ABC formalności OZJ/PZJ i startów na zawodach

_Gaga - dziękuję! Od Ciebie można się więcej dowiedzieć niż w pzj🙂 To mam jeszcze jedno pytanka -  czy dalej jest ta zasada, że junior młodszy może jechać na kucu Puchar Polski kuców na licencji regionalnej? I czy musi spełnić wcześniej jakieś warunki, mieć jakieś przejazdy powyżej 60 % w klasie P? I od razu jak z paszportem konia - może być paszport wydany przez PZHK z tymi sportowymi stronami z tyłu? Z góry dziękuję!!!
Hej. Mam pytanie do osób zorientowanych w ujeżdżeniu, a konkretnie w klasach sportowych. Żeby uzyskać II klasę sportową trzeba zrobić 4x P na min. 62% lub 4x N lub 2 razy C. Wiem, że klasy można łączyć. Czy to oznacza, że 1x C jest równe 2x P? A konkretnie, czy mając 1x P, 1x N i 1x C mogę już ubiegać się o II klasę sportową?

Pozdrawiam. 😉

To jeżeli ja mam z regionalek 2xP i 1xN, to co mi wystarczy zdobyć do II klasy? 🙂
Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
06 czerwca 2018 20:23
Jeszcze raz P, N lub C powyżej 62%.
Super, dziękuję
W temacie II klasy w ujezdzeniu, ona jest na rok czy na stałe? Mam w bazie PZJ A(2) jakbym miala np rok przerwy w staetach to zmieni sie to na A(3)?
karolina_, klasa sportowa obowiązuje w roku zdobycia i w następnym, ale uprawnienia do startów 2 stopnia, o których piszesz, uwidocznione w bazie PZJ, są dożywotnio.
Przysługują, m.in. gdy zdobyło się II klasę w karierze, czyli kiedykolwiek.
Ok, no ja w tym roku znowu zrobilam, ale sprzedaje konia a druga zazrebiam znowu i bedzie lekko pracowac bez startow bo ma tegorocznego zrebaka. Dlatego pytam co potem, dzieki ze mi rozjasnilas :-)
Czy koń który idzie na zawodach regionalnych konkurs Derby w klasie P może iść jeszcze jeden konkurs, konkretnie N (grand prix zawodów)?
martyna0112, to zależy od propozycji zawodów. Oraz tradycji, wg której przyjęło się, że konie, które idą konkursy specjalne, już nie startują tego dnia.
Gdzieś rok temu był podobny problem, i z niego wynikło, że zgodnie z przepisami można startować dwa razy, przy derby (niskim) także.
Oczywiście, jeśli GP jest dwunawrotowe, to nie można.
Może być i tak, że każdy ma sobie sam zdecydować, bo derby może być takie, że koń nawet się nie spoci, a i takie, że się niemal zarżnie.
Ja bym zapytała organizatora, i posłuchała, gdyby nie zalecał drugiego startu.
O ile, powtórzę, rzecz nie jest ujęta w propozycjach.
To ja Was bardzo proszę o informację na temat jednorazowych licencji czy jakkolwiek się to zwie...
Chodzi o to że mam regionalna licencje w małopolskim wzj i chce wystartować (na razie hipotetycznie 🤣 ) w ZO w ujezdzeniu. Co mogę zrobić ? Ktoś coś mi kiedyś wspominał o jakiś jednorazowych licencjach ale nie mogę znaleźć konkretów na stronie PZJ. Dodam że jestem zarejestrowana w klubie co ma licencje regionalna nie ogólnopolskią.

Z góry dzięki dobre osóbki!
macri to na początek musisz zmienić klub, lub poprosićc o  wykupienie ogolnopolskiej  😀
macri to na początek musisz zmienić klub, lub poprosićc o  wykupienie ogolnopolskiej   😀


W to nie po to właśnie są te JEDNORAZOWE żeby nie trzeba było tego co piszesz robić ?
No nic zadzwonię do PZJ w poniedziałek..
macri wydaje mi się że wciąż klub musi ją mieć, tak jak były kiedys regionalne jednodniowe 🙂
macri, jednorazową licencję na ZO można wykupić dla konia (60 zł), nie dla zawodnika
Zawodnik nadal musi się rejestrować i opłacać licencję niestety 🙁
Przynajmniej wg cenników, oraz regulaminu licencjonowania.  Nie znalazłam tam informacji o jednorazowej licencji zawodnika (poza zagranicznymi).
Mam głupie pytanie 😡, pare osób zakręciło mi w głowie i sama już nie wiem. Czy jak mam licencje regionalna to mogę wystartować na zawodach regionalnych w innym regionie niż mój? Czy potrzebuje ogólnopolskiej?
Możesz w innym regionie.
somebody dziękuję  :kwiatek:
Dementek   ,,On zmienił mnie..."
21 sierpnia 2018 13:30
Poziom III klasy sportowej to jakie umiejętności  ujeżdżeniowe i skokowe? Chcę zrobić kurs Instruktora Szkolenia Podstawowego i chcę wiedzieć, co muszę poćwiczyć na egzamin.
Dementek, wymogi na klasy sportowe bez problemu można znaleźć na stronach PZJ.
http://pzj.pl/sites/default/files/plikoteka/normy_B_skoki_aktualizacja.pdf
[url=http://pzj.pl/sites/default/files/plikoteka/załącznik_10-normy_na_klasy_sportowe_2015.pdf]http://pzj.pl/sites/default/files/plikoteka/załącznik_10-normy_na_klasy_sportowe_2015.pdf[/url]
Skoki: 4xP na 0, w ciągu roku kalendarzowego
Ujeżdżenie: 4xP lub D na 58%


