tych miesięcy i jakie to miesiące). Z tym, że ja przy dwóch koniach i pracy w domu mogę sobie pozwolić na sprzątanie praktycznie na bieżąco, co zajdę do stajni nakarmić/posprzątać/zajrzeć co tam u sierściucha to zbieram kupy przy okazji, więc nie mam raczej przypadku że wymiesza mi pellet z zadeptanymi kupami. Pierwsze ścielenie (czyli po wysprzątaniu do zera) to jakieś 15-18 worków (w zimę dowalam więcej, niech mają materacyk 😀 ). Potem sprzątam na bieżąco i dosypuję głównie tam, gdzie zebrałam siki (czyścioch rzadko sika w boksie, za to zaraz po wypuszczeniu leje tuż za drzwiami stajni  🙄 ). Oczywiście jak np. akurat wypadnie odrobaczanie to sprzątam znowu do czysta i tona starczy na krócej (bo znowu dochodzi "startowe" ścielenie). Tylko jeśli koń jest typowym odkurzaczem, to trzeba uważać, u mnie "brudas" pomimo siana którego nie był w stanie przejeść (luzem i w siatce - różne kombinacje były. siano zawsze najlepszej możliwej jakości, głównie zbierane z własnych pól pod moją kontrolą) z uwielbieniem wciągał pellet i potem bałam się, czy się cholera nie zatka. Nie zatkał się, aczkolwiek z jego powodu znowu przeszłam na słomę, bo nie opłaca mi się kupować dwóch różnych ściółek dla dwóch koni (koszty dostawy głównie by mnie zjadły) - a miałam dosyć obserwowania go z duszą na ramieniu, czy nie zakolkuje ani nic.  😵
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się