Kącik Seniora - czyli koń na emeryturze

Macie rację - to silnik. Dziś byłam obcym autem i do konia musiałam iść kawałek. Znaczy przylazła, jak zawołałam, ale nie było jej ot tak przy bramie po chwili 😉
Ciekawostka 😀
Do dostają do jedzenia Wasi pracujący seniorzy i w jakich ilościach?  :kwiatek:
Kastorkowa   Szałas na hałas
09 sierpnia 2018 10:45
Mój aktualnie w sezonie pastwiskowym stoi na trawie  i dodatkowo tak z pół wiadra (może troszkę więcej) wysłodków z otrębami podzielone na dwa posiłki.
majek   zwykle sobie żartuję
09 sierpnia 2018 11:37
Moj tez na trawie, plus dwa posilki: wyslodki i pasza dla seniora plus balancer. Objetosciowo wychodzi pol wiadra na posilek. Wszystko mocno podlane woda (je bloto).
+ wielka siatka siana na wieczor (rano jeszcze zostaje i ja sobie szamie dopoki nie wyjdzie na lake).

desire   Druhu nieoceniony...
09 sierpnia 2018 13:11
Watrusia, i jak tam?  :kwiatek:

MonioRek, owies gnieciony (z odrobiną jęczmienia), trawa, siano do woli. 😉 W okresach przejściowych dostanie jakieś musli/granulat, czasem siemie itp.

tak wygląda teraz:
[img]https://scontent-frt3-2.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/38848171_2189015014473495_291738544093790208_n.jpg?_nc_cat=0&oh=9ee2770eb1cee67e928dc1efe3c1d953&oe=5BF7CF59[/img]
[img]https://scontent-frt3-2.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/38850843_2189016504473346_5642477357718568960_n.jpg?_nc_cat=0&oh=d090242951a9237094c8b08db2f34425&oe=5BCA626D[/img]

i znów musze siodło zmienić.  😵
desire, bez zmian, tzn na razie nic się nie powiększa, wyciskamy codziennie ropę, jest jej tyle ze chlupocze, dalej antybiotyki i przeciwzapalne, a kobyła  odchudziła się z kości na ości 🙁
Wartusia trzymam kciuki  :kwiatek:

To mój koń je mega dużo na to wychodzi,ale pracuje 5-6 razy w tygodniu
Jest na trawie, siano do oporu, 3 posiłki dziennie, rano 1 owsa całego (taka standardowa), popołudnie 1 miarka owsa całego, wieczór 2 miarki owsa całego + 1 miarka sieczki + 2 miarki musli senior , zastanawiam się nad podawaniem otrębów ryżowych na masę ponoć są lepsze niż pszenne - stosował ktoś?

desireTwój koń wygląda jak młody bóg  😍
desire   Druhu nieoceniony...
10 sierpnia 2018 03:56
Watrusia, ściskam. :przytul:
MonioRek, haha dzięki, staram sie 😍 a Twój koń z wiekiem jakoś zaczął chudnąć, że chcesz otręby jeszcze podawać? Umknęło mi-ile ma lat, zęby w jakim stanie? Mój np miał problem z całym owsem (no wysrywał wszystko w całości), jak zaczął dostawać gnieciony to i energia ok i masa sie trzyma😉
desire Lapek ma skończone 19 lat, zęby robione regularnie co roku - wet mówi ze wszystko jest ok. On dopiero od półtorej miesiąca wrócił do regularnej pracy, wcześniej z powodu pracy i przeprowadzki koń stał i się obijał, był ruszany raz na czas i dorobił się jedynie wielkiego wiszącego brzucha,teraz wraca do formy ale chciałabym żeby jeszcze nabrał trochę masy i mięśni a czytałam że otręby ryżowe w tym pomagają.
desire   Druhu nieoceniony...
10 sierpnia 2018 18:44
MonioRek, 19 lat to bardzo młody koń 🙂 jeśli nie ma problemów z zębami i przybieraniem to siano,siano,siano, trawa,trawa,trawa, ruch,ruch,ruch 😉 nie przesadzałabym z ciśnięciem dodatkowego żarcia w konia z którym jest wszystko ok.. 😉
maleństwo   I'll love you till the end of time...
10 sierpnia 2018 20:11
Mój dwudziestolatek, nie pracujący, jest na owsie, sianie w opór, trawie i sieczce. Na razie mu to w zupełności wystarcza.
MonioRek, desire, :kwiatek: Długo to wszystko trwa, wet uprzedziła ze to potrwa, ale ja jestem tym zmęczona, jakaś zdołowana, kobyła chyba już też.
MonioRek, jeśli chodzi o utrzymanie czy budowanie masy mięśniowej to otręby ryżowe są super. Konie w tym wieku nawet jeśli w pełni zdrowe nie nabudowują się tak szybko. Poniżej masz przykład mojego 20 latka. Pierwsze zdjęcie kilka dni po powrocie z kliniki, drugie miesiąc później. Dostaje 2 x dziennie po 1,5 miarki owsa całego, 300 g otrębów ryżowych i miarkę sieczki z lucerny, siano bez limitu, w dzień na zielonym padoku. Obecnie pracuje na lonży i z ziemi 4-5 razy w tygodniu.



