Aparaty fotograficzne i inne sprzęty foto

gllosia, ja np. nie pytam 😉 Przekopuję internet bo wychodzę z założenia że już ktoś to pytanie zadał 😀
No i na tym się w ostateczności skończyło 😉 Jednak wiem, że jest tutaj sporo fotografujących osób i miałam nadzieję, że może ktokolwiek z tych szkieł korzystał/korzysta i może mi cokolwiek powiedzieć tak z pierwszej ręki. Na szczęście jest w sumie tak dużo informacji na każdy temat w Internecie, że udało się zrobić porównanie obiektywów i właśnie Tamrona odrzuciłam w pierwszej kolejności, a potem jak okazało się, że Sigma nie jest wiele tańsza od Canona (przynajmniej w tych sklepach co ja znalazłam), to już wolałam trochę dołożyć i mieć pewne szkło. I tak oto skończyłam z profesjonalnym, drogim szkłem i najmniejszym, super amatorskim body, których ten zestaw co po niektórych śmieszy.. Ale mi to nie przeszkadza, jak mogę komuś dostarczyć powodów do śmiechu, a przy okazji robić swoje to.. Czemu nie  😀
Tak, mam już nikkora bodaj 18-105, tylko właśnie ciemny I kiepska ta ostrość jeśli pogoda nie jest zyleta.
Dzięki w takim razie za odpowiedzi, choć liczylam na cos w stylu "po co ci, jak nie umiesz to bierz tańsze" 😂 to teraz muszę policzyć budżet i chyba odzalowac.
Tylko weź od razu pod uwagę to, że takie szkło waży 1,5 kilo więc zastanów się i bądź pewna czy będzie chciało ci się to tachać do robienia zdjęc piesków i kotków 😉 Co innego jak się bierze szkło na konkretną sesję, wydarzenie itp. a co innego, żeby z tym łazić. Dlatego ja już wiem, że muszę kupić drugiego zooma, krótszego, którego będę mogła ze sobą nosić.

edit: wrzuciłam tu zdjęcia, które zrobiłam 55-250 4-5.6: http://re-volta.pl/galeria/album/7541
Wiadomka, ostrością i jakością nie powalają, ale do takiego focenia dla zabawy, dla przyjemności, dla wspomnień.. Może być wystarczająco. Choć mnie tez sie wydawało, że mi to wystarczy, a bardzo szybko przekonałam się, że nie, jednak jak wspomniałam, ja mam pewne plany i aspiracje związane z fotografią, mam pewne oczekiwania co do sprzętu itp. Więc postanowiłam zainwestować.

edit2: dodam jeszcze, że w rzeczywistości zdjęcia co trochę ostrzejsze, tylko znów wszystko siadło przy przesyłaniu :P
budyń, wszystko zależy, jaki masz budżet 🙂 wiadomo, że systemowy jest zawsze lepszy, ale ja nie narzekam na Sigmę 70-200 2,8 😉 ciężkie to (lżejsze od Canona II o jakieś 200 gram)  ale konstrukcja nowa, wygodny, czujny 😉 naprawdę nie widzę minusów jak na razie 🙂 Tyle, że przy tych ciężkich obiektywach to już stabilizacja zalecana, stąd też dodatkowa waga. Ten wspomniany Tamron bez stabilizacji  to "tylko 1100 g" taki ze stabilizacją 1450g.
Przy Canonie 70 200 f4 spokojnie bez stabilizacji mogłam się obejść. Przy dobrym body z dużym zakresem użytecznego ISO, przy gorszym świetle, ale z bliska wychodziły ostre zdjęcia, niestety przy 150-200 np na ponurej hali było marnie, ale za to stałe światło na całej długości było zaletą w średnich warunkach 😉 przy dobrych to wiadomo... 😉 zawsze dobrze 🙂 no i mój aparat raczej z tych średnich, gdzie iso dość skąpe. W moim od 100 do 800 jest w porządku, 1600 to taki max, choć niby wg testów do 3200 a reszta to już "zabawka" w stylu jest bo jest. Taki np Canon 6D czy 5DIII deklaruje niskie szumy do 6400,a przy 3200 są niezauważalne (u mnie to odpowiednik 800).
Tak więc w dobrych warunkach wszystko powinno śmigać, w gorszych i body i obiektyw ma znaczenie. Gdyby tak nie było, fotografowie np. ślubni nie pracowaliby na pełnej klatce 😉

Gllosia, jeśli chodzi o to, że Ci nikt nie podpowiadał, to ciut przekłamujesz 🙂
Jak zasugerowałam (po tym wpisie o Tamronie) coś z Canona 70-200 2,8 to Twoja odpowiedź wyglądała tak:

