Oficjalny strój na zawodach jeździeckich

d&a nie ma w przepisach, ale ktos wspomnial tu wyzej ze tak powinno byci do tej wypowiedzi nawiazalam.

tak czy inaczej jak szykowalam konie do zawodow to zawsze wszystko bylo na tip top, nawet na LL -co sie dalo to zaplecione, wszystko czyste jak na miszczostwa swiata. a juz przeglady to w ogole picus glancus, zreszta nie raz slyszalam ze o nawet mimo blota kon jak pieknie wyszykowany. dla takich komantarzy warto bylo sie starac :]

a co do kaskow to z tego co kojarze w sopocie zwracaja uwage by wszyscy byli w. nie egzekwuja, ale zdarza sie zwracac uwage.
Dzięki Ktoś, tylko czemu w przepisach oglnych jest inaczej niż w artykule? Wzory fraków dotycza kolorów czy tez modeli? Ja jeźdze w zwykłej marynarce do której doszyłam aksamitki i złote guziki zeby wygladała "jeździecko" widac ja w avatarze. Moge w niej startować, czy ktoś moze mi zwrócić uwagę?
edit: Przedwczoraj w Aldrago panu na rozprężalni wzrócono uwagę, mimo że nie skakał. Czyli to zależy od sędziego? (chodzi o kask)
asds   Life goes on...
22 czerwca 2009 12:09
Yo ktoś mi powie co do tego czy Panie mogą jeździcz w czapsach z brązową górną czescią? Wolałabym wiedziec przed zakupem czy moge takie kupic na zawody czy musze się standardowych całych czarnych trzymac?
opolanka   psychologiem przez przeszkody
22 czerwca 2009 12:10
moim zdaniem mogą, dlaczego nie.
Calathea   Czarny Książę
22 czerwca 2009 12:11
A ja mam takie pytanie co do oficjalnego stroju na zawodach. Mam nadzieję, że to ten temat, jeżeli nie to proszę o przekierowanie mnie do odpowiedniego.
Więc...
Jeżeli ktoś ma brązowy osprzęt (siodło, ogłowie i inne duperele) to czy może mieć do tego oficerki w kolorze sprzętu?
Chodzi mi zarówno o ujeżdżenie jak i o skoki. Pytam się, gdyż nie spotkałam się jeszcze z czymś takim i nie wiem czy jest to dopuszczalne...
caroline   siwek złotogrzywek :)
22 czerwca 2009 12:15
z tego co rozumiem po niedawnej (kwiecien 2009) zmianie przepisów, w ujeżdzeniu teraz jest to możliwe. łącznie z brązowym frakiem 😉
o skokach się nie wypowiadam, bo nie mam pojęcia.
Iskrzaczek, wydaje mi się, że upominają tylko za skoki bez kasku. Nie zauważyłam by "gonili" za brak kasku przy jeździe po płaskim.
Mnie pogonili. Stępowałam koleżance konia, ona poszla oglądać parkur. Jestem pełnoletnia, a mimo to kazali mi ubrać kask.

Na ujeżdżeniowych na rozprężalni trzeba mieć nakrycie głowy. Można jeździc w cylindrze, byle żeby był🙂
z tego co pamietam w ujezdzeniu obowiazuja czarne buty. w skokach moga byc brazowe (ale moim zdaniem jak brazowe, to czerwony frak i bryczesy kremowe- to nie jest wymagane ale uwazam, ze tak jest elegancko  😉 ) tak samo, jesli chodzi o buty, czy czapsy z brazowymi wylogami. w skokach moga byc, w ujezdzeniu nie. jeszcze sprawdze, ale tak bylo jak robilam kurs sedziowski.

edit: caroline pisze, ze byla zmiana przepisow w ujezdzeniu. w skokach jest duzo wieksza dowolnosc.
Moją luzaczkę też zsadzili z konia jak mi go stępowała bez kasku,gdy ja oglądałam parkur😉
christine   zawodnikowanie reaktywacja. on the go.
22 czerwca 2009 12:32
można mieć w skokach czarne buty z brązowymi wyłogami na 1000% 😉 sędzia nie powinien zsadzać osoby pełnoletniej, więc można by się kłócić. pytanie komu się chce i kto zna przepisy, żeby akurat przytoczyć. taką nadgorliwość udało mi się utrafić tylko na ZR. zresztą widziałam jak sędzia mając wątpliwości pytał o dowód, a jak ktoś nie miał (kto ma kurde w bryczesach?) to trzeba było zsiąść 😁
Korzystając z okazji mam pytanko: czy komuś rzucił się w oczy przepis dotyczący stroju podczas oglądania parkuru? Na skokowych nie mam tego problemu, bo przeważnie i tak jestem przebrana i już na koniu, ale na wkkw wygodniej czasem obejrzeć parkur rano, nawet kilka h przed startem i wtedy nijak nie po drodze mi wbijać się we frak i białe spodnie jak za chwilę dopiero mam zamiar czyścić/zaplatac konia.
no wlasnie, nie chcialam sie wychylac z takim pytaniem co mowi Lena.
mnie sie osobiscie tak zdarzylo ze jechalam parkur jakies LL czy L, jestem na koncu listy startowej, kon w stajni, ja w zwtklych bryczesach, jeszcze nie w bialyci we fraku. musze sie w to wciskac specjalnie zeby parkur obejrzec?  🙄
1.2. We pozostałych przypadkach, np. w czasie ogladania toru, strój
musi byc czysty i dobrze utrzymany. Zawsze obowiazkowe jest
noszenie wysokich butów do jazdy, koszuli i białego krawata oraz
przepisowych bryczesów.