Już w uproszczeniu można założyć poziom uprawnień III stopnia do startów (to nie to samo co klasa sportowa).
Zatem potrzebny jest poziom srebrnej odznaki plus:
w skokach: konkurs egzaminacyjny 100 cm na styl do 3,5 punktu (2 szeregi)
w ujeżdżeniu: norma na III klasę
Dementek   ,,On zmienił mnie..."
22 sierpnia 2018 05:43
Czyli na egzaminie można spodziewać się parkuru 1m i programi ujeżdżeniowego klasy P?
http://archiwum.pzj.pl/modules/szkolenie/?3:45-Zasady_zdobywania_uprawnie%3F_ISP.html tutaj masz wszystko napisane 🙂
Dementek   ,,On zmienił mnie..."
22 sierpnia 2018 10:02
PATRYCJA10822- dzięki! Szkoda, że nie wyrobię się ze zrobieniem ZOJ do czasu egzaminu, bo miałabym najgorsze z głowy.
pytanie do forumowych sędzin konkurencji skoków, czy sędzia zawodów może  ,,wlepić,, 4 pkt karne za ,,nieposłuszenstwo,, konia w dystansie ? zawodnik przejeżdzął koło wyjazdu z parkuru, do przeszkody którą miał skoczyć jako następną  było daleko więc nie można tego uznać jako odmowę, koń zaczął mu dębować i próbował cofnąć sie do tego wyjścia, trwało to kilka sekund, nie zrobili wolty ot po prostu kilak kroków na boki i w tył a sędzia dołożył te 4 pkt karne, i tak sie zastanawiam czy zgodnie z przepisami, bo czasami widywałam już takie obrazki na zawodach i tam pkt nie dokładali.
Ja się spotkałam z tym nie raz, że za takie coś były punkty karne ale nie wiem jak to dokładnie jest w przepisach.
blucha z przepisów PZJ:

"Artykuł 219. NIEPOSŁUSZEŃSTWO KONIA
1. Karane są niżej wymienione nieposłuszeństwa konia (Art. 236 i 239):
1.1. odmowa skoku;
1.2. wyłamanie;
1.3. opór;
1.4. wolta lub grupa mniej lub bardziej regularnych wolt, bez
względu na miejsce i powód wykonania.
Skoki przez przeszkody - przepisy. Wyd. 5.2. Obowiązują od dnia 21 marca 2014 roku. 23
Za nieposłuszeństwo uważa się także okrążenie ostatnio skoczonej
przeszkody, chyba, że wymaga tego obowiązkowa trasa przejazdu.
2. Nie jest karane krążenie po torze do 45 sek. po nieposłuszeństwie,
dla zajęcia dogodnej pozycji do wykonania skoku. Nie ma znaczenia czy
przeszkoda musiała być odbudowywana czy nie."

Gdzie:
"Artykuł 223. OPÓR
1. Za opór uważa się każdy przypadek, w którym koń – bez względu na
powód – odmawia poruszania się naprzód, zatrzymuje się, wykonuje
regularne lub nieregularne półwolty, wspina się lub cofa.
2. Za opór uważa się również przypadek, kiedy zawodnik zatrzymuje
konia w dowolnym momencie bez względu na przyczynę, z wyjątkiem
przypadku źle odbudowanej przeszkody lub w celu wskazania komisji
sędziowskiej wystąpienia nieprzewidzianych okoliczności. Opór jest
karany jak odmowa, z wyjątkiem okoliczności opisanych w artykule
241.3.3. "

Sędziowie raczej konsekwentnie tego rozpatrują z tego co idzie zauważyć. 😉
Czy konsekwentnie, to bym polemizowała. Bo jest jeszcze sporo sędziów, którzy mają w głowie stare (bardzo) przepisy,
gdy nie było oporu, o ile koń nie cofnął.
Warto zauważyć, że nie jest oporem przejście do stępa.
Zatem, jeśli koń "odstawia cyrki", ale w konsekwentnym ruchu do przodu,
a wspinanie się to raczej podskok przodem - powodów do 4 pkt nie ma.
dziękuje za wyjaśnienie  :kwiatek: no w  tym przypadku ewidentnie ruch był w tył lub na boki
haloAle w sumie tam jest również wspomniane dosłownie o wpisaniu: "odmawia poruszania się naprzód, zatrzymuje się, wykonuje regularne lub nieregularne półwolty, wspina się lub cofa." Czyli w sumie patrząc na przepisy powód jest.
Co do konsekwencji, racja, ale obecnie bardzo często widzę, że w sumie konsekwencje są wyciągane.
Melanie, dlatego napisałam o raczej podskoku. W ruchu do przodu. Wtedy nie ma oporu.
A gdy koń Stanie, to już mniej ważne czy na czterech czy na dwóch 🙂 - jest opór.
Kiedyś miałam super przykrą sytuację. Młody koń zafundował opór, a że już miał dwa wyłamania...
No i napadł na mnie, z powodu tej koniecznej decyzji, ojciec amazonki, człowiek, którego skądinąd ceniłam.
Zrobił straszną awanturę, że "przecież koń nie cofnął, patrzyłem".
Bo właśnie miał w pamięci stare przepisy, i nie był w stanie ochłonąć nawet po pokazaniu nowych.
A koń generalnie stał na dwóch, obracając się to w lewo to w prawo - ale do przodu nie chciał za nic.
Teraz to koń stanąć bezkarnie może tylko przed przeszkodą 😉  - o ile Natychmiast odda skok.
przedłużenie licencji szkoleniowca PZJ - do tej pory można było ją przedłużyć do pół roku po wygaśnięciu uprawnień (i odbyciu 3 szkoleń specjalistycznych), bez konieczności przystępowania ponownie do egzaminu. Czy nadal tak jest? 🙁
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się