własna przydomowa stajnia

On zima mało ruchawy jest a że prócz kontuzji mamy szpata to chce mu jakoś ułatwić ten mało przyjemny okres.
Sama nie wiem. Kilka lat temu nie derkowałam i było ok ale i on młodszy był i szpata jeszcze nie miał...
No serce matki  😂
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
08 listopada 2018 06:52
Mój ma i szpata i rao i na golasa stoi, a pracuje 😉 Tylko suszenie mocno upierdliwe, no ale wolę żeby sam decydował czy mu ciepło czy zimno, przez zdecydowaną większość doby to się jednak obija i mieszka na dworze, nie korzystają ze stajni zimą.
zembria, wielkie dzięki 🙂 u mnie cała zimę jak nie był golony stał w jednej derce więc nie było problemu ze zmianą... no ale masz rację pewnie.
Zawsze jakbym widziała, że coś nie halo to mogę derke na brudasa zarzucić😉
zembria, jak Ci nie ucieka prąd i po drugiej stronie kopie wystarczająco to się nie martw. Jest ok i na pewno się nie popsuje. Są po prostu różne kable. Jeden da radę drugi nie (jak u mnie).
Kabel specjalistyczny do pastucha jest też 2x tańszy niż inne ziemne więc dlatego polecam :-)
Moja 17 latka ma szpata od kiedy ją mam. Zeszłą jesień była 1x derkowana, bo akurat w tej stajni konie byli derkowane, później w styczniu została postawiona pod wiatę bez derkowania i w końcu była zadowolona. Z obserwacji, u nas derka daje tyle co nic, akurat jest upierdliwe ubieranie. Jak wieje i leje, to kobył ustawia się ładnie tyłkiem w kierunku wiatru i przeczeka - szyja z dołu i brzuch zostają całkiem suche. Prędzej bałam się wcześniej, że musi stać w mokrej derce. Najgorzej u nas ze szpatem zawsze było jak koń stał w boksie, nawet parę godzin. Pewnie już nigdy nie będzie stała w boksie i zostanie 24/7 na polu. Nawet przy -20 zeszłą zimę po derkowaniu całą jesień jeżeli miała wybór, to do boksu nie wchodziła... i zimno jej nie było. Jednak wiata się przydała, bo kobył się przy mocnych wiatrach do niej przytula :-).

I tak z ciekawości - ma może ktoś zrobiony paśnik ze zbiornika na wodę i ma na nim siatkę? Zrobiliśmy właśnie taki paśnik, na razie ok, ale oka ma za duże i dla bezpieczeństwa chce go omotać siatką. Tylko się zastanawiam czy potem konie dają rady go wyjeść. Może próbował ktoś? (To będzie moja 1 zima z końmi w domu i jesteśmy w fazie eksperymentowania :-)).
unity,
Co do paśnika to jeśli obawiasz się wsadzenia kopyta to siatka nie pomoże.
Już lepiej dospawać/dolutować pręty jak tu.


Fajne też są spadki co pozwala wyjeść sianko.
ja mam paśnik z palet powiązanych sznurkiem. Na górę wrzucam koło od konnej przetrząsarki do siana. Bez tego koła za dużo siana rozrzucały/marnowały.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
09 listopada 2018 06:21
Vynth No póki co pastuch kopie i nic nie ucieka, to pewnie będzie ok. Kabel kupowaliśmy w wielkiej rolce z założeniem, że i do pastucha i do światła.
I a propo's tego światła 😀 Wczoraj skończyliśmy zakładać światło na placu 😀 Wykopałam 50m rowu, położyłam kabel i te 50m rowu zakopałam, a że małż powiedział, że jak mu ów rów wykopię to lampy podłączy, to nie miał wyjścia i wczoraj po 21 skończył 😁 Plecy naparzają, ale było warto 😅 Teraz faktycznie komfortowo mogę cały "czas ch...owy" vel zimowy jak kto woli 😉 Po pracy coś z końmi porobić. W zeszłym roku miałam tylko jedną lampę, było ok, dało się polonżować czy wsiąść, ale tak mało komfortowo było, a teraz jest super 😀
ja mam paśnik z palet powiązanych sznurkiem. Na górę wrzucam koło od konnej przetrząsarki do siana.