wychodzi, ze tak....
christine   zawodnikowanie reaktywacja. on the go.
22 czerwca 2009 13:40
dlatego naprawdę najlepiej wtopić się w tłum trenerów i starszych kolegów idąc w cywilu i wcale się nie przyznawać, że się startuje. już pójście w kolorowych bryczesach jest mniej chętnie akceptowane.
Katija dzięki. A to peszek...
Lanka_Cathar   Farewell to the King...
22 czerwca 2009 14:25
Lena, przepisy przepisami, a w Strzegomiu dwa lata temu zawodnicy ganiali po crossie w krótkich spodenkach, o braku koszulek nie wspomnę.
Kros to nie to samo co parkur. Strojem dozwolonych na krosie jest "codzienny" strój jeździecki, więc to nieco inna zasada.
kpik   kpik bo kpi?
22 czerwca 2009 14:49
1.2. We pozostałych przypadkach, np. w czasie ogladania toru, strój
musi byc czysty i dobrze utrzymany. Zawsze obowiazkowe jest
noszenie wysokich butów do jazdy, koszuli i białego krawata oraz
przepisowych bryczesów

---> mnie keidyś sędzia upomniał, że oglądałam parkur mając frak przewieszony przez mamię i kask w ręku a nie na głowie - nadgorliwi też są niedobrzy 🤔
Poradźcie mi - czy na tych zdjęciach widać, że mam "nieprofesjonalną" marynarkę? To jest moja marynarka od mundurku szkolnego z liceum  😁 i zastanawiam się czy ujdzie na razie, czy muszę inwestować w coś końskiego stricte, bo obciach robię.
Nie mam niestety lepszych zdjęć

jak dla mnie jest ok. nie rzuca sie w oczy.
Lanka_Cathar   Farewell to the King...
22 czerwca 2009 15:54
Kros to nie to samo co parkur. Strojem dozwolonych na krosie jest "codzienny" strój jeździecki, więc to nieco inna zasada.


Nie mam zamiaru się kłócić, ale oglądanie toru jest dla mnie jednoznaczne z oglądaniem zarówno parkuru, jak i trasy crossu. Poza tym codziennym strojem jeździeckim nie są raczej krótkie spodenki.
Ja nie raz nie dwa oglądałam parkur w normalnych cywilnych spodniach i w adidasach. Jak np. w Starogardzie było chyba 100 koni w L, a ja jechałam 90 to szkoda mi było się ubierać od razu w elegancki strój. Zwłaszcza że konia jeszcze trzeba było zapleść, osiodłać.

A buty przed zawodami czyszczę tylko jak jest ładna pogoda. Ostatnio w Owczarni było takie bagno, ze buty zmieniły mi kolor z czarnych na brązowe.

A co koloru sprzętu. Ja też mam konia całego w brązie: siodło, ogłowie, czaprak i ochraniacze. I z przyjemnością kupiłabym sobie brązowe buty i sztylpy. I jestem ciekawa czy ktos by mnie nei wygodnił tak ubranej :P
[quote author=Lanka_Cathar link=topic=7044.msg281639#msg281639 date=1245682448]
Kros to nie to samo co parkur. Strojem dozwolonych na krosie jest "codzienny" strój jeździecki, więc to nieco inna zasada.


Nie mam zamiaru się kłócić, ale oglądanie toru jest dla mnie jednoznaczne z oglądaniem zarówno parkuru, jak i trasy crossu. Poza tym codziennym strojem jeździeckim nie są raczej krótkie spodenki.
[/quote]
w cytowanych przepisach tor uzyty jest w kontekscie parkuru.

xxagaxx w skokach moze i przymkneli by na to oko... ale rozwiazaniem sa sztyly, albo buty z wylogami brazowymi  😉
Wydaje mi się że tak.. Ale szkoda mi wydawać kasy, zwłaszcza ze i ujeżdżenie czasem sobie pojadę. Ale przecież to i tak byłby schludny strój. Jak wszystko by pasowało do siebie...
jak dla mnie jest ok. nie rzuca sie w oczy.


