Kącik Ujeżdżenia

Jakas klinika z Kyra z Polski faktycznie byla w internecie dostepna bo tez ogladalam, pamietam 4-latka na ktorego wsiadla i magicznie poszedl do przodu 😉 Moze ktos wrzucil na yt plyte.
lostak   raagaguję tylko na Domi
30 lipca 2018 16:05
[quote author=karolina_ link=topic=11.msg2799684#msg2799684 date=1532949684]
Jakas klinika z Kyra z Polski faktycznie byla w internecie dostepna bo tez ogladalam, pamietam 4-latka na ktorego wsiadla i magicznie poszedl do przodu 😉 Moze ktos wrzucil na yt plyte.
[/quote]

Nie sądzę, bo bym widziała😉 a wielokrotnie z Kyrą wracałyśmy do tematu tamtej kliniki bo rzeczywiście była pod wrażeniem jak słowni są ludzie w Pl. A swoją drogą to zapytam ją cY mogę to wrzucić.

Frans, Kyra i Richard mają przede wszystkim dar do podawania Ci bardzo wielu narzędzi do pracy z konmi i nie chowają tej wiedzy, dzielą się nią, uwielbiam ich🙂
Kto z trenerów dojedzie w okolice Ostrowa Wlkp. (mapka dla tych, którzy nie wiedzą gdzie to  😉 ) raz do kilku razy w miesiącu?

Czy P3 na zawodach towarzyskich muszę jechać w kłusie ćwiczebnym?
azazu93, - tak, niezależnie od rangi zawodów ruchy w P jedziesz w ćwiczebnym, chyba, że napisano inaczej.
Dziękuję za odpowiedź 🙂
Czy ktoś z was się orientuje, czy można jechać regionalki na prostym gumowym wędzidle? Przepisy dopuszczają proste, ale wzmiankują, że tworzywo musi być twarde, jeśli wędzidło nie jest metalowe. Guma raczej szczególnie twarda nie jest (mam zwykłe gumowe). Ktoś, coś  👀?
FEI właśnie dopuściło nowe wędzidła, w tym elastyczne, ale kiedy to wejdzie u nas to kto wie...🙁
No właśnie... Znalazłam w załączniku do regulaminu A, że gumowe proste jest dopuszczone dla kucy, ale czy to przekłada się na duże konie, cholera wie... Nie wiadomo co gorsze: zmieniać wędzidło tydzień przed zawodami czy wykłócać się później z sędzią 😉
Najzabawniejsze, że to słowo "twarde" jest nieprecyzyjnym tłumaczeniem.
O ile mnie pamięć nie myli, w oryginale było "firm", w każdym razie chodziło o to, aby kiełzno było zwarte.
Odpadało owijanie silikonem i powlekanie czymkolwiek na własną rękę.
Chodziło też o to, żeby wędzidło nie pracowało jak guma od majtek.

Przepisy ujeżdżenia ogólnie są wielce irytujące, i to nie od dzisiaj.
Problem polega na tym, że w sensie przepisów słowo "twarde" nie mówi nic.
Ani słowo "czarne", ani słowo "ciemne". Ani "elastyczny", ani "wydajny".
Ani żadne inne słowo, którego "zawartość" można stopniować, a nie jest podany zakres ani sposób pomiaru.
Ok, jeśli chodzi o oceny, o wszystkim decyduje sędzia. I żal, że nie jest to jasno napisane w przepisach.
Że to tym, na ile koń jest elastyczny, a galop np. wyniosły  - decyduje sędzia, jako jedyny "instrument pomiarowy".
Tymczasem mamy takie krypto założenie, co gorsza - rozciągane na wszystko inne.
Dochodzi do tego, że sędzia decyduje jakie kiełzno jest si (a decyduje dość swobodnie) ale i... co to jest "czerń".
Tymczasem czerń jest jak najbardziej mierzalna, kolorymetrem, i można o niej mówić w określonych zakresach RGB.
Próbowano rzecz uporządkować co do koloru stroju, to okazało się "za trudne" i "niezrozumiałe".
I mamy słowo joker: "ciemne". I znowu uznaniową decyzję sędziego.
Zatem trzymajmy kciuki za sędziów, żeby byli świetnie wykształceni, racjonalni i obdarzeni "common sense", oprócz innych, licznych, przymiotów.
Niby na "zwykłe" zawody rozporządzenia nie ma, ale myślę że można się w ciemno sugerować przepisami co do zawodów Mistrzowskich i Międzynarodowych, a one już mają wyraźne ustalenia.

"Zawodnicy cywilni: Poniższe przepisy obowiązują na zawodach CDI3*/CDI4*/CDI5*/CDI-W, CDIO, Mistrzostwach, Igrzyskach Regionalnych i Olimpijskich: wymagany jest czarny lub granatowy frak lub inne ciemne kolory określone w międzynarodowej skali HSV. Kolory mające wartość dla „V ” mniejszą niż 32 % z modelu HSV"...

