Dopasowanie siodła

[quote author=Gillian link=topic=95.msg2821928#msg2821928 date=1541580089]
epk, dokładnie o czymś takim myślę  -  wywalić lateks,  wstawić wełnę.  Koń mi się przebudował,  nie chcę ce znowu szukać siodła bo chyba strzelę sobie w łeb.

W Daw Magu faktycznie wymieniają panele. Rozmawiałam z nimi o tym niedawno. Koszt około 1000zl. Nie wiem jak w przypadku siodeł innej marki, więc trzebaby zapytać.
[/quote]
Prawda, ja wymieniałam jakieś dwa miesiące temu :-)
Bursztynowa, spróbuj najpierw bez żelu, potem z szerszym łękiem ;-)
Dziękuję bardzo za porady  🙂  Trenerka też oglądała i poradziła spróbować szerszy łęk i podkładkę Acavallo (miarka pokazała wielkość dokładnie między czarnym  i niebieskim). Będę mogła pożyczyć szerszy  (niebieski) łęk, to sprawszę jeszcze raz (bez podkładki) i ostatecznie się zdecyduję. 
Gillian, jak kogoś znajdziesz, to daj znać. Mi x-horse miał przerobić 2 siodła i pomijając już czas oczekiwania na przyjazd i komunikację z p. Szelągiem (bardziej jej brak), to z dopasowaniem to nie miało nic wspólnego :/
Gillian   four letter word
12 listopada 2018 16:30
Na razie nikt nie odbiera  🥂
Dziś jest wolne 😉
Czy jest ktoś sensowny na pomorzu kto dopasuje siodło do konia? Planuję na wiosnę zmienić mojego emeryta Stubbena na coś z Daw Maga, ale nawet nie wiem, jakie "parametry" ma obecne siodło, więc nijak nie mam pojęcia, jak się za to zabrać. I chciałabym, aby ktoś fachowym okiem dobrał.
Co na tak niepasujące siodło? Da się coś z tym zrobić? Koń w tej chwili nie chodzi, brak mięśni. Czy jest szansa, że jak się nabuduje to to siodło zacznie pasować? Do tego czasu jakąś podkładką można to skorygować? Może Winderen da radę?









Sivens, Ono jest podpięte na maksa? W sensie - nie opadnie na kłąb, jak jeździec usiądzie? Jeśli nie, to ja bym chyba prędzej Mattesa spróbowała - albo inną grubszą podkładkę.
Sivens możesz to spróbować poratować Winderenem (nawet lepiej niż Mattesem, bo Winderen podniesie tylko panele, a nie całość siodła). Niemniej mam wrażenie, że nawet jak się koń rozrośnie, to to konkretne siodło na tym koniu zawsze będzie leżeć daleko od ideału...
Baś - w jaki sposób winderen podniesie tylko panele a nie całość? nie bardzo umiem sobie wyobrazić różnicę

Siwens - moim zdaniem co nie zrobisz - będzie albo leżało na kłębie, albo (jak podniesiesz przód) poleci ci równowaga w tył  :kwiatek:
Winderen ma spore wycięcie z przodu na kłąb (taki cienki materiał), a te grubsza czesc można to tak podłożyć, żeby trafić wlasnie pod panele. Mattes jest tak samo gruby po całości.
A podkładka tego typu? Tylko czy jak uniosę przód to nie poleci na tył za bardzo?

Sankaritarina tu akurat nie jest maksymalnie podpięte. Jak usiadłam to wydaje mi się, że siadło bardziej na kłębie, choć palce jeszcze zmieściłam.
Z podkładką tego typu miałam złe doświadczenia - sztywne to było, siodło leżało przedziwnie, nie polecam. Weź sobie Winderena na próbę - masz bezpłatny test 7 dni to zobaczysz, czy to pomoze. Rozwiazac problemu calkiem nie rozwiąze, ale kupi Ci czas na zastanawianie się.
Co na tak niepasujące siodło? Da się coś z tym zrobić? Koń w tej chwili nie chodzi, brak mięśni. Czy jest szansa, że jak się nabuduje to to siodło zacznie pasować? Do tego czasu jakąś podkładką można to skorygować? Może Winderen da radę?


