Kącik Seniora - czyli koń na emeryturze

to może ja napiszę jak to rozumiem, przerabiamy temat z moim Addisem. eorth to gnijące korzenie zębów wraz z kością szczęki. objawia się pomarańczowo-brązowiejącymy zębami od strony korzeni, z zapaleniem przyzębia i wygląda to też tak jakby zęby te coś wypychało od środka bo się wykrzywiają. mówię tu już o stanie zaawansowanym, na który nie ma innej rady jak wyrwanie. w naszym przypadku skończyłoby się to usunięciem połowy żuchwy. jeśli się zareaguje w porę to jest szansa na wyrwanie kilku zębów i zatrzymanie procesu. dodatkowo bywa też że pojawia się z eorth hipercementyzacja korzeni (tak też jest u nas) co jest jakby reakcją organizmu na to gnicie - na korzeniach narasta cement który sobie rośnie i sprawia, że konia podwójnie boli. u nas pierwszym co rzuciło się w oczy była właśnie duża opuchlizna przy skrajnym zębie, która okazała się być ogromną naroślą cementu na korzeniu. mam też parę zdjęć, mogę odszukać i wstawić.
Robaczek M.   i jej gniade szczęście:)
27 października 2018 19:25
Abeba a czy jakieś nie bardzo zaawansowane stadium eorth jest łatwe do zdiagnozowania/zauważenia przez weta? Kiedyś pisałaś o Waszych problemach i mocno się przejęłam, bo Moneta ma z zębami problemy (raczej z brakiem kilku przez co czasem pluje sianem) ale wet przy ostatnim robieniu zębów nie zauważył niczego niepokojącego. Jest szansa na to, że można to przeoczyć? Koń normalnie je, z sianem sobie radzi (jak nazbiera jej się siano w dziurze po zębach to zanim jej to wypadnie to wypluwa kulki siana).

Jak tam Seniorzy znoszą jesień? Coś czuje, że to nie będzie najlepsza jesień w życiu Monetki 🙁 na zmiane pogody miała kiepskie dni, była osowiała i miała słabszy apetyt. Teraz się odpukać unormowało ale bardzo się boję tej jesieni i zimy. No i równo za miesiąc obchodzimy kolejne wspólne urodziny 🙂 chyba byłyśmy sobie pisane, między nami jest jeden dzień różnicy 🙂
niestety, wczesne stadium można wykryć tylko na rtg. Addis jadł normalnie, tylko trudniej mu było rozgryźć większą marchewkę ale to bardziej problem bardzo startych zębów policzkowych niż samego eorth.

załadowałam kilka zdjęć:
rtg


przed wyrwaniem


po wyrwaniu



bjooork   sprawczyni fermentu na KZJ-cie
27 października 2018 20:16
kcian wrzuciłam Ci materiał, który kiedyś popełniłam na podstawie literatury podesłanej mi przez lek weta. Tak jak napisała Abeba to liza korzeni wynikająca z postępującego stanu zapalnego w obrębie korzeni siekaczy (jak wyjaśniał nam doktor dzieje się to na skutek zmieniających się naprężeń wynikających z wysuwających się do przodu zębów).
U nas w stajni oprócz mojego konia cierpi na to 19-latek znajomej. U mojego objawami było słabe zachowanie w boksie (zawsze zwalane na paskudny charakter i złe doświadczenia z młodości - starego mam od 12 r.ż.) oraz niezbyt ciekawy zapach z paszczy (jednego zęba nie miał już trzech lat - w wyniku starcia z innym koniem na padoku), który wydawał się innym lekarzom efektem stanów zapalnych przyzębia i diastem. U nas po RTG doktor zalecił wyrwanie zewnętrznych zębów, ale jak przetoką nad jedynkami poszła ropa - wyrwaliśmy wszystko z góry. Ostatnia kontrola wyszła ok i mamy spokój do kwietnia 2019 roku. Natomiast drugi gagatek- też regularnie kontrolowany stomatologicznie - zaczął mieć nadżerki na dziąsłach i problemy z nagryzaniem marchwi i jabłka. Obraz RTG był chyba gorszy niż u mojego dziadygi.
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
27 października 2018 21:58
Nasze dziadki zębowo ogarnęła dr Hania i jest tak super jak może być. Koleżanki 19-latka straciła 2 skrajne siekacze na górze, które były ruchome: w jednym było trochę cementyzacji, pod drugim początki martwicy. Po kilku tygodniach wszystko wzorowo wygojone. Misiek lat 22 nie ma śladów EORTH, ale w trzonowcach zapadnięta miazgę i rozgryza na ściankach. Odpukać bez problemów z trawą, sianem i paszami, ale marchewki rozkrawam wzdłuż, kroję większe jabłka i mielę owies.
Problemy z gryzieniem to nie zawsze EORTH

