Kącik Ujeżdżenia

Mnie tylko zdziwila roznica miedzy pokazanym koniem, a tym jakie były wcześniej wymienione kryteria/oczekiwania.
Konia z dobra glowa i jezdnego to Diakonka już ma z tego co wiem, poszukiwany był kon co najmniej na starty w Ctce jak nie wyżej...

No to chyba nie do końca tylko poczciwy.
Diakonka   Jestem matką trójki,jestem cholerną superwoman!
12 grudnia 2018 11:21
Dzięki za opinie.
Kon ma normalne oczy, na zdjęciu przymknął🙂
5 lat ma nieskończone, to 4 latek, więc wciąż  zmienia mu się sylwetka.
Jest w delikatnej , choć regularnej pracy.
Plus dla mnie, że jezdzi go doświadczona osoba, drugi plus, że koń ma doskonały charakter.
Ja nie planuje startować Grand Prix i mam max 25-30 tys, pewnie jak trafi się jakaś mega okazja to i 35 wyskrobię, więc w tym budżecie poprawnie zbudowany koń będzie pewnie mniej zrobiony i więcej pracy trzeba będzie w niego włożyć.
Przebudowany zad to fakt, ale nie przesadzałabym, że to jakieś ekstremum jest, na tym zdjęciu z hali faktycznie kiepskie ujęcie, które to wrażenie potęguje.
Martwią mnie jeszcze dość krótkie przednie nogi i ciężka klatka piersiowa.
Chyba go sobie odpuszczę, choć naprawdę smutno mi, bo charakter top i wymarzone gabaryty.
Diakonka lekko przebudowany 4-latek to normalna sprawa akurat, to chyba najgorszy wiek, jeśli o to chodzi. Jeśli faktycznie to rocznik 2014, a zdjęcie halowe przekłamuje i nie ma aż tak dużej różnicy, to może nie ma co wylewać dziecka z kąpielą.
Tych krótkich nóg też nie widzę 😉 i co nazywasz "ciężką klatką piersiową"?
Diakonka   Jestem matką trójki,jestem cholerną superwoman!
12 grudnia 2018 11:48
lillid, wrzuciłam zdjęcia do wątku ocena eksterieru🙂 teraz z tel nie mogę wrzucić tu
Diakonka na tych zdjęciach, które wrzuciłaś do 2 wątku koń wygląda zupełnie inaczej, lżej i przyjemniej. Warto selekcjonować fotki.
Widziałam i dalej nie wiem, o co chodzi z tą ciężką klatką 🤣
a jeszcze lepiej dać filmiki - krótkie
ze zdjęć nic nie wynika (przynajmniej z tych)
Może się okazać że to całkiem fajny koń a na fotach wygląda jak wiejska kolubryna do pomykania po lesie
Diakonka   Jestem matką trójki,jestem cholerną superwoman!
12 grudnia 2018 12:25
tuch, ale ja mam tylko te 4 zdjęcia, do tamtego wątku wrzuciłam 2 dodatkowe zdjęcia z przodu.
Filmików niestety do rozpowszechniana nie mam.

Edit: dopytałam, kon ma 4,5 roku, to trochę zmienia postać rzeczy, przód powinien mu się jeszcze podnieść i nie ma co od niego oczekiwać muskulatuy
Dodofon, no nie wiem. Urok to rzecz gustu. Są konie o łbach typu wiaderko z okiem na wiecznym haju, które są super szczerymi wierzchowcami. Nie znam jednak ani jednego, który miałby krótki grzbiet opadający w dół i byłby tym grzbietem elastyczny, z łatwością samoniesienia. Helou, pytanie które padło, to ocena konia w perspektywie na wyższe rzeczy, a nie na sympatyczność wyglądu.
To są trudne zdjęcia do oceny, na każdym koń ma inną szyję. Ta w wyższym ustawieniu jest bardzo gruba w gardle i może być ciasna w śliniankach. Po takim zdjęciu na dwoje babka wróżyła - ja bym chętnie zobaczyła film na wypięciu.
Plecy są bardzo krótkie (czy wyrostki kolczyste mają tam wolne miejsce?). Bardzo długi kłąb. Jeśli chcieć ominąć łopatkę siodłem, to popręg wypadałby koniowi gdzieś w połowie brzucha. Siodło w tym miejscu i tak będzie lecieć na przód. Będzie ekstremalny problem z dobraniem komfortowego i prawidłowo leżącego siodła, a koń w felernym sprzęcie nie będzie pracował top. Miałam dwa konie z problemem miejsca na siodło, to jest naprawdę diabelnie ograniczające, więcej bym się już nie pchała w to :/

Kończyny / kopyta - ode mnie dostatecznie, dobrze nie jest, tragedii też brak, ale średniawo (rozstawne, przełamana linia palcowo-kopytowa).

I dla mnie też na pierwszy rzut oka mało szlachetny. Taki lajf.
Zapytałabym, dlaczego ten? 🙂

Diakonka   Jestem matką trójki,jestem cholerną superwoman!
02 stycznia 2019 18:59
czy ktoś wie, jaka jest nomenklatura klas ujezdzenia w Niemczech?
czy ktoś wie, jaka jest nomenklatura klas ujezdzenia w Niemczech?


