kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy

Jesli od derki obciera sie skora - smarowalabym grubo tlustym dla poslizgu i tyle. Masc z wit a chociazby albo equiderma zeby siers szybciej odrosla.
Robaczek M.   i jej gniade szczęście:)
24 listopada 2018 16:15
To takie popękane w sumie też białe to skóra. Pod spodem jest różowa skóra ale ona nie jest sucha. I ona pod spodem nie wygląda na zagojoną, mam wrazrnie że jak odpadnie to co się łuszczy to obtarcie znowu będzie świeże.
Wygląda to względnie.normalnie? Zwykle otarcia wyglądały.i goiły się u nas troche inaczej i może.dlatego przesadzam 🙂
ushia   It's a kind o'magic
26 listopada 2018 09:57
rozumiem o co Ci chodzi - to pod spodem zasadniczo zagojone, ale takie delikatne i latwo sie obetrze od nowa - no coz - smarowac na tlusto jak powyzej faith radzi 😉
Hej wszystkim mało się udzielam ale dużo czytam 🙂 kopalnia wiedzy!

A propo tego obtarcia
To takie popękane w sumie też białe to skóra. Pod spodem jest różowa skóra ale ona nie jest sucha. I ona pod spodem nie wygląda na zagojoną, mam wrazrnie że jak odpadnie to co się łuszczy to obtarcie znowu będzie świeże.
Wygląda to względnie.normalnie? Zwykle otarcia wyglądały.i goiły się u nas troche inaczej i może.dlatego przesadzam 🙂


Może spróbować to odkazić octeniseptem i przesmarować cienką warstwą maxibioticu? Jeśli się "ślimaczy" to może jest nadkarzona delikatnie.

