Derki

Moje dwa ogolone, ale odrosnięte w stajni mają 200, a na padok 200 z kapturem 200g. Trzeci ogolony tydzień temu 300 z kapturem 200g  🙂
Jak rozmiarowo wypadają kaptury Premier Equine? Derki mam 6,9", ale koń długi z krótką szyją i nie wiem czy kaptury dokupić w rozm 6,0-6,6 czy 6,9-7,3?
Miał ktoś styczność z derkami Shire? Są w bardzo fajnych wzorach, niezłych cenach a jak z ich jakością?
Spotkaliście się kiedyś z uduszeniem się konia przez derkę?
U mnie wczoraj sytuacja - koń zaklinował się w boksie na leżąco nogami w stronę ściany, derka podobno zsunęła mu się do tyłu i klamry poszły trochę wyżej na szyję i go podduszały (napięły się), koń nie miał siły i charczał- nie było mnie przy tym to z opowieści znajomych. Koń stał w bawełniaku z HKM.
Nie wiem co o tym myśleć, aktualnie stoi na golasa, może znacie jakieś bardzo dopasowane derki, które są w pełni bezpieczne? Cienkie i najlepiej z pasami na nogi 🤔 🤔
Napiszę w ten sposób, jak nam siękoń zarzucił na ścianę to po chwili też charczał ze względu na zmęczenie i bardzo niewygodną pozycję, a derki nie miał. A pasy na tylne nogi można dokupić i doszyć.
Takie było też moje zdanie, że koń nie charczał bo go dusiło ale dlatego że leżał w takiej pozycji...
Wigorrr, z relacji osoby, która przy tym była - gdyby zdarzyło to się w nocy, i koń nie otrzymałby pomocy - już by nie żył.
Koń już charczeć przestawał = przestawał oddychać i stawał się wiotki.
Zaręczam, że "niekomfortowa pozycja" nie wywołałaby takiego poruszenia jak to nieszczęsne zdarzenie,
bo dziesiątki koni w tej stajni, przez wiek jej istnienia, "się zarzuciły".
A takiego potencjalnego nieszczęścia (wielkie uff), że derka dusi - nie tylko nikt nie widział, ale nawet nie brał w rachubę.
To się "nie zdarza". Próżno tez szukać podobnej relacji na re-volcie (i volcie) przez naście lat istnienia forum.
A zdarzyło się.
lusia722   poskramiacz dzikich mustangów i jednorożców
24 listopada 2018 08:09
Miałam taki przypadek, kiedy koń miał dwie derki i ta spodnia była z pojedynczym zapięciem.
Akurat wracałam ze świąt i swoim zwyczajem wpadłam na stajnie się przywitać z końmi, mimo że było już późno. Nie zapalałam wszystkich świateł, więc nie było bardzo jasno i zdziwiło mnie, że jeden koń nie zareagował i nie przyszedł się przywitać. Zdarzało się to wczesniej, ale coś mnie tknęło żeby zajrzeć do boksu. Myślałam, że umrę na zawał. Podczas kulania/ tarzania derka zsunęła się i zapięcie zaczęło się wżynać. Zrobił się tak ogromny krwiak, że nie mogłam dostrzec tej nieszczęsnej sprzączki. Derkę rozcięłam, telefon do weta. Udało się, żyje i ma się dobrze. Została tylko blizna w tym miejscu.
Ale gdybym nie zajrzała do boksu, to nie byłoby już tego konia na świecie.
Mam pytanko. Jestem totalnym derkowym laikiem, więc mam nadzieję, że mnie nie zjecie  :kwiatek:
Mam kobyłę po kontuzji ścięgna. Typ pogrubiony, nigdy nie była derkowana. Od 2 tygodni stoi w miarę ciepłej stajni, więc za bardzo nie ma ochoty zarosnąć. Prawdopodobnie gdzieś za miesiąc będzie mogła wychodzić na maluteńki padok, taki o wymiarach bosku, bez innych koni. Czy wystarczy jej wtedy sama padokowa plandeka z polarem? Zaznaczam, że w wietrzne i deszczowe dni nie będę jej wypuszczać, żeby mi nie zaczęła fikać  🙄
Mam pytanko. Jestem totalnym derkowym laikiem, więc mam nadzieję, że mnie nie zjecie  :kwiatek:
Mam kobyłę po kontuzji ścięgna. Typ pogrubiony, nigdy nie była derkowana. Od 2 tygodni stoi w miarę ciepłej stajni, więc za bardzo nie ma ochoty zarosnąć. Prawdopodobnie gdzieś za miesiąc będzie mogła wychodzić na maluteńki padok, taki o wymiarach bosku, bez innych koni. Czy wystarczy jej wtedy sama padokowa plandeka z polarem? Zaznaczam, że w wietrzne i deszczowe dni nie będę jej wypuszczać, żeby mi nie zaczęła fikać  🙄