Sivens, z tego co widzę, jesteś z okolic Wrocławia.
W niedalekiej okolicy pracuje Elfab. Dlaczego nie udasz się z problemem do człowieka, który zajmuje się dopasowaniem siodeł?
Moim skromnym zdaniem to siodło świetnie poddaje się modyfikacjom. Nie jest problemem dopasować tak aby koń z niewielką podkładką mógł nabudować mięśnie. Można oczywiście zrobić tak aby było idealnie, ale z tego co czytam i jaki masz plan, to lepiej wykonać korektę z delikatnym zapasem.
Mówicie o normalnym Winderenie, czy o wersji z korekcją? Wbrew temu co można tutaj czasami przeczytać normalny Winderen nie nadaje się do korekcji zbyt szerokiego siodła, do tego wymyślono wersję korekcyjną. Owszem, są to moje obserwacje, jednak poparte późniejszą rozmową z 2 "markowymi" pasowaczami.
Winderen jak każda podkładka z memory foam ustępuje od nacisku- zbyt szerokie siodła zazwyczaj "lecą na przód" i nacisk jest największy za łopatkami. Pianka memory ustępuje tam, gdzie nacisk jest największy, czyli w tym przypadku z przodu i siodło nadal leci na przód. Winderen jest świetną podkładką m.in dlatego, że niektóre warstwy są względem siebie ruchome i mimo nacisku siodła mięśnie mogą w jakimś stopniu poruszać się, poza tym nie ubija się etc. ale jak leży na nim siodło trzeba oceniać po rozgrzaniu się podkładki w czasie pracy, a nie na sztywnej, zimnej podkładce w stajni. Mattes "w pracy" podnosi siodło wyżej niż Winderen, ale nie zmieni kąta ułożenia paneli więc jeśli siodło jest sporo za szerokie to nacisk nadal będzie w górnej części paneli największy. Tylko kłąb bezpieczniejszy 😉
pytanko za 100 pkt !
jakie siodełko może być dobre dla mojego super hiper wykłębionego konia gdy ziomek od siodeł policzył mi odległość od kłębu do początku mięśni żebrowych (?) jeżeli dobrze zrozumiałam 27 cm
🙇  Stwierdził że to graniczy z cudem i lepiej szyć na miarę, bo to szukanie igły w stogu siana
naovikaw sensie że koń ma ekstremalnie wysoki i długi kłąb, czy tylko długi/tylko wysoki?
naovikaw sensie że koń ma ekstremalnie wysoki i długi kłąb, czy tylko długi/tylko wysoki?


🤦

Mierzył, centymetrem i sprzętem do pomiaru rozmiaru kłębu, podał mi tylko te magiczne 27 cm długości. Przywiezie mi jakieś siodło dzisiaj ale marnie to widzi.  Powiedział, że nie ma szans na rozbudowę mięśni bo każde siodło będzie blokowało. Postaram się zrobić fotki.
To dziwne, bo kobyła duża i wpisana raczej w prostokąt... W gapie dla szetlanda będzie chodziła? 😀
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
20 listopada 2018 19:48
naovika Mi dopiero co mierzył pasowacz konia i w tym miejscu było 23-24 cm i mówił, że to bardzo dużo jest, jak u Was 27 to faktycznie ciężko. Mi się udało ustrzelić przez przypadek siodło na takie konie (zupełny przypadek losu), wg. pasowacza właśnie skonstruowane na takie konie. Nie mam jeszcze fot swojego bo dopiero wróci z korekty w czwartek, ale chodzi o cos jak na tym zdjęciu poniżej, tylko bardziej, takie jak on to nazwał "przeciągnięcie terlicy niżej".
tak ! dokładnie to
zembria co do p. Sebastiana - wytrwałym trza być... 😵
Ja akurat nie miałam nigdy problemu z umówieniem się, a często do mojego jednego ogona przyjeżdżał. Dopasowywał mi siodła (Kieffer, Prestige), w tym: całkowita zmiana wypełnienia, później zamawiałam nowego Equipa (pomierzenie konia, zdjęcia, zgłoszenie problemu do producenta - koń nietypowy, siodło zrobione pod tego konkretnie konia - 18" na panelu 17,5"😉, zmiana rozstawu łęku - ja jestem zadowolona, koń też (fizjo potwierdza)

