Dopasowanie siodła

marysia550, ja akurat jeżdżę w siodłach ujeżdżeniowych, więc pewnie te informacje na nic Ci się nie zdadzą.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
11 lipca 2018 16:14
Odwieczne pytanie o rozmiarówkę... Jaki rozmiar Daw Mag odpowiada białemu łękowi Wintec?
Legnza, wygląda na to, że siodło trochę Ci mostkuje. Być może wystarczyłoby inne wypchanie poduszek na środku o ile przedni łęk ma odpowiedni rozstaw. Ale ciężko poradzić więcej po samym śladzie na czapraku.
Czy może jest tu ktoś, kto przerabiał panele w siodle? Marzy mi się przeróbka z bananowych na proste. Trafiło mi się fajne siodło,żal sprzedawać, ale zupełnie nie ten kształt paneli. Czy to w ogóle realne, jeśli tak - warte zachodu?
Chyba to dość nierealne, bo ten kształt wydaje mi się zależy w duzym stopniu od kształtu samej terlicy?
no nie wiem, ostatnio u któregoś z producentów widziałam w opcjach wyboru (poza standardowymi - siedziskiem i tybinkami) także kształt paneli. Były 3 rodzaje: banan, klin i pośredni, ale nie pamiętam co to była za marka.
Watpię żeby dla każdego modelu siodła robili jeszcze po 3 rodzaje różnych terlic.

Inna sprawa że podejrzewam, że wymiana paneli to raczej skomplikowany zabieg i albo nikt się nie podejmie albo bedzie to bardzo kosztowne. najlepiej podzwonić i popytać.
azzawa, chyba jest zalezne od terlicy, bo z tego co pamietam pan z Elfabu mi o tym mowil
Pozbylam sie daw-maga i wrocilam do passiera na mojej huculce i gdyby nie to, że ten passier dogorywa to bym nie szukala siodla. Mierzylam kiedys winteca pro 2000 cair i tyl się unosil, teraz mierzylam starego 2000 bez cair i bylo super. Ale nie ma w ogloszeniach takiego bez cair i muszę wziąć z nim. Jest szansa że bedzie pasowal mimo cair?
Mialam kiedys takiego na hucula i byl ok, ale tej kobyle serio nic nie pasuje. Wzielabym pro jumpa, bo ma bardziej wyplaszczone panele, ale z kolei tybinka jest za krótka.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
14 sierpnia 2018 11:58
marysia550 Wintecki Pro a 2000 różnią się kształtem paneli, jeśli 2000 leżał dobrze, to szukaj 2000 a nie pro. Kształt siodła ma większe znaczenie niż jego wypełnienie 😉
czy na konia z takim grzbietem jest szansa że będą pasowały siodła typu wintec/bates?

Zdjęcie za duże.
ushia   It's a kind o'magic
05 września 2018 14:32
po zdjeciu i jeszcze ze skosa to tylko wrozka Ci powie 😉

ale szansa jest - masz pv 😉
Słuchajcie, jak sprawdzić gdzie kończą się sztyce i zmierzyć realny rozstaw łęku siodła w cm?
Alice realnie to musisz sobie pomachać tybinką z poduszką łopatkową i wyczuć punkt, do którego możesz ją wygiąć, a powyżej którego jest sztywna - w tej sztywnej części masz sztycę łęku.
Czy jest to jakiś wyznacznik do mierzenia to bym nie powiedziała, bo siodła różnych producentów mogą mieć sztyce różnej długości, a Tobie wszak chodzi o kąt tak naprawdę...
Do celów porównawczych chyba najbezpieczniejszym punktem odniesienia są "guziki" - te od zamków do puślisk. Sztyca na ogół idzie jeszcze parę cm niżej.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
20 września 2018 08:21
Czy można gdzieś wypożyczyć te takie podkładki z żelem, które pokazują jak i gdzie siodło przylega/dociska 🤔 ???
estena   Wariat nad wariaty.
08 października 2018 20:39
Ktoś się orientuje jak cenowo Daw Mag i Ryszard Andersz wychodzi zarówno jeśli chodzi i dopasowanie siodła jak i uszycie na miare?  👀
Wigorrr na lecący pod łokcie popręg, to ja polecam popręg w kształcie banana z mattersa, u mnie się sprawdza.
Diakonka   Jestem matką trójki,jestem cholerną superwoman!
10 października 2018 17:21
Potrzebuje porady, sugestii 🙇.
Mój koń (wałach xx, 160 cm) ma dość krótki grzbiet i płaski. Każde standardowe siodło robi na nim kołyskę, a przymierzyliśmy ich ponad 20. Był u nas pan Kostrzewa, nie udało mu się niczego dopasować, stwierdził, że to jest zbyt niestandardowy grzbiet na zwykłe siodło. Był jeszcze inny pan specjalizujący się w pasowaniu siodeł i też nie poradził sobie.
Aktualnie jeździmy w bezterlicówce, bardzo mało znanej tu, sądzę, że to jedyne takie siodło w Pl, nie pamiętam nazwy w tej chwili (5 lat nie jeździłam haha 😀). Niestety jest dla niego za długie :/ Jeżdziliśmy tez we Freemaxsie i też było za długie. Barefoot - wszystkie przerobiliśmy i to tez nie to.
Szukam siodła tylko ujeżdzeniowego.