Cyt: No właśnie to wyłożenie 6000 mnie trochę przeraża i boli. Myślałam, że takie rzeczy to za kilka lat jak będę bardziej profi, a nie już teraz lol
Zwrócić już nie zwrócę, nawet pudełka nie mam. Ale na pewno muszę wymienić. Liczę na to, że tego uda mi się łatwo gdzieś sprzedać.. Na razie chce poprosić znajomego, który ma Sigmę 70-200 2.8 czy by mi nie chciał jej na raz użyczyć to bym sobie zobaczyła jak mi się działa na takim sprzęcie. Najlepiej byłoby móc przetestować wszystkie 3 opcje.. Spróbuję coś więcej poczytać w necie, niektórzy robią porównania obiektywów i wstawiają zdjęcia nimi wykonane.

Dlatego też dalsza dyskusja była już w  tańszym sprzęcie, no ale na szczęście Twoje przerażenie i ból minęło i wydałaś kasę na coś, co będzie Cię cieszyć lata 😉

Breva dzięki wielkie za informacje, mimo wszystko bardzo mi pomogłaś 🙂 bo przynajmniej wiem, co mam przeglądać i czego się nie bać.
Mam dwa scenariusze, bo jakoś strasznie mnie ta ff kręci. Albo sobie do tego co mam dokupię 6D na początek i będę miała dwa aparaty a z czasem z któregoś zrezygnuje, lub:
- sprzedam mój, dorzucę różnicę i kupię jakąś 5dIII - oczywiście na początek to pomacam, choć ciężko tak testować coś mając powiedzmy pół godziny. Ta III bardziej mnie przekonuje choćby 41 punktami krzyżowymi a nie jednym jak w 6D, serią zdjęć 6 a nie 4,5 z tym jednym centralnym punktem krzyżowym. III da się już nawet jakiś sport fotografować. Ogólnie ilość pkt AF także na plus dla 5DIII, bo ma ich 61 a nie 11 😉

Napisz mi proszę jeszcze, czy masz z którymś problem z rozkalibrowaniem się sprzętu? Często dostrajasz? Czy akurat te modele trzymają się jakoś kupy?

No nie wiem, zainwestuje w używkę, daje sobie ostatnią szansę 😉 może moja wieś zyska w końcu fotografa, który będzie zadowolony ze swoich zdjęć 🙂
Na razie długie, powolne ruchy... będę sobie przeglądać, testować, odkładać do skarpety 😉 pobawię się obróbką w długie zimowe wieczory a w międzyczasie może się coś trafi 😉
desire   Druhu nieoceniony...
14 listopada 2018 14:36
abre, kurczeeee, przeoczyłam pytanie, odpowiedzi szukałam w innym wątku (rozbiły się dwa o sprzęt), a wpis był tu. 😁  Duuużo jest złych opinii  głównie zawodzi, że problem z ostrzeniem. No i dziwi mnie to, że widze mnóstwo ogłoszeń z praktycznie nowymi, używanymi z 2-3 miesiące i są wystawione w sumie za połowe ceny..  🤔
Pogoda jest jaka jest, mi też brakuje ogarnięcia na takim zoomie, także dzisiejsze foty testowe dramat 🤣 I faktycznie cięęężkie to okrutnie na dłuższą metę. Poczekam na pewno na lepsze warunki i będę dopiero coś działać ambitniej, na razie pobawię się w rozgryzanie jak to działa, bo ciężko mi trafić z ostrością w punkt, np. łapało mi trawę za psem przy jakichś 150-180 zamiast psa. Ale ja szybkostrzelec jestem, więc nie przykładałam się zbyt :P Niestety mam używkę, więc biorę też pod uwagę najgorszą opcję, że coś ten AF partoli, zobaczymy.
A jaki obiektyw wzięłaś?
No tę sigmę 2.8 właśnie. Muszę też mocno pogrzebać w ustawieniach jak widzę po szybkim teście różnych trybów.
To moja Sigma na testach celna, ale też nie musiałam jakoś ganiać punktu, tylko się nad nim skupić nie wiem jak będzie w ruchu. Ciekawa jej jestem strasznie na hali. No i moja prawie nówka. Poprzedni własciciel zrobił nią około 100 zdjęć i odłożył na półkę, bo za ciężka 😉 do końca stycznia mam jeszcze gwarancję, więc muszę ją gdzieś zabrać i porządnie przetestować.
Budyń, z ciekawości, który model wzięłaś?

