Akwarystyka, czyli Holendry, ryby i rybki

Notarialna   Wystawowo-koci ciąg. :)
22 czerwca 2009 13:04
Ja ostatnio się wzięłam za hodowlę. Mam 3 samce i 3 samice. W tym dwie zaciążone, a jedna z nich na rozsypce w kotniku w osobnym akwarium siedzi. I jakoś nie chce się kocić... 😤
Druga dopiero grubnie i za jakieś 3 tygodnie będę musiała ją wziąć do osobnego akwarium 🙂

Czy to możliwe, żeby otosek w ciągu dwóch miesięcy urósł dwukrotnie od momentu kupna? o.0
meldujemy się i my 🙂 znaczy ja i moje akwarium 😀 no, mojego taty i moje :P

swierzy, około 4 miesięczny baniaczek 700litrowy, słonowodny 🙂
mamy kilka ślimaków, krewetki, tak zwane przeze mnie cebulki, ale nie wiem jak to się fachowo nazywa :P, ryb jest i mało i sporo w sumie 🙂 jak wróce to porobie zdjęć, bo niemam zbytnio nadających się 🙂

Tania, nie rejestrowałam się na stronie, są hodowle w polsce, aczkolwiek ogólnie to wygląda tak, że jak jest duży koral, odłamuje się, jedna końcówka, ta w którym miejscu była odłamana jest przyczepiana za pomocą plasteliny do skał 🙂

Tania, nie rejestrowałam się na stronie, są hodowle w polsce, aczkolwiek ogólnie to wygląda tak, że jak jest duży koral, odłamuje się, jedna końcówka, ta w którym miejscu była odłamana jest przyczepiana za pomocą plasteliny do skał 🙂

Miałam na myśli rejestrowanie takiej hodowli u Powiatowego Lekarza Weterynarii.
Podobno jeśli się zgłasza jako ochronę ginących gatunków - przysługują jakieś dopłaty?
/Nie jestem pewna jak to jest bo wiedza wynika z rozmowy telefonicznej z nieznanym mi człowiekiem./
skoro juz jestesmy przy akwariach i ich mieszkancach - poznajcie Boskiego Boba:



Witam wszystkich 🙂

Miałem akwarium, ale chyba ze 3 razy je likwidowałem - znudziło mi się. I tak zajrzałem do tego tematui stwierdziłem, że jeszcze raz spróbuję 🙂 Tylko muszę zobaczyć czy mam i działa mi jeszcze stary sprzęt 🙂 A, i będę potrzebował porad, bo jak narazie to stwierdziłem, że jestem beznadziejny w tej branży. Zaczynałem od welonem, miałem gupiki, neonki, glonojady 😉, mieczyki, skalary i chyba coś tam jeszcze 😉

Hiacynta dobry Boże! co to za potwór?! ;p
grzesiek, to aksolotl, meksykanski plaz jaskiniowy cale zycie pozostajacy w postaci larwalnej  🤔 🤣
Notarialna   Wystawowo-koci ciąg. :)
22 czerwca 2009 21:45
grzesiek.1993, Na wstępie ci powiem jedna ważną rzecz:

Nie zaczynaj z welonami, bo to trudne i brudzące na maksa ryby. Raz miałam i nigdy więcej. Na jedna powinno przypadać też co najmniej 60 litrów w zbiorniku...

Hiacynta, ale dziwadło 😲
Hiacynta on jest chyba jeszcze dosc mlody?Czy to taka odmiana,bo aksolotl,ktorego pamietam mial sporo wieksze rozmiary.
Ale buzki to one maja  slodkie  😍
Drogi taki stworek? Poza tym - jest okropny ;p
Mi się podoba, jak to się chowa, czym karmi? I ile zyje?
wlasnie, wlasnie, chce wiedziec wiecej i ja! mozna z czyms to trzymac? bo bd zakladala swoje, swje akwarium i moze takiego misia-pysia do miziania, zamiast rybek ^^ XD
Witam wszystkich 🙂

Miałem akwarium, ale chyba ze 3 razy je likwidowałem - znudziło mi się. I tak zajrzałem do tego tematui stwierdziłem, że jeszcze raz spróbuję 🙂 Tylko muszę zobaczyć czy mam i działa mi jeszcze stary sprzęt 🙂 A, i będę potrzebował porad, bo jak narazie to stwierdziłem, że jestem beznadziejny w tej branży. Zaczynałem od welonem, miałem gupiki, neonki, glonojady 😉, mieczyki, skalary i chyba coś tam jeszcze 😉