nagana wow! jest różnica 🙂
nagana, Dodek Milion Dollary :O <3
Wieści z frontu, dzisiaj była wet, ropa już nie płynie, chociaż ganasz wygląda tak jakby miała założony trochę za duży  pokrowiec ale trzeba to masować, zrobiło się zgrubienie, i kobyła ma problem z  jedzeniem, bo język wygląda jak lekko porażony, wet sprawdzała , nic tam nie ma, zęby gładkie, prawdopodobnie jak ropa spływała, to uraziła to miejsce, powinno to się cofnąć. Antybiotyków już nie bierze. Teraz najważniejsze aby zaczęła tyć, jedzenie w formie zupy i modlitwa, aby tyła, nie było powtórki z rozrywki i nic się nie przyplątało, ale tycie na pierwszym miejscu.
Ja zamiast weta, to wezwę egzorcystę, bo jedno się kończy, nowe się zaczyna :/
Dziewczyny, potratujecie, bo 2 dzień przeglądam sklepy z paszami i re-voltę i nie mam nadal pomysłu co robić z moim emerytem. Muszę mu znowu zmienić żarcie, bo mi się koń przekręci jeszcze w tym roku 🙁. Siwy ma problem z perystaltyką (porażenie), ma często kolki zaparciowe. Wdrożyliśmy różne rzeczy: żeby więcej pił, więcej łaził, dostaje sieczkę, owies moczony, siemię codziennie (mielone, w postaci papki). Mimo, że jest pastwiskowany znowu parę dni temu się zatkał. Chcę mu kupić paszę, która jest w większym stopniu trawiona w jelicie cienkim, a nie grubym, coś, co najlepiej można podawać na mokro. I jeszcze jedno: nie chce wydać więcej niż 150 zł miesięcznie. Koń zupełnie nie pracujący, chudy, ale ma dobrą sierść i kopyta. Zależy mi żeby dostawał coś "odżywczego", ale lekko strawnego, żeby mu nie zalegało w jelicie grubym. Myślałam o Eponie: https://www.epona-horsefeed.pl/produkt/musli-dla-konia-owocowe/ + sieczka Pro-Linen Alfibre Regular (teraz ją dostaje)+ siemię w postaci papki. Mam już jednak mętlik w głowie, może coś jeszcze doradzicie ciekawego 🙂.
wruda, ja bym na twoim miejscu napisała do żywieniowców, najlepiej doradzą w problemie. Chociażby do hippovetu.
wruda Höveler Pro Balance, pasza uzupełniająca która świetnie się sprawdza w regulacji pracy jelit. Dawkowanie takie że worek  na miesiąc wystarczy.
Robaczek M.   i jej gniade szczęście:)
16 sierpnia 2018 11:57
wruda zdecydowanie tak jak belle polecam Höveler Pro Balance 🙂 moja Seniorka też z problemami brzuszkowymi dostawała to musli na mokro i właśnie wróciły regularne kupy i ograniczyły się biegunki. Teraz dostaje pół na pół z Brandonem xs.
Na częste zaparcia fajnie działają probiotyki, ja juz sobie nie wyobrażam dnia bez ich podania 😉 nam się też poprawiła sprawa z regularnym wypróżnianiem po dodaniu do diety wysłodków i trawokulek (z tym że to pewnie to samo co sieczka, tylko my mało zębów mamy i ciezko było jej zjadać).  No i olej, podaje w okresie zmniejszonego ruchu. Ja daje rano olej lniany i na wieczór siemie. No i ruch bardzo ważny, dawno temu po jednym dniu bez spaceru koń mi sie porafił pozatykać mimo padokowania  🙄
Zdrówka  :kwiatek:
Klami - konsultowałam z żywieniowcem, dostałam nawet dietę, ale nie jestem przekonana do niej (już nie będę się rozpisywać) i wyszło mi za drogo.
belle, Robaczek M. - dzięki, wygląda ciekawie, może z sieczką by wyszedł mu z tego fajny posiłek. On waży 750 kg, więc tak się zastanawiam czy nawet jak mu dam 700 g dziennie (podzielone na 3) to nie będzie focha, co ten żłób taki pusty 😉.
Robaczek M. - siwy dostaje non stop probiotyk (Biogen), do tego 1-2 w tygodniu mesz z EM. Wysłodków nie może dostawać za dużo, ale trochę je, niestety jakoś nie działają przeczyszczająco na niego 🙁. O trawokulkach też myślałam - żeby zamienić sieczkę na trawokulki i to wszystko moczyć. Z olejem fajny kierunek, przemyślę, tego jeszcze nie próbowałam.

