ABC formalności OZJ/PZJ i startów na zawodach

domiwa   W poszukiwaniu prawdy, mojej prawdy...
09 października 2018 19:37
Jak to teraz jest z licencja ogolnopolska? Chodzi mi przede wszystkim paszport konia. Ten ponowny opis jest potrzebny? Jak to w ogole jest?
Nie, ale o takie rzeczy nalepiej spytać się u źródeł. Panie są bardzo miłe, i na wszystko odpowiadają.
Tyle co mogę powiedzieć bo jestem na bieżąco z juniorami i ich końmi, że od 2017 roku,  juniorzy do 15 lat i ich konie(duże), mogą jeździć wszystkie zawody ogólnopolskie na licencjach regionalnych. Juniorzy do lat 16 włącznie ale tylko na kucach, jeździec i kuc na licencjach regionalnych. Na zawodach DiMł można na kucu w ten sposób jeździć do 21 roku życia, ale tylko na tej rangi zawodach.Warto to wiedzieć, jak i również mieć przy sobie wydrukowane odpowiednie rozporządzenie PZJ przy sobie, bo niestety w tym roku już dwa razy zdarzyło mi się będąc na ZO i CNC, że sędziowie nie nadążają za nowościami w przepisach i po prostu nic o nich nie wiedzą. Niestety za pierwszym razem ja również byłam w błogim stanie nieświadomości co zaskutkowało brakiem startu mojej juniorki na tych zawodach.W plecy czas i pieniądze. Co do ponownego opisu konia ,to już to nie jest praktykowane, wysyła się tylko paszport do PZJ w celach autoryzacji. Chcąc zarejestrować w FEI, koń/kuc musi być jeszcze dodatkowo zachipowany.Wszystko oczywiście musi być odpowiednio  opłacone dopiero po otrzymaniu faktury.
Tak sobie analizuje przepisy i się zastanawiam, może jest której kto ma więcej pojęcia o przepisach dot lek. wet. Pzj. Poniżej screen z regulaminu: jak trzeba to rozumieć po 4 latach po studiach można się dopiero zacząć starać i po kolejnych dwóch praktyki ha zawodach jest szansa na licencję? Czy też te dwa lata praktyki mogą być wcześniej i wtedy po 4 licencja?

Za duży obrazek.
Magdzior, najlepiej zapytaj potencjalnego promotora, bo to może być różnie interpretowane, i chyba Po To jest napisane tak niejasno.
Może być opcja, że będziesz praktykować przed wpisem na listę.
halo No właśnie tak będzie trzeba zrobić, byłam ciekawa jak to wygląda w praktyce bo w przepisach bardzo niejasno🙁 A jeszcze się zdziwiłam bo miałam zakodowane, że to w sumie 2 lata, a tu aż 4🙁 No nic, czas i tak upłynie, więc czym się tu przejmować 😁
domiwa   W poszukiwaniu prawdy, mojej prawdy...
24 października 2018 18:56
Nie, ale o takie rzeczy nalepiej spytać się u źródeł. Panie są bardzo miłe, i na wszystko odpowiadają.
Tyle co mogę powiedzieć bo jestem na bieżąco z juniorami i ich końmi, że od 2017 roku,  juniorzy do 15 lat i ich konie(duże), mogą jeździć wszystkie zawody ogólnopolskie na licencjach regionalnych. Juniorzy do lat 16 włącznie ale tylko na kucach, jeździec i kuc na licencjach regionalnych. Na zawodach DiMł można na kucu w ten sposób jeździć do 21 roku życia, ale tylko na tej rangi zawodach.Warto to wiedzieć, jak i również mieć przy sobie wydrukowane odpowiednie rozporządzenie PZJ przy sobie, bo niestety w tym roku już dwa razy zdarzyło mi się będąc na ZO i CNC, że sędziowie nie nadążają za nowościami w przepisach i po prostu nic o nich nie wiedzą. Niestety za pierwszym razem ja również byłam w błogim stanie nieświadomości co zaskutkowało brakiem startu mojej juniorki na tych zawodach.W plecy czas i pieniądze. Co do ponownego opisu konia ,to już to nie jest praktykowane, wysyła się tylko paszport do PZJ w celach autoryzacji. Chcąc zarejestrować w FEI, koń/kuc musi być jeszcze dodatkowo zachipowany.Wszystko oczywiście musi być odpowiednio  opłacone dopiero po otrzymaniu faktury.