Skoro stoi dopiero od 2 tygodni, to nie zdążyła zmienić sierści?
Jeśli nie i poszła do boksu w tym newralgicznym czasie, to niestety tylko koń Ci powie... Poczytaj komentarze wyżej, jedni ubierają w setki, inni już w trzysetki. Będziesz musiała po prostu sprawdzać, czy nie jest jej zimno. Ale zakładając, że zdążyła zmienić trochę futra, to pod derką nie powinna marznąć, o ile nie będzie miesiąc -10 lub więcej.
Może ma na tyle tłuszczyku, że nie potrzebuje jeszcze takiego futra?
Może ma na tyle tłuszczyku, że nie potrzebuje jeszcze takiego futra?


Może. Dlatego się zdziwiłam, że jeszcze nie złapała. Ale to by trzeba było porównać ją do reszty stajni. W każdym razie wtedy już rzeczywiście nie złapie, a jako rekonwalescent w boksie może równie dobrze zrobić się okrągła, jak i zestresować się i zrzucić połowę. Więc a nuż w ogóle derka nie będzie potrzebna dla kluski, jak będzie dobra pogoda, a jak się spali, to i 300 może być za mało, to jednak będzie koniec grudnia.
Baaardzo dziękuję Wam za odpowiedzi  :kwiatek:
Jestem totalnie zdezorientowana, bo kobyła nigdy nie miała aresztu boksowego a na dniach zabieram ją do innego pensjonatu i w ogóle nie pomyślałam o tym, że może mi się bida spalić z nerwów 🙄 W każdym razie w amoku black friday kupiłam plandekę z polarem i będę dokładnie obserwować czy jej to starczy  🙂
Witam, mam pytanie, czy konia już mocno zarośniętego, ale wychudzonego- bardzo mało tłuszczyku - po źrebaku, mogłabym wsadzić w Derkę Bucas Power Turnout i trzymać go w niej zarówno w stajni jak i podczas 4-godzinnego padokowania??? Myślę jak tu doprowadzić klacz do dobrej kondycji ( oprócz poprawy karmienia) i czy to jej coś pomoże, czy dać spokój z derką. W pensjonacie nie ma możliwości przebierania derek i dlatego pytam o tą konkretną.
Wiele koni stoi w stajni w tych samych derkach co na padoku, nie widzę przeciwwskazań, tym bardziej jak dobra derka nieprzemakalna i nie ma ryzyka że koń zmoknie na padoku a potem będzie stał w tej mokrej derce godzinami.
Witam, mam pytanie, czy konia już mocno zarośniętego, ale wychudzonego- bardzo mało tłuszczyku - po źrebaku, mogłabym wsadzić w Derkę Bucas Power Turnout i trzymać go w niej zarówno w stajni jak i podczas 4-godzinnego padokowania??? Myślę jak tu doprowadzić klacz do dobrej kondycji ( oprócz poprawy karmienia) i czy to jej coś pomoże, czy dać spokój z derką. W pensjonacie nie ma możliwości przebierania derek i dlatego pytam o tą konkretną.

Z tego samego powodu mój nie jest przebierany. Jak najbardziej może stać w tej samej derce 24 na dobę. Musisz tylko zadbać o to, żeby mieć ją w co ubrać, jak derka przemoknie, zostanie zniszczona lub pójdzie do prania. Nie możesz wtedy rozderkować, jeśli koń będzie ubrany nawet w boksie, to musi być ubrany już do wiosny.
Rhinoe rekomendowane temperatury dla derki Bucas Power Turnout to od -10 do +16 stopni więc śmiało możesz konia w niej pozostawić na całą dobę. Znam staruszka, który właśnie od jesieni stoi non stop w tej derce bo nie ma komu go przebierać A w bonusie masz  jeszcze ballistic nylon więc derka jest właściwie nie do rozerwania + antybakteryjny i osuszający materiał wewnętrzny 🙂

