Wady budowy, ocena eksterieru

zembria,  możesz wstawić zdjęcie? Nawet obcięte bez głowy i ogona byle był ten grzbiet widoczny :kwiatek:
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
27 kwietnia 2018 07:31
Nie, niestety :\ nie mam zdjec. To klacz znajomej ktora stoi kilkadziesiat km odemnie.
edit. znalazłam w necie zdjęcie tej klaczy, słabe do pokazania o co chodzi, ale widać że między łopatkami kłębu nie ma, zaczyna się dalej, jest mało wydatny i kończy praktycznie w miejscu gdzie normalnie wypada połowa siodła.
W zasadzie wygląda mi to tak samo, jak koń ze zdjęcia które wrzuciła lira. Tzn ta luka między łopatkami. Mnie to zastanawia jak to się zdrowotnie z czasem może odbić? Może w ogóle ? I jako jaką wadę budowy to zaliczyć, czy faktycznie szablasty kłąb istnieje taki termin?
zembria, to pocieszające co piszesz  🙂. Podobnie jak Megane, mamy nadzieje, że w trakcie wzrostu coś się naprawi.
Idę robić drugie podejście do bardziej dokładnych zdjęć. Powiem wam też, że na zdjęciach nie wygląda to tak osobliwie jak na żywo. Mam wrażenie, że koło kłębu jest jakby obrzęk, więc na zdjęciu też mało wyraziście widać samą kość kłębu (nie zamotałam? 😉). A i ta maść nie ułatwia zobaczenia szczegółów na zdjęciu.
edit
mam inne zdjecie


Aaa, źrebak ma niecałe dwa tygodnie.
I już uciekam  🙂
Bardzo ciekawy przypadek 🙂
No nic, będę obserwowała wątek, bo nic nie podpowiem, nigdy się z tym nie spotkałam. A z doświadczenia wiem, że młode źrebaki są czasami jak z gumy/plasteliny więc wszystko może się zdarzyć. Nie wyciągnie się z tej wady, to na 100% ale może być ona finalnie niewielka. Ma dwa tygodnie, wszystko przed nim 😉 jak bryka to ok.
Zdrówka dla konika  😍
wygląda jakby miał zad i od razu taki cofnięty kłąb.
Ja bym jednak zrobiła RTG tego kłębu tak z ciekawości nawet. Majątku to nie kosztuje, a może się przydać. Jak nie do oceny zmian, to może do rozwoju nauki i weterynarii 😉
chyba mój problem bardziej pasuje tutaj, niż do wątku żółtodziobowego 🙂
mam kilka pytań do osób, które mają konia ze zgryzem karpiowatym, albo chociaż mają jakąś wiedzę na ten temat. trzeba częściej robić zęby, to już wiem. jak z jedzeniem? bo słyszałam, że takie konie mają z nim problem. jak z jeżdżeniem, z wędzidłem? nie mam na ten temat zbyt dużej wiedzy (nawet raczyłabym stwierdzić, że nikłą), a trafił mi się taki gagatek i nie wiem co z nim dalej 😵



Do się coś z tego wywróżyć?
Melduję, że wet widział naszego źrebaczka i jedyne co, to powiedział że można zrobić rtg dla zobrazowania wyrostków kolczystych, żeby wiedzieć z czego wychodzimy. Ale najpierw trzeba zakantarkować malucha, żeby grzecznie stał.
Aha, powiedział jeszcze, że czasami rodzą się źrebaki z krzywym kręgosłupem np. ze skoliozą i różnie z nimi bywa 🤔
Fakt, jednego pamiętam, od starszej klaczy, chodził dość długo wygięty w jedną stronę, ale wyszedł z tego na szczęście.
Póki co uzbrajamy się w cierpliwość i cieszymy się wesołym, ufnym i przesłodkim źrebaczkiem  🙂
Shhera, kiedyś na takiego konia mówiło się "cybaty". Najwyższe miejsce kłębu dużo wyżej niż najwyższe miejsce zadu. Miałam takiego konia - wymaga starannego dopasowania siodła, żeby nie leciało do tyłu ani nie odbiło kłębu.
Nie, niestety :\ nie mam zdjec. To klacz znajomej ktora stoi kilkadziesiat km odemnie.
edit. znalazłam w necie zdjęcie tej klaczy, słabe do pokazania o co chodzi, ale widać że między łopatkami kłębu nie ma, zaczyna się dalej, jest mało wydatny i kończy praktycznie w miejscu gdzie normalnie wypada połowa siodła.

