Nasza twórczość fotograficzna cz. II

O widzisz, a na to nie wpadłam nawet 😀
smartini   fb & insta: dokłaczone
28 października 2018 15:53
Jak koń na portrecie nie wygląda korzystnie z powodu żeber (bo np starszy) to mu się dla estetyki/świętego spokoju te żebra retuszuje. I po kłopocie :P aczkolwiek mi się najbardziej rzuca w oczy przebielenie w prawej części kadru i tła. A szkoda, bo ładny bokeh się tam zrobił i byłoby zacne tło 😀
No i macbeth dobrze prawi, domalować trzeba w takich sytuacjach ;D
smartini, chyba nie jestem jeszcze na takim etapie, żeby się za to zabrać, ale może warto spróbować. Nie chciałabym, żeby zamiast konia wyszła dziwna plama nie wiadomo czego 😀 No niestety prześwietlenia to najczęstszy problem na moich zdjęciach, zbyt często mi się do zdarza 🤔
Domalować próbowałam i wyszła klapa więc odpuściłam 😵
smartini   fb & insta: dokłaczone
28 października 2018 22:00
gllosia, mozna tez w takich sytuacjach jak widzisz, ze karabinczyk duzy i ze bedziesz chciala wymazac uwiaz - odpiac na chwile i zrobic zdjecie kolka dosię wklejania pozniej. Tu sie pojawia to planowanie zdjec o ktorym juz pisalam 😉
gllosia, mozna tez w takich sytuacjach jak widzisz, ze karabinczyk duzy i ze bedziesz chciala wymazac uwiaz - odpiac na chwile i zrobic zdjecie kolka dosię wklejania pozniej. Tu sie pojawia to planowanie zdjec o ktorym juz pisalam 😉


W sensie, że zrobić zdjęcie samego kółka od kantara i potem dokleić w odpowiednim miejscu?
smartini   fb & insta: dokłaczone
29 października 2018 11:28
dokładnie 😉 tak jak robi się dodatkowe zdjęcia do usuwania np człowieka ze zdjęcia tak możesz w takich kadrach poprosić żeby ktoś przytrzymał konia za kantar i odpiął uwiąz - robisz zdjęcie, potem w pierwszej kolejności retuszujesz kółko i uwiąz, potem resztę korekt 😉
Tylko, żeby ja jeszcze umiała to potem ładnie wkleić  😂
smartini   fb & insta: dokłaczone
29 października 2018 11:59
praca, praca, praca i dupogodziny przed stempelkiem 😉 albo zainwestować w ładną prezenterkę i nie usuwać jej ze zdjęć 🙂
tak się zastanawiam...
w jakich sytuacjach poza umieszczeniem zdjęć w mediach publicznych warto jest je podpisać?
Bo chyba klient jeśli płaci za zdjęcia to dostaje je bez podpisu/znaku wodnego?
smartini   fb & insta: dokłaczone
29 października 2018 14:10
Cobrinha, ja daję klientom podpisane w roździelczości 'pof fb' do publikacji w sieci a w pełnym formacie i bez podpisu do druku 🙂
Oczywiście mowa o kliencie 'prywatnym' a nie np. firmie dla której robię zdjęcia produktowe do katalogów itp, wtedy lecą bez podpisu oczywiście
Wielkie dzięki. A jaka to jest rozdzielczość  'pof fb?
Ja się zastanawiam bo chce w ramach promocji wysłać prywatne osobie zdjęcia z które w tym wypadku nie płaci  (zdjęcia już wydrukowane).
Nie wiem czy lepiej zdj podpisać na odwrocie albo na ramce pod  czy bezpośrednio na zdjęciu przy wydruku.
Szczerze mówiąc wiem że jeśli ich widocznie nie podpisze promocja średnio się raczej uda... a taki jest cel 😉
A jaka to jest rozdzielczość  'pof fb?




Wstawiałam link na poprzedniej stronie: https://fotoblogia.pl/10544,co-zrobic-by-zdjecia-na-facebooku-mialy-najlepsza-jakosc
W skrócie 2048 px na dłuzszym boku, rozdzielczość 72 ppi
smartini   fb & insta: dokłaczone
29 października 2018 15:19
Cobrinha, ale chcesz dać zdjęcia fizycznie druknięte (bez wersji cyfrowej) z podpisem?
Ja trochę nie widzę sensu, fota pójdzie do salonu na ścianę i najwyżej kilka gości w ogóle zauważ podpis
Promocja w sensie promowanie swoich usług a nie promocja=gratisy? Bo jeśli to pierwsze, to dołącz wizytówkę a nie podpisuj fotę 😉
Tak dobrze rozumiesz.
Niestety w formie cyfrowej nic nie da w tym wypadku bo człek dość leciwy i z mediów społecznościowych nie korzysta😉
Znawca sztuki więc w jego wypadku nośnik cyfrowy efektu wow nie zrobi. Oczywiście mogę załączyć formę cyfrowa ale jako dodatek.
Tak jak grafiki.
Jeśli traktujesz zdjęcie jako artystyczne i z góry zakładasz, że wywołasz je np. tylko w 5 egzemplarzach to piszesz 1/5, datę i nazwisko. Podpisujesz pod zdjęciem czyli wywołujesz z ramką lub z tyłu.
https://linorytem.pl/sygnowanie-odbitek-graficznych/
Też mi to po głowie chodziło jakby zdjęcia miały gdzieś zacisnąć.
Chyba tak będzie najlepiej - wielkie dzięki za radę.

