COPD

Rudzik on dostawał 8 dni leki: rapixedon ( 1 zastrzyk) plus te niebieskie kapsułki (coś na "P"😉 czyli steryd plus do tego Delicerol. A oddechy to on ma ok (ok 12 minute) Jak jest zaglucny to ma ok 18/20 ,więc wtedy mam problem z oddechem...ogólnie wczoraj jak pracowałam z koniem było wszystko idealnie,nawet sie nie spocił za mocno mimo ,że wcześniej przy podobnym wysiłku był podpocony troszke...

koniczkowaaa no ok tylko wiesz ja zioła podawałam nie raz i jakoś glut nie mijał...tzn. raz byłam mega zadowolona z efektów ,ale przez chwilę..potem podawałam ,ale jakiś mega efektów nie było...w każdym razie tym razem stwierdziłam,że podam ,żeby go wspomóc o tu efekt w moich oczach był totalnie odwrotny.

zembria no to by się zgadzało : wiesz wet jeszcze musi przyjechac ,pobrac krew( dojazd,paliwo ,obsługa) i wychodzi 900zł ..Ja niestety z Wawy 🙁
Informacyjnie: w niedziele 14.10 w okolicach Warszawy będzie pani dr Anna Biazik. Jakby ktoś był chętny to fajnie, zawsze to niższe koszty dojazdu🙂
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
05 października 2018 06:15
RatinaZ No ja z pod Malborka, dlatego koszt z kurierem już podałam 😉 Myślałam, że koszt samego testu podajesz.
ed
Poszukuję zdjęć astmatycznych "glutów" do zamieszczenia (w celach edukacyjnych) w artykule na temat RAO.
Jeżeli ktoś miałby ochotę podzielić się takimi fotosami to proszę o kontakt  :kwiatek:
Pomocy.... posiadam konia z copd. Od grudnia 2013 jest na autoszczepionce. Autoszczepionka w jego przypadku zdziałała cuda- praktycznie 4lata bez objawów ... w tym roku koszmar...objawy wróciły. Planuję zrobić nowe badanie. Czy miał może ktoś podobną sytuację? Czy to możliwe, że przestała działać bo doszedł nowy alergen ?
RatinaZ: Ja to po prostu biorę na logikę (czyt. moje zdanie - co myślę). Mogło być tak, że wcześniej koń nie miał naprodukowanego gluta albo tyle co miał rozrzedziły go leki/zioła czy co tam podawałaś i poleciało coś tyci mini, pewnie więcej wody niż serio gluta. Koń teraz mógł się zaglucić, podałaś zioła i poszedł efekt.. W końcu zioła itp podaje się żeby rozrzedzić wydzielinę i żeby ułatwić jej wydzielanie.. Więc nie wiem gdzie tu efekt odwrotny..
No ale to takie moje przemyślenia, jak źle piszę to proszę o nawrócenie.


No i rozmawiałam z wetem na tetn temat i jest prosta opcja sprawdzenia tego czy zioła uczuliły czy uruchomiły gluta...Podać ACC... 😉
ed
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
07 października 2018 09:52
Ja od jednej weterynarz usłyszałam, że ACC nie ma działania wykrztuśnego, czyli nie pobudza kaszlu, a ma działanie rozrzedzające na wydzielinę wiec często konie nie kaszlą wtedy, ale łykają spływającą wydzielinę. Taką dostałam odpowiedź na moją informację, że coś nam to ACC nie pomogło, bo koń się nie rozkaszlał.
przecież Acc ma ulotkę a tam jest napisane jakie ma działanie - rozrzedza wydzielinę... wystarczy przeczytać !
ed
Działa pośrednio wykrzutuśnie - rozrzedzając śluz 😉
https://bazalekow.mp.pl/leki/subst.html?id=43
koniczkowaaa
info z Medycyny Praktycznej. Podstawowe dzilanie to rozrzedzanie


https://bazalekow.mp.pl/lek/65868,ACC-tabletki

a dalej to już pochodne tego działania.
zacytuję wskazania z ulotki Acc

Kaszel mokry. Lek stosuje się w celu rozrzedzenia wydzieliny dróg oddechowych i ułatwienia odkrztuszania u pacjentów z zapaleniem oskrzeli związanym z przeziębieniem.
ed
rozrzedza, odkrztuszać możesz ale nie musisz .  W sensie- nie musisz kaszleć ... . No i daje się acc jak wiemy, że jest wydzielina a nie jak się nam wydaje - chcemy sprawdzić....
ed
U mojego grubego efekt po podaniu ACC, czy też flegaminy (malinowa musiała być :hihi🙂 był zawsze taki sam: zero kaszlu, zero gluta z nosa... 😲
Często jest tak, że brak efektu powodowany jest tym, że dajemy koniom za małą dawkę ACC.
Weterynarze w naszym kraju, każą dawać po 4-5 saszetek dwa razy dziennie a to za mało o połowę.
Dawka dzienna acetylocysteiny na konia 600kg to 12gr, czyli 10 saszetek "tussicomu 600" rano i 10 wieczorem.
Czyli całe opakowanie na dzień i tak przez 20 dni.

