Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
30 sierpnia 2018 14:40
k2arola, dzięki  :kwiatek:  Zorganizuje małe ciemne pojemniczki i dopełnię na max.

Czytałam artykuł o zębach, w którym była mowa o negatywnym wpływie dużego granulatu. Chodziło o naprawdę duży rozmiar np. kostek z lucerny.
Patrząc po moim starszym koniu mniejsza frakcja granulatu jest chętniej zjadana. Miałam porównanie tej samej paszy, bo producent przeszedł na mniejszy granulat.
k2arola, z tym stwierdzeniem:"Najdłużej konie spożywają sieczkę, owies, potem musli a najkrócej i najmniej żucia jest przy granulatach."

Bo owies można wciągnąć jak odkurzacz. Muesli rzeczywiście można wydłużyć pobieranie pokarmu po przez to, że koń wybiera to co lubi najbardziej i sobie to "układa" w żłobie.
Nie zgadzam się z tym granulatem, bo właśnie odpowiednia wielkość granulatu ( czyli duży) sprawia że koń go rozgryza, a po rozgryzieniu dopiero czuje smak ( który lubi) i to skłania do do żucia wtedy.
Ale zaznaczam to nie moje odkrycia  😀 a producencta.

Edit. Muesli to takie mam na myśli:
https://www.ntb24.pl/pl/p/Eggersmann-EMH-Struktur-Equichamp-Musli-20kg/63

Ono jest dość tłuste, widzę że w składzie ma melasę, ale jest takie bardzo sypkie jednocześnie i ma różnorodnośc składników jak żadne inne.
Do osób które karmiły Brandonem xs, po jakim czasie był u Was widoczny efekt ? Ma ktoś może jakieś zdjęcia przed i po? :kwiatek:
Kinia16322, - miesiąc 😉 Zdjęć nie mam niestety.
Po miesiącu już faktycznie widać efekty, o normalnej godzinie poszukam i wrzuce zdjecia 😉

edit, dodaje zdjęcia:

Equigrav a koń cały rok jest na sianie i dodatek tej paszy spowodował taki efekt?
Tak, cały czas miał siano 24/7, po przestawieniu na brandona nawet był krótki moment kiedy przez 8-10h dziennie miał tylko liche chwasty do dziubania.
Zmieniła się jakość siana i obcięcie treściwych z ogromnej ilości wysłodków, otrębów na owies+1-1,5 kg brandona+sieczka+olej+podstawowe suplementy i garść makucha lnianego lub drożdży paszowych.
Fajny efekt był też na Nubie Promass, ale koń zaokrąglił się do pewnego momentu i był stop, a nie był jeszcze w takiej kondycji w jakiej chciałbym, żeby był, później była kolka, koń wrócił do momentu wyjściowego z pierwszego zdjęcia i w 3-4 miesiące na brandonie odbił do wyglądu z drugiego zdjęcia.
Ja nie mam fot, ale u mnie różnica też była spora. Koń raowiec, powypadkowy (wywinął orła na ogrodzeniu z metalowych rur i walnął na szyje, 3 miesiące stał z pomocą ściany i prawie nie chodził... do tego doszedł niedobór manganu jak wyszło z badania włosa). Najpierw jadł mebio bulid-upa przez ok 3 tygodnie, potem przeszedł na brandona po konsultacjach z dietetykiem i otrzymaniu badań. Do tego jadł ciutkę owsa (niewiele, żeby nie fruwał, bo jest dureń) i sieczkę z lucerny, stoi na pelecie, siano w siatce i na padoku (bo w tym roku to trawy nie było z racji upałów i zerowych opadów). W czerwcu wyglądał jak 30 letnia szkapa, a teraz jest w super kondycji - jak na konia "raz w tygodniu na spacer do lasu" oczywiście 😉 Tłuściutki, błyszczący, nie zapewniał adrenaliny panu stajennemu, jak mu się zdarzało przy większej ilości energetycznego treściwego 🤣
Perlica – to stwierdzenie to wynik badania.
Każdą pasze koń musi rozdrobnić przed połknięciem.
Nie słyszałam teorii o tym, ze smak motywuje konie do żucia. Chętnie poznam źródło 
Wg mojej wiedzy do żucia zmusza struktura, a smak jest motywatorem do pobierania.