edit: pisałam razem z Sivrite 😉
Słuchajcie zamówiłam klapę na ogon do derki i przyszła półokrągła, a moja derka jest prosta  🙄 nie mogę za cholere wymyślić jak to przerobić żeby pasowało. Podałam dokładne wymiary rzepow firmie, która robiła mi klapę, wysłałam też zdjęcia i dostałam coś co ni w ząb nie pasuje 🙁 próbowałam już przyszyc z tej "kwadratowej" strony, ale klapa jest za wąska. Macie jakiś pomysł? Pomijam już fakt, że rzepy przyszyte są nie po tej stronie co potrzeba i wyszło na to, że powinnam zapiac klapę kolorem do dołu a podszewka na zewnątrz...
To może reklamacja?
A jak założysz na konia derkę to nie pasuje ta klapa? Teoretycznie derka układa się w łuk na koniu więc w tedy półokrągła klapa powinna lepiej pasować niż prosta...
No wiem, wiem, dlatego nie chce reklamowac. Mogłam napisać jak krowie na rowie, że chcę prosta klapę, ale oczywiście nie pomyślałam. Na szczęście sąsiadka jest krawcowa i już przerobila. Wygląda to trochę komicznie, ale ważne, że jest funkcjonalne  😀
Są jakieś preparaty którymi można spryskać derkę tak żeby inne konie jej nie gryzły? Mam nową derkę, z 2 tyg a już jest dziura na tyłku wygryziona. Bez derki też regularnie zadek był pogryziony.
Constantia   Adhibe rationem difficultatibus
01 grudnia 2018 12:46
W jednej stajni pewien Pan smarował derki sosem Tabasco i jego koń szybko się odzwyczaił robić dziury.
Jeśli ktoś ma dłuuugiego konia to polecam (NOT!!) derkę waldhausen high neck..
Matko święta, wziełam 165 - za duże, wymiana na 155... i kurczę no rozcięcie na łopatke wypada za łopatką choć klata ciasno zapięta (musi tak być bo inaczej z przodu dziura, rzep nie sięga), tył wisi... a ja mam na prawdę dłuuugiego konia.
i do tego wzięłam kolor taki "maskujący" co by od razu brudu nie było widać i tym sposobem kobyła wygląda jak ogórek konserwowy 😁
Do jakich temperatur można konia zostawić w derce 200g? Teraz jeszcze na minusie ale od jutra zapowiada się już kilka stopni na plusie. Czy mam wobec tego jutro ją zdjąć? Kurczę, od tego roku postanowiłam konia derkować wcześniej, żeby nie spadał z masy i teraz mam dylematy takie 🙄
Sprawdz czy bedzie goracy, moze byc realnie wcale nie tak duzo cieplej...
Moon   #kulistyzajebisty
01 grudnia 2018 16:19
Ha, my z A. też postanowiłyśmy, że w tym roku się nie damy zaskoczyć zimie i Kulisty ogolony golas nie będzie chudł ani marzł - w czwartek zawczasu dostał do 300tki kaptur na polarze, bo w pomorskim pizzzgało złem i widzę wyraźną różnicę w zachowaniu - koniu jest żywy, chętny do roboty a po padoku ciepły i taki "muffinkowy" :P W sensie, że nie ma pospinanych mięśni. Generalnie widzę, że od kiedy stoimy w cieplejszej części stajni, to stał się zdecydowanie ciepłolubny.
Po niedzieli znowu ma być na plusie, do 12* 🤔wirek: więc znów wskoczymy pewnie w 200tkę, wszystko zależy od wiatru i czy będzie padać.
Mój nie gokony konio stoi teraz w plandece podszytej polarem czy mogę mu to zamienić na Bucasa Irish Turnout Light 50g? Powiedziano mi że derka z wypełnieniem 50 g to to samo co polar a na stronie czytam że ta derka Bucasa najlepiej się sprawdza w temperaturze 5-12 stopni...
Ja zamowilam Fouganze 300g na atak zimy, tez grzeje w tym roku mimo ze on niegolony... ale nie zarosl jakos szczegolnie, a po odpasaniu zeszlej zimy... ja podziekuje.

Teraz chodzi w 200g 🙂

Moon   #kulistyzajebisty
01 grudnia 2018 16:32
MonioRek, to wszystko jest bardzo poglądowe i ogólne - tak naprawdę wszystko zależy od konia - czy jest golony, w jakiej jest kondycji, jak długo jest na padoku, w jakiej stajni stoi (angielska, czy zwykła, murowana, ciepła czy raczej chłodna) czy w Twoim regionie wieje, czy raczej tylko mrozi, czy padok jest osłonięty, czy to takie typowe "wygwizdowo" etc, etc - czynników jest naprawdę dużo i najlepiej jest po prostu obserwować konia. W tym przypadku plandeka czy 50g Bucasa to jak dla mnie znikoma różnica. I na przykład 50g na mojego golonego konia w temp. 5* to byłoby za mało... Więc to co producent pisze na stronie to można sobie w buty wsadzić ;-)

faith otóż!  😎
No właśnie mój też nie golony i też dość słabo zarosniety 🙂 Na super zimy mamy taką kołdrę grubą też z Fouganzy ale teraz te wahania temperatur takie, że zgłupiałam i nie wim co robić ani jak żyć panie? 🤣
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się