Podstawowa sprawa. Ile litrów ma to akwarium ? Welonki, glonojady, skalary to rybki które potrzebują min. 100l .
Je miesko, nie mozna trzymac z niczym innym bo pozre! 🙂
Hiacynta, szalony stwór🙂 będzie mi się śnił po nocach:P

a ja się przyznam że mnie też temat akwarium wciągnął🙂 uznałam, że fajnie by było się wkręcić w jakiś nowe hobby i znowu w jakąś stronę się rozwinąć🙂 tak więc najpierw, jak to ja;P, planuję przez wakacje czytać, czytać i czytać i w październiku przystąpię do dzieła😀 także wtedy pewnie będę się zgłaszała po rady😉

ale póki co jedno pytanko - czy można zmieszać neonki inessa z neonkami czarnymi? póki co najbardziej spodobała mi się obsada z postu Marzenki z 1 strony - 7x neon innesa, 4xkirysek panda, 4x otosek. Tlo była obsada do 45l a ja chcę mieć min. 60 i się zastanawiałam czy w związku z tym nie można by było dodać neonków czarnych.. można? jeśli tak to ile sztuk najlepiej?
Notarialna   Wystawowo-koci ciąg. :)
23 czerwca 2009 10:24
Breva, Ja bym już zaczęła teraz od skompletowania całego sprzętu, bo akwarium dojrzewa bez roślin kilka tygodni i kolejne dwa-trzy z roślinami, Więc w między czasie możesz już zaczynać czytac o rybkach 😉
hmm no właśnie o co chodzi z tym dojrzewaniem? (bo wiesz, ja jestem zielona nawet w temacie samego akwa a nie tylko rybek:P) trzeba zalać wodą piasek/żwirek i odstawić? cholera.. idę na jakieś strony akwarystyczne poczytać:P ale skoro mówisz że już teraz.... hmm🙂😉) to jest myśl🙂 bo już się tak doczekać nie mogę żeby zacząć...😀

a powiedzcie mi jeszcze, bo podobają mi się tła do akwa te takie "skały z korzeniami". Drogie są dość (ok. stówki na allegro) ale są przepięke! tylko powiedzcie mi nadają się dla rybek? nie będą jakoś.. nie wiem, przeszkadzały??:> bo większość ludzi daje te naklejki na tył a ja nie wiem czy mi się podobają..
A moje dojrzewało tylko tydzień, zanim wpusciłam ryby - ale 'zaszczepiłam je' myjąc w nim gabke od filtra, który pracował w dobrze funkcjonującym akwarium. I wszystko jest ok, rośliny rosną dobrze, jakby mi ich jeszcze pielęgnica nie wyrywała to by było super...
Notarialna   Wystawowo-koci ciąg. :)
23 czerwca 2009 13:35
Breva, Ja na początek wygotowywałam żwir, kamienie i korzeń. Potem jak wszystko wystygło zalewałam wodą (już odstaną kilka dni) w wcześniej przygotowanym (i odkażonym, bo poprzednia ryba welonka wirusowo chorowąła wiec musiałam oczyscic dezynfektem i odstawic do wyschnięcia). Zostawiałam na kilka dni - tygodni. Dopiero wtedy wsadzałam rośliny i znowu zostawiałam.

Chodzio to by ph wody kranowej unormowało się i odparowały wszystkiie chlorowe czy inne chemiczne mieszanki. Tak odstana woda zmiękcza się nieco, a co za tym idzie jest bardziej przyswajalna dla roślin i ryb 😉

Nie od dzisiaj wiadomo, że akwaryści to naród rąbnięty jeśli chodzi o higienę i ogólne warunki akwarystyczne dla ryb 😁
Ja tam daje zawsze uzdatniacz do wody 😉 I zaszczepiam akwarium filtrem z innego i jest ok, po tygodniu można moim zdaniem wprowadzić rybki 😉
Notarialna   Wystawowo-koci ciąg. :)
23 czerwca 2009 13:44
Branka, Ja wyznaje zasadę: im mniej chemii tym lepiej dla ryb 😉
A gąbkę używam również mam używaną, ale nie od akwa welonki 🙂
Je miesko, nie mozna trzymac z niczym innym bo pozre! 🙂


można więcej informacji? cena? warunki w jakich należy go trzymać? żywotność? 🙂 jest super! nie nudno mu samemu? 🙁
Niestety wiecej informacji nie posiadam, gdyz to cudo nie nalezy do mnie  🙁

Z tego co wiem to chyba mu nudno - mozna dokoptowac wiec drugiego, ale trzeba uwazac, zeby nie byl duzo mniejszy, bo moze costac zjedzony  🤣

Co do innych parametrów - polecam google 😉 haslo - aksolotl badz axolotl w wersji anglo.
tu jest sporo fajnych informacji: http://terrarystyka.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=529&Itemid=105


EDIT - ok a teraz wracam do moich rozkmin😉

dzięki dziewczyny za wszystkie informacje! no to dalsze pytania 😉 (zamęczę Was! :icon_redface🙂
- czy konieczne jest zaszczepienie akwa gąbką z innego? do żadnego nie mam dostępu🙁 można czymś innym je uzdatnić?
- gdzieś wyczytałam, że rybki najlepiej jest wprowadzać stopniowo - od których zacząć??
- i ponawiam pytanie o skład - można mieszać neony różnokolorowe? np. zamiast 7 innesa - 3 innesa i 4 czarne?
- i jeśli myślałam o składzie 7 neonów, 4 kiryski, 4 otoski a zamiast 45l chciałabym mieć np. 60 to mogę coś jeszcze dodać? co najlepiej?
- jak to jest z rozmnażaniem? szczerze powiedziawszy wolałąbym żeby się nie rozmnażały - jak je powstrzymać?:P
Notarialna   Wystawowo-koci ciąg. :)
23 czerwca 2009 18:28
Breva, To w takim razie ci gupików nie polecam, bo mnożą się jak szalone. Nie minie tydzień od urodzenia młodych, a samica może być już w ciąży kolejny raz 😉. One mnożą się bardzo łatwo i zagęszczają swoją populacją akwarium w zastraszającym tempie.

