kącik zaprzęgowca

czy mógł by mi ktoś doradzić...? poszukuję natylnika do uprzęży (raczej nie za drogo) - natknęłam się na tą chwilę na dwa gotowce które wchodzą w grę:
http://eqclusive.pl/787-busse-breeching-expert-single.html
lub
http://www.equitom.com.pl/product/Natylnik-LUXUS-do-zaprzegu-jednokonnego/?id=2665
ale mam wątpliwości jak wypada ich rozmiarówka...? miał ktoś z nimi do czynienia? czy któryś z nich da radę objąć zadek zimniaka  😁 ? czy może znajdę coś jeszcze w podobnej cenie? albo lepiej się wstrzymać i zamówić na wymiar u rymarza?
Najlepiej zmierzyć konia i zamówić u rymarza.  Koniecznie ze skóry licowej, nie z dwoiny.

Ja akurat kupowałam elementy uprzęży u tego rymarza i mogę polecić - solidnie wykonane z miękkiej grubej skóry
http://allegro.pl/lejce-jednokonne-i7193113925.html

Ewentualnie zapytać w sklepie o dokładne wymiary (o ile maja na stanie) i porównać do pomiarów konia, ale nie liczyłabym, że full może pasować na szeroki zimnokrwisty zadek.

Mamy podobne konie, więc mogę zmierzyć swoją uprząż (co prawda na zdjęciu jest uprząż syntetyczna)


Najlepiej zmierzyć konia i zamówić u rymarza.  Koniecznie ze skóry licowej, nie z dwoiny.

Ja akurat kupowałam elementy uprzęży u tego rymarza i mogę polecić - solidnie wykonane z miękkiej grubej skóry
http://allegro.pl/lejce-jednokonne-i7193113925.html

Ewentualnie zapytać w sklepie o dokładne wymiary (o ile maja na stanie) i porównać do pomiarów konia, ale nie liczyłabym, że full może pasować na szeroki zimnokrwisty zadek.

Mamy podobne konie, więc mogę zmierzyć swoją uprząż (co prawda na zdjęciu jest uprząż syntetyczna)



dzięki za odpowiedź 😉 link się na pewno przyda!
tak też myślałam, że te gotowe fulle to raczej za mało :/
za wymiary była bym bardzo wdzięczna bo boję się, że sama mogę przy pomiarach coś naknocić, a tak przynajmniej sobie mniej więcej zweryfikuję czy moje pomiary są w ogóle prawdopodobne 😉

przy okazji spytam o jeszcze jedną rzecz - spotyka się różne wzory natylników - który jest 'najlepszy'? (elita17 ten z twojego zdjęcia jak na razie mi się chyba najbardziej podoba, ale może ma jakieś wady których nie dostrzegam?)
Ja jestem zadowolona, dzięki regulacji można dobrze do konia dopasować i dobrze się układa. Przydatne są również bardzo te paski podtrzymujące pasy pociągowe.
U mnie na zadzie przechodzą dwa paski, ale równie dobrze może być jeden, ale rozwidlający się, żeby po obu stronach były po dwa punkty mocowania - wtedy prosto leży. Jak jest tylko jeden pasek przez zad, to gorzej się układa (np. tył opada)

Musisz zobaczyć jak będzie pasowało do podogonia , bo to trzeba połączyć, żeby się nie zsuwało  (czy jeden rozwidlający się czy dwa)

U mnie tak z góry wygląda (paski przechodzą przez szlufki w podogoniu)


a można też tak (na pasku jest szlufka na podogonie) ale tu wolałabym szerszy ten pas z tyłu
powożeniowcy, potrzebuję małego wsparcia. :kwiatek:
poszukuję wyników zawodów CAI, które miały miejsce w Gajewnikach w 2007 roku. a dokładnie w 18-20.05. Chciałabym sprawdzić jakie wyniki miał tam jeden z koni. w internecie znalazłam tylko galerię zdjęciową z tych zawodów, na stronie fei też jest tylko info, że zawody były. wyników brak. Będę bardzo wdzięczna za podpowiedź, czy istnieje jakakolwiek baza danych z takimi wynikami?
Kahlan, a tutaj? klik
vanille, bardzo, bardzo dziękuję! :kwiatek:

Edytuje, by nie było post pod postem, bo jeszcze jedno pytanko mam. Czy hodowla koni BH (Bogna Hupa, SK Feniks w Osiecku) jest dobra pod względem koni zaprzęgowych? W sensie jest znana i rozpoznawalna? Widzę w wynikach, że kilka koni z tej hodowli się w zaprzęgach pojawia.
Dzień dobry, czy mógłby ktoś z was zmierzyć dokładnie wodze parokonne full ? Będę bardzo wdzięczna za podanie wymiarów  :kwiatek:

