Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Sankaritarina, co do Dengie zależy jaką partię trafisz, ja miałam czasem więcej pyłu niż sieczki. Może coś teraz ulepszyli, to było w zeszłym roku.
W Hartog nie zdarzyło mi się to nigdy ( odpukać).
Nuba bardzo fajna,bez pyłu, ale jeden dziad nie chciał jeść.
U nas Sukcesu, wpierdziela jeden wybredny egzemplarz sieczkę cały czas a partie przychodzą najprzeróżniejsze... Aktualnie skarmiam taką piękną, niepylistą i zieloną 🙂 A wcześniejsze worki były takie trochę bardziej drobne, trochę pyłu na dnie i mniej zielone ale też zajadał ze smakiem - więc na razie się nie zniechęcamy tym bardziej, że Sukces nam super jest paletami zamawiać a schodzi nam go miesięcznie sporo. Ja z kolei wcześniej przerabiałam dwie sieczki Dengie dla mojego konia Healthy Tummy tą zieloną dla wrzodowców i czerwony worek Apple Alpha Oil (nie pamiętam nazwy dokładnie). Również się czasem od siebie partie różniły ale koń wpierniczał i się nie zastanawiał. No z tym, że faktycznie Dengie sporo drożej wychodzi choć worki są dość ubite i mi dla jednego rumaka wychodziło dość ekonomicznie i tak, starczało na długo 🙂 A Hartoga karmiliśmy kiedyś i mieliśmy i Lucerne i Grass Mixa i pamiętam, że wszystko jadło raczej bez grymasu. Ogólnie jak mieliśmy fajny dostęp do Hartoga to bardzo lubiłam ich pasze.
Czy ktos skarmia Nuba Belly Favour Chaff?
faith ja stosuje
Jak ze zjadalnoscia i wydajnoscia?
jakośc super, pachnie inaczej niż reszta sieczek z nuby, bo ja bym przyrównała ten zapach do przyprawy magi. moje konie ją jedzą choć wolą hoof & shine chaff. jest nie pylaca
faith, miałam w rękach dośc przypadkowo, bo hmm... ładnie wyglądała a potrzebowała sieczki. Mój absolutnie niesieczkowy koń wcinał ze smakiem. Sieczka nie pyli, ładnie wygląda, dziwnie pachnie.
Ja mam takie pytanie, bo kompletnie się nie znam. Czym można zastąpić otręby ryżowe na masę? I czy się w ogóle da. Ktoś mi powie też na co są otręby pszenne? 🙂
Ja mam takie pytanie, bo kompletnie się nie znam. Czym można zastąpić otręby ryżowe na masę? I czy się w ogóle da. Ktoś mi powie też na co są otręby pszenne? 🙂

Otręby pszenne są na laktację, lekko przeczyszczające i do zbulansowania stosunku Ca:P z wysłodkami 😉
angelika95, zależy co masz na myśli pisząc "na masę". Otręby pszenne jak najbardziej pomogą koniowi utyć, ale nie każdy koń je dobrze toleruje. Bywa, że się konie przebiałkowują od pszennych. Otręby ryżowe z uwagi na zawartość gamma oryzanolu wspomagają budowanie muskulatury. Najlepszym jednak składnikiem diety wpływającym pozytywnie na końską masę jest dobrej jakości siano.

Nie zgodzę się, że otręby pszenne są przeczyszczające. Przeczyszczają tylko wprowadzone do diety w sposób "nagły". Otręby, które są w diecie na stałe nie powodują biegunek czy rozluźnienia stolca.
Gaga, zależy od konia. Znam osobiście 4 przypadki, ktore były zawsze ofajdane po otrębach nawet przy dłuższym skarmianiu. I to tylko po tych tradycyjnych, bo przecież otręby są wypełniaczem w większości granulatów i z podawaniem tych pasz problemu nie było. W otrębach jest coś, co nie jest trawione (nie pamiętam nazwy) z jakiegoś względu pszenica nie jest dobrym zbożem do skarmiania dla koni.
_Gaga myślę co by było lepsze na poprawę masy mojego konia, jest zbyt szczupły jak dla mnie, bo chudy nie jest. Siano cały czas ma i dobrej jakości. Szukam czegoś innego teraz, bo z otręby ryżowe ciężko czasem dostać i poszły cenowo w górę. Pytałam o pszenne z ciekawości na co są, bo konkretnie w internecie konkretnej informacji na stronach z paszami nie znalazłam, a są o wiele tańsze od otrębów.
anetakajper   Dolata i spółka
28 grudnia 2018 12:00
[quote author=angelika95 link=topic=25.msg2833098#msg2833098 date=1545991559]
_Gaga myślę co by było lepsze na poprawę masy mojego konia, jest zbyt szczupły jak dla mnie, bo chudy nie jest. Siano cały czas ma i dobrej jakości. Szukam czegoś innego teraz, bo z otręby ryżowe ciężko czasem dostać i poszły cenowo w górę. Pytałam o pszenne z ciekawości na co są, bo konkretnie w internecie konkretnej informacji na stronach z paszami nie znalazłam, a są o wiele tańsze od otrębów.
[/quote