https://www.homeovet.co.uk/ast_equimucin_acetylcysteine_for_horses
Jestem całkowicie zielona jeśli chodzi o temat COPD, w związku z czym mam pytanie. Czy możliwe jest, żeby koniowi, który ma stwierdzona astmę (była wykonana endoskopia i pobrane wypłuczyny z płuc) nasilały sie objawy podczas chłodnych dni a ciepłe dni przynosiły ulgę? Koń 17 lat po karierze sportowej od 2,5 roku na emeryturze. Objawy to wspomaganie się brzuchem przy oddechu ilość oddechów ponad normę, ale koń nigdy nie miał duszności, sporadycznie pojawiające się biało -zielone gluty w nosie i kaszel. Wszystkie objawy nasilają się w nocy i tuż nad ranem kiedy temperatura jest najniższa. W dzień tylko i wyłącznie kiedy jest zimno, wietrznie, deszczowo. latem w największe upały nie było problemu (oprócz wspomagania oddechu brzuchem). Koń stał na dworze 24 na trawie, dostaje leki, zioła i moczone siano. Niestety objawy nasilały się coraz mocniej przez noc więc w tej chwili stoi w stajni na torfie na noc i lepiej jest mu tylko jeśli w ciągu dnia jest ciepło. Zaczynam bać się zimy i chłodniejszej jesieni. Czy to normalne, żeby zaawansowana astma uaktywniała sie tylko kiedy na logike powinno byc koniowi lepiej?
xelfikx konie z RAO przeróżnie reagują na zmiany temperatur i pogody.
Ja ma w stajni cały wachlarz końskich zachowań u kaszlaków. Dość często spadek temperatury "rusza" wydzielinę, która się gromadzi w drogach oddechowych podczas suchych i ciepłych dni.
Dorcysia, możesz coś polecić w takim razie jak pomóc takiemu koniowi? Wet, kaze dalej podawac co zapisal, ale niezbyt przynosi to skutek. Tzn jak jest ciepło to niby jest poprawa, koń ma spokój, jak jest zimno, to znowu jest gorzej. 🙁
Rudzik   wolę brzydkiego konia, niż piękną sukienkę
09 października 2018 14:14
Xelfix zacznijmy od tego ze zielony glut świadczy o infekcji bakteryjnej czyli na chłopski rozum zapaleniu oskrzeli lub płuc. Trzeba by podać antybiotyk, ale wet o tym na pewno wie.
Rudzik, pierwszy wet zdiagnozowal infekcje gornych drog oddechowych, kon przez ponad1, 5 miesiaca dostawal sterydy na zmiane z antybiotykami i poprawa byla na 4 dni a potem bylo to samo. Byl wezwany wet od ukl oddechowego zrobil endoskopie i pobral wypluczyny, po 4 dniach sie odezwal, ze niestety kon ma zaawansowana astme.
Xelfix zacznijmy od tego ze zielony glut świadczy o infekcji bakteryjnej czyli na chłopski rozum zapaleniu oskrzeli lub płuc. Trzeba by podać antybiotyk, ale wet o tym na pewno wie.


Zielony glut leci z zainfekowanych bakteryjnie zatok. Natomiast żółty, świadczy o bakteriach w oskrzelach, lub płucach.

xelfikx jeżeli Twój koń ma chore zatoki, to trzeba leczyć antybiotykiem ( np. shotapen) i nie pozwolić na przeziębienie tego. Ja już słyszałam o przeróżnych kapturach, czapkach ochronnych. Zgłoś się do kogoś, kto szyje derki, może Ci uszyje taka czapkę na zatoki.
Niestety muszę dopisać się do wątku więc witam wszystkim bywalców  🙂 Od razu przychodzę z pytaniem ponieważ wertuję wątek, słucham różnych osób i obmyślam plan działania, a przyznam, że już trochę zgłupiałam.
U mojej kobyły dr Wysocka zdiagnozowała astmę po wykonaniu bronchoskopii, podobno nie ma tragedii jeśli chodzi o wyniki ale niestety. Pierwszy kaszel pojawił się w czerwcu, kilka kaszlnięć na początku jazdy. Koń dostał Prednisolon na 5 dni i od razu poprawa. Niestety kaszel wrócił ostatnio, już nasilony i nie tylko w trakcie jazdy ale i na padoku. Pojawiło się znów zalecenie obserwacji (ponieważ obecnie podobno taki ciężki okres dla kaszlaków) i o ile nie ustąpi znów podania Prednisolonu. Obecnie kaszel znów wrócił do pierwotnej formy tzn na padoku nic, przy zadawaniu siana nic, a dość mocny, taki mokry kaszel w trakcie jazdy. Wydzielina wodnista z nozdrzy, żadnych problemów wydolnościowych. I cóż, nie wiem czy iść w ten steryd, jednak jest to obciążenie dość spore dla organizmu, czy może spróbować najpierw wykrztusić tę wydzielinę (na oku mam Hyssopus Beet od Magic Horse) i dopiero jeśli to nie pomoże to znów spróbować ze sterydem? Czy macie jakiś sposób postępowania w takich sytuacjach? Help bo mam wrażenie, że im więcej czytam tym mniej wiem.
vodka a koń ma zmienione warunki? Tzn zero słomy, siano moczone lub sianokiszonka, owies, pasza na mokro, boks angielski lub wiata lub 24h na zewnątrz?
Tak. Koń w sierpniu przeniósł się początkowo na łąki, później do stajni angielskiej gdzie stoi obecnie. Wcześniej na trawie, obecnie wrócił do siana. Stoi w pensjonacie, niestety z tym moczeniem może być problem zwłaszcza z sianem na padoki gdzie koni jest kilka. Może uda się coś wykombinować z sianokiszonką bo niestety wiem, że to właśnie siano może być sporym problemem, zwłaszcza w sezonie zimowym. Słomy brak. Generalnie zmiana warunków wg zaleceń dr Wysockiej nastąpiła już w sierpniu.
No to masz odpowiedź czemu zaczął kaszleć. Od suchego siana.
No to masz odpowiedź czemu zaczął kaszleć. Od suchego siana.

Przyczyną kaszlu jest suche siano?  😉 🤣
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się