Gillian Według mojej wiedzy w Equipe można dokonywać niewielkiej korekty za pomocą specjalnych wkładek, kiedy wymagana jest większa korekta - to wymiana paneli (nie wiem, jaki to obecnie koszt, cos mi tam dzwoni że jakiś tysiąc zł, ale jak się uda dobrać używane, to taniej - ale to trzeba dopytać)
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
21 listopada 2018 11:30
Koniec, końców, nie było tak źle 😉 Spodziewałam się że będzie gorzej. Fakt, kilka razy przełożył, ale sam dzwonił, żeby o tym poinformować i to wczesniej, a nie w czasie kiedy już miałby być na miejscu. Miał faktycznie dobrą wymówkę, bo akurat cały sklep w nową lokalizację przenosili. Jak dojechał, to faktycznie konkretny facet, wyjaśnił wszystko. Zabrał siodło do małej korekty w piątek, dziś ma już być wyslane. Miało być na wczoraj, więc zadzwoniłam do sklepu, żeby się zorientować jak sytuacja wygląda, Pani mi powiedziała, że jeszcze siodło w serwisie jest, a po 10 minutach Pan Sebastian z trasy dzwonił, że już je wiezie, ale nie zdąży wysłać. Także jak dlanie to obsługa na wysokim poziomie 🙂 A! I za te opuźnienia w dojechaniu do mnie dostałam kuriera gratis, a jechał tylko do mnie 2h w jedną stronę.
naovika

Da się dopasować, ale trzeba wiedzieć co.
Na takiego konia np albion robi wersje terlicy TB - jest dłuższa więc nie opiera się w tych dziurach za kłębem, gdzie kiedyś mają być mięśnie, a do kompletu właśnie takie szerokie w tej okolicy panele jak na zdjęciu powyżej i będzie git🙂

Mam podobnej budowy konia - ciężko było - na mojej dobrze magicznie Schleese ujeżdżeniowe i wszelkie passiery, nieźle też Albion K2, wszechstronne GFS i siodła KES (kocham się w angielskich siodłach).
lusia722   poskramiacz dzikich mustangów i jednorożców
21 listopada 2018 12:09
Czy jest ktoś sensowny na pomorzu kto dopasuje siodło do konia? Planuję na wiosnę zmienić mojego emeryta Stubbena na coś z Daw Maga, ale nawet nie wiem, jakie "parametry" ma obecne siodło, więc nijak nie mam pojęcia, jak się za to zabrać. I chciałabym, aby ktoś fachowym okiem dobrał.

Jeśli chodzi o Daw Mag to koniecznie Stajnia Miszewo i/lub Aneta Worontkiewicz.
Gillian   four letter word
21 listopada 2018 14:17
olq, trochę nie wiesz o czym mówisz, a mówisz... Pomijając to, że koń naoviki właśnie w Passierze chodzi i nie jest dobry więc rada od czapy 🙂
Hmm mówię co pasuje na mojego konia podobnej budowy.
Nie mam pojęcia w jakich siodłach jej koń chodzi/chodził - skąd miałabym to wiedzieć? :kwiatek:
Gillian   four letter word
22 listopada 2018 00:14
Dlatego mówię, że tak se strzelać 🙂
Mój koń ma ten sam problem w podobnym wymiarze, tak więc obie szukamy czegoś. Ja mogę swojego Equipa przerobić teoretycznie, ale nie umiem podjąć decyzji czy warto to robić czy nie. Zastanawiam się czy jest jest jakieś siodło, które ma fabrycznie dłuższe te części zaznaczone na zdjęciu Zembrii.
Gillian może już nie powinnam, ale np wspomniany powyżej albion k2 (ale może nie wiem o czym mówię  🤔wirek:

https://www.tds-saddlers.com/albion-k2-gp-saddle-details.aspx
(zdjęcie pierwsze lepsze z sieci pokazujące spód siodła)
Gillian   four letter word
22 listopada 2018 06:38
Coś typu Equipe, nie chcę przesiadać się z Mercedesa do autobusu 😉
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się