Wlasnie cos mi sie tak obilo o uszy🙂 Dziekuje jutro bede dzwonic🙂
Od lat mam podbijane badania przez jednego lekarza - zgodnie z pieczątką lekarz z uprawnieniami do wystawienie zgody dla osób do 23 roku życia.
Mimo, że 23 skończyłam już kiedyś  😁, nigdy nikt przez lata nie miał zastrzeżeń. Wysłałam skan badań do swojego WZJ celem aktualizacji w bazie PZJ i spotkałam się pierwszy raz z odmową - musi być lekarz medycyny sportowej.
Rozumiem, że zapewne przy wykupowaniu licencji na nowy rok w PZJ też te badania legną i mimo wszystko muszę szukać innego, właściwego lekarza?
Całe mnóstwo osób będzie na nowo wyrabiać badania  🙁
Constantia   Adhibe rationem difficultatibus
30 listopada 2018 16:38
olek od ponad roku trąbi się na temat badań lekarskich i zwracania uwagi na odpowiednie uprawnienia lekarzy. Teraz WZJ są też sprawdzane i coraz rzadziej przepuszczają niewłaściwe. Tak więc będziesz musiała znaleźć odpowiedniego lekarza.
Olek, dokładnie. W tym roku PZJ wypuścił oficjalne pismo z przypomnieniem, jak i u kogo należy robić badania sportowe. Żadne przepisy się nie zmieniły, zaczęło je po prostu egzekwować. Sporo osób ma teraz pretensje do PZJ, że "przecież ten lekarz wypisywał mi badania od lat, co wyście teraz sobie pozmieniali!". Tak, wypisywali bezprawnie i jedyne co się zmieniło, to zwrócenie na to uwagi. A czemu... Bo jak coś Ci się stanie i ubezpieczyciel to sprawdzi, to nie dostaniesz ubezpieczenia. Bo nie zostałaś dopuszczona do sportu wyczynowego przez lekarza z odpowiednim wykształceniem. PZJ-towi naprawdę nie chce się tego sprawdzać, na co im to... Ale pewnie ktoś się czepił, że powinni go uświadomić pracownicy PZJ w trakcie składania papierów o licencję, że ten lekarz nie ma uprawnień, bo skąd on to mógł, biedny żuczek, wiedzieć.
Więc pozostaje Ci się cieszyć, że nie miałaś takiego problemu przez te kilka/naście lat.
Ależ oczywiście, że tak - ja w pełni się z tym zgadzam i jak najbardziej rozumiem  😉
Ot, zawsze dziwiło mnie, że dotychczasowy lekarz wszystkim nam w okręgu podbija badania pieczątką z uprawnieniami do orzekania do lat 23 - zawsze tak było, zdaje się jedyny lekarz do którego tłumami uczęszczają jeźdźcy, nigdy nikt nie miał przez to nieprzyjemności i nikt też nie szukał innego dr w okolicach.
Dobrze, dobrze - niech dochodzą do ładu  😉
Dziewczyny mam takie pytanie.
Nie mam licencji ogólnopolskiej, mam tylko regionalną.
Chcę jechać jedne zawody ogólnopolskie ,więc już mi się nie opłaca kupować licencji ogólnopolskiej.
Wg propozycji z Leszna jest licencja gościnna która kosztuje 60 pln na jedne zawody.
Mogę z tego skorzystać czy to jest dla zagranicznych tylko?
Dziewczyny mam takie pytanie.
Nie mam licencji ogólnopolskiej, mam tylko regionalną.
Chcę jechać jedne zawody ogólnopolskie ,więc już mi się nie opłaca kupować licencji ogólnopolskiej.
Wg propozycji z Leszna jest licencja gościnna która kosztuje 60 pln na jedne zawody.
Mogę z tego skorzystać czy to jest dla zagranicznych tylko?


Nie mogę znaleźć stricte zdania o wyłączności tej licencji dla zawodników zagranicznych, jednak wszędzie jest mowa o zgodzie zagranicznej federacji i obcokrajowcach. Dokładając do tego cenę tej licencji oraz wiedzę, że PZJ nie lubi dawać zniżek na cokolwiek zakładam, że jest to opłata dla osób, które wykupiły już licencję w innym kraju. Dla osób, które posiadają już licencję krajową, ale innej Federacji, a chcą startować za granicą w zawodach krajowych, a nie międzynarodowych. Więc niestety nie pyknie tą drogą...
Sivrite, w zasadzie kurcze nie ma jednoznacznej informacji niestety , chyba zadzwonię do PZJ i się spytam.
Dziewczyny mam takie pytanie.
Nie mam licencji ogólnopolskiej, mam tylko regionalną.
Chcę jechać jedne zawody ogólnopolskie ,więc już mi się nie opłaca kupować licencji ogólnopolskiej.
Wg propozycji z Leszna jest licencja gościnna która kosztuje 60 pln na jedne zawody.
Mogę z tego skorzystać czy to jest dla zagranicznych tylko?