Pozdrawiam
Robaczek M.,
posmaruj maścią propolisową. Tłuste to jak wosk i do tego bakteriobójcze. Trzeba jedynie w domu trzymać bo zastyga w warunkach stajennych 🙂
Jak długo po śmierci ogiera można przechowywać nasienie mrożone i go używać?
Jeśli chodzi o techniczną możliwość, to mówi się o tysiącach lat, jeśli tylko wszystko było dobrze zamrożone i przechowywane, no i oczywiście jeśli nasienie ogólnie było dobrej jakości i dobrze znosiło mrożenie. Ciąże już wychodziły z mrożonek mających kilkadziesiąt lat. Starszych jeszcze nie ma, więc nikt nie mógł się przekonać naocznie  😉 Pod względem papierkowym to każda księga może mieć własne reguły i wyznaczać (lub nie) limit czasowy na użycie ogiera po jego śmierci, po którym już nie zarejestrują źrebaka.
Dzięki, pytałam bo w ogłoszeniach i na zawodach przewinęły mi się konie po Luronie, z roczników 2008 i 2010, a sam Luron padł przecież w 2005.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
10 grudnia 2018 09:59
Jaką marżę średnio biorą komisy z siodłami?
Robaczek M.   i jej gniade szczęście:)
11 grudnia 2018 07:34
Szukam jeszcze jakiegoś pomysłu żeby ułatwić mojej Seniorce pobieranie siana. Niestety ona z tych, co nie tykają samych namoczonych trawokulek. Zjada co prawda jeszcze w miare ładnie siano (są dni, że je ładnie i nie pluje ale czasem bywa że wypluwa sporo tego siana i troche się martwie że za mało go ma w brzuchu, a ona wrzodowa). Kupuje jej specjalnie miękki potraw, drobny i bez twadych "badyli" ale czasem jak jej wejdzie coś w miejsca, w których powinny być zęby to potrafi wypluwać trawokulki (zielona_stajnia kiedyś tak napisała o tych plujkach z siana i się u mnie w domu przyjęło) np całą noc i pół dnia. Wiem że najlepiej by było jej wypłukać paszcze ale ona sobie nie pozwala, jest wielki bunt ( jak mam kogoś do pomocy to trzymamy ją i na siłę staram się jej tam wyczyścić).
Czy alternatywą dla siana są tylko trawokulki lub sieczka? Pewnie sianokiszonka też, bo miekka ale boje się jej coś takiego podawać bo ona ma brzuszek jak królewna , jest bardzo delikatna 😉
Myślałam jeszcze o sianie z parownika- czy takie jest łatwiejsze do pogryzienia? Nigdy nie widziałam parowanego siana, a chodzi mi ostatnio to po głowie.
Pomożecie? 🙂
Robaczek, parowanie mogłoby pomóc, ale jeśli to taka księżniczka, to nigdy się nie dowiesz, zanim nie sprawdzisz. :P Siano z parownika jest rzeczywiście trochę miększe, bardziej pachnące. Sporo koni nie lubi rozciapcianych trawokulek, w mojej stajni to wręcz większość nie chciała. Ty masz konia w przydomowej stajni, nie? Zrobienie parownika nie jest drogie, większy problem, żeby ktoś z niego korzystał w pensjonacie, ale w przydomowej stajni jak najbardziej. Najwygodniej parować w siatce, ale jeśli z siatki nie je, to zawsze można wysypać po sparowaniu. Jest to w każdym razie jakiś pomysł na Twoje potrzeby, myślę.
'
Popytaj w wątku z danego regionu. Może ktoś zna sytuację a może sam zajrzy i oceni sprawę.
Nie wiem dokładnie o jakie ogłoszenie chodzi, ale może to kwestia starych zdjęć/przebytej choroby a teraz koń ma się znacznie lepiej.
Cześć. Jaką karmę kupujecie dla konia?
Czy mogę potraktować Winteca (500 Jump) normalnym mydłem/smarem/olejem do skór? Pierwszy raz mam siodło syntetyczne i nie wiem czy nie wymaga ono jakiegoś szczególnego typu pielęgnacji 😡
Kastorkowa   Szałas na hałas
19 grudnia 2018 11:34
Smar ani olej nie zostanie wchłonięty przez ten materiał więc tak naprawdę tylko pobrudzisz siodło i będzie się nadawało do wrzucenia pod prysznic i mycia.
Wilgotna szmatka działa świetnie, wintec też ma swój specyfik do czyszczenia
Kastorkowa, tego się obawiałam. Dzięki 🙂
[quote author=koniuszenek link=topic=1412.msg2831571#msg2831571 date=1545211158]
Cześć. Jaką karmę kupujecie dla konia?
[/quote
Jest odpowiedni temat, który z całą pewnością zaspokoi Twoją ciekawość.
http://re-volta.pl/forum/index.php/topic,25.msg2831585.html#new
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
19 grudnia 2018 20:50
Czy te "przypinki" do odznak pzj są jakos istotne?
Co jeśli ktos zgubi brązową a ma srebrną odznakę? :p
Pati nie są, to tylko ozdoba
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
19 grudnia 2018 21:16
tak czułam, dzięki 😀
Ja zgubiłam nawet plastik, ale to nie jest bardzo istotne bo wszystko jest w bazie danych 😉
Czy można jakoś nakłonić konia do picia większej ilości wody?
Woda z poidła jest siłą rzeczy bardzo zimna. Na letnią wodę w wiadrze koń się rzucił od razu, ale wiadomo - mam możliwość napoić tak konia tylko raz dziennie będąc w stajni, z kolejnymi pozostaję na łasce stajennego.
Koleżanka zasugerowała dodawanie soli do każdego treściwego posiłki, aby wzmóc pragnienie. Co myślicie?
W meszu można przemycić wodę dla konia i są karmy które w opisie się chwalą, że mają dodatek wzmagający pragnienie u konia.. ale niestety teraz nie pamiętam które to były.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
21 grudnia 2018 09:28
lillid a jesteś pewna, że koń pije za mało? Przy poidłach automatycznych ciężko określić ile faktycznie konie piją. Moje wypijają tyle co zawsze obecnie, ale jak dostaną we wiaderku letnią to się też rzucają 😉 bo taka fajna ciepła, a z kastry ubywa normalnie.
lillid to norma, że koń nie chce pić zimnej wody i preferuje taką cieplejszą. Naturalnie chroni swój organizm (przede wszystkim gardło)  😉
Obserwowałam moje stado pod tym katem dość wnikliwie i objawów odwonienia nigdy nie miały, ale  u niektórych koni w badaniach krwi to miało odzwierciedlenie.
Podawanie soli u niektórych koni wzmaga pragnienie u innych nie... jeśli nei wzmaga to może wręcz spowodować skutek odwrotny czyli tylko odwodnienie organizmu zwiększyć.
Mam objawy odwodnienia w tej chwili. Mamy suche kupy, trudności z wypróżnianiem i na skórze też widać zmniejszenie elastyczności.
Czekamy na weta (znowu...), będziemy lać dożylnie.
Objawów typowego zatkania brak, bo w brzuchu coś bulgocze, kupy marne ale są, apetyt marny ale coś skubnie. Czuje się fatalnie, najchętniej leżałaby w boksie na płasko cały czas.
Robaczek M.   i jej gniade szczęście:)
21 grudnia 2018 16:54
lillid jako że mój koń też zwykle pije za mało i do tego ma częste biegunki to bardzo się martwie tym jej piciem.
Letnia woda jest chętniej wypijana, mam konia koło domu, więc mogę sobie pozwolić na dolewanie cieplejszej "co chwile". Ale w lecie gdy odmówiła picia przy biegunce to ratowałam sytuacje utratą marchewką zalana wodą tak żeby musiała wychlipać wodę żeby zjeść. No i ja wszystkie posiłki podaje na mokro, to super sposób na przemycenie wody (wysłodki, granulat i trawokulki to czasem 8-9l na karmienie)
Nam wet też zasugerował solenie jedzenia ale mój koń nie tyka takiego. A elektrolity?
A czy znana jest przyczyna biegunek?
Moze trzeba zająć  sie problemem od d... strony 😉
Robaczek M.   i jej gniade szczęście:)
21 grudnia 2018 19:41
Co masz na myśli? 😉
Mój koń ma.akurat biegunki.przy zmianach pogody,teraz milka dni byl mrozik i był spokój, dziś już rewolucje :/ leczymy wrzody. W lecie natomiast biegunka była od leków przeciwzapalnych, które znosi tragicznie. Ale może powiesz na co tam od tyłu zwrócić uwage 🙂
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się