Czy są jakieś klasyczne siodła dla koni o płaskich grzbietach?
A może jakaś bezterlicówka ujeżdzeniowa, o której nie wiem?
A może zrobić dla niego siodło od podstaw? Jakie to koszty? U kogo?
A może da się dopasować terlicowe poprzez wypłaszczenie poduszek podbicia?
A może są inni specjaliści oprócz P.Kostrzewy?

Diakonka mam dokładnie ten sam problem, też proste i krótkie plecy. Jedyne co pasowało prawie idealnie to Isabelka ale w tej nowej wersji. Wersja na starych panelach też się kołysała.
Diakonka   Jestem matką trójki,jestem cholerną superwoman!
10 października 2018 17:32
nefferet, która Isabelka? No u mnie pasuje ta bezterlicowka, ktorej nazwy nie pamietam, ale to dlatego, ze ona po prostu nie ma poduszek i nie ma na czym się kołysać..
Szukaj pod nazwą Wintec New Isabell. Jest jeszcze wersja Original Isabell Werth i to jest ze starym typem paneli a te już mi się kołysały.
Diakonka, Winteki typu pro będą pasować, Norton Rexine CC, DM Vicky... Jaki rozmiar siedziska potrzebujesz?
Diakonka   Jestem matką trójki,jestem cholerną superwoman!
10 października 2018 20:19
Orzeszkowa, 16,5-17
Winteca daawno temu próbowałam i się bujał
Dlatego pisałam o nowych Wintecach. Oni kilka lat temu zmienili całkowicie kształt paneli. Ja przymierzałam na swojego pożyczone siodło od koleżanki właśnie w nowym typie i zachęcona tym, że leżało dobrze kupiłam używaną Isabelkę ale okazało się że to był właśnie stary typ siodła i już zupełnie nie pasowało. A obydwa to były Isabelki w tym samym rozmiarze
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
11 października 2018 08:34
Potwierdzam, Wintecki nowego typu mają inne panele niż starsze modele. Ale jednak one są dosyć długie więc nie jestem pewna czy na krótkiego konia się zmieści.
To też racja, ja mam 16,5 i mam długość na styk, za to mój tyłek jest lekko przy duży na takie siodło. Ale po tak długich poszukiwaniach i tylu różnych siodłach które przymierzyłam to i tak jest najlepsze rozwiązanie. Mam motywację żeby zgubić parę kilo 😉
Diakonka   Jestem matką trójki,jestem cholerną superwoman!
11 października 2018 09:00
nefferet, łączę się w bólu z tymi poszukiwaniami, ja też już tyle przerobiłam siodeł, że mam dość :/

Fajnie by było przymierzyć taką nową Isabelke.

Najbardziej bym chciała Freeform, ale na short back, albo very short back, ale w Pl nie ma tych siodeł chyba już, a z USA nie ściągnę 🙁
Pasi Konik daje siodła na testy za kaucją, możesz sobie wziąć Isabelkę i sprawdzić czy ci podpasuje. Te nowe modele mają też fajny system gdzie mozsz sobie specjalnymi wkładkami podnieść tył albo przód albo środek. Wkładki wkłada się między siedzisko a panele więc są nie widoczne i nie trzeba nic poprawiać co chwila
A ja mi sie wlasnie stare winteci nie bujaja w przeciwienstwie do nowych (stary z wybebeszonym cairem i upchaną wełną i oryginalnie bez cair) - ale mówię o 2000.

Niewątpliwie najlepiej będą pasowac siodla z panelami typu francuskiego na proste konie z krotkim grzbietem.
Czy ktoś miał styczność z firmą Traveling Saddler? Przejechałam się już na jednej firmie, która dopasowuje siodła i nie chcę znowu zrobić wtopy.
Ostatnio slyszałam, że Traveling Saddler to tylko dobry marketing i nic więcej, ale wiem też że sporo osób korzystało i jest zadowolonych. Czy może orientujecie się ile mniej więcej kosztuje wymiana wypełnienia w siodle plus zmiana o kilka mm szerokości łęku? Ile płaciliście za podobne usługi? Czy ponad 1000zl to adekwatna cena?
A próbowałaś pytać u p.Andersza, ja 2 lata temu wykonywałam właśnie taką operację na siodle (zmiana wypełnienia i zmiana rozstawu łęku) i płaciłam mniej niż 500 zł, dokładnej kwoty już nie pamiętam.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się