Szczepienia - wszystko na temat

zielona_stajnia, dzięki 🙂 Czyli rozumiem, że ta grypa co dwa lata wpada tylko z powodu łączenia z tężcem? No to w sumie zgadza się z tym co powiedział mi weterynarz, herpesa też potwierdził, mogę odpuścić.
Jedynie co to mam wątpliwość z tego powodu, że nawet jeśli koń nigdzie nie jeździ, to migrują pozostałe, inne jeżdżą na zawody itp. W tedy też jest większe ryzyko.. Nie mamy własnej stajni, a stoimy w "sportowej", w których jest kilku różnych zawodników, niekiedy konie zmieniane są jak rękawiczki no i jeżdżą w różne miejsca. Jedynie co, to mogę mieć pewność, że pozostałe konie są szczepione (inaczej nici z zawodów), więc tak na logikę to i moje są bezpieczne bez szczepienia?
gllosia - dokładnie, grypa po prostu wypada z tężcem. Na pytanie czy Twoje konie są bezpieczne w temacie grypy nie odpowiem, teoretycznie tak, a nawet jeśli to grypa wykryta szybko jest uleczalna i stosunkowo niedroga w leczeniu, w przeciwieństwie do tężca.
zielona_stajnia, wet też mnie uspokajał i mówił, żebym ta grypą w ogóle się nie przejmowała.. Ogólnie ufam mu, tylko do tej pory wszystkie konie były szczepione na wszystko co pół roku, a wcześniej nigdy nie musiałam się tym samodzielnie zajmować, więc nie mam w temacie wielkiej wiedzy. Lubię mieć wszystko poukładane i mieć pewność, że jest dobrze, by potem nie mieć dodatkowym problemów w przyszłości. Ale już teraz chyba rozumiem co i jak 😉 Wiem też, której szczepionki unikać, dlatego nie będę się zgadzać na szczepionkę  Equilis p.T, bo po niej są komplikacje.
Czy mogłabym komuś wysłać na pw zdjęcie szczepień z paszportu, żeby mi ktoś powiedział, czy powinnam zaszczepić czy nie? Bo ja już zgłupiałam. 🙇
Ślij
Jakby ktoś szukał szczepionki na sam tężec to jest taka:
https://www.bioveta.pl/produkty/produkty-weterynaryjne/cloteid-zawiesina-do-wstrzykiwan.html
[quote author=zielona_stajnia link=topic=286.msg2787758#msg2787758 date=1527756265]
Jakby ktoś szukał szczepionki na sam tężec to jest taka:
https://www.bioveta.pl/produkty/produkty-weterynaryjne/cloteid-zawiesina-do-wstrzykiwan.html
[/quote]
super info, a wiadomo jaka cena ?

zielona_stajnia, wet też mnie uspokajał i mówił, żebym ta grypą w ogóle się nie przejmowała.. Ogólnie ufam mu, tylko do tej pory wszystkie konie były szczepione na wszystko co pół roku, a wcześniej nigdy nie musiałam się tym samodzielnie zajmować, więc nie mam w temacie wielkiej wiedzy. Lubię mieć wszystko poukładane i mieć pewność, że jest dobrze, by potem nie mieć dodatkowym problemów w przyszłości. Ale już teraz chyba rozumiem co i jak 😉 Wiem też, której szczepionki unikać, dlatego nie będę się zgadzać na szczepionkę  Equilis p.T, bo po niej są komplikacje.

dokładnie

Edytuj posty!
titina - będę pod koniec tygodnia u wetki to zapytam.
Pytanie co do szczepień, bo się zgubiłam...
Zawsze startowałam z koniem w okresie letnim i miałam zrobioną bazówkę i koń szczepiony potem co roku w kwietniu i startowaliśmy do września, czyli w ważnym szczepieniu (wciągu 6 miesiecy od zaszczepienia byly starty, ale pomiędzy jednym szczepieniem a drugim był rok przerwy).
Coś się pozmieniało i teraz by startować muszę mieć szczepionego co pół roku konia?
"a. szczepienie podstawowe:
 pierwsze szczepienie – w dniu rozpoczęcia szczepień
 drugie szczepienie – nie wcześniej niż 21-go dnia i nie później niż 92 dnia od pierwszego szczepienia.
b. szczepienie przypominające:
CO 6 miesięcy od ostatniego szczepienia (jest dopuszczalny 21 dniowy okres karencji);"
Tak, konie startujące należy szczepić co pół roku. Nawet jeśli w okresie zimowym nie startujesz, w historii szczepień musi być wpisana data co 6 miesięcy.
Nawet na re-volcie był kiedyś poruszany temat, że ma być ważne szczepienie czyli start w ciągu 6 miesiecy od ostatniego szczepienia, a tak to co rok szczepili. I bez problemu przepuszczali w tych niższych klasach (startuje ze swoim teraźniejszym towarzysko od kilku lat, bo w okresie zimowym jest wyłączony z treningu). Ale na pewno było inaczej sformułowane to o szczepieniach w propozycjach zawodów... Ehh
Pytanie czy są świeższe regulacje niż cytowane poniżej, zmieniające te zasady.

