Kącik Ujeżdżenia

keirashara, w zeszłym roku jeszcze w regulaminie PZJ było 3,5 cm, czyli chyba do czerwca?
W tym roku to "klasyka": krótkie pytanie Na Jakiej Podstawie???
Przejrzałam: aktualne Przepisy Ujeżdżenia PZJ, Regulamin Ujeżdżenia 2018, Przepisy FEI, Przepisy Ogólne
oraz wytyczne dla stewardów FEI.
Nigdzie nie ma słowa o długości ostróg. Nie licząc kuców.
Wiem, trochę to zaskakujące, ale nie chce być inaczej.
Sytuacji nie poprawia fakt, że ostatnie sędziowskie szkolenia licencyjne były na "starych" przepisach, bo nowych oficjalnie jeszcze nie było.
Zniknął też przedziwny zapis zakazujący jazdy C we fraku.
Za to cylindry można nosić dopiero od 26 roku życia.

To nie ujeżdżenie, tylko skoki, ale zadziwiło mnie planowane przejście na ochraniacze, jak należy wnosić, wyłącznie na rzepy, do 2021 roku.
Zadziwiło akurat pozytywnie.
Pewnie to doprecyzują, bo na razie zapisy są skrajnie niejasne, np. odnośnik do aneksu do wytycznych dla komisarzy FEI, którego nie ma.
Trafiłam na to namiętnie szukając nieszczęsnej długości ostróg.
halo, jak to czytam o tych wszystkich przepisach to mi się odechciewa jechać na zawody, a planowałam w tym roku wrócić po 20 latach na czworobok i naprawdę nie ogarniam.
Zakładam, że jak na początek pojadę L czy P na 6 letnim koniu to wystarczy granatowy zwykły rajtrok, kask i ostrogi dwójki? Zakładam, że wędzidło oliwkowe Sprengera podwójnie łamane łapie się na te durne przepisy.

Czy mogę jechać w brązowych butach?  :kwiatek:

I czy nadal do L/P jest obowiązkowe wędzidło, N wedzidło/munsztuk do wyboru a od C munsztuk?
Dance Girl, do N na wędzidle, od C w górę munsztuk/wędzidło. Munsztuk obowiązkowy tylko na HPP/MP/CDI.
halo, - w zeszłym roku się spotkałam, w tym nie, ale szczerze nie przeglądałam przepisów pod tym kątem, nie miałam potrzeby. Z tymi ochraniaczami skokowymi to trochę słabo, patrząc na to, że większość jeździ w zapinanych na kołki, bo są trwalsze (rzep się jednak wyrabia), wygodniejsze w utrzymaniu (szczególnie przy kwarcu, który włazi w rzepy paskudnie), bardziej przewiewne i estetyczne. Zupełnie nie rozumiem powodów takiej decyzji.
Dance Girl - brązowe buty nie przejdą do granatowego fraka - w przepisach stoi "czarne lub w kolorze fraka". Znaczy, może Cię puszczą, bo to nie jest 100% pilnowany przepis, w zasadzie jest bardzo średnio pilnowany, ale mogą się równie dobrze przypiąć. Sama mam problem, bo mi się marzą brązowe oficerki, a wszystko inne mam czarne, z tym, że te wymarzone są ciemno brązowe, więc mam zamiar palić głupa, że one są czarne, tylko zblakły  😁 Ostróg nie musisz mieć, ale możesz, tak samo we wszystkich konkursach nie-mistrzowskich można mieć bata.
Dobrze, że fraka jeszcze nie kupiłam. Znaczy brązowy do brązowych oficerek da radę?

