własna przydomowa stajnia

Aż mi się trawy zachciało, jakkolwiek to brzmi.  😁
Borkowa, u mnie też trawnik zdycha i ogródek, który jest podlewany, ale słońce spaliło liście po prostu, bo wybrałam zbyt otwarte miejsce. I to samo mam z łąkami. Ta po sąsiedzku jest po prostu na lepszej ziemi, która lepiej trzyma wodę. Jest zaraz przy rowie i stawiku.
Współczuję braku trawy. U nie jest całkiem fajnie, konie wracają obżarte



Drugi pokos też już gotowy do koszenia - nie tyle co na pierwszy ale coś będzie
U nas szału nie ma,na drugi pokos było za marnie,ale do zjedzenia w sam raz 😀 Tutaj pierwsza kwatera,już trochę wyżarta,ale zostało nam jeszcze jakieś 2ha,więc myślę,że trawy nam starczy 🙂

[img]https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/39165064_2304825296254731_5757380531889111040_n.jpg?_nc_cat=0&oh=5003b8a77a3468ee70d3a9e275304e56&oe=5BF51A80[/img]
Opolskie

A moż ktoś testował fliz - taką niby oddychającą włókninę. Znajomi mają i chwalą, ale u niech niższe wymagania co do jakości siana :/.



Tez mysle o flizie, bo jest lepszy niz folia, ktora nie oddycha i szybko się rozrywa, przeciera. Jesli nie ma jak przechowac siana albo słomy pod dachem, to fliz to napewno lepsze wyjscie. I ma starczyc na kilka sezonów. W naszej okolicy starali sie przykrywac folią kiszonkarską, ale to sie nie sprawdza w ogole. Fliz miałam w ręku, fajnie oddycha a porwać się go nie da.
gajara18   "Konia strzeż się z tyłu, psa z przodu, a kobiety
18 sierpnia 2018 14:30
Wreszcie postawiłam stajnie na 2 boksy (plus 1 murowany mam ) wielką  3,30 na 4,30 boksy wyszły.
Moje kucyki mogą tam spacerować ,zrobione przyszłościowo na klacze że źrebakami czy konia do bryczki :-)

ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
18 sierpnia 2018 15:17
A moż ktoś testował fliz - taką niby oddychającą włókninę. Znajomi mają i chwalą, ale u niech niższe wymagania co do jakości siana :/.

Co do trzymania słomy na zewnątrz, to mega fajną opcją jest owinięcie balotów folią.
W zeszłym roku mieliśmy i jaka to była radocha 🙂, na powórku porządek, plandeki nie fruwają 🙂.
Owija się mniejszą warstwą niż sianokiszonkę i składuje pionowo.

Tylko, że cienka warstwa folii łatwo pęka. A jak będą otwory, woda łatwo sie dostaje a nie ma jak odparować. Kocury wręcz kochają ostrzyć pazury o takie bele xD znam takie przypadki. Wrrrr
Tyle, że jak siano lub słomę kot pazurami pozaczepia z boku to nie ma to znaczenia. My również owijamy folią - jeden raz, od kiedy mamy własną owijarkę. W tym roku testowo część ułożyliśmy w stóg tak jak układa się normalnie, ale już wiem, że to słaby pomysł - w pionie wychodzi to o wiele lepiej, tyle, że muszę wyrównać sobie na przyszły rok plac pod baloty, bo jak ustawiłam trzy warstwy to wyszło to kalecznie na górkach i dołkach 😉
Fliz sprawdza się ponoć idealnie.
Trzeba się nakombinować, żeby siano i słomę mieć dobrą, ale warto. Fliz ostatnio potaniał a mam nadzieje, ze wystarczy na kilka sezonów i że to pomoze. W naszym regionie cieżko o dobrze przechowane siano. Wszedzie pleśnie :/
Gajara, to jest związane z gruntem czy nie? Ta stajnia drewniana
mam fliz od 2 lat, tydzien temu dokupilam drugi i jest mega 🙂 siano super po nim, wezami strazackimi zabezpieczony, nie zwiewa, nie targa sie... polecam warto zainwestowac 🙂
Gajara, to jest związane z gruntem czy nie? Ta stajnia drewniana

