Aparaty fotograficzne i inne sprzęty foto

Podaj proszę konkretnie, o jakie szkła Ci chodzi. Zarówno Nikkora, jak i Tamrona w tej ogniskowej były co najmniej po dwa modele, a to robi sporą różnicę 🙂
[s]Tamron AF 70-300mmF/4.0-5.6 Di LD Macro - co już wyczytałam, że nie jest polecany, lepsza jest wersja USD
Nikkor AF-G 70-300mm F4-5.6

Czytam cały czas internet i ciężko się zdecydować, choć chyba większość jest za Nikkorem :[/s]???:

Pytanie nieaktualne. Okazało się, że powinnam zacząć od zmiany kamery 😵 😉
Powodzenia znaleść dobrą kamerę!
Ja myślę, że dobrych kamer nie brakuje..  😉

Wpadam z kolejnym pytaniem o obiektyw 😁 Canon 55-250 IS STM czy Sigma APO 70-300? Najpierw zasłyszałam, że Sigma lepsza od Canona, potem z wyczytanych informacji okazało się, że nie ma stabilizatora obrazu w tym obiektywie, a Canon ma i to porządną. W końcu wzięłam Canona. Dobrze zrobiłam? Lustrzanka to Canon 200D.

Kolejna rzecz to czy warto inwestować w takim uniwersalny obiektyw jaki oferuje Tamron: 16-300 i 18-400. Bardziej pytam i ten drugi, bo mając Canona 250mm to Tamron 300 raczej nie zrobi różnicy.
Dziewczyny, Nikon D800 + Sigma 70-200 - warto? Konie, zawody itp. :kwiatek:
mils, ten nikon jest przeznaczony do zdjęć studyjnych. Ma mało klatek na sekundę (chyba że dołożysz grip i będziesz robić zdjęcia w DX). Ja mam 7 kl./s i na przeszkodzie najczęściej daję radę zrobić 3 zdjęcia (gdzie jedno jest w fazie zawieszenia w skoku a pozostałe to odbicie i zeskok) a D800 ma tylko 4 kl./s.
Nie mówię, że się nie da - często sama robię tylko jedno zdjęcie ale będzie na pewno trudniej niż reporterską puszką.
A ja kupiłam sobie Canona 100 2,8 😉 dałam niewiele, od pierwszego właściciela, stan idealny 😉 AF kręcony korbką, bo jak jest zmierzch, to szuka tak dlugo, że moźna piwo wypić, ale ogólnie super szkiełko 😉 troszkę musiałam podmikrorególować z puszką,  bo trafiał trochę w bok, ale zdjęcia teraz super ostre 😉 szkoda, że mam teraz mało czasu na próby i tradycyjnie brak mi twarzy do portretów,  ale m9że kogoś dopadnę i popróbuję 🙂 od tygodnia szukam też jakiegoś pająka na pajęczynie do macro, ale nawet pająki zwiały. Po 85 1.8 który zamieniłam na 17-50 2.8 Sigmy (zadowolenie mniejsze, bo jakies płaskie mi z niej zdjecia wychodzą) jest to drugie fajne szkło z mojej kolekcji 😉 trzecie Canon 70 200 f4 a na ostatnim Canon 1,8 50mm stm. Jestem pod duźym wrażeniem tej 100. Ten AF jest upierdliwy ale ogólnie obiektyw daje super obrazek 😉 polecam cierpliwym 😉
desire   Druhu nieoceniony...
05 października 2018 19:18
Megane, a ja zainwestowałam niedawno w sigme tyle że 24-70 2.8 i jestem póki co mega zadowolona, mimo że obiektyw powleczony jakimiś gumami czy czymś i cały zestaw (razem z lampą) waży delikatnie mówiąc..sporo. 😁 ale i tak odkąd mam pełną klatke to przeważa u mnie lekki 50mm 1.8  🤣  wrzuć coś próbnego z tej 100, jestem ciekawa  😜 🙇
Jak dorwę pająka, to wrzucę 😉 na razie tylko w dniu zakupu zrobiłam kilka listków i następnego dnia przymrozek 😉
Nie licz na to, źe to jakieś super zdjęcia, ale cieszą mnie szczegóły, tzn zbliżam na maxa na monitorze i jest ostro! Bez delikatnych rozmyć krawędzi 😉 i już mnie to cieszy 😉 zapowiada się ładny weekend, więc wybiorę się w plener to może coś wrzucę jesiennego  😉
