Kącik WEGE :-)

Ooo, o tym pierniku już wiele dobrego słyszałam 🙂 Mokry jest? Dla mnie ważne jest, aby ciasto było mokre, nie lubię suchych  😉
Tak, robiłam ostatnio na próbę i nie dość, że wyszedł przepyszny to jeszcze właśnie odpowiednio mokry (bo ja też nie lubię suchych ciast). Polecam bardzo!  🙂
Git, robię  😁 😜
madmaddie   Życie to jednak strata jest
24 grudnia 2018 19:08
dzięki za pomysły  :kwiatek:
Psy mnie męczą o domowy pasztet wege  😎
Nie jest zły, a jeszcze z majonezem mango...

Spisałam ze słoiczka majonezu skład: olej rzepakowy, napój sojowy, mango, czosnek, sól, cukier, gorczyca.
Może znacie jakiś przepis z podobnymi składnikami? Poeksperymentowałabym we własnym zakresie.
Witam wszystkich w wątku, mam zasadnicze pytanie, czy bierzecie suplement dla wegetarian/wegan.
Jak czujecie się bez mięsa? Ja nigdy nie jadłam dużo mięsa, od święta kurczaka 2 razy w tygodniu. Od 3 lat nie jem mięsa wcale, czułam się dobrze, niestety od kilku miesięcy czuję się słabo miałam zawroty głowy i przyspieszone bicie serca.  Wszystkie badania wyszły okej, nie ma żadnych niedoborów i nadmiarów. Co prawda nie robiłam badań na B12 itp... tylko morfologia, cukier, żelazo, potas. Od lekarz dostałam tabletki przeciw zawrotom głowy i uspokajające. Dodatkowo biorę wit. B12 i D+K.
Czy mogą być to objawy złej diety? Aktualnie ograniczyłam tabletki przeciw zawrotom głowy i uspokajające z 2 na 1 dziennie, jest w miarę okej, ale wczoraj chciałam pojeżdzić, a na hali było zapalone co 2 światło i wydawało mi się że znów mam zawroty głowy... Sama nie wiem czy już sama się nakręcam...
Może ktoś miał podobnie?
Majonez z mango brzmi bardzo ekstremalnie dla mnie  😁

Wigorrr, ja bym tego nie wiązała ze złą dietą, chyba, że jesz chipsy na okrągło i zapijasz colką. Jesteś wege czy wegan? Pijesz dużo wody? Ja na przykład obecnie potrafię wypić 3 kawy w ciągu dnia i jest to jedyny płyn jaki przyjmuję. Nic dziwnego, że potem się czuje słabo i sennie. Zimą wyjątkowo ciężko mi się nawadniać...

Ja bym jednak zrobiła te testy na B12. Nawet mięsojady mają jej niedobory, także warto ją kontrolować.
Ja jestem weganką i odkąd przeszłam z wegetarianizmu na dietę roślinną to czuję się lepiej niż kiedykolwiek i wiele moich problemów zdrowotnych zaczęło ustępować/poprawiać się. Ale... dieta diecie nierówna. Można być weganinem i wcinać czipsy, słodycze i produkty przetworzone, pić kolorowe napoje, sklepowe soki, alkohol etc. - bo nie zawierają produktów odzwierzęcych i taka dieta będzie równie niezdrowa jak dieta mięsna czy wegetariańska.
Meise słusznie zwróciła uwagę na nawadnianie - to jest podstawa każdej diety. Ja wypijam dziennie (zimą, latem więcej) ok. 3 litry wody + herbaty i zioła. Jeżeli z jakiegoś powodu wyjątkowo wypiję mniej to od razu to czuję, jest mi gorzej i słabiej. Woda jest najważniejszym składnikiem dla człowieka i potrzebujemy jej naprawdę dużo do normalnego funkcjonowania.
Suplementuję B12 i D, ale D bardziej ze względu na zdrowie psychiczne niż fizyczne.

Ja też bym nie łączyła problemów z zawrotami głowy i podwyższonym ciśnieniem z dietą (chociaż warto przyjrzeć się nawodnieniu) a poszła się bardziej pod tym kątem przebadać, bo sama morfologia na niewiele się zda, może być idealna a w środku mogą dziać się najróżniejsze rzeczy  😉
Jestem wegetarianką, a u mnie z dieta bywało różnie, był okres kiedy jadłam dziennie dwie drożdżówki... Aktualnie staram się jeść regularnie bardziej wartościowe rzeczy i pić te 1,5 l wody. W pracy pamiętam o nawadnianiu, ale niestety w weekendy potrafię wypić tylko rano herbatę i łyka soku lub coli w ciągu dnia  🙄
A czy suplementujecie się w jakiś sposób? Może kroplówki witaminowe? Moja koleżanka poleciła mi witaminy dla wege z Solgar, podobno po nich czuje się lepiej, też miała problem z osłabieniem oraz omdleniami.

Dobrze zbilansowa dieta dostarcza wszystkich składników bez suplementacji 😉 (poza B12 dla wegan)
I poza D3.
Tu się nie zgodzę, bo witamina D jest chociażby w pieczarkach i olejach roślinnych.
w naszym kraju dużo ludzi ma niedobór wit D, mało kto ma możliwość wystarczającego nasłonecznienia się przez cały rok
dokładnie, niezależnie od diety każdy powinien w jesienno zimowym okresie suplementowac d3 (ale w rozsądnych dawkach). B12 i inne B ładnie się przyswajaja z płatków drozdzowych (sprawdzone w badaniach).
Wigorrr musisz po prostu zadbać o dietę, suplementy to nie jest rozwiązanie na dłuższą metę. A tym bardziej kroplowki witaminowe!
Czy jak mam zalecenia nie jeść np pieczywa na drożdżach to płatki drożdżowe też odpadają? czy to jest co innego?
hmm, one są nieaktywne ale szczerze mówiąc nie wiem..
Psy mnie męczą o domowy pasztet wege  😎
Nie jest zły, a jeszcze z majonezem mango...