Neonki można mieszać. W 45 litrach do 10 sztuk neonów innesa, nie wiem jak z czarnymi, można trzymać.

Zaszczepić nie trzeba, ale można. Dlatego też opisałam Ci dojrzewanie akwarium bez konieczności szczepienia gąbką. Dłuższy etap, owszem, ale myślę, że zdrowszy od uzdatniaczy i innych chemikaliów.

Zaczęłabym od tych spokojnych. Tutaj od neonów. Potem otoski, a na końcu kiryski. Ale uwaga: kiryski nie nadają się do małych akwariów. Mogą wyrosnąć na naprawdę duze ryby.

Z filtrów to Ci polecam kaskadowy. Mniej ingerencji w rybie środowisko i jest bardziej wydajny od wewnętrznego. Zajmuje też mniej miejsca.

Edit: Mój baniaczek 45l w składzie 10 neonkow, otosek i 6 gupików
Dzięki dzięki dzięki dobra Kobieto!!! za wszystkie podpowiedzi jestemm dozgonnie wdzięczna🙂 to teraz jeszcze - jakie masz podłoże? w ogóle które polecacie?

i jeszcze (na razie😉 ) dwa pytania:
- jak dbać o wodę, co ile wymieniać, czy podmieniać częściowo? jak dbać o czystość w akwa?
- jak to jest z żywieniem? wrzucam powiedzmy karmę dla otosków, karmę dla neonów - rybki wiedzą, która ich? zjadają co swoje?
Notarialna   Wystawowo-koci ciąg. :)
23 czerwca 2009 19:23
Podłoże żwirkowate, średnie kamienie. Są do kupienia w akwarystycznych tudzież na allegro (tańsze wyjście moim zdaniem). Piasek się nie nadaje, bo będą go większe ryby rozkopywać i rośliny w takim się nie trzymają. Firmy przy uzupełnieniu żwirku nie biorę pod uwagę 😉

A od wymieniania całościowo wody trzymać się z daleka. Akwarium musi mieć czas by dojrzeć i dobrać odpowiednie PH środowiska, w którym będą trzymane ryby.
Ja mam długiego gumowego węża ze specjalną nasadką, by ten nie wciągnął mi ryb (do kupienia w sklepie zoo). Co tydzień lub dwa wyciagam 1/3 wody i tym samym brudy z dna. Potem dolewam odstanej wody (trzymam specjalnie dwa baniaki po 5l z odstaną wodą). To co się wzbije z dna, a nie zostało wciagnięte przez węza powinien wciagnąć filtr.

Żarcie mam jedno podstawowe. Sera Vipan - dieta podstawowa i sera color zmieszane razem. 'Glonojadzik' zazwyczaj wchłania glony z szyb, podłoża i korzeni tudzież kamieni.
Jakoś do tej pory nie miałam problemów. A ryby mogą też podskubywać niektóre rośliny. Mam cały obżarty krzaczek jeden 😤
po raz kolejny dzięki Ci 🙇 :kwiatek: no to z takich podstawowych rzeczy na razie wszystko wiem🙂 zaraz idę oglądać akwaria na allegro, bo chyba tam najtaniej kupić! (jak zobaczyłam w zoologu 70 l za 780 zł to zasłabłam!) na coś zwrócić uwagę??
Notarialna   Wystawowo-koci ciąg. :)
23 czerwca 2009 19:33
Nie ma za co 🙂
A co do wyboru akwariów to już bardziej doswiadczonych się zapytaj, bo ja w tych kwestiach nie doświadczona 😉

Przestrzegam przed kulą i różnorakimi plastikami. A ogólnie polecam takie od 80l wzwyż. I z okrągłymi szybkami na przodach.
Pokrywy są jeszcze droższe :/ , ale estetyczniej wyglądają niż jakiś szkło na wierzchu.
a co myślicie o takim? http://www.allegro.pl/item662873412_60_zestaw_60l_mata_zwir_rosliny_odmulacz_gratisy.html trzymają mnie wymiary - mam stolik na 80 cm a chciałabym żeby trochę miejsca z obu stron zostało, więc wszelkie 112, 100 czy nawet 84 być nie mogą, bo mają 80 cm długości..🙁
Notarialna   Wystawowo-koci ciąg. :)
23 czerwca 2009 19:50
Oferta brzmi zachęcająco i cena w miarę przystępna 🙂
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się