Tą Sigmę bym wymieniła, bo szału nie ma przy moim partaczeniu, ale ostatnio robiłam fotki w kościele i wyszły dostatecznie, tj ostre i nieźle naświetlone, więc jako taki uniwersalny wakacyjny obiektyw sobie zostawię 😉 stałki 50 nawet nie użyłam, bo jednak było ciasno i zbyt ciemno w kościele, więc aby objąć najważniejsze osoby musiałam stać dość daleko, więc obeszło się Sigmą 🙂
Czy ktoś może mi polecić dobry serwis fotograficzny w Krakowie lub okolicach Wadowic?
Muszę obiektyw przeserwisowac.
abre dzięki bardzo za opinię! Wcześniej miałam Nikona D90, kilka lat temu. Tego D800 mam do kupienia w tak bardzo okazyjnej cenie, że aż momentami ciężko uwierzyć, a źródło sprawdzone. Dlatego się zastanawiam. 🙂 Wracam do foto po kilku latach przerwy i akurat to się trafiło zanim zaczęłam szukać na serio aparatu.
desire   Druhu nieoceniony...
06 października 2018 22:29
Cobrinha, moze nie w krakowie i wadowicach ale polecam wyslac do serwis foto24 w rybniku, pelen profesjonalizm, nie kantują i ceny baardzo ok, kontakt rowniez
Tamron SP AF 70-200 f2.8 Di LD (if) Macro - warto jako jaśniejszy tele na początek? Czy lepiej poczekać i doinwestować w coś lepszego?
desire boję się niestety wysyłać wiedząc jak ładnie traktują kurierzy przesyłki
Facella   Dawna re-volto wróć!
07 października 2018 22:23
A FotoDoctor nie ma przypadkiem oddziału w Krakowie?
Tamron SP AF 70-200 f2.8 Di LD (if) Macro - warto jako jaśniejszy tele na początek? Czy lepiej poczekać i doinwestować w coś lepszego?
jak już kupiłaś ten Canon 55-ileśtam, to może na razie na nim trenuj? Wiadomo, że stałe światło na obydwu końcach to świetna sprawa, ale czy to Tamron czy Sigma ciężko doradzić. Różnic nie znam.  Mam tylko Canona f4 i jest świetny w dobrych warunkach, dobry w gorszych, w słabych  nędza 😉 ale bardzo go lubię, bo ładnie rozmywa tło, zdjęcia są jakby "miękkie" fajny do portretów, na zawody wszelakie. Główną wadą jest brak stabilizacji, bo jak schodzę z czasu to już z ręki partaczę. Na wszelkich halach czy o zmroku 150-200 jest już raczej nieużywalne 😉 no ale to f4 a nie 2,8
Brak stabilizacji... hmmm... no doskwiera czasem, ale dla wprawnej ręki to nie problem. Z resztą przy zwierzakach i tak czas jest krótki i drgań nie czuć, ale... fajnie jakby byla 😉
czym jaśniejszy tym cięższy, jasny ze stabilizacją najcięższy 😉 marzył mi się Canon 2,8 iS ale powaliła mnie waga i cena, przy czym powiedzmy za starszy model można było zapłacić jakieś 3500 to na forach wszyscy pisali, ze jeśli brać to tylko wersję II za około 6 bo poprzednia wersja to przeżytek i są duże problemy z AF 😉 na szczęście marzenia szybko uleciały z glowy jak wzięłam to do ręki 😉 i po prostu kupiłam ten, ktory stabilizacji nie ma i waży 700 gram i używany można za 1400 zlotych kupić no i fajnie się tym pobawić. Tyle, ze ja to głownie bardziej portreciki i jak mocno słabe warunki, to nawet nie  biore aparatu 😉 No ale ja nie mam takich potrzeb. Rozumiem więc fotografów, którzy niezależnie od pogody muszą sesję wykonać i inwestują w sprzęt, bo on zarabia.
Najlepiej jakbyś mogła tego Tamrona przetestować, choćby nawet w sklepie, zapewne będzie lepszy niż Twój obecny obiektyw niezależnie od tego, ktora to wersja. 😉 ale czy już wymieniać? Pewnie różnica cenowa spora, choć ten Tamron pewnie bylby na kilka kolejnych lat a Canon juz Ci na starcie doskwiera  🙂 (chyba, że możesz go jeszcze zwrocić do sklepu to sie nie zastanawiaj 😉 )