Jak jest mały granulat to koń tez go rozgryza i tez czuje smak…
Są badania pokazujące, ze większy pelet (w porównaniu do małego peletu) konie dłużej spożywają, ale tu znowu – wpływ na to ma fakt, że większe cząstki trzeba więcej razy przeżuć, że by rozdrobnić.

Różnica pomiędzy przeżuwaniem musli a granulatu jest taka, ze to pierwsze trzeba „rozetrzeć” miedzy zębami, a im więcej frakcji włóknistych i im trudniejsze sa one do rozdrobnienia (np. łuska owsa, łuska słonecznika, sieczka, suszone warzywa) tym dłużej koń będzie pobierał pokarm. Granulat koń rozgryza (granulka pęka pod naciskiem), bo wszytko w nim jest już przemielone (i sklejone), nie ma ww. frakcji włóknistych.

Edit: link do badania
k2arola, to dotyczyło RM i paszy Horse Care 10.
Kochani ważne pytanie.
Czy to fakt, że nie powinno się dawać otrab pszennych z owszem do jednego posiłku? W jednej stajni tak dają, w drugiej dostałam info, że to sprzeczne i przez to się gorzej przyswaja pasza... Jaka jest prawda? Jak dawać?
Pytanie zasadnicze czy moczą tą mieszankę?
Pytanie zasadnicze czy moczą tą mieszankę?

tak
Otręby pszenne i gnieciony owies są między innymi składnikami meszu, więc nie ma nic złego w ich łączeniu.
Czy ktoś wie może cokolwiek o zawartości cukrów w paszach Baileys? Pisałam do nich ale pani odpisała, że nie ma na etykietach i tyle. A mnie interesują Hilight Hi Fibre Cubes i Hilight Improver Conditioning Cubes.
BUCK   buttermilk buckskin
08 września 2018 09:54
Czy ktoś wie może cokolwiek o zawartości cukrów w paszach Baileys? Pisałam do nich ale pani odpisała, że nie ma na etykietach i tyle.


ale napisałaś do nich w Polsce czy do producenta ?  nutrition@baileyshorsefeeds.co.uk

mi np. Dodson odpisywał 🙂
Dzięki BUCK  🙂 Faktycznie, zaraz pisze do producenta.
Kochani ważne pytanie.
Czy to fakt, że nie powinno się dawać otrab pszennych z owszem do jednego posiłku? W jednej stajni tak dają, w drugiej dostałam info, że to sprzeczne i przez to się gorzej przyswaja pasza... Jaka jest prawda? Jak dawać?

W drugiej stajni mają rację. Jeśli coś podajesz, to masz to dawać codziennie a nie aplikować raz w tygodniu inną paszę jednorazowo. Podawanie raz w tygodniu meszu też jest żywieniowym błędem. Po podawaniu w ten sposón meszu koń po nim tylko śmierdzącej rozluźnionej prawie sraki dostaje. Piszę tu o koniach, które dostają cały tydzień granulaty, musli i bach na jedno karmienie siemię z otrębami i owsem. Wprowadzając każdą paszę producent zaleca stopniowe przyzwyczajanie, a ludzie raz na tydzień wrzucają koniom wybuchową mieszankę.
Ale, do nowego owsa przyzwyczajają tygodniami, do nowego siana też, wiosenna trawka po 5 minut na początek, a meszyk jeb raz na tydzień wiaderko 😉
Megane, ale ty chyba nie zrozumiałam pytaniś.. EchelonMaja nie pytała czy można podawać owies z otrębami raz w tygodniu tylko czy mozna podawać je razem na jedno karmienie..
Aaaa... 😉 no to można, choć otręby są w ogóle bez sensu, mają jedynie walory smakowe, mlekopędne i przeczyszczające. Ktoś z Was podaje koniom pszenicę?
Tzn najlepiej jest podawać na każdy posiłek taką samą mieszankę.
Megane, ale ty chyba nie zrozumiałam pytaniś.. EchelonMaja nie pytała czy można podawać owies z otrębami raz w tygodniu tylko czy mozna podawać je razem na jedno karmienie..