Jakoś mi się kojarzyło, że C na munsztuku jeździłam. Teraz się nie zastanawiam, bo mam powrót do podstaw, więc na pewno chwilowo poza P nie wyjdę.
Dance Girl, - tak, brązowy do brązowych da radę 🙂
Witam
Czy mógłaby mi jakaś dobra dusza pojaśnić ( może być priv), co można zrobić w sytuacji, gdy wyniki od poszczególnych sędziów drastycznie się różnią ( jakaś skarga, coś jeżeli  uważamy, że jeden z sędziów je celowo zaniża)? Prosiłabym również o informację czy zawodnik ma jakieś prawa w przypadku eliminacji, jeżeli uważa ją za niezasadną.
Będę ogromnie wdzięczna za pomoc.  :kwiatek:
savil, nic. To znaczy w drugim przypadku jest droga odwoławcza, przy Kolegium Sędziów jest odpowiednik komisji dyscyplinarnej,
ale... to nie ma sensu.
To jednak nie są złote kalesony.
To sport: raz z górki, raz pod górkę.
Dziękuje za odpowiedz Halo :kwiatek:
To nie chodzi zupełnie o rangę bo to tylko niziutkie regionalki, wyniki w zasadzie nie mają znaczenia. Chodzi o to, że jedna z sędzin z pełną premedytacją robi mi wiecznie pod górkę. Odbija się to na wynikach moich wychowanków i zabija mocno ich motywację a dodatkowo  robi mi cudowną antyreklamę w okolicy... 😤 Myślałam już właśnie nawet o tej komisji dyscyplinarnej o której piszesz, bo może w końcu przestałaby się czuć bezkarna. To jest już tak chamskie, że naprawdę nie wiem co robić- gdyby ktoś jeszcze miał jakiś pomysł chętnie przygarnę.
Hah, ja się ostatnio spotkałam z wynikami z różnicą tylko  👀 11%... Więc jak w tym nikt nie widział problemu to nic mnie już nie zdziwi.
savil, A! Jeśli chodzi o wychowanków, to bym interweniowała.
O ile masz jak wykazać (udowodnić!) minimum niesportową postawę nieżyczliwej postaci.
Musisz mieć jakiś dowód, dowody, nie jedynie swoje przekonania.
Czy na zawodach regionalnych mogę jechać w granatowym kasku i czarnym fraku? Sędziowie zwrócą uwagę?
Znalazłam jakiś czas temu kanał na YT, taki trochę ujeżdżeniowy, taki trochę "kołczingowy". Obejrzałam kilka filmików i stwierdzam, że dziewczyna (zawodniczka GP!), która tam występuje jest bardzo pozytywna, ale na większości filmów coś mi nie gra, sama nie jestem w stanie dokładnie wskazać co  🤔. Jakie są Wasze odczucia? 😉


Przykładowe filmy:







Ogólnie jest tam mnóstwo fajnych klipów i widać ogrom pracy, jaki włożono w ich tworzenie, tego nie mogę odmówić :-)
Wigorrr, możesz
KonieAmi, znam ten kanal ale mi sie nie podoba jak ona jezdzi
Martita   Martita & Orestes Company
17 października 2018 10:22
karolina_ To nie jesteś sama, mnie również nic nie urzekło w tych filmach i przyjemnie mi się nie oglądało.
Dla mnie ten kanał mógłby z YT wyparować, jak i wiele innych.
Za podobne przedsięwzięcia bardzo często biorą się właśnie tacy weseli amatorzy... Filmy tej Australijki to i tak nic w porównaniu z tym, co serwują polscy youtuberzy.
Ale tak, ja też nie rozumiem fenomenu tej pani.
KonieAMI, ja jestem początkująca i oglądam kanał tej pani, zastosowałam kilka rad (polskie kanały też oglądam). Ale może jak ktoś jest dużo bardziej zaawansowany to nic odkrywczego już na takich filmikach nie znajdzie. Mnie się pani podoba, jest sympatyczna, fajnie jeździ (chyba?) i dobrze opowiada. Z polskich kanałów lubię ten z blondynką spod Bielska (bardzo sympatyczna i fajnie tłumaczy od początku) i ten gdzie pokazali jak wygląda czworobok na brązową odznakę. I jeszcze tego pana na Sh cośtam Riding.
lillid - ja się poczułam trochę onieśmielona tym, że jest zawodnikiem GP. Nie przepadam za fryzami w ujeżdżeniu (przepraszam!  😉 ), więc większość filmów omijałam, żeby ich nie oglądać. Natomiast te, które obejrzałam zostawiły taki trochę niesmak, że niby wszystko ok, ale ogólnie źle to wygląda. Miałam też myśl, że inni zawodnicy nie pokazują swoich koni na zwykłych treningach, gdzie jeszcze nie wszystko działa, dlatego wszystko wygląda super, bez wysiłku.
W sumie dopiero jej nagrania jej podopiecznych mnie tak dobitnie zniechęciły 😀
A są jakieś polskie kanały na YT o ujeżdżeniu? 