Nie chce zapeszać, ale chyba kupiłam ff i laptopa o dobrych parametrach do obróbki zdjęć 😉 za psie pieniądze 😉  tj za jakieś 45% rynkowej ceny 😉
Albo, co by mnie mniej cieszyło... umoczyłam zaliczkę  😂 😂 😂
Megane, wg ogłoszenia ex apo. Ja co prawda obrałam ciężki target, bo szalejące pieski 😁
Ale masz w niej stabilizację? Czy to ta z napisem macro? 😉
Ja mam tą poniżej
Sigma os 2,8 70 200
Te bez stabilizacji jakby co, mają starszą konstrukcję. No i oczywiscie ciężej trafić z ręki 🙂
A szalejące pieski to problematyczne 😉 wiem coś o tym 😉
Nie ma macro, ale nie ma też tych pstryczków z boku, więc pewnie starsza wersja.
Czyli musisz stabilnie stać i trzymać 😉 bo jak bez pstryczków to bez stabilizacji. Krótkie czasy i coś szybkiego uchwycisz 😉
W kwestii tej Sigmy, którą podlinkowała Megane - polowałam na nią jakiś czas temu. Jak zdecydowałam się kupić to okazało się, że była w sprzedaży... do końca września  🤔 🤔wirek:
Jeżeli rzuciło się komuś w oczy, że jakiś sklep ma ten obiektyw w ofercie - będę niezmiernie wdzięczna za cynk  :kwiatek:
A jakie mocowanie?
Tylko nówka Cię interesuje?
Weszła we wrześniu nowa serii S ale chyba nie dlatego ta starsza zniknęła ze sklepów, bo różnica cenowa spora (technologiczna też)
Tu masz nową https://allegro.pl/sigma-70-200-mm-f-2-8-apo-ex-dg-os-hsm-canon-i7544206126.html
Mocowanie Nikon 🙂.
Wolałabym nówkę, ze względu na możliwość rat. Średnio dysponuję kilkoma tysiącami do wydania jednorazowo 🙁
Zerknij na allegro, tam wystawiają się sklepy przecież 😉 mają raty 😉 a na Sigmę widzę jest jakieś 5 lat gwaracji nawet...hmmm
Zaglądaj tez w ogłoszenia Canona, i po prostu zadaj pytanie sprzedającemu (strony sklepów nie indywidualne 😉 ) czy w ofercie ma Nikona. Często wystawiają jedną rzecz aby ograniczyć prowizje allegro.

Na stronie EuroAgd są te obiektywy. Zamów sobie obiektyw do najbliższego sklepu. Ja często tak robie. Składam zamówienie z odbiorem osobistym. Mam kilka dni na odebranie zamówienia. Jak go nie odbiorę, to wystawiają na sklep lub odsyłają do sklepu, w którym takie produkty schodzą. U mnie na wsi się dziwią jak zadaje pytania o szybkie karty (potrzebowałam do kamery) czy mocniejsze baterie 😉 bo nikt tego nie widział. Jak zamówiłam kartę, (nic specjalnego, po prostu zapis szybki) to prawie sobie z nią zdjęcia robili 😉 bo u nas tylko standardy a pracownicy nie znają produktów poza swoim sklepem 😉
desire   Druhu nieoceniony...
26 listopada 2018 11:38
Aaaaaa! Komputer mi wyzionął ducha  🙁 😀iabeł: da rade do 2 tys kupić coś normalnego (tylko do zdjęć + net)? Zwykle doradza mi informatyk, ale kontaktu póki co brak 😵
emptyline   Big Milk Straciatella
26 listopada 2018 12:31
desire, słabo moim zdaniem z tym budżetem...
Aaaaaa! Komputer mi wyzionął ducha   🙁 😀iabeł: da rade do 2 tys kupić coś normalnego (tylko do zdjęć + net)? Zwykle doradza mi informatyk, ale kontaktu póki co brak 😵

Myślę, że 3500 to minimum. Sama poszukuję i dlatego zaczęłam się rozglądać po używkach. Przede wszystkim szukaj RAM minimum 8 (niektóre programy do obróbki zdjęć polecą na 4 Gb, ale wszyscy zalecają 8) Tzn ja szukam laptopa,więc też zwracam na rozdzielczość monitora, choć nie pogardzę też tańszym komputerem stacjonarnym, a po prostu monitor lepszy kupię. Ja mam 1000 więcej do wydania a też szukam i szukam 🙂
madmaddie   Życie to jednak strata jest
26 listopada 2018 14:41
Megane, z lapków nie-z-jabłuszkiem polecam serię Lenovo Legion. Ja jestem wielką fanką ThinkPadów, ale ich cena niestety 🙁
desire   Druhu nieoceniony...
26 listopada 2018 15:05
Megane, dzieki juz kupione 😁 niestety ponad budzet (mialas racje) no ale cóż....  🙄 🏇
Madmaddie - własnie polowałam na Lenovo, nawet upatrzyłam fajny model jeszcze chwilę na gwarancji, ale gościu jakoś ciężko chciał się zgodzić na odbiór osobisty a za pobraniem nie chciał, więc odpusciłam, choć wszystko już było zaklepane.
Szukam sobie dalej niestety.

