dodatki witaminowe, mineralne, odżywki itp

k2arola - fakt, taki "czeski błąd" 🙂
Tak na marginesie moim zdaniem ludzie często bez przyczyny ładują w konie suplementy wiadrami, co jest kompletnie bez sensu, podobnie ma się to w przypadku ludzi.
U mnie w okolicy wielu ładuje magnez, bo tak, a mój nie suplementowany ma jego nadmiar, za to lekka anemię, do której się pewnie przyczynił też. Ciekawa jestem, co by wyszło gdyby zbadać te suplementowane konie 😉
zielona_stajnia kwas foliowy to witamina B9. B6 to pirydosyna  😉

Faktycznie witaminy z grupy B sa sntetyzowane w jelicie grubym, i moznaby przyjąć, że to wystarczy gdyby to był koń nie pracujący (choć uważam, że w okresie pozapastwiskowym warto je dostarczać z pożywieniem).
Żywieni klaczy źrebnych to inna historia.
Generalnie temat witamin z grupy B jest u koni bardzo słabo przebadany, mało wiadomo na ten temat. co wiadomo, to że koeni maące odstęp do pastwisk mają więcej tych substancji we krwi. Można stąd wysnuć wniosek, że jednak pobieranie ich z pożywieniem ma znaczenie.

Mada masz klacz na ostatniej prostej przed wyźrebieniem, zaraz czeka ją laktacja,  która jest dla organizmu niezłym maratonem (i to pozapastwiskowa), lepiej wybierz coś co jest dedykowane właśnie tej grupie koni.
Nei wiem jak wygląda Wasze żywienie poza suplementacją, ale upewnij się że klacz dostaje wapń i fosfor w odpowiedniej ilości (zapotrzebowanie na magnez w ciąży wzrasta nieznacznie, dopiero w czasie lakacji szybuje w górę, ale wtedy nie tylko magnez). W suplementach podawanym koniom hodowlanym powinny znajdować się aminokwasy (o ile nie są podawane w inny sposób). A przynajmniej lizyna.




dziękuję.

Klacz dostaję oprócz tego granulat (obecnie energys standard)+owies oraz mieszankę ziół wspomagającą laktację u klaczy i poprawiająca trawienie u źrebiąt(Green horse). Klacz bardzo dobrze przyswaja paszę i wygląda moim zdaniem rewelacyjnie, mająca dostęp i przebywająca na pastwisku. Na noc stajnia. Dodatkowo w okresie jesień/zima zawsze dostawała mesz i marchew, więc tez tak będzie. Znając siebie obowiązkowo zlecę wykonanie badania krwi po wyźrebieniu, aby dopasować syplemenatcję do ew niedoborów.

Zdecydowałam, iż teraz nie będę zmieniać martsall na inną 🙂 chodz Hoveler ma bdb skład. Rozważe to ponownie za jakiś czas. Doszłam do wniosku , że zmiana żywienia teraz , kiedy źrebol tuż tuż nie jest dobrym pomysłem.
Cześć, z góry przepraszam,bo pewnie już to pytanie pojawiło się wiele razy,ale ostatnio nie mam czasu siąść i przekopać wątku  😡

Co dla starszych koni na ogólne wzmocnienie w okresie jesienno-zimowym? Konie 24h na dworze. Jeden wrzodowiec - raowiec oraz wiecznie chuda folblucia szkapinka.
Co sądzicie o propozycji podkowy?
https://podkowa.eu/pl/p/Podstawowa-mieszanka-suplementow-jesienno-zimowa-z-tlenkiem-magnezu/613