Z tego co widziałam fazy budowy, to słupy były na wlewkach betonowych.
Ja też dojrzałam do decyzji o zakupie Flizu - oby te kilka lat przetrzymał. Czy coś podkładacie pod spodnie baloty?
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
19 sierpnia 2018 21:31
Czy ktoś z was ma siatkę na balot na padoku? I jest w stanie powiedziec  ile + - schodzi siana i na jaką ilośc koni? 🙂
falabana tak palety bo siano ciagnie wode od ziemi
Nie wiem skąd u wielu rolników przeświadczenie, że z przegniłej beli zwierzaki zjedzą tyle ile chcą a resztę zostawią. Ale nie myślą ile sie przy tym nawdychają itp I standardowe tłumaczenie: to normalne, że bele ze spodu i z góry będą zgniłe. Wrrrr!!  Aż szkoda ładnego siana czy słomy. Przecież lepiej nakryć. A palety też można za grosze mieć.
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
20 sierpnia 2018 12:19
Pati2012, ja dobrze pamiętam przy 3 dużych koniach bela 120 w siatce starczała na +-5 dni, bez siatki na 3. Średnio 1/3 dłużej, czasem o połowę.
To mój pierwszy post na tym forum, więc mam nadzieję, że dobrze dobrałam kategorię.  🙄

Do posiadania własnej stajni czeka mnie jeszcze wiele lat, więc ten post to raczej rozkmina niż właściwe zamiary, jednak po wizycie w alpakarium naszło mnie pewne pytanie.
Jak wiadomo - koń to zwierze stadne i potrzebuje towarzysza i to nie byle jakiego, bo koza nie zawsze się sprawdzi, więc trzeba szukać wśród kucy, osłów i mułów (gdzieniegdzie za oceanem spotkałam się też z zebrami). A co z alpakami i lamami?

Co prawda nie są to zwierzaki z grupy koniowatych, a wielbłądowatych, ale ich zachowanie jest bardzo zbliżone do koni (przynajmniej moim zdaniem), a alpaki zdecydowanie potrzebują trzymania w grupie. I tu moje pytanie - czy te dwa gatunki wchodzą razem w interakcję i czy alpaka jest w stanie zastąpić drugiego konia i odwrotnie? Wiecie coś o tym?  😀