Mój ma problemy z 4 trzonowcami. Kiwają się. Wet stwierdził, że paradontoza ale póki chętnie je i nie chudnie to może z nimi chodzić. Teraz większe problemy ma niestety z oddychaniem niż z zębami.
Mogę się pochwalić? Mogę?
No to się pochwalę
Byśka załapała się ostatnio na mikro sesję 😍

[img]https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/44353431_2105584056139978_8120307985793679360_n.jpg?_nc_cat=107&_nc_ht=scontent-waw1-1.xx&oh=4a3308e918934fcbaf611a74f2ec555b&oe=5C8788D4[/img]  [img]https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/44396199_1108628862628511_8637612856449171456_n.jpg?_nc_cat=105&_nc_ht=scontent-waw1-1.xx&oh=be130af8c0c794a033a61971d1770995&oe=5C89C212[/img]

Cudowny fotograf i boski zwierz  😍 😍 😅 😅 💘 💘

Mega mi nie pasuje, że mogę być u niej max raz w tygodniu (daaleko stoi), ale ma takie warunki że za żadne skarby bym ich nie zmieniła
Wiem, że ona sobie beze mnie na codzień radzi, a mi muszą na codzień te zdjęcia wystarczyć jakoś 🙁 Za to dziś do nie jadę z wiadrem marchewek  🏇
Gaga  Piękne zdjęcia  😍
Tusia2012, niesamowity fotograf
Jak ktoś ma ochotę , to proponuję przejrzeć jej prace na FB
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
28 października 2018 09:03
Gaga A jak nogi? Jak się dziewczyna czuje? :kwiatek:
Gaga, piekne portrety! Jest śliczna, napisz co u niej.

Abeba, czy - zanim zrobiłaś rtg, zanim choroba sie posunęła - koń mial rozpulchnione dziąsla? tak jak widać na zdjęciach.
Zdjęcia zatytulowane "przed wyrwaniem" były wykonane już po rtg i diagnozie ale z pewnością tak to wygladalo juz jakis czas. Wg dr Hani Buch Kupczyk choroba mogla sie zaczynac nawet 10 lat temu bo rozwija sie ona poczatkowo bardzo powoli. Taki stan jak na zdjeciach to kwestia moze pół roku.
Byśka czuje się tak, że dawno nie była w takiej kondycji
Za moment minie rok od zmiany stajni. W tym czasie tylko jedna , trzydniowa infekcja oka, ale wszystkie konie w stajni chorowały. Coś muszyska przeniosły chyba... Poza tym nawet nasza okulista w szoku, że spokój w końcu z okiem (tfu tfu)
Nogi jak u 3 latka. Normalnie o tej porze roku stała już w stajennych ochraniaczach, a poki co nie ma sensu jej zakładać... Oczywiscie bywają gorsze dni, gdy zady nabiorą ale generalnie cisza (tfu tfu tfu). Galopuje, przeskakuje ogrodzenia (wariatka), cudownie widzieć ją w takiej formie.
Tylko guz na tarczycy sobie rośnie... na szczęście nie przeszkadza.
Robaczek M.   i jej gniade szczęście:)
29 października 2018 09:53
_Gaga cudownie czytać takie wiadomości 🙂 dobrze że Byśce służy emeryturka. Jeśli dobrze pamiętam, to ona z tych Seniorów młodzieniaszków, tak? 😉 bo o ile pamięć mnie nie myli to ma ok 18lat

Kurcze kiepska sprawa z tymi zębami, chyba będę chciała zrobić w takim razie RTG dla spokoju.
A może zapytam tu przy okazji, od czego zależą wypchane te dziurki ( 😡 ) nad oczami? Monetka raz ma wypukłe te oczodoły ale przeważnie są wklęsłe. Jakie powinny być? I od czego to zależy?
Robaczek M., ma 20, za moment 21. Ale młoda jak na emeryta.
Poszła na emeryturę jako 19 latka, bo międzykostne w obu zadach przestaly funkcjonować  😕

