kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy

Milla, jeśli jest w maści w siwiźnie, to może zacząć siwieć praktycznie od nowości...
Nagle i niespodziewane pojawienie się włosów w innym odcieniu w „dziwnych” miejscach może świadczyć o stanie zapalnym w tym rejonie (info z ostatniego zjazdu Studium Zoofizjoterapii Koni), wiec jeśli się niepokoisz to możesz to głębiej sprawdzić. Faktem jest jednak ze jeśli ma siwa matkę to może po prostu zacząć siwieć choć to dziwne miejsce na rozpoczęcie siwienia. Sprawdź czy na głowie nie pojawiły się jakieś siwe włoski 🙂
Atea , dzięki. Nigdzie nie zauważyłam, aby przybywało mu siwych włosów oprócz jednej strony brzucha. Choć może faktycznie na pysku w okolicach odmiany też ma ich więcej niż na początki. Szczerze bardziej mnie zaciekawiło właśnie, że nagle w tym miejscu i w tak krótkim odstępie czasu powyłaziło siwych włosów. Nie było mnie tydzień u niego (L4) i wyszedł ten drugi pas.

_Gaga a możesz troszkę rozwinąć co masz na myśli? Bo koń odkąd go mam (czyli gdy skończył 5 lat) nigdy nie miał siwej sierści poza odmianami na pysku i nodze. Czyli w tym wieku mogło się okazać, że jest kasztanem w siwiźnie?
Milla, pojęcia nie mam co masz na myśli pisząc, że siwieje za wcześnie i "w tym wieku". Słowem nie mam pojęcia ile Twój koń ma lat...
Gaga Było w poprzednim poście napisane, że 12.
_Gaga , napisałam w pierwszym poście. Koń 12 lat, mam go od 7 lat. I wcześniej nigdzie nie miał siwych włosków. Dlatego mnie zastanowiło co masz na myśli pisząć
"może zacząć siwieć praktycznie od nowości..."
Milla osobiście znam klacz, która wysiwiała z karej do mlecznobiałej w ciągu roku, a siwieć zaczęła, mając lat... 14.  😎
ejjj nie straszcie....  😲 mojemu kasztanowi pojawiają się takie siwe plmki gdzieniegdzie a w tym roku dorobił się siwego pukla włosów w ogonie. Swoją drogą ciekawie by było :P
[quote author=Rudzielc_23 link=topic=1412.msg2818215#msg2818215 date=1540210563]
ejjj nie straszcie....  😲 mojemu kasztanowi pojawiają się takie siwe plmki gdzieniegdzie a w tym roku dorobił się siwego pukla włosów w ogonie. Swoją drogą ciekawie by było :P
[/quote]
No mojemu się robi skrzydło z tej siwej sierści. Chyba kupiłam pegaza  😁

Dzięki za komentarze  :kwiatek: Sprawdzę też dla spokoju kwestię którą poruszyła Atea.
ushia   It's a kind o'magic
22 października 2018 17:25
po pierwsze, genetycznie, "masciowo" nie ma czegos takiego jak "masc w siwiznie"
jest albo siwy albo nie - wtedy moze miec ewentualnie wzory bialych wlosow

siwe w ogonie kasztana i w okolicach slabizny i zeber to moze byc wzor rabicano - tylko ze to sa smugi "w poprzek" a nie "wzdłuż" - ale kasztany ogólnie maja predyspozycje to mniej lub bardziej dziwacznie rozmieszczonych bialych wlosow/plamek
ushia, to jak nazwac kare (właściwie skarogniade , ale takie bardziej kare niż gniade) konie z pojedynczymi białymi włosami na całym ciele. Wlosy nie dają efektu rozjaśnienia, tylko błysku... Jeden z ich jestbod lat u mnie w avatarze.
W paszportach konie mają maść "skarogniady w siwiźnie" (chociaź opisujący chciał wpisać maść karą  😵 )
ushia   It's a kind o'magic
23 października 2018 08:03
mało literacko "skarogniady z pojedynczymi białymi włosami" 🙂
ja wiem, ze tak sie zwyczajowo nazywa wzory białych włosów, ale genetycznie nie ma czegoś takiego jak "w siwiźnie"
i juz sie nie opisuje w ten sposób koni (no chyba ze opisujacy starej daty 🙂 )

ushia, to co to jest genetycznie? Siwe?
Kobyła za moment kończy 21 lat i - poza okolicami chrap - nijak nie wysiwiała
Tj ilość siwych włosów się nie zmienia z biegiem lat.
Jeśli się nie mylę, to za takie różne białe wzory, białe pasma w ogonie itp. odpowiada gen rabicano. Najczęściej występuje u kasztanów, ale może u każdej maści.
Moja ma białe włosy w nasadzie ogona i w grzywie, białe plamki na szyi i białe włosy na brzuchu i słabiźnie, widoczne w zimowej sierści.
To czuję się uspokojona. Bo mój rudy też ma siwe wzorki i się martwiłam, że wysiwieje.    😅