Dzięki  :kwiatek:
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
16 sierpnia 2018 12:40
wruda Otręby jeszcze polecam i makuch lniany, zwłaszcza ten makuch bo i białka dużo i oleju i poślizgu dodaje w treści 🙂 . Jeśli zależy Ci na tym, żeby jak najwięcej było strawione w jel. cienkim to ogólnie wybierając paszę szukaj takiej która ma zboża poddane obróbce (termicznej, termicznej+ciśnienie itp.) czyli np. mikronizacja, ekstruzja.
wruda, nasz wielokrotnie operowany jedzie na BesteJahre Hippolyta. Na sucho, ale innemu moczyłam, czyli- da się i na mokro.
A ja się dziś zmartwiłam moją kobyłą, ma 19 lat, jest na emeryturze wolnowybiegowo. Ponoć wlazła w płot nocą, tak jakby go nie widziała, bała się też innego dnia (wieczorem) iść w jakimś miejscu, zaniepokoiłam się czy coś jej ze wzrokiem się nie zaczyna dziać 🙁 niby oczy wyglądają ok, nic nie łzawi, nie puchnie, ale z koni które są częściowo lub całkowicie ślepe, które znam, to tak się zaczynało, jakieś takie właśnie akcje, że nagle sie zaczynały bać znanych sobie miejsc i zaczynały włazić w ściane, płot, inne konie...

Niby ona zawsze miała talent do rozwalania ogrodzen, ale na zasadzie paniki, ona jak sie boi to idzie taranem, ale żeby tak po prostu wleźć w płot?? bez spłoszenia się czymś?

PS Za to byla dzisiaj takim kochanym kwiatuszkiem  😍 tak sie tulila, wylizala mnie całą (ona kocha lizać ludzi, z roku na rok coraz bardziej  :hihi🙂. I jej kulawa noga ma się super (tfu tfu), ostatnio nie kuleje i pierwszy raz od dawna nie miala problemu ustać na tej nodze przy struganiu.
branka moj łobuz tez byl kochanym kwiatuszkiem w pewnym momencie. Jak wyrwalismy mu zęba ktorego korzen byl bardzo obrosniety kamieniem (mial mega gule widoczna z zewnatrz na dziasle) i przestalo go tak bolec to wrocil dawny koń. Ja takie dni kiedy jest bardzo mily i sie tuli od razu traktuje jako klopoty..
Nie no, ona ogólnie lubi miziać pańcię itp, czasem ma jakieś swoje fochy i fazy, ale ogólnie jest miłym koniem 😉
Moja seniorka nie daje rady już jeść siana, są tu może konie karmione w ogóle bez siana - tylko np trawokulki, sieczki, wysłodki itp?


mój nie dostaje siana, zamiast tego trawokulki i raz dziennie wysłodki.
Polecisz jakie trawokulki?
Ile ich dajesz, na mokro czy sucho i ile razy dziennie?  :kwiatek:
nie polecam pro-linen
ja daję Hippolyta albo Marstall, daję tak na oko w zależności jak zjada i jak długo jest na łące, powiedzmy, że tak jak teraz worek 25 kg starcza na tydzień,
dostaje 2 lub 3 razy dziennie, ale nie rzuca się na nie tak, żeby zjadać od razu,
daję wyłącznie na mokro, przez co zalewam je ciepłą wodą, bo wcale tak łatwo nie rozmiękczają.
Jak Twój koń ma problem z zębami to sieczka nie jest dobrym pomysłem, bo może łykać takie kawałki.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się