Dopasowanie siodła

(na zdjęciach bez czapraka przesunęłam siodło ok 2 cm dalej niż zawsze je zakładam)


2 cm dalej do tyłu??? czyli normalnie siodłasz jeszcze bliżej kłębu? Na zdjęciu bez czapraka koń przede wszytskim jest źle osiodłany. Siodło leży na łopatkach, więc może należałoby od tego zacząć żeby prawiodłowo konia osiodłać. Czy koń ma symetryczne łpatki? Może po prostu prawa łopatka jest bardziej cofnięta, a takie siodłanie ją blokuje i to jest przyczyną skracania?
Koń w czapraku jest osiodłany tak jak zawsze go siodłałam. Ostatnio koleżanka cofnęła mi siodło znacznie z tyłu, koń nie skracał. Ja natomiast czułam się, że lecę dziwnie do przodu. Zawsze zakładałam siodło bliżej łopatek ponieważ boje się żeby nie było za daleko, nie sięgało nerek, nie przekraczało przed ostatniego żebra...
Co do łopatek to chyba nie ma konia który ma symetrycznych łopatek, u mojego z tego co pamiętam lewa jest dominująca, czyli zgadza się, że prawa jest bardziej przesunięta do tyłu.

edit. dodam, że zawsze jeździłam w tej podkładce, ponieważ gdy w nie siadałam siodło dotykało kłębu.
poniżej filmik jak koń skraca:
Ja natomiast czułam się, że lecę dziwnie do przodu


Może dopiero siedziałaś prawidłowo, bo póki co w siodle potwornie lecącym na tył siedzisz na tylnym łęku z łydką przed popręgiem. Mam wrażenie, że gdyby nie tylny łęk, to byś się przewróciła na plecy...
Koń w czapraku jest osiodłany tak jak zawsze go siodłałam. Ostatnio koleżanka cofnęła mi siodło znacznie z tyłu, koń nie skracał. Ja natomiast czułam się, że lecę dziwnie do przodu. Zawsze zakładałam siodło bliżej łopatek ponieważ boje się żeby nie było za daleko, nie sięgało nerek, nie przekraczało przed ostatniego żebra...
Co do łopatek to chyba nie ma konia który ma symetrycznych łopatek, u mojego z tego co pamiętam lewa jest dominująca, czyli zgadza się, że prawa jest bardziej przesunięta do tyłu.


Zatem masz odpowiedź na swoje pytanie dlaczego koń skraca. Siodło powinno leżeć mniej więcej dwa palce za łopatką, patrząc względem tej bardziej cofniętej. Przy obecnym siodłaniu blokujesz łopatki to raz, siodło jest poza równowagą, leci do tyłu to dwa. Ty prezentujesz piękny dosiad fotelowy i siedzisz na tyle siodła z nogami hen do przodu. I wcale się nie dziwię, że po cofnięciu siodła miałaś wrażenie, że lecisz do przodu jesli na codzien siedzisz w takiej pozycji.

Cofnij siodło i skoryguj swój dosiad tak na początek. Po tym co pokazałaś i napisałaś powinno rozwiązać Twój problem. Masz sporo miejsca, żeby to siodło cofnąć. Co najmniej dotąd, może dalej, trzeba by wymacac ostatnie żebro. Siodłanie na łopatkach jest tak samo złe jak za ostatnim żebrem.

No nie jest to raczej przyklad dobrego siodlania...
O pasowaniu się nie wypowiem, bo ciężko ocenic siodlo lezace na szyi.
Na pewno trzeba je cofnac, podopinac i ocenic ponownie. Poki co okropnie leci na tył tak jak dziewczyny pisaly, nie zwrocil ci nikt uwagi na to ze siedzisz w nim kompletnie poza rownowaga?

Może tak być ze faktycznie będzie za blisko klebu, winteki to nie sa siodla raczej na mocno wyklebione konie.
Dziękuję za wszystkie informację, za chwilę załaduje się filmik w którym jeździłam na tym samym koniu i siodle osiodłanym przez przyjaciółkę.
Mam jeszcze jedno pytanie, czy siodło ma kończyć się do ostatniego czy przed ostatniego żebra?
Może zrezygnuje z podkładki futrzanej i zamiast niej włożę żel?

edit. wrzucam filmik, kilka tygodni temu jak pisałam siodło założone znacznie dalej. To pierwsza krótka jazda od zimy, więc wygląda nader kalecznie i zdaję sobie z tego sprawę. Co do mojej równowagi również przeraziłam się jak zobaczyłam ten filmik, na YT jest więcej filmików z moich jazd i żaden trener nie mówił mi, że mam naganny dosiad. Oczywiście idealny też nie jest, ale dążę do tego 🙂
Mam jeszcze jedno pytanie, czy siodło ma kończyć się do ostatniego czy przed ostatniego żebra?


Siodło nie może wychodzić poza ostatnie żebro, czyli panele muszę kończyć się maksymalnie na wysokości ostatniego żebra.