Jeśli chcesz pobawić się takimi sesjami jak w wątku o zdjęciach, to może dokup po prostu Canona 1,8 85mm (moim zdaniem świetny tani obiektyw) lub tą plastikową 50 1.8 stm, ktorą można za 300-350 kupić używaną a za 500 nową 😉
Megane, dzięki za odzew 🙂 Widzisz, taki był właśnie zamysł - na początek ten tele powinien wystarczyć, przecież nie potrzebuję od razu super sprzętu. Jednak jeśli już na początku zabawy obiektyw nie spełnia moich oczekiwań, a wręcz rozczarowuje to coś jest chyba nie tak 😀 Do zdjęć jakie ja lubię najbardziej - klimatycznych, z miękkim światłem - nie nadaje się, jest za ciemny. Gdybym miała ciut więcej wiedzy przed albo ktoś bardziej wykwalifikowany mi pomógł - nie kupiłabym go. Aczkolwiek polecono mi go właśnie w sklepie fotograficznym, gdzie uznałam, że sama już myśleć nie muszę i po prostu wystarczy posłuchać innych.
Jak już mam tele to lubię robić spore zbliżenia i tego zooma używać. Niestety obecny obiektyw na większych ogniskowych już sobie gorzej radzi - nie ostrzy jak brzytwa i widać, że brakuje światła. Tak jak napisałaś - jest on dobry w świetnych warunkach. A o takie nie zawsze łatwo. No i miękkie, rozproszone światło, ale jednocześnie nie mocne, to raczej nie są świetne warunki dla ciemnego obiektywu, niestety.. Pewnie gdybym chciała fotografować zawody, konie czy inne zwierzęta w porządnym, dziennym świetle na otwartej przestrzeni - to tak. Ale jednak mój kierunek jest nieco inny i wychodzi na to, że ten obiektyw nie pokrywa się z nim..
Mój ma stabilizację obrazu 😉
No właśnie to wyłożenie 6000 mnie trochę przeraża i boli. Myślałam, że takie rzeczy to za kilka lat jak będę bardziej profi, a nie już teraz 🤣
Zwrócić już nie zwrócę, nawet pudełka nie mam. Ale na pewno muszę wymienić. Liczę na to, że tego uda mi się łatwo gdzieś sprzedać.. Na razie chce poprosić znajomego, który ma Sigmę 70-200 2.8 czy by mi nie chciał jej na raz użyczyć to bym sobie zobaczyła jak mi się działa na takim sprzęcie. Najlepiej byłoby móc przetestować wszystkie 3 opcje.. Spróbuję coś więcej poczytać w necie, niektórzy robią porównania obiektywów i wstawiają zdjęcia nimi wykonane.
No właśnie o tej 50tce myślę 😉 Chociaż w siódmym niebie byłabym z f1.2, ale cena.. 😵
Nie musisz wydawać 6 tys 😉 to był przykład dla mnie marzenie 😉
Podejrzewam, że i tak byłoby mi żal wydać takiej kasy, kiedy zestaw na siebie nie zarabia a wiadomo, że bdb zdjęcia można robić tańszymi obiektywami 😉 ale tymi z lepszym światłem 😉
Moim zdaniem ćwicz na tym, szukaj lepszych pór dnia. Staraj sie tak jak dziewczyny pisały: robić ze światłem lub mając je po skosie jakos, aby samo światło robiło "robote" 😉
Ja ostatnio byłam na mini kursiku, gdzie właśnie było o pomiarze światła, jak ustawiać ręcznie, jak blokować, tzn jak to w ogóle działa (wcześniej nie wiedziałam, że to w ogóle aż tak potrzebne  😁 ) i były przykłady zdjęć pod światło 😉 pierwsze z fajnym niebem a ciemne twarze, ostatnie poprawne, fajna twarz, przepalone niebo. Pytam, co w takim razie zrobić, aby twarz była taka jak na ostatnim, a niebo jak na pierwszym? Odp. Przekleić w odpowiednim programie  😂
Ja do tego podchodzę trochę inaczej.. Auto też na siebie nie zarabia, ale kosztowało więcej niż 6 tysięcy i się nim jeździ, używa i co gorsza z każdym rokiem jego wartość spada. Czy te pieniądze się zwrócą? Nie. Czy siodło na siebie zarabia? Nie, ale też trochę kosztuje, może niekoniecznie 6 tysięcy, jednak jest to spory wydatek i również się go zużywa, po jakimś czasie można sprzedać, ale zwykle za mniej niż się kupiło. Tak to już wygląda. Czasem się w coś inwestuje bezzwrotnie, od nas tylko zależy w co inwestujemy i ile 😉 Okej, mnie też w tym momencie 6 tysięcy szkoda, ale nie oznacza to, że zupełnie zrezygnuję z zakupu lub że nie rozejrzę się za tańszymi, ale również zadowalającymi opcjami. A poza tym skoro już pracuję od poniedziałku do.. poniedziałku, to niech coś chociaż z tego mam 😎
A co do szukania lepszych pór dnia - no kurka.. To ja mam teraz tracić najlepsze momenty dnia i najfajniejsze kadry przez słońce, a raczej jego niedostatek? Przecież po to kupiłam lustrzankę, żeby móc robić zdjęcia i to móc robić je zawsze, a szczególnie w najbardziej klimatycznych porach jak np. świt 😉 Okej, moge iść na padok do koni o godz. 10, ale.. Ja potrzebuję czegoś więcej 😀iabeł:

pierwsze z fajnym niebem a ciemne twarze, ostatnie poprawne, fajna twarz, przepalone niebo. Pytam, co w takim razie zrobić, aby twarz była taka jak na ostatnim, a niebo jak na pierwszym? Odp. Przekleić w odpowiednim programie  😂


No i to jest dobre podsumowanie tematu 🤣
A idź o świcie 😉 nie o 10ej. Najfajniejsze światło jest jak Słonce daje ciepłe promienie znad drzew, lub około 17 wzwyż 😉 no o tej porze roku pewnie od 15. 😉
Ja ostatnio wypuściłam konie około 7ej, piękna mgła, jaśniutko... tylko mgła była tak gęsta, że 5 metrów dalej nie widziałam koni  😂 mimo wszelkich starań nic nie wyszło, bo na aparacie zaczęła się skraplać woda a gołym okiem było widać drobinki wody w powietrzu  😵  no i zdjęcia wyszły mi mimo wszystko podobne do Twoich 😉
Megane, raczej użyć blendy lub lampy.
Megane, raczej użyć blendy lub lampy.
przy tej mgle, o ktorej wspominałam? 😉  Blenda fajna rzecz, jak się ma jeszcze jedną parę rąk. Ew statyw i wężyk lub wyzwalacz z jakiegoś urządzenia, przez wifi. Lampa oprócz tej wbudowanej to kolejne kilkaset złotych. No ale to jest myśl 🙂
A idź o świcie 😉 nie o 10ej. Najfajniejsze światło jest jak Słonce daje ciepłe promienie znad drzew, lub około 17 wzwyż 😉