Spisałam ze słoiczka majonezu skład: olej rzepakowy, napój sojowy, mango, czosnek, sól, cukier, gorczyca.
Może znacie jakiś przepis z podobnymi składnikami? Poeksperymentowałabym we własnym zakresie.


Aaaa- kupilismy ten majonez niedawno na vege targach w Poznaniu- BOSKIII.

Zrobię sama taki! Tylko dam musztardę zamiast gorczcy.
Aż muszę się z Wami podzielić, bo odkryłam najwspanialszą zupę na zimę  😀 I do tego wymaga tylko 15 minut roboty  😀 To tak w temacie szybkich i banalnie prostych obiadów wege, które nie mogą nie wyjść.

Curry zupa-krem z kalafiora.
Ugotowany kalafior (w moim przypadku paczka mrożonego) + pół małej puszki kukurydzy + zeszklona cebula. Na wodzie, nie ba bulionie. Do tego curry, kurkuma, odrobina chilli, pieprz ziołowy, sól i słodka papryka. Bajer! Polecam całym serduchem.
Infantil dzieki za wrzucenie. Skorzystam, bo lubie zupy do pracy zabierac.

A ja Was zapytam o podpowiedz. Mam mrozone warzywa- kalafior, brokuly, marchewka. I mam chec ich uzyc do warzywnych kotletow. Ugotowalabym je sobie i z umiarem rozdziabala w blenderze (nie na papke), dorzucilabym jakas kasze. Myslicie, ze jeczmienna bedzie ok? Bo srednio lubie jaglana, a wydaje mi sie, ze z jeczmienna bedzie spoko. Zlepilabym siemieniem lnianym, zeby uniknac jajka. Ewentualnie ciut maki bym dodala jakby sie slabo lepilo. Jakies przyprawy i panierka z platkow drozdzowych. Da rade czy bez jaja sie rozleci?
Jak w ogole robicie warzywne kotlety?
Ja bym użyła kaszy bulgur lub komosy ryżowej, skoro nie lubisz jaglanej. Ale z każdą kaszą wyjdą w sumie, z ryżem też. Kwestia gustu  🙂 Swoją drogą, warto spróbować z jaglaną, bo w kotletach bardzo zyskuje.
Jajko jest kompletnie zbędne. Ja zawsze dodaję trochę oliwy, mąki, można bułkę tartą. Siemię lniane też powinno zrobić robotę. Zrób papkę (taką widelcem właśnie, nie blenderem) z warzyw, przypraw, kaszy i "zlepiaczy" i sprawdź konsystencję. Jakby była mało 'stała' to dodaj więcej mąki lub bułki tartej lub siemienia  🙂
madmaddie   Życie to jednak strata jest
18 stycznia 2019 13:45
ashtray, bardzo fajnie lepią płatki owsiane, ja je trochę mielę w młynku do kawy, na taką grubą mąkę
Dzieki :kwiatek:
gołąbki lepiej zrób... - te warzywa + ryż + cebulka + pieczarki - owiń kapustą jak  gołąbki + sos pieczarkowy lub pomidorowy (różne regiony Polski różne sosy używają)
Oj tu juz wiecej pierdzielenia sie, glownie z kapusta :P
Pomyślałam, że najbardziej będzie pasować tu - potrzebuję zrobić ciasto dla gości, jedna z tych osób jest ze względów zdrowotnych na diecie bez glutenu i laktozy.
Macie może jakieś sprawdzone przepisy?  :kwiatek:
Averis   Czarny charakter
06 lutego 2019 21:09
DeJotka, Jadłonomia jest vegan (więc bez mleka) i ma cały dział bez glutenu 🙂
http://www.jadlonomia.com/?s=bezglutenowe
Dzięki 😉
Aquafabę można zastąpić pianą z białek? Bo nie musi być wegańsko, a ciecierzycy nikt u nas nie je więc głupio kupować dla samej wody.
Dzięki 😉
Aquafabę można zastąpić pianą z białek? Bo nie musi być wegańsko, a ciecierzycy nikt u nas nie je więc głupio kupować dla samej wody.

myślę, że tak, ubita aquafaba jest praktycznie taka sama jak ubite bialka
Właśnie piekę szarlotkę gruszkowo-jabłkową - przepis całkowicie zweganizowany. Albo wyjdzie katastrofa, albo cudo  👀

Masło zastąpiłam olejem kokosowym.
Jajka tym proszkiem jajecznym z Auchan (te niby wegańskie jaja do wypieków)
Beza - aquafaba i cukier puder - ubiło się  😍 💃

Spód się już podpieka, także aż drżę z emocji co to będzie  💃

edit.
Tak to jest, jak się coś robi na pałę i z niegasnącym przeczuciem nadchodzącej katastrofy.... wyszła.... GENIALNA!!! Ta kruchość, ta beza jak chmurka, ten mus gruszkowo-jabłkowy, aaaaaaa  😍
Jestem w wegańskim raju!

Wigorrr byłaś badana kardiologicznie, neurologicznie lub pod kątem problemów z tarczycą?
Dobrze by było, żebyś poszerzyła diagnostykę.
A, odwodnienie też daje takie objawy. Więc zacznij od tego, żeby dbać o uzupełnienie płynów, pamiętając, że kawa i herbata działają hipertonicznie i nie powinno się ich wliczać do dziennego bilansu nawodnienia organizmu.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się