Możesz, jest to praktykowane, ale musisz mieć badania aktualne od sportowego, bez tego nie pojedziesz .
titina, jakie badania znowu?
W zeszłym roku miałam ogólnopolską i nie trzeba było robić dodatkowych badań?
Jedne wystarczyły zawsze.
Od kiedy są inne badania na ZO , a inne na ZR?
titina, jakie badania znowu?
W zeszłym roku miałam ogólnopolską i nie trzeba było robić dodatkowych badań?
Jedne wystarczyły zawsze.
Od kiedy są inne badania na ZO , a inne na ZR?


Titinie raczej chodziło o to, że musisz mieć po prostu swoje badania sportowe aktualne. 🙂 Które raczej masz, skoro masz regionalną licencję.
Daj znać, co Ci powiedzą w PZJ, bo jak napisałam, nie ma jednoznacznej informacji, że nie możesz, ale jednak całość informacji na ten temat jest zachowana w klimacie "tylko dla obcokrajowców".
Sivrite, no nie można mieć regionu bez badań  😉

Na razie napisałam do organizatora, więc zobaczymy co mi odpowiedzą.
Perlica, wykupywałam regionalną licencję jednorazową dwukrotnie na zawodach w różnych województwach za 30zł/koń.
Myślę, że z ogólnopolską jest tak samo.
Perlica, wykupywałam regionalną licencję jednorazową dwukrotnie na zawodach w różnych województwach za 30zł/koń.
Myślę, że z ogólnopolską jest tak samo.


Tylko dla konia, czy dla zawodnika też? Bo napisałaś, że 30zł/koń.
Dostałam informację od organizatora, że jak najbardziej mogę wykupić.
Sivrite, tylko dla konia.
Dostałam informację od organizatora, że jak najbardziej mogę wykupić.

Naprawdę dobrze wiedzieć, że takie dziury istnieją. 😀 Przyda się na przyszłość.

EDIT: A jak składasz podanie o zgodę na taki start do PZJ? Bo teoretycznie jest Ci potrzebna, a nie widzę druku na to.
Sivrite, ja tylko płaciłam w biurze zawodów, bez żadnych druków. Podkreślam, że regionalną dla koni 🙂
Sivrite, to nie są dziury i nie jest to możliwe na każdych zawodach. Tylko gdy jest to w propozycjach .
Sivrite, ja tylko płaciłam w biurze zawodów, bez żadnych druków. Podkreślam, że regionalną dla koni 🙂

A cały czas mowa o ogólnopolskiej dla pary... Znam regionalną i ogólnopolską jednorazową dla konia, ale Perlica chce wykupić dla siebie "gościnną". I to mnie ciekawi, bo myślałam, że tylko dla koni są jednorazowe licencje regionalne i ogólnopolskie.
A Twój koń po taką licencję regionalną na jeden start musiał być zarejestrowany?

Sivrite, to nie są dziury i nie jest to możliwe na każdych zawodach. Tylko gdy jest to w propozycjach .

W Propozycjach masz wyraźnie rozdzieloną licencję gościnną z jednorazową ogólnopolską, ta druga jest tylko dla konia. Więc to też sugeruje, że gościnna jest dla obcokrajowców, a jednorazowej ogólnopolskiej dla Polaków nie ma. Więc cieszę się, że jednak wbrew sugestii można to tak załatwić. :P
Sivrite, to nie wiem w sumie czy można czy nie. Okaże się na miejscu pewnie.
Sivrite, koń nie musiał być zarejestrowany. Fakt jeździec miał licencję wykupioną, więc nie wiem jak odnosi się to do pary. Myślę, że i tak chodzi nam o to samo i Perlica po opłaceniu w biurze zawodów będzie mogła normalnie wystartować w ZO 🙂
Puma, wg organizatora to mogę ponoć, ale jeszcze się upewni kolega w ten weekend , bo jest akurat na zawodach to spyta u źródła.
domiwa   W poszukiwaniu prawdy, mojej prawdy...
09 grudnia 2018 20:17
Jak lepiej zaznaczyc przy wniosku o licencje ogolnopolska zawodnika? Bezterminowo czy terminowo (na rok?)? Ma to znaczenie?
Gillian   four letter word
10 grudnia 2018 07:52
I tak co roku trzeba odnawiać więc bez znaczenia chyba 🙂
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się