Zależy mi na czymś ekonomicznym,ale żeby faktycznie działało i wspomogło staruszków zimą.
Gillian   four letter word
26 września 2018 15:14
Chevinal lub Equistro MegaBase, od lat sprawdzone i skuteczne 🙂
Dzięki Gillian!
Mogę potwierdzić Chevinal, ale też nieźle działa na dziadków Farnam Redcell
Zielona stajnia wiesz może czy przez karmieniu 300g suchych wyslodek,200g owsa i 400g hoveler trabb-e mogę go spokojnie podawać? Ja się na tym wszystkim nie bardzo znam,a na stronie pisano coś o toksycznym selenie... Sama się w tym już gubię,a chcę wspomóc tych moich emerytów,ale boje się, że dobrymi chęciami mogę zaszkodzić...
Przedawkowanie selenu jest toksyczne, ale jeśli będziesz podawała zgodnie z wskazówkami producenta to nie ma się co bać. W hovelerze masz 0,5 mg selenu na kg, podajesz 400 g wiec malutko.
zielona_stajnia super,dziękuję 🙂
Hej 😉. Mam pytanie odnośnie witamin eggersmann horse vital plus oraz hoveler original reformin plus. Które waszym zdaniem są lepsze? Kiedys dawałam eggersmanna ale ostatnio czytałam sporo dobrych opinii o tych drugich stąd moje pytanie 😉
HELP robione było grupowe zamówienie na pastę z inną stajnią. Dzisiaj odrobaczaliśmy konie, niestety dopiero po fakcie (wpisując wszystkie wpisując dane do akt koni) zorientowaliśmy się, że jedna pasta miała termin do lutego 2018. Czy może to być szkodliwe dla konia? Wzywać weta czy obserwować?
Shhera, - obserwować, wielkiej szkodliwości bym się nie spodziewała, raczej po prostu nie zadziała jak należy.
Podawał ktoś kurkume z Equine America?
nie jestem pewna ale opis dawkowania nie ma dla mnie sensu i w porównaniu z innymi producentami dawka jest bardzo duża.
Najpierw zalecają 26g (dwiemiarki) a potem o dziwo dawka zamiast zmalezc wzrasta 52g
Nie rozumiem...
Dla moich ogonow wychodzi niemal pół plastikowego kubka do herbaty na raz... liczone na 700kg

Za duży obrazek.
Pewnie dlatego, że kurkuma to tam akurat w małym udziale - ponad 70% makucha lnianego 😉 . Nie lepiej kupić czystą kurkumę?
Nie podaje normalnie... dostałam opakowanie za free do zużycia 😉
Przepraszam że tutaj, ale może ktoś potrzebuje, zamówiłam HAEMOXIL EQUINA 250 mil.Niestety zdążyłam podać tylko 2 razy, czyli w butelce zostało 210 mil. Wystawiłam w ogłoszeniach, ale  tylko kupe wyświetlań i tyle.
Watrusia, a wrzuciłaś na FB w ogłoszenia re-voltowe? Tam często szybciej takiej rzeczy schodzą.
Czy ktoś posiadający i stosujący witaminy Pavo Vital może mi powiedzieć jak duży jest ten granulat? Na zdjęciach w sklepach internetowych wygląda na duży, takie trochę cukierki do padania z ręki (a właśnie czegoś takiego o grubym granulacie szukam!) ale boje się, że to tylko tak na zdjęciach.
Do tej pory skarmiałam Eggersmann Mineral Bricks ale od roku bujam się z brakiem dostępności dużych worków a kupowanie małych wiaderek raz, że rujnuje mój portfel a dwa, że również coraz częściej trzeba czekać na nie wieczność i szukam zamiennika.

