Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Julina, - mamci raowiec bardzo ładnie odbił na mebio, mój też przybrał. Nadmiaru energii nie było 😉 Teraz przechodzimy na brandona, ze względu na wyniki badań (wyszły nam spore niedobory i rewolucja całej diety, a mój zwyczajnie już odzyskał tłuszczyk i wracamy do xp na starty), ale pasza jest bardzo fajna, pachnie obłędnie 🙂 Byłam bliska zalania mlekiem jako śniadania 😁
Czy rozepchany brzuch może być skutkiem podawania wysłodek buraczanych i zalegania ich w treści pokarmowej (przy słabej przyswajalnosci u konia)?
Szukam siemienia lnianego z możliwością wyslyłk ok 30 kg. Tanio. Widział ktoś?  👀
nokia6002, nie wiem, ile to tanio, ja zawsze biorę stąd pełne ziarno i sobie mielę: https://www.badapak.pl/orzechy-pestki-i-ziarna/ziarna/siemie-lniane
Super, dziękuję! Zamówiłam i jeszcze darmowa dostawa 🙂  :kwiatek:
Anai akurat siemię nie dla koni, ale potrzebuję, a myślałam że przeszukałam cały internet 😀
Czy rozepchany brzuch może być skutkiem podawania wysłodek buraczanych i zalegania ich w treści pokarmowej (przy słabej przyswajalnosci u konia)?

Prędzej gazy lub rozepchanie sianem/słoma=włóknem.
Katharina   "Be patient and trust in the process"
18 sierpnia 2018 11:20
Czy mógłby mi ktoś porównać składy tych dwóch pasz i napisać, która jest lepsza i ma więcej witamin??

Marstall Champion

Skład: jęczmień, płatki kukurydziane, płatki zbożowe, łuski i otręby owsiane, otręby pszenne, olej rzepakowy, melasa,
ziarna kukurydzy, drożdże, jabłka, węglanu wapnia, siano z lucerny, lecytyna, mączka z wodorostów morskich, buraki cukrowe, chlorek sodu, fosforan wapnia, zioła (mięta, szałwia, rumianek, tymianek, kolendra, eukaliptus, czosnek, anyżek, melisa cytrynowa i inne)

Składniki odżywcze:
Białko strawne (g/kg) 7,0
Energia strawna (MJ/kg) 14,5
Białko surowe (%) 9,3
Tłuszcz surowy (%) 6,0
Włókno surowe (%) 9,8
Popiół surowy (%) 6,2
Wapń (%) 0,8
Fosfor (%) 0,4
Sód (%) 0,3
Magnez (%) 0,25
Chlor (%) 0,4
Witamina A (I.E./kg) 30.000
Witamina D3 (I.E./kg) 2.000
Witamina C (mg/kg) 58,00
Witamina K3 (mg/kg) 12,50
Witamina B6 (mg/kg) 23,00
Witamina B12 (mcg/kg) 60,00
Pantotenian wapnia (mg/kg) 34,50
Biotyna (mcg/kg) 340,00
Kwas foliowy (mg/kg) 6,50
Chlorek choliny (mg/kg) 230,00
Żelazo (mg/kg) 155,00
Mangan (mg/kg) 115,00
Cynk (mg/kg) 450,00
Miedź (mg/kg) 46,00
Selen (mg/kg) 1,15
Jod (mg/kg) 1,10
Kobalt (mg/kg) 0,86
Witamina E (mg/kg) 460


Hippolyt Champion

Płatki jęczmienne, sieczka z lucerny, płatki kukurydziane, wysłodki buraczane, pełne oczyszczone ziarno owsa 10%, melasa z buraków cukrowych, mieszanka nasion oleistych (siemię lniane, słonecznik) 5%, mieszanina olei tłoczonych na zimno (olej z kiełków kukurydzy, lnu, olej słonecznikowy) 3%, suszone jabłka, otręby pszenne, kiełki kukurydzy, syrop jabłkowy, suszona cięta trawa, sól himalajska, kiełki pszenicy, węglan wapnia (morski i mineralny), algi morskie, drożdże piwne, ocet owocowy.



Białko surowe 11 % Włókno surowe 8,0 % Tłuszcz surowy 7,0 % Popiół surowy 7,0 % Energia strawna 12,5 MJ/kg Białko strawne surowe 92 g/kg Skrobia 23,6 % Cukier 8,2 % Żelazo 200 mg Cynk 120 mg Mangan 100 mg Miedź 40 mg Kobalt 0,1 mg Selen 0,50 mg Jod 0,7 mg Wapń 1,2 % Fosfor 0,5 % Magnez 0,3 % Sód 0,4 % Wit. A 11000 IE Wit. D3 1100 IE Wit. E 320 mg Wit. B1 10 mg Wit B2 13 mg Wit. B6 6 mg Wit. B12 35 mcg Biotyna 400 mcg Kw. nikotynowy 60 mg Kw. foliowy 4 mg Chlorek choliny 800 mg Pantotenol Ca 20 mg



Będę bardzo wdzięczna 🙂
Katharina, ale przecież to zależy dla jakiego konia potrzebujesz tej paszy?