Dokładnie o to mi chodziło i sie teraz zastanawiałam skąd taka odpowiedź :p czyli mogę podać wszystko w kupię
Megane oprócz cech które wymieniłaś otręby pszenne daje się koniom także żeby przytyły. Sposób tani i skuteczny.
Nie no, jasne. Jesli nie leczyłaś zapalenia wymienia u 25 latki (ktora ostatniego źrebaka miała nascie lat temu)  to jak najbardziej 😉
(Ew nerek u wałaszka po przebiałkowaniu)
Echelon, odpowiedź zbyt rozbudowana i nie na temat wyniknęła akurat z dyskusji na ten temat na pw. 😉 ale już nie będę edytować, bo dalsza część wiadomosci straci sens 😉
Jeśli kogoś to interesuje to dostałam odpowiedź od Baileysa, że w Hilight High Fibre Cubes skrobia 15%, a w Improver Conditioning Cubes 25%.Byłam pewna, że w Improverze jest mniej skrobii a tu takie zdziwko 😉
Megane - ja podawałam koniom pszenicę - źrebnym i karmiącym klaczom, natomiast otręby pszenne podaję od kilku lat praktycznie codziennie.
Do tego są one składnikiem większości pasz dla koni. Zawartość białka w otrębach jest podobna do ilości białka w porządnym sianie - to nie śruta sojowa.
Zielona_stajnia, wiem, że otręby są składnikiem pasz, ale jest trochę różnicy w paszach specjalnie bilansowanych, a otrębami z młyna 😉 poza tym już z kilkoma wetami/żywieniowcami rozmawiałam na ten temat, (przy okazji leczenia koni swoich i u znajomych) można też znaleźć artykuły na temat otrąb i negatywnego wpływu. Sama daję otręby, bo mieszam z wysłodkami, ale to niewielkie ilości. Tzn moje konie w ogóle jedzą niewielkie ilości treściwego.
Hej  :kwiatek:
Niedługo przyjeżdża do mnie klaczka małopolska. To raptem pięciomiesięczny źrebak w dodatku bardzo szybko rosnący i chciałabym, aby miała zapewnione wszelkie niezbędne wit i minerały. Jak karmiliście/karmicie swoje źrebaki i młode konie?
Do tej pory mała podjada od matki owies i wysłodki buraczane z otrębami.
Dziękuję bardzo za odpowiedź lub odesłanie do bardziej trafnego wątku odnośnie mojego pytania 💘
Informacji zasiegnelam u profesora z SGGW i wszystko już wiem 🙂 dzięki 🙂
Hej 😀 Rozglądam się za paszą dla swojego hucułokonia sportowego, całe 161cm w kłębie, chodzi 6-7 dni w tygodniu, skacze do 110cm. Pochodzenie NN, ale siarczysta pręga na grzbiecie i bułane umaszczenie o czymś świadczy ;P a lenistwo tylko potwierdza nasze podejrzenia (hucuł / fiord w genach).  Niby grubaskiem nie jest, ale troszkę przybrał i nie chcę go utuczyć - a energii potrzebuje, zwłaszcza że zaraz pastwiska się skończą. Szukamy więc paszy dla siebie, niedrogiej a dającej efekt. Konsultowałam się z wieloma przedstawicielami firm paszowych. Zalecono mi między innymi brandon XL (z uwagi na rzekome sklonnosci do nadwagi), ale jakoś mnie to nie przekonuje. Podaję mu aktualnie owies gnieciony, w zależności od wysiłku (tak zalecała pani z Epony), garść sieczki żeby zwolnić pobieranie paszy (chociaż podobno nie powinnam bo lucerna go może utuczyć biedaka) i witaminki.  Czy ktoś z was poleca jakąś paszę dla takiego "sportowca"? ;P Na co powinnam zwrócić uwagę?
Otręby ograniczają przyswajanie wapnia-pewnie o to chodzi. Ludziom nie zaleca się sypania sobie serka otrębami w jednym posiłku, podejrzewam, że u koni również tak jest, natomiast nie mam sprawdzonej informacji 😉
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się