Jestem bardzo ciekawa waszych opinii.  😉
AnnDzi ja chętnie się podepnę,bo właśnie też rozważam zakup dwóch alpak do 'stada' moich koni. Z tym,że u mnie koni jest 3,więc nie martwię się kwestią towarzystwa jako takiego, a życiem na wspólnym padoku. One ponoć są bardzo łagodne i bezkonfliktowe. Z tym,że z tego co czytałam to alpace towarzystwo konia nie wystarczy i musiały by te alpaki być dwie. Nie wiem jak z koniem,ale chyba też lepiej dogada się chociażby z kucykiem niż z alpaką.
Noszę się z zamiarem postawienia stajni przydomowej na jednego konia i pasze. Najchętniej z płyty + ocieplenie. Jaki był to koszt u was?
koń jest zwierzęciem stadnym, a stadem jest inny koń.
Megane Nie napisałam, że koń jest jeden. Tylko potrzebuje stajni z jednym boksem + miejscem na pasze. Nadgorliwość gorsza od faszyzmu - słyszałaś? Pozdrawiam 🙂
Megane napisała się zdaje do AnnDzi - przynajmniej na moją logikę tak to wygląda, a z tego co wiem, to alpaki owszem mogą się paść z końmi, ale konia nie zastąpią, podobnie jak jedna alpaka nie będzie się dobrze czuła z koniem/końmi. Koń to koń, jak kogoś stać na budowę stajni dla jednego to powinno być stać i na zakup kucyka/starszego czy kontuzjowanego konia do towarzystwa - takie moje zdanie. Osobiście trzymałam mojego konia samego przez pół roku - niby było ok, ale i ja i on czuliśmy dyskomfort - po prostu wzięłam drugiego konia w nieodpłatną dzierżawę i wszyscy byli zadowoleni.
edit. Tu artykuł o koniach i alpakach:
http://alpacasofmontana.blogspot.com/2013/04/can-alpacas-and-horses-be-put-together.html
Robaczek M.   i jej gniade szczęście:)
21 sierpnia 2018 17:55
vegonia ja mam szopke z desek okorowanych ale nie wyszlifowanych, postawione na kotwach (bez wylewki) i za duży boks razem z robocizną wyszło 6500 (boks 4,20x3, na dachu płyta osb plus blacha). Jako że dziewczyny sie nie wysypiały na wiosne dostawiliśmy boksik dla kucyka, niby mniejszy bo 2x2,20 i własnymi rekami ale cena wyszła mega śmieszna, bo z dachem wyszło 500zł 😉
W środku mam ściany obite styropianem i na to płyty osb.
Z płyt to nie wiem czy będzie dosc wytrzymały boks.
A ja wszystkim stawiającym stajnie polecam zrobić tak jak my - kupiliśmy stary, drewniany spichlerz za ok 2000 zł. Został przeniesiony i lekko przerobiony, i mam teraz dwa boksy angielskie w stajni drewnianej, z grubego porządnego bala, a koszt dużo mniejszy niż kupowanie nowych materiałów w tartaku  😉
m2nika  a pokażesz jak wygląda efekt końcowy?
Przenosiliście/przerabialiście sami czy jakąś firmą?
W sumie ciekawy pomysł🙂
Gillian   four letter word
22 sierpnia 2018 08:58
Ohoho, któż to wrócił  😂
Przenosiliśmy sami, mam sąsiada, starszego pana, który z drewna potrafi zrobić wszystko - od młotka, po postawienie domu i bardzo dużo nam pomógł.
Stawialiśmy dwa lata temu, wylane są słupy w ziemi i posadzka w boksach. Dodam zdjęcia jak to wygląda wieczorem jak będę w domu, bo na razie siedzę w pracy i nie mam tu zdjęć żadnych 🙂
Trochę przebudowaliśmy z racji tego, że cały strych nad stajnią mam przeznaczony na słomę i mieści mi się tam zapas na cały rok dla półtora konia 😀 Dobudowaliśmy "stodołę"  🤣 o szalonej szerokości 1,1 m - bo tyle tylko zostało, żebyśmy zmieścili się w budynku stawianym na zgłoszenie 🙂 Dodaję projekt marki paint, żeby łatwiej można było to sobie wyobrazić. Nowe deski kupowaliśmy na szczyty i ścianę jedną stodoły, tą największą, bo na nią akurat nie było, a szczyty były takie sobie, więc żeby nie trzeba było zaraz wymieniać, daliśmy nowe. Oprócz tego mam nowe krokwie i łaty, bo ogólnie dach robiliśmy całkiem nowy, podwyższyliśmy trochę, no i i tak trzeba by było dwie krokwie dokupować, z racji wydłużenia budynku.
Ale gdyby zatrzymać się na dwóch boksach, bez miejsca na siano, koszt by był naprawdę niewielki, także polecam 🙂 Poza tym - to grube bale, 7 cm mają ściany, więc w zimie jest znośna temperatura, a i w lecie chroni od upałów 🙂
Wymiary boksów to 3x3,5m.



EDIT: odnalazłam foty:
tu początek stawiania - podwaliny

A tu efekt końcowy, już zaimpregnowana:
od strony wybiegu:
i od frontu:
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
22 sierpnia 2018 10:55
m2nika Ale piękny budyneczek! Bardzo urokliwa stajenka z takiego starego drewna 😀
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się