Marstall wogóle nie podaje poziomu cukru/skrobii....
Polecicie jakieś trawokulki?
Potrzebuję zastąpić siano u starego konia który nie daje już rady jeść siana.
I może ktoś poleci dość drobną sieczkę siana bez melasy?
kitty, dzięki, ale są niedostępne a ja na już potrzebuję11
anetakajper   Dolata i spółka
20 sierpnia 2018 12:31
Jakie balancery do owsa polecacie? Ktoś ma doświadczenie z Gold E Pavo?
seczuanowa, ja mam i wielokrotnie go polecałam tu go jak jakaś walnięta  😂

Moje konie są na tym plus owies i wyglądają o niebo lepiej niż na paszy pełnoporcjowej poprzedniej firmy, gdzie płaciłam dużo drożej za pasze.
Nie mam zastrzeżeń żadnych.
Granulat ciut większy co sprawia, że koń musi żuć i pogryźć a nie połykać, więc zawsze to też plus.
Moje konie teraz jedzą trawokulki Pro Linen Light, pięknie pachną taką herbatką. Można je namaczać ja daję po pół miarki do kolacji bez namaczania
Katharina Tak jak napisała Perlica to zaleczy dla jakiego konia. Żeby określić ktora pasza ma więcej witamin trzeba dawkowanie przemnożyć przez ilości podane w składzie na kg. Np. jeśli powinno się podawać 3 kg paszy Marstall Champion dziennie to liczysz 30.000 IE x 3 = 90.000 IE
Problem tylko, ze wcale nie im więcej tym lepiej (zarówno witamin jak i minerałów).

seczuanowa chodzi Ci generalnie o markę czy szukasz dla jakiegoś konkretnego przypadku?
seczuanowa chodzi Ci generalnie o markę czy szukasz dla jakiegoś konkretnego przypadku?



Konkretne marki balancerów/correctorów.
Obecnie waham się między Lannoo a Pavo.
Jeśli nie ma dużej różnicy cenowej lub nie gra to dla ciebie roli, to zdecydowanie poszłabym w Pavo. Zdecydowanie lepsza jakość 😉
Szukam paszy lekko energetycznej dla 4 latka, aktualnie stoi na 3/4 miarki owsa całego oraz 1/2 miarki musli Pro Linen Light } 3x dziennie. Szukam czegoś co lekko go obudzi, ale nie będzie powodowało nadpobudliwości, myślałam o granulacie Pavo Condition
Condition może się nadać jak najbardziej. Znajomi karmili tym swoje konie, były spokojne, dobrze wyglądały, a jednocześnie chętnie pracowały pod siodłem więc ogólnie nie ma się do czego przyczepić.
Wigorrr, ja niezmiennie Pavo Gold E polecę  😂
Wigorrr myślę, ze z Nuby dobry byłby dla Was Daily Musli Balancer. Skarmiasz tego nieco ponad 1 kg dziennie na konia 500kg, więc wychodzi ekonomicznie. Nie musisz już dodatkowo suplementować konia i ma postać musli bez melasy. Jeśli potrzebowałabyś jeszcze większego "kopa" to Sport Balancer.
Myślałam jeszcze o musli Improver Hilight, ale to ma z kolei sporo melasy
cześć,
nie mogę sie doczytać, może gdzieś jest już ta wątpliwość
Czy orientujecie się czy konie lepiej przyswajają granulat czy musli?
Spotkałam się w opinią ze np, otręby zawarte w musli potrafią "osiadać" w ukl. pokarmowym.
pina91, ja myślę, że to jakaś bajka.
Na pewno dla koni z wrzodami polecany jest granulat ( im większy tym lepszy), bo spowalnia pobieranie pokarmu i zmusza konia, żeby jednak gryzł i wytwarzała więcej śliny.
Katharina   "Be patient and trust in the process"
24 sierpnia 2018 07:45
Dziewczyny pytałam o Marstall / Hippolyt, bo może być tak, że Marstalla nie będzie już w sklepie z którego go kupowałam, a będzie ten Hippolyt i nie wiem po prostu, która składowo lepsza i czy się upierać przy marstallu (jeśli lepszy) i szukać innego źródła kupna, czy jednak przejść na hippolyta 🙂 Którą byście poleciły?
Katharina, - nie porównam dobrze tych dwóch pasz, ale osobiście jestem bardzo zadowolona z jakości hippolyta. Widzę znaczna różnice stosując ich pasze, a nie walę do żłobu kilogramami.
KatharinaOsobiście bardzo lubię Marstalla (Oberek kiedyś stał na jednej z ich pasz) ale...Hippolyta też lubię 😁. Nie mam pojęcia jakie są w porówaniu akurat te pasze o które pytasz, ale miałam do czynienia z wieloma produktami Hippolytu i jeszcze na niczym się nie zawiodłam. Obecnie mój koń stoi praktycznie na samym Hippolycie i jestem zadowolona  🙂
Katharina, Byłam długo zadowolona z Hippolyta, więc nie bałabym się takiej zmiany. Chyba nigdy się nie zawiodłam (okej, pół worka meszu mi spleśniało 😎 ale uznaję to za plus, bo wychodzi na to, że mało tam konserwantów musiało być, a dawałam raz w tygodniu dwóm koniom, więc trochę ta pasza leżała otwarta). Nie mam dobrego porównania z Marstallem, bo nigdy nim długo nie karmiłam, ale raczej bym się nie upierała co do "lepszości" którejś z tych pasz. Hippolyt ma bardzo dobre opinie jako pasza (taka nawet "z górnej półki"😉, ale są ludzie, którzy karmią Marstallem i też są zadowoleni.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się