Zdjęcie gigant!
megi007 to jest dosyc drobny granulat, na pewno nie jak cukierki 😉 Choc konie je tak lubia ze i z reki jedza 🙂
Moje mordy zjedzą wszystko ale niestety drobny granulat odpada 🙁 Bo w połowie ląduje na ziemi. Ani z ręki ani z miseczki/wiadra nie da rady. Niestety wiadro wzbudza zbyt dużo emocji i zamiast grzecznie przeżuwać to się przeganiają i z paszczy leci. Do tego trudno odmierzyć ile który zjadł.  Muszę mieć coś co wrzucam do kieszeni w odpowiedniej ilości, idę do koni i po kolei wkładam do pysków każdemu wedle potrzeb i oddalam się. Eggersmann spisywał się tutaj w każdym calu.
Do tej pory skarmiałam Eggersmann Mineral Bricks ale od roku bujam się z brakiem dostępności dużych worków a kupowanie małych wiaderek raz, że rujnuje mój portfel a dwa, że również coraz częściej trzeba czekać na nie wieczność i szukam zamiennika.


tak na szybko znalazłam w dwóch sklepach internetowych duże worki z dostępnością 2-5dni lub 7 dni

http://healthyhorse.pl/witaminy-i-mineraly-dla-koni/81-mineral-bricks-25-kg-eggersmann.html
https://arcus-konie.pl/eggersmann-mineral-bricks-knoblauch-p-1587.html

no chyba, że nie jest to stan faktyczny 😉 bo czasem potrafi się to rozmijać z rzeczywistością 😉

a coś innego to w tej formie jest na pewno
https://sklep.hippovet.pl/produkty/semper-cube-3-kg/
ale niestety też tylko małe opakowania z tego co widzę... :/
Czy ktoś posiadający i stosujący witaminy Pavo Vital może mi powiedzieć jak duży jest ten granulat?


zrobię ci dziś fotkę i wstawię tu to sama ocenisz.
Any - no niestety to jest tylko stan na stronach. Składałam zamówienie w każdym sklepie w którym znalazłam worek. I w każdym po paru dniach dostawałam informację, że będą dostępne najwcześniej za 4-6 tygodni o ile w ogóle 🙁
Gllosia - dziękuję 🙂
Czy ktoś posiadający i stosujący witaminy Pavo Vital może mi powiedzieć jak duży jest ten granulat? Na zdjęciach w sklepach internetowych wygląda na duży, takie trochę cukierki do padania z ręki (a właśnie czegoś takiego o grubym granulacie szukam!) ale boje się, że to tylko tak na zdjęciach.
Do tej pory skarmiałam Eggersmann Mineral Bricks ale od roku bujam się z brakiem dostępności dużych worków a kupowanie małych wiaderek raz, że rujnuje mój portfel a dwa, że również coraz częściej trzeba czekać na nie wieczność i szukam zamiennika.

Zdjęcie gigant!


A St. Hippolyt Semper Cubes? To są właśnie stricte smakołyki (nie jakieś ogromne, dość małe, ale rozmiar "smakołykowy" właśnie) z witaminami. Klik
megi007, granulat Pavo Vital:




Sivrite znam i nawet jedno wiaderko w zeszłym roku kupiłam. Ale cena jest jeszcze bardziej powalająca niż za wiaderko 4kg Eggersmanna. A przy stadku liczącym 8 sztuk cena też gra rolę 🙁
Gllosia dzięki za zdjęcia 🙂 Nie jest jakiś bardzo drobny ale na karmienie z ręki jednak za drobny 🙁 Bez miseczki ani rusz.

W sklepach zapowiadają, że może od połowy listopada już będą duże worki Eggersmanna więc jest nadzieja. Dzięki dziewczyny za odzew  :kwiatek:
Czy ktoś podawał koniowi cytrynian magnezu taki jak z linku klik ? Czy dobrze liczę, że żeby to była zauważalna ilość dla konia (500kg), to trzeba by podać tego z 60g ? Może ktoś poleci  jeszcze coś innego z dużą ilością magnezu ?
Z góry dziękuję za odpowiedzi  :kwiatek:
Nie wiem czy to duża ilość magnezu ale podkowa ma chelat magnezu. https://podkowa.eu/pl/p/Glicynowy-chelat-magnezu/1657
lusia722   poskramiacz dzikich mustangów i jednorożców
22 października 2018 18:22
megi007 a Pavo Summer Fit?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się