Co do dziurek nad oczodołami - zobacz, że na zdjęciach Byśki z jednej strony masz wypukłe, z drugiej wklęsłe. Byśka konsumowała jabłko - stąd różnice (chyba).
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
29 października 2018 10:35
RobaczekM takie wypchane doły to cushingowy obkaw jest.
Gaga super, że się tak dpbrze trzyma. Mam nadzieję, że jal najdłużej nogi pozwolą normalnie funkcjonować  🙂

A może zapytam tu przy okazji, od czego zależą wypchane te dziurki ( 😡 ) nad oczami? Monetka raz ma wypukłe te oczodoły ale przeważnie są wklęsłe. Jakie powinny być? I od czego to zależy?

A to nie są worki powietrzne?
Robaczek M.   i jej gniade szczęście:)
31 października 2018 09:46
Bardzo ciężki poranek za nami 🙁
Bardzo Was proszę, trzymajcie kciuki za moją Monetke 🙁
majek   zwykle sobie żartuję
31 października 2018 10:13
trzymamy, trzymamy.

Co sie dzieje?

Robaczek M., co się dzieje? Pewnie, że trzymamy!!
Kciuki, daj znać później co i jak.
Robaczek M.   i jej gniade szczęście:)
31 października 2018 10:54
Jak przyszłam do koni ze śniadaniem to Monetka leżała na boku i tylko lekko unosiła głowe. Po jakimś czasie zaczęły drgać jej mięśnie, zamknęła oczy i jak je otworzyła były widoczne tylko białka. Mocno kopała zadnimi nogami, galopowała leżąc. To najstraszniejszy widok jaki miałam okazje widzieć 🙁
Na szczęście po wielu próbach wstała, była bardzo nerwowa. Teraz się uspokoiła ale nie zrobiła jeszcze kupy. Pochodziła, popiła, wysikała się pare razy i skubie siano (dałam jej mało żeby się nie najadła na raz bo nie wiem ile ona czasu leżała- mama była ostatni raz przed północą, a ja śniadanie daje przez 7😲0)
Czekamy na weta bo nie podoba mi się jej zachowanie, jest taka przybita i "przymulona" i tak jakoś dziwnie zaciąga przednią nogą. Choć może jest osowiała bo pewnie bardzo się zmęczyła. Niby drepta, nasłuchuje ale to nie to co zwykle.
Boje się, że to początek końca... 🙁
kciuki są, Monetko trzymaj się
Kciuki mocne!
trzymamy mocno
Kciuki są!!  🤔
Robaczek M. kciuki mocno zaciśnięte!!! Daj znać co powiedział wet.
Robaczek M.   i jej gniade szczęście:)
31 października 2018 16:08
Bardzo Wam.wszystkim dziękuje.
Był u nas wet, musiała rozchodzić ten przód bo nie zauważył niczego niepokojącego (martwiłam się że to jakiś niedowład bo nie podnosiła do końca nogi i szurała kopytem), przed wizytą zrobiła kupe i osłuchowo perystaltyka była dobra. Dostała przeciwbólowe bo nogi ją bolą i coś na wzmocnienie. Zrobiła się żywsza i mniej osowiała. Zjadła chętnie odrobine obiadu.
Masakrycznie boje się nocy, boje się co nas czeka, czy to nie początek czegoś złego. Jak leżała i próbowała wstać to serce mi pękło, ona tak okropnie chce żyć, tak walczyła.
Jestem wykończona, od wczoraj od 12😲0 jestem na nogach, a zaraz musze iść do pracy (mama.zostaje na posterunku i jak coś to wróce do domu). Bolą mnie żebra bo jak wstawała to podparła się o ścianę dociskając mnie do niej. Najważniejsze, że.wstała.i mimo tego że jest obolała to funkcjonuje.
Robaczek M., bardzo mocno trzymam kciuki, bardzo, Moja po leżeniu tez miała sztywny tył, i jakby zaciągała tylną nogą, po prostu po dłuższym leżeniu, wszystko jej ścierpło i musiała rozchodzić.
Robaczek M., trzymam kciuki mocno i wierzę , że Monetka nie da się. Czy możesz zrobic dokladne badania krwi?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się