edit: znalazłam, gdyby ktoś jeszcze kiedyś szukał:
"9. Omów lejce Achenbacha do zaprzęgu parokonnego i lejce jednokonne.
Lejce Achenbacha składają się z lejców zewnętrznych o długości 4,5 m oraz
dwóch przypiętych do nich lejców wewnętrznych (krzyŜaków) o długości 3,02
m. Na lejcach zewnętrznych znajduje się 11 dziurek w odstępach co 4 cm.
Długość lejca zewnętrznego od 6-tej dziurki do pyska konia wynosi 2,10 m.
Normalnie spięte lejce wewnętrzne muszą być o 12 cm dłuŜsze od zewnętrznych.
Prawy lejc ma na końcu przystułę a lewy sprzączkę.
Lejce jednokonne wyglądają tak samo jak zewnętrzne lejce parokonne, lecz bez
dziurek do zapinania krzyŜaków" źródło: PZJ pytania i odpowiedzi na brązową odznakę w powożeniu.
Może ktoś z Was poleciłby mi kogoś kto nauczyłby mojego młodego konia pracy w zaprzęgu:
- jest to konik który bezproblemowo akceptuje wszelkie paski, uprzęża na sobie
- zależy mi aby nauczyć go chodzenia w zaprzęgu, a następnie w ruchu ulicznym.
Szukam osoby której mogę oddać młodego konia w trening. Najlepiej woj. śląskie , opolskie lub łódzkie.
Joanna2018 Zapraszam do nas: klik Na naszej stronie znajdziesz sporo informacji i filmów z naszego sposobu pracy. Jesteśmy z północnej wielkopolski.

.
himbusiowa Każdy producent zaprzęgów w Polsce powinien Ci w tym pomóc 🙂 Najlepiej ten od powozu, który masz.
.
himbusiowa No to znajdziesz zapewne jakiegoś "garażowca", ale osobiście nie polecam.
.

iwona9208   Konie to choroba, z której nie da się wyleczyć.
08 lipca 2018 08:22
Kupiłam bryczkę i muszę 'dorobić' do niej dyszołki. Docelowo w bryczce ma chodzić klacz śląska i huculska, tutaj pytanie czy dla obydwu klaczy może być ten sam rozmiar czy każda powinna mieć swoje? Lepiej żeby dyszołki były wygięte czy proste? Poproszę o jakieś porady, żeby zrobić je jak najlepiej  🙂
Wygięte i jeśli byłaby taka możliwość zrobiłbym dyszle niezależne, ponieważ są dużo wygodniejsze dla konia. A co do rozmiaru to długość i szerokość zawsze można regulować, tylko może być to uciążliwe , jeśli dwa konie chodziły by w tym samym dniu.
iwona9208   Konie to choroba, z której nie da się wyleczyć.
09 lipca 2018 11:22
Tak myślałam, aby zrobić niezależne. A jak lepiej żeby były wygięte? Bo widziałam dwa rodzaje, tak jak na zdjęciu powyżej u elity17 i takie jak poniżej, nieznacznie wygięte na zewnątrz.
Wydaje mi się że lepiej jak u elity, wtedy dobrze przylegają do kandekla. Najlepiej jakby pożyczyć od kogoś dyszle i zrobić na wzór. Jeśli chciałabyś gotowe, to powinienem mieć jeszcze adres do producenta, bo kiedyś szukałem dla znajomego i były w rozsądnej cenie.
Witam, mam wałacha sp który chodzi w zaprzęgu od dobrych 4 lat. Jeździmy drewnianą dwukołową i dwuosobową bryczką. Zastanawiamy się nad zmianą na coś większego (na około 3-4 osoby) coś wygodniejszego, no i nie za ciężkiego na jednego konia. Polecicie coś? Dodam, że jeździmy rekreacyjnie 😉
To zależy jaką kwotą dysponujesz. Na olx jest dużo ogłoszeń i można coś wybrać.  Zależy, co Ci się podoba. Czy tradycyjny powóz, czy coś w stylu maratonówki.
Nową na 4 osoby można od 6000 kupić.  Za tradycyjne używane ceny znacznie niższe, ale trzeba uważać,  żeby próchna nie kupić.
do 10tys
zależy mi bardzo na tym, by konia nie przeciążyć 😉
Wydaje mi się że najlepsza byłaby bryczka maraton trening, na pompowanych kołach. Zależy jak wykonana ale 4 osobowa, pompowana nie powinna stanowić dla konia problemu.
Zgadzam się.  Moja (no już nie moja, bo właśnie sprzedana) na singla waży 240 kg i jest idealna na 4 osoby dorosłe. Koń nawet na lekkich górkach nie ma problemu. Tylna ławla wystarczy 70 cm.
Dzieki elita17 i konik874 za podpowiedź 😉
rupka to jest właśnie ta maratonówka na singla i coś takiego Ci polecam.

dzieki elita17
To prawda 🙂 Maratony treningowe najlepsze w tym celu 🙂


Małżu mój przeżył ostatnio niesamowite doświadczenie i przygodę. Miał okazję poluzakować w konkursie ujeżdżenia i zręczności Bartkowi Kwiatkowi i generalnie przez tydzień pomagać mu w trakcie zawodów w Chablis we Francji.

Niesamowite wrażenia, mnóstwo nowej wiedzy i doświadczeń. A jaki strzał dla ambicji  😜 Rewelka.

Foto można znaleźć tutaj w folderze "Kwiatek".
Atea super  😍
.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się