Dzięki, taką miałam nadzieję  🙂
Na ostatnich zawodach  w Lacku jeden zawodnik dostal kare za skoki bez kasku na rozpr  - przyuwazyl to moj promotor sedziowski, kolega z Lublina sie sadzil, byl niemily arogancki to sie doigral... chyba 150zl dostal
w sumie sedziowie tez powinni nosic kaski przy dekoracji - ktos pamieta sytuacje z Boguslawic i akcje z Pablutkiem?

ostatnio jako komisarz mialam  taka oto sytuacje - zawody regionalne, laska w  brazowych oficerkach - informuje ja na ropzr ze jest to  kolor niezgodny z przepisami a ta mnie je.. ze ona zaplacila za nie iles tam set zlotych i ze co ja sobie wyobrazam- zgasilam ja tekstem ze nie interesuje mnie ile zaplacila bo mam drozsze czerwone  oficerki a na zawody wybieram tansze czarne i ze zawodnika obowiazuje oprocz znajomosci  trasy parkuru znajomosc przepisow.
Do startu zostala dopuszczona warunkowo - po nim  publicznie wykrzyczala jaka bezczelna jestem... moj promotor na szczescie zareagowal... z tego co wiem ow panna dostala na kolejnych zawodach kare za nieprzepisowe obuwie...
wydaje mi sie, ze jesli ktos juz dojrzal do startow to powinien tez dojrzec do tego by jakos wygladac... podliczylam, ze sredni zestaw krotkie buty i czapsy licowki w kolorze czarnym to wydatek od 200 do 1000zl, koszt owych brazowych oficerek to okolo 1500, koszt kary  pi razy drzwi 150zl.
caroline   siwek złotogrzywek :)
22 czerwca 2009 17:19
z tymi brązowymi butami i frakiem - z przepisów ujeżdżeniowych (http://www.pzj.pl/upload/dl/A_Ujezdzenie/Przepisy/A_Przepisy__2009.pdf):


Artykuł 427 - UBIÓR
1. Zawodnicy cywilni: na zawodach CDI3*/CDI4*/CDI5*/CDI-W, CDIO, Mistrzostwach, Igrzyskach Regionalnych i Olimpijskich obowiazuje czarny lub granatowy frak lub inne kolory okreslone w miedzynarodowej skali HSV. Kolory majace wartosc dla „V ” mniejsza ni5 32 % z modelu HSV, moga zostac zaadaptowane do u5ytku przez Departament Uje5d5enia FEI. Kolory kontrastowe i lamówki sa dozwolone. cylinder* czarny lub tego samego koloru co frak bryczesy białe lub kremowe plastron lub krawat białe, kremowe lub tego samego koloru co frak rekawiczki białe, kremowe lub tego samego koloru co frak, buty do jazdy czarne lub tego samego koloru co frak.
Na wszystkich CDI2* i CDI1* dopuszcza sie czarna lub granatowa marynarke (kolory - patrz wy5ej) z melonikiem lub toczek. Ubiór ten zalecany jest we wszystkich innych zawodach miedzynarodowych z wyjatkiem przypadków opisanych w specjalnych przepisach.
*Uwaga: dopuszcza sie ze wzgledów bezpieczenstwa u5ywanie odpowiedniego ochronnego nakrycia głowy.
Barwy narodowe moga byc stosowane tylko na kołnierzyku marynarki i musza byc zarejestrowane w FEI zgodnie z Przepisami Ogólnymi.


i jeszcze link do skali HSV: [[a]]http://www.fei.org/Disciplines/Dressage/Documents/Art%20427_dress_colours.pdf[[a]]

wygląda na to, ze brąz jest OK 😉
skoro frak może być brązowy, a buty mają być tego samego koloru co frak... 😁

przy okazji 😁

Artykuł 426 - WAGA
Bez ograniczen.
[quote author=Karla🙂 link=topic=7044.msg281671#msg281671 date=1245686985]
w sumie sedziowie tez powinni nosic kaski przy dekoracji - ktos pamieta sytuacje z Boguslawic i akcje z Pablutkiem?
[/quote]

Ja nic nie wiem, możesz przypomnieć ? 😉
A jakie to były zawody? Ujeżdzeniowe? Bo chyba w skokach to mozna brązowe oficerki. Interesuje mnie to bo sama mam teraz brązowe sztyblety i planuje zainwestowac w czapsy skórzane ale jak nie bede mogła w nich startowac to chyba zrezygnuje. Bo dla mnie to duzy wydatek (a brązowe kupiłam w promocji)

Poza tym kilka lat temu (ok 6) jeździłąm zawody PONY i tam to dopiero był rygor  😁 Nie wazne ile stopni było w słoncu (mogło byc i 50) a sędzia i tak potrafił nie zwolnić z jazdy we frakach.  A pzoa tym chodzili i kontrolowali czy wszystko ok  👀
brazy byly w skokach a tam przepisy mowia jasno - " buty czarne lub czarne z brazowymi wylogami"
jun- pablutek ewy jakos tak  chcial pokryc sedziego trafiajac go  nozka w glowe...
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się