Jeszcze jedno chciałabym zapytać.
Luźno szukam jakiejś umowy na sesje (o tematyce konskiej) w języku polskim lub angielskim  ale nic nie mogę znaleźć.
Źle szukam czy po prostu takich online nie ma.
Pomoże ktoś?
Cobrinha, ja ostatnio znalazłam coś takiego, co prawda nie jest to sesja końska tylko raczej uniwersalna.
Bardzo dziękuję.
Takie ogólne udało mi się znaleźć ale domyślam się że taka pod kątem koni jednak sporo się różni.

Czy umawiająć się na sesje macie określone pakiety?
Ile zdjęć po takiej sesji dostaje klient?
Ja ostatnio robiłam indywidualne sesje i każdy z klientów dostał 25 zdjeć.
25 zdjeć to sporo..? czy mi się wydaje?  🤣

Smartini
- twoje przed i po  😍 Jesteś MISZCZ!
smartini   fb & insta: dokłaczone
30 października 2018 09:38
k2arola, a dziękuję 😉
Ja w takim podstawowym pakiecie mam ok. 10 zdjęć
Jak patrzę na strony zagraniczne to podają w zależności od typu sesji na ogół od 3 do 8.
W tym mają w zależności od opcji włączone wydruki kilku zdjęć w takim czy innym formacie.
Na jednej stronie chyba tylko widziałam pakiet 40 zdjęć ale chyba spośród nich wybieralo się ok 8.
Tylko ja mowię o wersji cyfrowej nie drukowanej.

Edit - w sumie wzorowałam się na tej stronie, fajnie jest rozpisane 🙂
smartini   fb & insta: dokłaczone
30 października 2018 10:40
Ja to sobie zwyczajnie wypracowałam. W sensowną długość trwania sesji (która daje akceptowalną przez rynek cenę) w obcym mi terenie z obcymi ludźmi jestem w stanie zrobić 8-10 wartościowych, ciekawych kadrów. Większa ilość to już przeważnie duble, bardzo podobne kadry lub zdjęcia o niższej wartości estetycznej, których wcale nie mam ochoty nikomu dawać 😉 Czasem, jeśli plener wyjątkowo się udał informuję, że mam jeszcze kilka ciekawych ujęć, które ewentualnie można sobie dokupić jak ktoś chce (o tym ile takie coś kosztuje informuję jeszcze przed sesją). Ale przeważnie ludziom te 8-10 w zupełności wystarcza.
Tylko ja jestem bardzo wybredna w kwestii swoich zdjęć i oddaję tylko te absolutnie najlepsze zdjęcia

No i też przekazuję tylko wersję cyfrową
Zedytowałam post 🙂

To pewnie też zależy od tego jakie się ma warunki do fotografowania 🙂 Ja robiłam na terenie stajni, gdzie miałam 8 lokalizacji do obskoczenia z każdą ekipą, więc łatwiej było zrobić więcej fotek po prostu 🙂
smartini   fb & insta: dokłaczone
30 października 2018 10:53
macbeth, dlatego ja mam to ustalone pod najgorszy scenariusz ;D już mi się zdarzało robić zdjęcia w takiej katastrofie, że nawet o te 8 fajnych fotek musiałam zażarcie walczyć... :P Jak warunki są lepsze to tylko się cieszyć i ewentualnie umożliwić dopłatę 😉 mi się ten system sprawdza
czyli 8-10 można liczyć na sesje podstawowa?
Macie może i wersję rozbudowane? czy podstawowa na ogół w zupełności wystarcza?
co jeśli trzeba zrobić zdjęcia więcej niż jednego konia dla klienta?  ma to znaczenie? czy liczycie po prostu sumeblowane zdjęć 8-10 jako jedna sesje?
mam nadzieję że moje pytania nie są zbyt personalne 😉
w razie co mogę posłać pw.
smartini   fb & insta: dokłaczone
30 października 2018 11:17
Cobrinha, przecież zawsze można podejść do klienta indywidualnie 😉 Jak ktoś ma bardziej rozbudowane potrzeby to je indywidualnie wycenić i po kłopocie
smartini, ostatnio miałam taką mamę z dzieckiem (foty tylko dziecka z koniem), która miała z 10 różnych outfitów (jak nie więcej, całą wypchaną po brzegi torbę podróżną xD), nie udało się wszystkiego obfocić 😀
Ja podobnie jak smartini w zależności od typu sesji 10-15 do 20 zdjęć, z możliwością dobrania. Kiedyś oddawałam więcej, ale rzeczywiście zdarzyło się trafić parę razy w beznadziejne lokalizacje, gdzie ciężko o fajne kadry więc postanowiłam, że bezpiecznie obniżę liczbę oddawanych fotek  🙂 Tak nawiasem mówiąc taka ilość jest przyjemna i do wyboru i obróbki, jest się w stanie skupić nad każdym zdjęciem, a nie tak jak miałam to kiedyś w zwyczaju przy oddawaniu większej ilości, że przeskakiwałam foty w takim tempie, że potem łapałam się za głowę co z tego wyszło  😁
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się