KonieAMI stricte o ujeżdżeniu chyba nie, raczej po prostu o jeżdżeniu - miałam na myśli wymienione już Shining Riding czy moje nieszczęsne odkrycie sprzed paru miesięcy - LuckyHorse (youtube wypluł mi filmik instruktażowy z żucia z ręki, na kulawym koniu...)
No niby i GP jeździec (z zawartości jej kanału to za bardzo nie wynika), no i zgodnie z Twoimi odczuciami nie odbieram tych filmów jako profesjonalne jeździectwo.
KonieAmi, obejrzałam kilka filmików z kanału tej pani i też jestem na nie. Merytorycznie nie podoba mi się. Słaby obrazek, a dobry marketing.
Ja sama od dłuższego czasu kanałów ,,końskich" raczej nie oglądam.  Chyba że, jakieś przejazdy z zawodów, albo treningi ludzi, ale raczej nic poza tym. Kiedyś było inaczej, ale teraz nie mogę po prostu znaleźć kogoś kto mnie zaciekawi. Większość z kanłów prowadzą osoby w moim wieku, lub młodsze (!), które może i mają konia i instruktora(chociaż tego nieraz też nie mają), ale dużą wiedzą i doświadczeniem, na tematy o których wspominają nie mogą się pochwalić. Ja też bym mogła wziąć telefon, nagrać filmik o czymkolwiek i wyszło by na to samo.
Przytoczony kanał  też kiedyś oglądałam (chociaż to zbyt duże słowo - obejrzałam parę filmików i tyle) i nie uważam, że jest jakiś najgorszy. Aczkolwiek w filmikach też coś mi nie pasowało. Rady próbowałam używać, ale ograniczało się to jedynie do najbliższej jazdy, bo zwykle później o nich zapominałam.
Prawdą jest jednak to, że większość kanałów na youtube, które próbują wytłumaczyć w jaki sposób coś zrobić, są często tworzone przez amatorów -wielu dobrych jeźdźców z dużą wiedzą nie ma po prostu czasu na tego typu rzeczy.

(youtube wypluł mi filmik instruktażowy z żucia z ręki, na kulawym koniu...)



Przepraszam za  🚫 ale mogłabyś powiedzieć w jaki sposób rozpoznałaś że, koń na filmiku kuleje? Ja nie jestem w stanie zauważyć kulawizny u konia z filmiku , a chciałabym poszerzać moją wiedzę o tego typu tematy, bo to w sumie to tak żeby nie patrzeć podstawy. 


x.zkg.x pisałam o tym filmie
Widać regularne uniesienie głowy i szyi w momencie, gdy lewy przód jest dociążany. Przy odciążeniu tej nogi głowa i szyja opada w dół.
U tego konia jest to dość wyraźnie i 100% powtarzalne, w obu kierunkach. To nie jest kulawizna od ręki.
Ja nie jestem w stanie zauważyć kulawizny u konia z filmiku , a chciałabym poszerzać moją wiedzę o tego typu tematy, bo to w sumie to tak żeby nie patrzeć podstawy. 

Ja kiedyś odkryłam i teraz polecam wszystkim Lameness Trainer - stronę, na której można online i za darmo podszkolić się w rozpoznawaniu kulawizny. Jest krótkie wprowadzenie, jakie są symptomy i na co patrzeć w danej części "kursu", a potem serie filmików z animowanym koniem. Trzeba przy każdym zaznaczyć, czy koń jest kulawy i na którą nogę (osobno ćwiczy się przednie i tylne) i patrzeć, czy się dobrze zgadło. Nie zastąpi całkowicie doświadczenia na żywo, ale może bardzo ułatwić sprawę na początku 🙂
Martita   Martita & Orestes Company
17 października 2018 22:00
Obrazek słaby, treść od tego Pana również. Ja bym taką kulawiznę konsultowała.
Coriolania o też sobie spojrzę
Coriolania fajna ta strona z kulawiznami. Ja kiedyś znalazłam jeszcze na YT takie filmy

Na razie z tej serii są chyba tylko 3, ale wygląda na to, że będą dodawać nowe.
A u tego siwka taka dość wyraźna kulawizna niestety.

lillid apropo kulawizny tak się tłumaczą w komentarzach :
"hej! Czasami tak się zdarza,  że koń idzie nieregularnie od niestabilnego oparcia na wędzidle. Nasze konie są pod stałą opieką profesjonalnych weterynarzy i mamy pewność, że są zdrowe
azazu93 czytałam te komentarze. I śmiałam się, śmiałam...
Aż mi przykro że w Ochabach które kiedyś były super stadniną kręcą takie "instruktaże".
Wracając jeszcze do filmów instruktażowych, czy możecie polecić godne uwagi kanały na yt (nie tylko polskie)?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się