Edit: Wystarczy mi, że kobyła ma jest mało praktycznie umaszczona i wyczyszczenie jej mnie przerasta.  Gdyby był siwy do kompletu, to już tylko pochlastać się!    😉
Murat-Gazon, - ok, a skąd taki gen w np. ślązaka? Bo mój ma kilka włosów siwych w ogonie, gdzieniegdzie siwy włos na sierści, kilka więcej na dole słabizny i siwe puzdro. Kary jest wg opisu, stary typ bez dolwek pełnej krwi. Ma ponad 15, z czego 10 jest u mnie i ilość siwych włosów jest stała.
keirashara z tego, co mi wiadomo, to mechanizm dziedziczenia tego nie jest do końca poznany, prawdopodobnie jest to jakiś gen dominujący, ponieważ większość koni z takimi znaczeniami przekazuje je dalej. Najczęściej występuje u arabów i AQH, ale może wystąpić w każdej rasie (co nie jest dziwne,biorąc pod uwagę dawniejsze używanie arabów do krycia wszystkiego 😉 ) i na każdej maści.
Także ślązak też może mieć, czemu nie.  🙂
Np. ten koń ewidentnie nie jest ani arabem, ani AQH, a ogon skunksa jak się patrzy.
Pierwszy raz muszę dorobić dziurkę w puśliskach i nie wiem jak się za to zabrać. Ktoś coś? Jakieś sprawdzone domowe sposoby?
Potrzebujesz gwoździa oraz młotka. Odmierzasz równe dziurki, układasz na kawałku drewna lub czym innym, przykładasz gwóźdź i wbijasz go młotkiem. To cała filozofia 🙂
Możesz też kupić oryginalny dziurkacz do skór 🙂
Gillian, dzięki. No nic, będę zaraz majsterkować :-)
vanilie, dziurkacze do skór często posiadają mężczyźni! Mój tato ma do robienia dziurek w pasku, łatwy w obsłudze, do puślisk idealny ;-)
Ja polecam także wiertło 6 i wkrętarkę 🙂
Uwaga na palce!
Dzięki wszystkim za podpowiedzi, pogrzebałam na pawlaczu mojego ojca (chyba by zawału dostał, jakby się o tym dowiedział 😉 ) i znalazłam mnóstwo przydatnych rzeczy. Co prawda do dziurkacza się nie dogrzebałam (ale też ciężko mi dostać się w pełni do tego skarbca pod sufitem) ale inne metalowe 'dyngsy' z zaostrzonym końcem dały radę 😀 Teraz idę zacierać ślady zbrodni, bo mój ojciec przewrażliwiony na punkcie swojego małego królestwa wie co do centymetra gdzie co leży
Katharina   "Be patient and trust in the process"
24 października 2018 19:21
Co zastosować na odparzenie od wcierki???  🙄 Schłodziłam lodem, spryskałam i delikatnie wtarłam alantan w spray'u, bo to miałam pod ręką. Co jeszcze pleaseee  :kwiatek: :kwiatek:

zlewać zimną wodą. 
Fenistil
Katharina   "Be patient and trust in the process"
25 października 2018 06:31
Dziękuję  :kwiatek:
Katharina, maści na odpieluszkowe zapalenie skóry dają radę 😉
Katharina   "Be patient and trust in the process"
25 października 2018 20:03
To jeszcze jedno pytanie - ostatnio zobaczyłam na koniu dziwne ugryzienia - sączące się grudki... Dziś złapałam z pod sierści strzyżaka - co z tym robić??
Katharina u nas w stajni też ze 2 konie takie coś mają najczęściej w grzywie i ogonie ale niekoniecznie, zdrapuję to i smaruje jodyną, ładnie się zasusza i goi.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się