Desire, jaki finalnie model wybrałaś? Tzn jakie parametry? Bo sie zastanawiam, czy nie przesadzam ze specyfikacją  😂
desire   Druhu nieoceniony...
27 listopada 2018 08:24
Megane, Lenovo ale jaki model dokładnie to nie wiem 😁 powiedziałam, że potrzebuje głównie do zdjęć 😂
jeszcze leży w reklamówce, jak przerzuce reszte zdjęć z trupa (nie mogę pozwolić żeby mi sie wyłączył, bo już nie włącze  :zemdlal🙂 to obejrze dokładnie.  😂
Dell stacjonarny
Ja na poważnie myślę o tym modelu 🙂 do zdjęć plus jakiś monitor za około 1000 i myślę, że mi to na dobre wyjdzie 🙂
W tym podlinkowanym można sobie dysk wymienić na taki 1T za 0 złotych i ew za około 100 mieć nowsze oprogramowanie. Na dysk 2 lata gwarancji, na komputer pół albo rok.

emptyline   Big Milk Straciatella
28 listopada 2018 06:29
Megane, nie wymieniaj dysku SSD, lepiej dokupić dodatkowy duży dysk twardy, chyba powinna być do tego kieszeń? Szkoda, że pamięć DDR3, a nie DDR4, ale do zdjęć Wam pewnie starczy. 🙂

Lenovo fajne lapki, byłam ze swojego bardzo zadowolona.
Emptyline Nie chce wymieniać, choć kolega informatyk powiedział mi, że do zdjęć to akurat szybkiego nie potrzebuje a pojemny. Osobiscie wolę zewnętrzny pojemny, a w kompie szybszy.
Co do lapków to tak czytam i czytam i nie są zalecane ze względu na marne matryce i przekłamanie barw i kontrastu. Przeczytałam kilka artykułów nt. jakie sa minimalne parametry i o ile komputer łatwiej znaleźć, to do laptopów zalecają monitor zewnętrzny.
No i z monitorami zaczyna się cyrk! I teksty typu: po co komu obiektyw za 4 tys jak obrabia zdjęcia na tanim monitorze. Monitor idzie na równi z dobrymi obiektywami. Po co w takim razie robić zdjęcia, ktore są fajne tylko na facebooku i istagramie... i ja jako amator powinnam zainwestować 5 w monitor  😂 bo inaczej to lepiej jak zostawię fotografowanie profesjonalistom a zdjecia prywatne moge robic telefonem.  😂
Myślałam, że kupie sobie jakiś 24" monitor z wysoką rozdzielczoscią 😉 a tu dupa, nawet na używkę dla amatora mnie nie stać  😂
Bede przy komputerze, to podlinkuję ten jeden artykuł, ktory ucina skrzydła przy samej dupie  😁
emptyline   Big Milk Straciatella
28 listopada 2018 07:22
Megane, ważna jest profesjonalna kalibracja jeśli chodzi o monitor. Pewnie, że najlepiej mieć porządną Retinę, ale no nie oszukujmy się, pieniądze jakoś nie ustawiają się do nas w kolejce. Olać trzeba takie rzeczy i tyle, nie może takie gadanie podcinać skrzydeł. Jasne, warto inwestować w sprzęt, ale można to robić stopniowo, zwłaszcza, jeśli nie ma się aspiracji, żeby zostać najlepszym fotografem świata. :kwiatek:

Zależy jakich programów używasz, poza tym, te dyski są jednak trwalsze i szybkość zawsze jest przydatna moim zdaniem. No chyba, że ktoś ogląda tylko Netflixa i siedzi w necie. Ale też przyjemniej się to robi na dobrym sprzęcie. 🤣
Najciekawsze jest to, ze te artykuły byly skierowane do amatorów, bo jak to było w ktorymś artykule, że "profesjonalista przecież wie, z ktorej półki szukać sprzętu" 😉
No i miej tu motywację czlowieku  😂
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się