Możesz wrzucić zdjęcie tej konstrukcji?

Ja mam dwa konie, wiec mniej roboty i póki co wieszam siano w statkach własnej roboty - 1 siatka pomieści spora kostkę siana.
JA jakiś ponad miesiąc temu zrobiłam siatkę ze sznurka, który polecała [/b]Tajnaa[/b] I póki co nic się nie dzieje 🙂 Jest używana non stop bez przerwy 😀
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
09 listopada 2018 11:51
Czym bezpiecznie dla koni pomalować dechy na drewniany płot? Pokost? Coś na szybko (i tanio 😉 ), żeby zabezpieczyć na zimę a wiosną mogę pomalować jeszcze raz już z myślą "na lata".
Potrzebuje siatkę na całą bele siana. Gdzie dostane siatkę o oczkach 5cm na 5cm o   średnicy sznurka 4mm lub 5 mm? Ktość może mi podpowiedzieć gdzie jest taka siatka dostępna.
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
11 listopada 2018 09:08
Zapytaj u producentów:
siatki24.pl
https://symar.pl/
http://www.sieci-korsze.pl/

Wczoraj pastwisko odwiedziły dziki, ale nie porwały ogrodzenia sprytne bestie. Ogrodzenie na słupkach plastikowych 135 na ziemię, drut i taśma puszczane co drugie oczko.
gajara18   "Konia strzeż się z tyłu, psa z przodu, a kobiety
11 listopada 2018 21:33
Cześć
Zastanawiam się nad ogrodzeniem z podkładów kolejowych i obrzynów plus taśma z prądem .
Mają to być przydomowe kwaterki na zimę .
Potrzebuje coś na lata. Może macie coś ciekawego u Siebie i podpowiecie.
my mamy podkłady kolejowe do tego żerdki i trzy linki pastucha - póki co wytrzymało kilka lat i ma się świetnie 😉
A ja jako ogrodzenie mojego pastwiska (tylko/aż jeden hektar) to chyba zainwestuję w słupki metalowe - tyle różnych co przerabiałam - wolę już trochę dopłacić i mieć na lata. Na dzierżawionych normalnie pastuch..


Słuchajcie - pomocy!Podłączyliśmy poidło podgrzewane na padok do wody - rura zakopana 1,20 pod ziemią, tam gdzie pionowo do poidła i do piwnicy bardzo dobrze (mam nadzieję) zaizolowana. Ale teraz nie mam nikogo który by mi spojrzał na elektrykę tego wynalazku. W diagramie zakładają 2! bezpieczniki. Wychodzi mi na to, że jeden z nich jest w tranformatorze - a drugi gdzie ma być? pomiędzy poidłem a transformatorem jako zabezpieczenie grzałki czy jak? już pomijam fakt, że na diagramie narysowany podwójny kabel lecący do poidła a mi wychodzi, że ma być 1. Już wiele rzeczy ogarnęłam w swoim życiu (murowanie, brukarstwo, stolarstwo, hydraulika) ale wszystko związane z prądem mnie póki co przerasta (no, może poza elektryzatorem). No i chciałabym podłączyć jakiś czujnik temperatury żeby się samo podłączała. Możecie coś zaproponować? Tylko nie wiem, to musi raczej być na dworze a kabel mi wchodzi do garażu w piwnicy na poziomie posadzki 80cm pod ziemią.  🙇


Ale teraz nie mam nikogo który by mi spojrzał na elektrykę tego wynalazku. W diagramie zakładają 2! bezpieczniki. Wychodzi mi na to, że jeden z nich jest w tranformatorze - a drugi gdzie ma być? pomiędzy poidłem a transformatorem jako zabezpieczenie grzałki czy jak? już pomijam fakt, że na diagramie narysowany podwójny kabel lecący do poidła a mi wychodzi, że ma być 1.