Niestety przepisy FEI też jasno nie wskazują, czy to gumowe wędzidło może być czy nie, bo o metalu i tworzywie jest dla wędzidełka munsztuka i ścięgierza, nie ma słowa o wędzidle (snaffle). Echhh...
[[a]]https://inside.fei.org/system/files/1_New%20approved%20equipment%202018_0.pdf[[a]]

Tu są nowe zmiany w przepisach FEI dotyczące kiełzn - jak najbardziej są opisane i wstawione przykładowe zdjęcia wędzideł flexible. Tyle, że przepisy PZJ oparte o przepisy FEI przy dobrych wiatrach wejdą może za rok, może za dwa... 😉. PZJ się nigdy bardzo nie śpieszy 😉.
epk, dzięki. Chyba zaryzykuje z gumowym 🙂
Chciałabym się podpytać o Panią Morsztyn. Wiecie, czy udziela treningów wyjazdowych w swojej okolicy? I może ktoś chciałby się podzielić opinią na jej temat jako o szkoleniowcu?
Czy gdzies można zobaczyć przejazdy Ilony Janas z Ermelo?
Tutaj coś jest: 
alcatraz - Pani Małgosia to rewelacyjny szkoleniowiec, chyba najlepszy jakiego znam. Warto, po stokroć warto! 🙂 Koleżanka na dużo wyższym poziomie niż ja również była zachwycona. Z tego co mi wiadomo Panią Małgosię ciężko dorwać, jest zajęta treningami u siebie w stajni. Trzeba raczej polować na szkolenia z nią albo dogadać się i postawić u niej konia. Musisz się kontaktować bo wszystko zalezy od jej aktualnej sytuacji 🙂 Jakby co zapraszam na priv😉

P.S. Lord Django - super! Ależ niespodzianka to była!  😅
Alcatraz, ja brałam udział w 2dniowym szkoleniu z Gosią Morsztyn i byłam zachwycona. Każdy koń mega się zmieniał w trakcie treningu z nią, poza uwagami treningowymi tłumaczyła jak to wszystko działa z punktu widzenia budowy koni, żeby pracowało im się jak najlepiej.  :kwiatek:  i super też jako osoba  :kwiatek:
 
Od jakiegoś czasu nurtuje mnie pewne ujeżdżeniowe pytanie...
W niższych klasach (w ujeżdżeniu, jak i w WKKW) jest określony na czworoboku "dosiad dowolny", czy w takim razie galop można jechać w półsiadzie/dosiadzie odciążającym?  👀
Nie. Tzn. można, ale zostanie to ocenione jako zły dosiad, a niektórzy potraktują jako błąd.
"Dosiad dowolny" dotyczy kłusa.
Z tym że pod dłuższym fraczkiem bez problemu można zrobić dosiad odciążający i za bardzo nie będzie tego widać.
Ale co do zasady - nie można.
halo dziękuję 🙂
Czy jedzie ktoś może na MWŁ w Walewicach? Zastanawiam się jaki konkursy będą rozgrywane na małym czworoboku, nigdzie nie mogę się doczytać  🙁
Czy ktoś z Was był na aukcji źrebiąt w Radzionkowie i chciałby się podzielić wrażeniami jak to wyglądało na żywo?
Jak coś była relacja online. Może jest jeszcze materiał dostępny jeśli cię interesuje 🙂
Relacje widzialam na bieżąco, chodzi mi bardziej o zainteresowanie akucja - czy byli głównie zawodnicy z MP ktorzy przyszli popatrzeć przy okazji, czy jednak przyjechali potencjalni kupcy, czy bylo troche ludzi z zagranicy, jaka byla opinia o koniach w kuluarach (i o cenach).
Jak to jest z ostrogami z kółeczkami ? Są dozowlone na zawodach, prawda ? A czy ktoś może mi powiedzieć gdzie znajdę w przepisach informacje dotyczące dozwolonej ich długości???? Pliss... Bo slepne już chyba
macri, wygląda na to, że z twoimi oczami wszystko w porządku (czego nie można powiedzieć o przepisach).
Nie sposób znaleźć dozwolonej długości ostróg, żadnych.
Wydaje się, że Nie Ma ograniczeń.
Ostrogi z kółkami są, oczywiście, dozwolone.
Sama się "przejechałam", bo wiosną potrzebowałam z kółkami, dużymi, i za nic nie mogłam znaleźć sensownych
mieszczących się w dotychczasowym regulaminie(!) PZJ, do 3,5 cm.
macri, wygląda na to, że z twoimi oczami wszystko w porządku (czego nie można powiedzieć o przepisach).
Nie sposób znaleźć dozwolonej długości ostróg, żadnych.
Wydaje się, że Nie Ma ograniczeń.
Ostrogi z kółkami są, oczywiście, dozwolone.
Sama się "przejechałam", bo wiosną potrzebowałam z kółkami, dużymi, i za nic nie mogłam znaleźć sensownych
mieszczących się w dotychczasowym regulaminie(!) PZJ, do 3,5 cm.



Dzięki Ci. 😉 Też mnie zastanawiało to że ma żadnych ZO nie spotkałam się z mierzeniem długości... Wiec podpieram się też tym że chyba faktycznie w naszych cudnych przepisach tego nie określili 😉 zamówiłam 3 cm więc nawet jakby była norma 3.5 to chyba będzie ok na oko  😀
macri, - ja się spotkałam z mierzeniem, ale jak już widać było, że ta ostroga podejrzana 😉 Jak były "na oko" w porządku to nikt nie mierzył.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się