E A L M S
L P N C CC
A czy ktoś ma może jakiś zbiór słówek po angielsku związanych z ujeżdżeniem ?
Czekają nas konsultacje z zagranicznym szkoleniowcem i język znam ale jakoś nigdy go nie używałam w związku ze sportem  😀
Jakby któraś miała jakiś artykuł albo dosłownie praktyczny słowniczek to będę zobowiązana!
Jest wątek na ten temat o tutaj , są tam już całe listy słownictwa, linki do przydatnych stron i pytania o konkretne terminy. Polecam też najlepszą sztuczkę studentów filologii ever, czyli znalezienie artykułu na wikipedii i przełączenie języka na angielski 😁 oraz lekturę zasad dyscypliny w wersji angielskiej. Można też obejrzeć jakąś klinikę na youtubie, żeby się trochę osłuchać.
Epikea, nie do końca się to pokrywa, podobnie w UK bo wymogi niemieckiego M i angielskiego medium są wyższe niż naszych N, np są ciągi w galopie
karolina_
ale M to nasze C 😉

Zgodzę się, że jakiś rozjazd będzie bo te wymogi sa inne. W skokach czy wkkw też nie ma identycznych odpowiedników klas.
No w UK medium to mniej więcej N (+ciągi w galopie) , advanced medium to C a samo advanced coś pomiędzy C a św Jerzym.
Mam do was pytanie. Czy ten kon przypadkiem nie wydaje wam sie nierowny/kulawy, czy to ja juz mam na tym punkcie paranoje?

https://www.facebook.com/watch/?v=351140725740635
ikarina, lewy przód? Wydaje mi się że problem może być gdzieś na górze. Ma problem w wykrokiem, a przy bocznych z przełożeniem tej kończyny.
Bera, zauważyłaś tę samą nogę, więc chyba jednak nie uroiło mi się. Cały czas nie jestem pewna, bo są momenty, że wygląda ok, a za chwilę znowu jest nierówno. I mnie się wydaje, że ta przednia noga to tylko efekt, że powodem jest miednica, ale może ktoś bardziej doświadczony się wypowie
rybka   Różowe okulary..
17 lutego 2019 19:24
No to ja też zauważyłam miednicę, wygląda jak przekoszony owczarek  ta miednica. Mam wrażenie, że tam jest jakiś problem, może zwichnięta jest… nie umiem powiedzieć, ale ewidentnie dla mnie do badania weterynaryjnego.
Ha, a ja najpierw obejrzałam film i prawy tył mi w oko wpadł.
... może jest po prostu krzywy🙂
Mnie w pierwszej chwili rzucił się przód i zaraz potem zobaczyłam, że to problem całej przekątnej. Dobra, to już wiem, co temu koniowi jest. Dzięki dziewczyny, filmik został wrzucony na wiarygodną stronę i wszyscy wychwalają tego konia pod niebiosa, już zwątpiłam w to, co widzę.
Ale imho na takiego konia trzeba wsiąść/zobaczyć jak bez jeźdźca idzie po prostej, bo gorsza/kulawa "przekatna" to często wynik skrzywienia konia, które się pokrywa z silniejszą stroną jeźdźca (np. prawy tył z leworęcznością czyjąś).
I może się okazać, że koń ok, jest krzywy (ale sam z siebie nie jest nieregularny) ale ktoś ma mocniejsza lapę i go "prostuje" ręką co krok - czyli zblokuje mu dodatkowo ten tył, więc przeciwległy przód będzie musiał stanac na ziemi wczesniej dla równowagi.
Wtedy właśnie widac kulawizny w stępie, chodach bocznych, czasem w kłusie, ale np. super będize w galopie.
Nie no, nie mówię, że koń jest do wyrzucenia. Mądra jazda i fizjoterapia pewnie wyrownają tego konia. Gdyby nie ten problem, to on się fajnie prezentuje. Ale poczatkującemu już bym takiego nie sprezentowała. No i martwi mnie, że na portalu, który uważałam za wiarygodny, nikt nie zwrócił na to uwagi
Koń nie w pełni prostuje prawą przednią. Tzn. może osiągać wyprost, ale tak "chlapiąc", nie "z mięśni".
Ale, o ile wiem, takie rzeczy Nikomu nie przeszkadzają (może ewentualni "koniu" - ale jego nikt o zdanie nie pyta).
No i martwi mnie, że na portalu, który uważałam za wiarygodny, nikt nie zwrócił na to uwagi

Może "w dobrym tonie" jest niezauważać.

U nas też się zdarzają niektórym starty w wysokich klasach na ewidentnie kulawych koniach i sranie tęczą na fejsbooczku z tym związane i nie jest w dobrym tonie napsiac "fucken, rzygać się chce jak niedokracza, nie piłuj mu tak geby na miłość boską, bo dzieci patrzą"...
Też obstawiam problem z miednicą, w stępie to najlepiej widać. Koń jest ogromny, nieregularność przodu może wynikać z działania ręki, żeby go prostować. Nie rozpatrywałabym tego w kategoriach kulawizny.
Rzeczywiście miednica i lędźwie tego konia reprezentują pewną skrajność - lędźwie jest bardzo napięte (nie ma zbytnio wyjścia przy takiej budowie), staw krzyżowo-biodrowy bardzo mobilny. Tu nietrudno o rotację. Takie konie często wymagają regularnej pomocy chiropraktyka.
halo, nie zgodzę się z Tobą. Jeśli problem jest tylko w łopatce, np. stara wyleczona kontuzja, niebolesna to ok. Natomiast jeśli to wynik np. stawu krzyżowo-biodrowego to koń po kilku miesiącach się posypie doszczętnie.
bera7 co to znaczy "posypie doszczętnie"?
Lillid, może totalnie okuleć, może np spowodować nacisk na nerw i już wtedy w ogóle będzie problem. Na razie ja bym nie skazywala konia, bo spotkałam się z podobnym problemem i przy regularnych wizytach chiro i fizjo koń smigał jak szalony. No ale właśnie - czy potencjalny kupiec byłby świadomy odpowiedzialności
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się