WETERYNARYJNE PZJ
Obowiązują od dnia 19.04.2015
Zarząd PZJ
Wydanie 2015

Szczepienie przypominające.
 Pierwsze szczepienie przypominające przed upływem 7 –go miesiąca od drugiego szczepienia podstawowego;
 Szczepienie podstawowe i pierwsze szczepienie przypominające stanowią szczepienie bazowe;
 Kolejne szczepienia przypominające dla koni uczestniczących w zawodach, muszą być przeprowadzane przed upływem terminu 6 miesięcy od poprzedniego szczepienia, dopuszczalny jest okres 21 dni przekroczenia terminu;
 Kolejne szczepienie przypominające dla koni nie uczestniczących w zawodach, zgodnie z zaleceniem producenta, w okresie przed upływem 1 roku;
 Konie z prawidłowym szczepieniem bazowym i prawidłowymi szczepieniami przypominającymi jeden raz w roku (przed upływem roku kalendarzowego), w momencie rozpoczęcia startu w zawodach, rozpoczynają szczepienie przypominające co 6 miesięcy, dopuszczalne jest przekroczenie terminu do 21 dni;
 Konie, które ze względów zdrowotnych mają dłuższą przerwę w uczestniczeniu w zawodach, mogą być szczepione raz w roku. W momencie rozpoczęcia startów, kontynuują szczepienie co 6 miesięcy, dopuszczalne jest przekroczenie terminu do 21 dni;
 Każde szczepienie musi być wykonane nie później niż 7 dni przed zawodami, wliczając w to dzień wykonania szczepienia;
 Koń, który uczestniczy w zawodach po raz pierwszy musi mieć potwierdzone w paszporcie minimum szczepienie podstawowe;
 Każde szczepienie musi być wpisane do paszportu konia i poświadczone podpisem i pieczątką lekarza weterynarii dokonującego szczepienia.
Isadora dziękuję  :kwiatek: czyli nic się nie zmieniło i wg tego systemu co startowała to mogę startować 🙂
Nie ma za co 🙂
Ostatnio miałam takie same wątpliwości, zapisując na zawody konia,
który rok pauzował. Wet powiedziała, to samo, bazowe i nie może być przerwy dłuższej niż rok,
i musi być wykonanie max do 6 miesięcy przed datą startu.

i musi być wykonanie max do 6 miesięcy przed datą startu.



No wlasnie. Wiec jesli zaszczepisz dajmy na to w styczniu, a potem chcesz wystartowac w grudniu, to zgodnie  z przepisami cie nie przepuszcza. Mimo iz nie minal rok od ostatniego szczepienia, minelo wiecej niz pol roku w kontekscie zawodow.
Dokładnie, czyli wszystko zgodnie z prawdą 🙂
Dziękuję jeszcze raz  :kwiatek:
Czy ktoś szczepił w ostatnim czasie szczepionką Insol Dermatophyton?
Jaki jest koszt szczepionki i czy szczepi się raz czy konieczne jest powtórne szczepienie w przypadku grupy?
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
02 stycznia 2019 14:05
Co jeżeli koń nie miał wykonanego szczepienia bazowego? A jest szczepiony od kilku lat raz do roku na grypę +tężec?
Taka szczepionka w ogóle działa?
Mocno wątpliwe, najlepiej porozmawiać z wetem.
Z drugiej strony szczepień bazowych nikt nie wymyślił ot tak sobie, możliwe, że miano przeciwciał przy takim szczepieniu będzie utrzymywało się krótko i na niskim poziomie.
Cześć,
czy jest sens szczepić 11letniego konia na Herpesa jeżeli nie miał nigdy takiego szczepienia robionego? Zbliża mi się termin szczepień na grypę i tężec i widzę, że sporo osób u mnie w stajni szczepi, ale nie wiem czy jest sens i jak się do tego zabrać?
Właśnie zauważyłam że weterynarz zaszczepił mi konia na grypę i tężca szczepionką której ważność minęła tydzień temu... Czy taka szczepionka może zaszkodzić ? Albo mieć słabsze działanie? Inna kwestia czy na zawodach nie zakwestionują takiego szczepienia?
Koleżanka będzie wdzięczna za pomoc, chodzi o wypełnienie ankiety
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSd7O_V1kibozrrzvOc-iA-jxMz8gGad9nO1GQr5lLNFO0cS9w/viewform
Odkopuję wątek