Ale co mi z tego, że wyjdę o świcie skoro iso muszę podbijać niemiłosiernie wysoko i potem mam jakość zdjęć z tostera, a nie lustrzanki. O 17 wzwyż mówisz, a wczoraj robiłam zdjęcia znajomej właśnie o godzinie 17 na placu, piękne wydawało by się światło, słońce powoli zaczęło się chować i co? To samo - ze względu na krótki czas iso wylądowało na 800 (!) a do tego +2 do ekspozycji jaki efekt? Na ogniskowej powyżej 100 - mam zdjęcie z żelazka. Na ogniskowej 200 - szkoda słów. Ładnie wyszedł tylko portret na minimalnej ogniskowej 55, ale czy po to kupiłam tele, by nim ostrzyć na 55mm?
Ja oczywiście nie twierdzę, że to tylko wina obiektywu, na bank i ja robię błędy i być może jakiś wprawny fotograf ustrzelił by coś fajnego i w tych gorszych warunkach, ale dla mnie fakt, że iso musi być tak wysoko przy jeszcze sporym świetle dziennym to bardzo zły znak.
Mnie się udało tym obiektywem parę nie najgorszych portretów koniom zrobić i z tego jestem zadowolona, ale to nie będzie główny temat moich zdjęć w przyszłości i ostatnie sytuacje pokazały mi, że ten obiektyw nie podoła i tyle.
Gllosia, musisz sprawdzić sobie jaka wartość w Twoim aparacie jest użyteczna. U mnie granica czystości zdjęcia jest 3200 choć raczej takiej wartości nie ustawiam a raczej połowę tego, ale zdarzyło się i 6400 😉 . To nie analogi, że były klisze w trzech  czułościach i 400 się brało do zdjeć w słabym oświetleniu a z wyższym to mieli już chyba profesjonaliści 😉 . Ja bym tak nie narzekała na iso, tzn nie aż tak jak Ty 😉 . Często jak sobie podglądam zdjęcia innych, to nie blokują na max 800 (choć fakt, przy świetle dziennym to sporo) a zdjęcia mają igła 😉 popodglądaj jak ustawiają inni i ciut kopiuj 😉
Przejrzałam sobie zdjęcia z różnych poprzednich dni, wiele z nich robione były na iso 1600 - w ciągu dnia, tylko przy bardziej pochmurnej aurze. Mam też takie na 3200. I to przy czasie 200 - 400, co jeśli bym dała czas 1000 lub więcej np. chcąc uwiecznić galopującego konia? Dla mnie to już wysoka wartość i oznaka, że przy jeszcze gorszym nasłonecznieniu lub przy krótszym czasie naświetlania to już w ogóle nie ma mowy na zdjęcia. Niskie iso miałam tylko robiąc zdjęcia niemalże w pełnym słońcu, ale zejdźmy na ziemię, w naszym klimacie okres pełnego słońca powoli się kończy, czy mam nie fotografować przez następne pół roku (pół żartem pół serio 😉)
Obiektyw jest w porządku, ale nie do celów i w warunkach w jakich chcę go używać i tyle 😉
Skoro masz możliwości, to po prostu kup jasniejsze tele i tyle, skoro czujesz, że tego potrzebujesz. 😉 Ja się wszystkiego uczyłam na Canonie 450D zamiennie z kitem i Tamronem 18-270, innych do wyboru nie miałam ani możliwości. Także moim zdaniem z każdym zestawem da się coś zrobić, tylko trzeba masy prób, zmiany ustawień, szukania, bładzenia i zepsucia jeszcze większej ilości zdjęć. Dla przykładu moja pierwsza, powiedzmy, że "poważniejsza" sesja o świcie wspomnianym 450D i Tamronem, który jest mocno uniwersalny, ze zmiennym światłem, taki obiektyw do wszystkiego i do niczego 😉:
[[a]]https://500px.com/photo/94420245/sunrise-by-patrycja-rowi%C5%84ska?ctx_page=3&from=user&user_id=10958227[[a]]
[[a]]https://500px.com/photo/95211301/morning-by-patrycja-rowi%C5%84ska[[a]]
[[a]]https://500px.com/photo/96299083/the-lake-at-dawn-by-patrycja-rowi%C5%84ska[[a]]
[[a]]https://500px.com/photo/96711169/2011-by-patrycja-rowi%C5%84ska[[a]]

I 50 mm w akcji, ale juz z moim pierwszym własnym body, 600D:
[[a]]https://500px.com/photo/94457223/my-little-pony-by-patrycja-rowi%C5%84ska[[a]]
[[a]]https://500px.com/photo/94627053/night-city-by-patrycja-rowi%C5%84ska[[a]]
[[a]]https://500px.com/photo/128964825/fiona-by-patrycja-rowi%C5%84ska[[a]]
[[a]]https://500px.com/photo/129185753/portrait-of-fiona-by-patrycja-rowi%C5%84ska[[a]]

A aktualnie mam wrażenie, że z o wiele lepszym sprzętem robię gorsze zdjęcia niż te w linkach, 😜  Mam nadzieję, że to chwilowy krok w tył, ,żeby potem ruszyć mocno z kopyta, jak w jeździe konnej, przynajmniej tym się pocieszam. 😀
A czy ja twierdze, że się nie da? Również zrobiłam juz pare zadowalających zdjęć moim obecnym zestawem. Jednak każdy ma jakieś swoje własne wizje i cele, ja już wiem, że ten obiektyw nie spełnia moich oczekiwań i nie jest w stanie dać mi takich efektów, jakich oczekuje ani wspomóc mnie w tym, co chcę robić. Tak samo jak nie spełnia ich kit, ale dla kogoś na początek może być ok, prawda? Jakiś czas temu miałam zestaw 60d (!) i kitowy obiektyw i również niezłe makro (jak na ten komplet) mogłam uchwycić, więc owszem z każdym zestawem da się cos zrobić. Da się coś zrobić również telefonem, a już dzisiaj na pewno. Jednak jeśli ma się możliwości na więcej, to dlaczego by z tego nie korzystać? 🙂
Przecież dokładnie to napisałam w pierwszym zdaniu. Reszta to było rozwinięcie tematu a nie jakieś próby udowodnienia, że nie masz racji.
A czemu zmieniałaś z 60d na 200d?
Bo chciałam mieć możliwość nagrania video w razie potrzeby.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się