Proponowałabym poprawne osiodłanie konia i wtedy zrobienie zdjęć do oceny jak sodło leży. Przy tak osiodłabym koniu naprawde nie da sie tego ocenić.
Dziś zrobię zdjęcia z prawidłowo założonym siodłem i pewnie jutro rano pewnie wstawię zdjęcia
Wigorrr, na drugim filmiku też Cię sadza na tył siodła choć jest już lepiej. Poproś kogoś o zrobienie zdjęć w stój pod Tobą, bo czasem siodło siada pod jeźdźcem czego nie widać jak siodłasz w stajni. Druga sprawa, to że najlepszy obraz dopasowania siodła jest po jeździe, jak zejdziesz z konia.
Trzecia rzecz to sprawdź czy nie jest tak, że koń ma gorzej zapadniętą prawą stronę i siodło nie przechyla Ci się na prawo, powodując ucisk i stąd skracanie nogą. Może być tak, że kręgosłup jest ok, ale problem jest w mięśniach czy powięziach.
Właśnie, jak to było - powinno się odcisnąć na koniu siodło i nie zostawiać suchych placków czy na odwrót?
flygirl, powinno się równo odbić kształtem a kręgosłup być suchą linią,.
To dobrze myślałam, dzięki. :kwiatek:
bera7 to raczej nie jest kwestia mięśni, koń plecy ma miękkie, nie są czułe/tkliwe. Zrobiliśmy też eksperyment, poddaliśmy go mezoterapii w celu blokady bólu, po 2 tygodniach od terapii było dokładnie to samo. Co ciekawe koń skracał też na pasie do lonżowania, który może też źle zakładałam  🤦
Wigorrr, nie skupiaj się na samych mięśniach wzdłuż grzbietu. Poza tym tkliwość czy bolesnosć to jedno. Trzeba poszukać napięć, atrofii, posklejanych powięzi, itp. Mogły się też pojawić blokady i spięcia w łopatkach na skutek ucisku siodła. Koń jest w słabej kondycji mięśniowej. Wezwij dobrego fizjo, żeby posprawdzał i ruszył, porozluźniał co trzeba.
No wiec wlasnie... za dużo tam tych miesni grzbietu nie ma, do tego brzuch nisko... nie wskazuje to na za dobra prace plecow niestety.
Wigorrr, poszukaj kogoś z wiedzą kto obejrzy dokładnie konia.  kulawizna w jednym miejscu może brać się z zupełnie innego punktu. Nie koniecznie tam gdzie jej szukasz. Skoro koń pokazuje po spieciu problem to obstawiam problem mięśni lub powięzi. Gdyby problem leżał w kościach czy ścięgnach byłby bez względu na siodło. Tak dedukuję...
Czy ktoś może wie, czy łęki wymienne Winteca pasują także do siodeł Fair Play Rimini Pro Light?
julita123,  nie pasują z tego co pamiętam.
Wzięłam do przymiarki tego Kieffera o którego pytałam i leży tak : http://re-volta.pl/galeria/album/7444
I niby leży lepiej niż ten Euroriding Diamant... ale jakos nie jestem pewna. Leży stabilniej, nie odstaje tak. Ale jakieś takie wielkie? I nie do końca?  😜
Jak waszym zdaniem leży to siodło? (przy przednim łęku wychodzą 3-4 palce)
Ktokolwiek może sie podzielić opinią? Muszę dzisiaj podjąć decyzję, czy zostaje, czy odsyłam i szukam dalej. Ja bym zostawiła, ale moze ktoś widzi wiecej niż ja?  :kwiatek: :kwiatek: :kwiatek:
alcatraz, podepnij popręg, wsiądź pojeździj i wtedy można ocenić. Bez popręgu wg mnie lekko leci w tył, ale po podpięciu może wyglądać już inaczej.

Zobacz jak może się wszystko zmieniać. To samo siodło, przed jazdą na sucho i po jeździe. Siadło makabrycznie, pomijając, że to niby 17,5" a ja nie zmieściłam w nim się.
bera7, pierwsze wsiadanie przed nami tak jak kupno popręgu 😉 Ja mam wrażenie że to siodło jest ogromne w porównaniu do tego diamanta... A różnice w wymiarach wcale nie duze, jak tak sobie pomierzyłam.
No nic, zostaje chyba tylko przyklepanie transakcji i wypróbowanie w trakcie zajeżdżania...  😕

Zupełnie inne siodło  🤔
alcatraz, jeśli to ma być siodło do zajazdki to sprawdź czy się buja. Jak zacznie się bujać na koniu to może spowodować uciski i skłoni konia do brykania.
Witajcie,
Możecie zerknąć czy to siodło pasuje na tego konia i ewentualnie polecić sprawdzonego pasowacza w okolicach Warszawy?
z góry dziękuję  :kwiatek:

Ogromne zdjęcia.
Tatanka, nie pasuje wg mnie. Tył idzie w górę, przód wygląda na za wąski. 
Dzięki, a czy można poszerzyć Henniga czy jest to raczej nie możliwe?
Tatanka, a to już pytanie do fachowców od marki. Ja zaledwie trochę opatrzyłam oko na pasowaniu 😉
czy ktoś z re-voltowiczek korzystał z usług pasowania siodeł sklepu Kashtan, p.Weselak ? ciekawa jestem czy ktoś dał jej 300 zł tylko za to ze przyjedzie ( po trasie ) i zerknie łaskawie, wyrażając swoja opinie, a koszt dopasowania to już dodatkowa stawka, chciałabym tyle zarabiać bez ruszania palcem 🙂
blucha a siodła w takich cenach, że ja dziękuję... o.O
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się