Myślę, że mowa o klaczy, którą obie znamy. Klacz bardzo trudna przez swoją budowę. Dziwny kłąb swoją drogą, problemy z łopatką i wyższy zad. Ciężko było jej dobrać siodło. Niestety bezterlicówka tutaj sprawiła się "najlepiej", ze względu na to, że jako jedyne jej aż tak nie przeszkadzało. Jednak koń nie jest jeżdżony w ustawieniu i nie ma mięśni, więc tutaj są też duże braki w jeździe. Każde spięcie jeźdźca powodowało u klaczy ból, a w konsekwencji próby zrzucenia jeźdźca. W tym przypadku świetnie sprawdziłoby się siodło na miarę, jednak koń przez długie przerwy wciąż zmienia swoją budowę.
Tutaj trochę lepiej widać budowę:

Shhera, kiedyś na takiego konia mówiło się "cybaty". Najwyższe miejsce kłębu dużo wyżej niż najwyższe miejsce zadu. Miałam takiego konia - wymaga starannego dopasowania siodła, żeby nie leciało do tyłu ani nie odbiło kłębu.

A który to niby cybaty? Ten gniady?  😁
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
14 maja 2018 09:34
Behemotowa Tak, o nią mi chodziło 🙂 A to widzisz nie wiedziałam, że jednak sprawia jej to problemy takie. Widziałam ją kilka razy zaledwie, ale pamiętam że jej właścicielka wpsominała mi jedynie o problemie z doborem siodła. W sumie to logiczne, że z tak zbudowanym kłębem i szyją będą problemy z prawidłowym ustawieniem i budową mięśni, no ale nie jest to koń którego należy uśpić, bo cierpi, jak sugerował jakiś weterynarz.
zembria, z tego co mi wiadomo to żaden Wet tak nie sugerował 😁 jedyne zoofizjo namawiali na jazdę na wędzidle i by przód konia unieść, zacząć prace na ustawieniu, bo inaczej ją będzie cały czas coś bolało.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
14 maja 2018 14:54
Nie, nie! Nie o tej klaczy 🤣 a'propos tego źrebaka.
Aaa, juz sie zdziwiłam 😁
Lira -ja bym sie nie przejmowała taką budową, bo sporo źrebaków tak ma. Zdjęcie  z netu:




Konik będzie miał długi kłąb i tyle 😉 Wyrośnie i proporcje sie zmienią -grzbiet sie wydluży.
E. No właśnie. Sorki, myślałam, że to o ciązy i źrebakach.
Żeby nie brudzić. Napiszę, że Wiele źrebakó ma taką budowe i później są normalne.
tajnaa, chyba nie ten wątek 😉
Da się coś powiedziec na podstawie tego zdjęcia?
W jakim wieku konik? Słabe zdjecie -ale widać slabe kopyta (przód) i nieciekawy tył -jakieś wyprostowane stawy skokowe? Trzeba inne zdjecie!
LP na bank sztorcowy.
postaram sie jutro wrzucic aktualne zdjecia.
udało mi sie zrobić takie, małe dziecko nie pozwala 🙂
Koń 3 lata skonczone w kwietniu
Karolinamix, zmniejsz zdjęcia!
poprawione
Da się coś z tych zdjęć powiedzieć?
a co to za rasa, jakiś ślązak? i czy to ew. koń do kupna?
to co się rzuca na pierwszy plan to, mało szlachetna głowa,  oko "bez błysku" nisko osadzona ciężka szyja, (szkoda, że stoi jak ostatnia fleja,bo to też nie pomaga w ocenie) LP chyba sztorc, ale ciężko ocenić po uciętych zdjęciach. Reszta jest ok, tzn patrząc na zdjęcia, to pewnie można by było się do czegoś przyczepić jeszcze, no ale to tylko zdjęcia i na każdym wygląda inaczej. No i koń jeszcze rośnie, więc się wyrówna z czasem 🙂
Jeśli do kupienia, to bym się za niego nie brała 🙂
Sp. Matka Wlkp ojciec Bibigar mlp. Ogólnie około 170cm wzrostu i ogłowie na niego to duży cob mały full.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się