Może ktoś się spotkał z bardzo złą reakcją na szczepionkę na grzyba ? Szczepiłam moją kobyłę szczepionką Insol w zeszłym tygodniu - mamy problem z trudno gojącą się grudą i takie dostałam zalecenie veta.

Koń na drugi dzień był jeszcze ok, natomiast od trzeciego dnia do dzisiaj jest dramat. Koń cały obolały, nie chce chodzić, jak stępuję w ręce to chodzi jakby był kulawy na wszystkie cztery nogi. Odciąża zwłaszcza tą stronę od której była szczepionka.
Nie ma gorączki, apetyt trochę obniżony ale je coraz lepiej. Ponadto wystąpiły jakieś obrzęki podskórne na boku i brzuchu. Szyja boli bo nie chce jej nawet opuścić do końca.
Vet był oglądał, pobrał krew do badań i kazał czekać bo efekty uboczne mogą się utrzymywać do 8 dni po podaniu szczepionki... boję się bo czeka nas jeszcze druga dawka  🤔
W jednej stajni, gdzie kiedyś stałam dostał raz koń porażenia szyi (o ile dobrze pamiętam po szczepionce na grzyba) - stan zapalny w potylicy i niestety potylica już mu się nie uruchomiła. Długo trwało zanim mógł koń trawę jeść - nie dał rady tej szyi zgiąć i obniżyć. Jak jest teraz nie wiem, ale ze 2 lata potem chodził uwalony na przód z wyprostowaną szyją, pasł się z przodami na szeroko i było wyraźnie widać problem pomimo bardzo mocnego poświęcenia się właścicielki co do rehabilitacji. Tylko szczepionka nie była podawana wetem, zatem nikt nigdy nie dowie się, czy był problem w szczepionce/sposobie podania/sposobie przechowywania/czy po prostu taka reakcja organizmu... Mój koń dostał w tym czasie tą samą szczepionkę, podaną tą samą osobą i problemów nie miał.

Trzymam kciuki, by u was wszystko dobrze potoczyło się...
unity kurde nie strasz..
Koń obniża szyję i nią rusza ale widać że sprawia mu to dyskomfort, szczepionkę podawał vet domięśniowo. Mam nadzieję że będzie ok..
ewelin_n, miałam u siebie kiedyś konia, który fatalnie reagował na grzybową szczepionkę. Zazwyczaj były to 2-3 dni osłabienia, ale raz zdarzyło się, że koń przez tydzień bez życia, stał w roku padoku praktycznie bez reakcji na wszystko co się działo. Po tej akcji już nie był szczepiony, bo najzwyczajniej w świecie coś mu nie służyło. 
ewelin_n, nie straszę - pytałaś, odpowiadam. Trzymam kciuki, by kopytne szybko do siebie doszło. Jak zgina głowę, na pewno nie jest tak źle jak w opisywanym wypadku. Ciekawe co wyjdzie z krwi u was. Weterynarz ma jakąś teorię?
Byłam u kobyły, na szczęście jest trochę lepiej... Wet każe czekać, bo podobno ta szczepionka może dawać takie efekty uboczne, które maja się cofnąć bez leczenia doraźnego w ciągu max 8 dni. Najważniejsze że już lepiej się czuje. Zaczęła się interesować otoczeniem, stępowałam w ręce pół godziny i rusza się żywiej niż wczoraj.

Zachowywała się właśnie jak rox opisała - stała na padoku prawie się nie ruszając..
czy można w dniu szczepienia przed szczepieniem zrobić normalny trening skokowy? Czy lepiej żeby tego dnia koń miał całkiem wolne nawet przed szczepieniem?
mindgame, można
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się