A od czego są my? Pokaż ten diagram.
Vynth - do wsparcia moralnego?  😂

..już skanuję ..

falabana,
Na 100% do poidła muszą być 2 kable. Możesz jeszcze pokazać zdjęcie transformatora?
Bezpiecznik ma być na jednym z kabli między poidłem a transformatorem. Wynika to z tego że grzałka jak się spali to może zrobić zwarcie. To ochroni transformator.
Piszesz że kabel wchodzi pod posadzką do garażu, a gdzie jest transformator? Na zewnątrz?
kurde- też zrozumiałam ze schematu, że mają być dwa kable ale mąż się spytał gośćia w sklepie z elektryką i on powiedział, że jeden - a ze schematu wychodzą mi dwa jak byk - natomiast w przypadku innych poideł jednek - więc też się zdziwiłam. Transformatora jeszcze nie ma, miałam ulokować go w garażu/piwnicy. Dupa - teraz będę musiała kopać kolejny rów pod kolejny kabel bo puściłam tylko jeden.  😤
A może masz zakopany dwużyłowy? Pojedynczy kabel to raczej rzadkość.
Kabel jeden - dwużyłowy  😉
Też już doszłam do tego wniosku 🙂 dzięki. i chyba nawet wiem o co chodzi z tymi wszystkimi bezpiecznikami 😉. Jeszcze pytanie, czy bez kabla grzewczego nie zamarznie - ale izolacja newralgicznego fragmentu jest mega gruba więc może da radę. Z resztą ostatnio syberyjskie mrozy nas omijają więc może... .
Jeśli doprowadzenie wody idzie poniżej 0.5m to nie zamarznie.
szafirowa   inaczej- może być równie dobrze
13 listopada 2018 09:49
U Was tez wiosna? Kobyla mi sie grzeje jak wsciekla, walachy biegaja jaj zrebaki, trawa rosnie, owies wschodzi, koniczyna kwitnie... 
szafirowa tak! W dodatku ze źrebaków futro się sypie  🤔
Ja wczoraj byłam w lesie na spacerze i jadłam z krzaka maliny i jeżyny  😵
Niestety niebawem prognozują koniec laby - prognozy długoterminowe na koniec przyszłego tygodnia mówią o temperaturze w dzień niewiele powyżej zera. Wolałabym żeby się nie sprawdziły, bo mam jeszcze od groma roboty na dworze, a i czasu więcej jak konie 24 h na pastwiskach.
Witajcie!  :kwiatek:
Mam do Was pytanie. Jeśli podobne pojawiło się już w tym wątku,to proszę przekierujcie mnie - mianowicie,czy ktoś z Was mógłby mi powiedzieć,czy budowa stajni do 35m2 wymaga pozwolenia na budowę?
Zdaję sobie sprawę,że jest przepis w ustawie o prawie budowlanym, który brzmi "Pozwolenia na budowę nie wymaga (...)" jednak niewiele mi to mówi.  🙄 Wiem,że najprościej byłoby pójść do urzędu bo pewnie takie komentarze się pojawią,ale może jakaś dobra duszyczka coś mi podpowie.  😉
Chciałam postawić stajnię na 2 konie i nie wiem,czy stajnia murowana do 35m2 nie wymaga pozwolenia? Ewentualnie, czy stajnia drewniana wymaga pozwolenia na budowę?
Będę wdzięczna za informacje.  :kwiatek:
Wolnostojące budynki gospodarcze o powierzchni do 35m2 w istniejącej zabudowie zagrodowej nie wymagają ani pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia. Zgłoszenia wymagają budynki gospodarcze i garaże o powierzchni do 35 m2, ale na działkach innych niż w zabudowie zagrodowej oraz na działkach niezabudowanych, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać 2 na każde 500 m2 powierzchni działki. Podobnie wiaty o powierzchni do 50 m2 nie wymagają ani pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia na działkach zabudowanych budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym, natomiast na działkach niezabudowanych można wybudować wiatę na zgłoszenie o powierzchni do 35 m2.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się