Najtańszy i najskuteczniejszy jest jęczmień
a jaką paszę byście polecili dla 6-ścio miesięcznego źrebaka, którego przygotowuję do odsadzenia od matki ?
darolga   L'amore è cieco
29 grudnia 2018 14:16
[quote author=A+A link=topic=25.msg2833113#msg2833113 date=1545999519]
a jaką paszę byście polecili dla 6-ścio miesięcznego źrebaka, którego przygotowuję do odsadzenia od matki ?
[/quote]

A+A Pavo Podo Grow zdecydowanie.


_Gaga - z gammaoryzanolem to już dawno obalony mit  😉 To nie on w otrębach ryżowych jest odpowiedzialny za przyrost masy mięśniowej.

A co? 🙂 powaznie pytam, chetnie sie dowiem.
darolga   L'amore è cieco
29 grudnia 2018 14:27
faith - zasadniczo to trening 😉 Bez niego nic nie pomoże 😉 Ale to wiadomo. W otrębach natomiast tym co tak fajnie wspiera rozbudowę jest przede wszystkim łatwoprzyswajalne i łatwostrawne białko, a wraz z nim aminokwasy egzogenne. Oczywiście białko to tylko główna składowa skuteczności, bo pozostałe parametry, takie jak chociażby wysoki poziom tłuszczu (=kwasy tłuszczowe) też nie są przecież bez znaczenia.
Jeśli chodzi o gammaoryzanol - prowadzone były badania na ten temat (lata 90 i kolejne, notabene nawet w Polsce, w 2012) i nie znaleziono żadnej jasnej korelacji pomiędzy podawaniem go a rozbudową masy mięśniowej. To jest fajny i silny antyoksydant, więc jedyny pośredni wpływ jaki może mieć to po prostu działanie odkwaszające mięśnie (i na to również wskazywały w/w badania) - a że zmęczony mięsień się nie buduje to nihil novi, więc to tutaj doszukiwałabym się jego jedynego udziału w procesie rozbudowy muskulatury. Zdecydowanie jednak nie pełni on tak wielkiej roli jaką mu się przypisuje, a otręby ryżowe pozbawione go cieszą się jednakową skutecznością.
Moon   #kulistyzajebisty
29 grudnia 2018 19:52
darolga, super, że znowu piszesz, zwłaszcza w tym wątku! <3
Powiem szczerze, że deko wypadłam z obiegu, bo obecna dieta Kulistego, ułożona przez dziewczyny z Hippolyta działa kozacko 😀  ale chętnie poczytam więcej ciekawostek i porad  😅
_Gaga - z gammaoryzanolem to już dawno obalony mit  😉 To nie on w otrębach ryżowych jest odpowiedzialny za przyrost masy mięśniowej.

Nie, ale gamma oryzanol wspomaga budowę mięśni, o czym sama piszesz (jako silny antyutleniacz). Ponadto stymuluje wydzielanie testosteronu, co działa jak naturalny anabolik. Oczywiście, że nawet jeśli koń będzie pływał w tymże gamma oryzanolu i łaził 2 razy w tygodni na spacer, to żaden mięsień mu się nie zbuduje 😉 ewentualnie - przy dobrym karmieniu i braku mięśni brzucha - jest szansa na mięsień piwny 😁

darolga, a napiszesz coś o stosowaniu HMB u koni? W sieci niewiele jest dostępnych opracowań naukowych 🙁  :kwiatek:

Jeśli już jest temat o otrębach,  to z ciekawości muszę o coś podpytać.
Patrząc na asortyment Nuby mamy otręby ryżowe no i dodatek ProMass. Obie pasze mające wspomóc budowę muskulatury.
Ciekawa jestem który z nich tak na prawdę jest bardziej skuteczny, ma ktoś jakieś porównanie?
Warto podawać obie pasze naraz, czy np same otręby w zupełności działają wystarczająco?
domiwa   W poszukiwaniu prawdy, mojej prawdy...
30 grudnia 2018 22:04
Pytalam juz w innym watku ale moze tutaj wiecej odpowiedzi dostane🙂
Co w tej chwili jest na topie w paszach dla klaczy zrebnych (powyzej 9 miesiaca) i dalej po porodzie? Cos co nie zabije portfela? Jako dodatek do owsa, sieczki, witamin? W co uderzac?
A daje ktoś tą sieczkę Hippolyta (https://sklep.hippovet.pl/produkty/palatin-glyx-wiese-musli-15-kg/)? Mam problem decyzyjny czy iść w tą lucernę digest Hartoga czy może tego Hippolyta jednak.
Efekt wow zrobiła na mnie (i na moim koniu rónież) paszo-sieczka Pavo Care 4 Life, ale nie wiem czy na dłuższą metę można traktować to jak sieczkę, czy raczej jak mocno włókniste musli.
Klami, idź w Hartoga i zdaj relację potem  😉
A tą paszę Pavo widziałam na zawodach, że dużo koni ją je jako dodatek do owsa lub innych pasz, bo ma dawkowanie jak balancer czyli niskie.

Jeśli podoba Ci się taka pasza sieczkowa to zwróć uwagę jeszcze na Pavo Natures oraz Pavo Easy&excel.

Ja jestem niezmienną fanką tego typu pasz, ale zamawiam eggersmana czyli Green  Power jak trenują i startują, a jak mniej wysiłku jak okres świąteczno noworoczny to zamieniłam na Struktur  getreidefrei.
Jeśli już jest temat o otrębach,  to z ciekawości muszę o coś podpytać.
Patrząc na asortyment Nuby mamy otręby ryżowe no i dodatek ProMass. Obie pasze mające wspomóc budowę muskulatury.
Ciekawa jestem który z nich tak na prawdę jest bardziej skuteczny, ma ktoś jakieś porównanie?
Warto podawać obie pasze naraz, czy np same otręby w zupełności działają wystarczająco?

Mam porównanie tylko na swoich koniach i Pro Mass działał szybciej i efektywniej niż otręby ryżowe. Swoją ścieżką mam prosty dowód na to, że masę buduje białko jednak , nie gamma oryzanol 😉 Pro Mass opiera się głównie na otrębach pszennych.
Nigdy nie podawałam obu tych pasz jednocześnie.
Ja stosowałam Pro Mass i otręby ryżowe jednocześnie. ProMass jako osobny, dodatkowy posiłek i otręby podzielone na dwie porcje jako dodatek do paszy.
Teraz koń jakby lekko znowu stracił z masy, wróciłam do samych otrębów ryżowych, ale nie widzę takiego efektu wow jak był przy stosowaniu dwóch tych pasz jednocześnie, więc stwierdzam, że to ProMass dawał taki efekt.
Perlica, mi się takie pasze "podobają", niestety mojemu koniowi juz niekoniecznie. Acz ta Care4Life wcina.
Klami, generalnie z tych co wymieniłam, patrząc po naszej stajni ( a mamy ok. 80 koni) i wiadomo, że przegląd pasz wszelkiej  marki i rodzajów, bo każdy właściciel zamawia coś innego to w zasadzie wszystkie żrą na pewno Green Power , bo już Struktur Getreidefrei bywa różnie, czego osobiście nie rozumie, bo sama bym ją zjadła po ostatnim ulepszeniu receptury.
Na pewno też wszystkie konie jedzą Equichampa, choć on nie ma tyle zielonego, ale jest to też pasza z serii naturalnych ( wszytskie składniki muesli są takie różnorodne i gołym okiem widać co tam jest, niby muesli jak każde inne , ale jednak wg mnie wyjątkowe). No i 20 kg w worku.
Stałam się fanatyczką pasz Eggersmann  😜 😁 moje konie również  💃 wyglądają super, a dobrane mam pasze, te kóre mają niskie dawkowanie, więc też nie ma bankruta, a przy dwóch startujących to można zaliczyć bankructwo łatwo  🤣
Klami, my karmiliśmy starocie tą sieczką Hippolyta, chcesz coś konkretnego wiedzieć?
Klami, ja myślałam, że Care4Life to będzie sieczka, ale właśnie.... nie jestem pewna czy to jeszcze sieczka jest. 😀

Perlica, Ano, może, może. Ja trafiłam fajnie 🙂 Wydajna sieczka, swoją drogą.
Chyba raczej mocno wlokniste muesli 🙂
Ja wzielam Belly Chaff Nuby na probe, czekam na dostawe, lets see 🙂
W sumie moj podstawowy Hoveler tez jest mocno wloknisty 🙂
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się