Akwarystyka, czyli Holendry, ryby i rybki

no właśnie..😀 no to chyba w przyszłym tygodniu zamówię😀😀😀 ahahahahaha 💃
Notarialna   Wystawowo-koci ciąg. :)
23 czerwca 2009 20:46
Znalazłam w akwarium 10 młodziutkich gupików 😅 !
Własnie je odławiam do kotnika osobnego 😀
Mam bardzo głupie pytanie, ale nie bijcie  💃 Czy po zdjęciu akwa da się stwierdzić ile około ma one litrów? I czy są jakieś sposoby na tego sprawdzenie? Bo akurat nie mam pojęcia ile moje ma  😡 A, że nie mam "oka do miar" to nie umiem sobie tego wydedukować. Pozostaje mi wlewanie wody i liczenie ile szklanek?  🤣
a jakie ma wymiary?
pomierz z zewnątrz😉 60 l mają zwykle wymiary 60x30x30!

edit - Notarialna - gratuluję🙂 ciociu (?) hehe 🙂 oj tym bardziej nie chcę gupików! nimfomani:P
Notarialna   Wystawowo-koci ciąg. :)
23 czerwca 2009 21:38
Breva, Żebyś wiedziala, że nimfomani. 🤔wirek: Nie minie dzień od wykocenia się samicy to samczyk zaczyna ją podrywać. Czasem tak namolnie, że patrząc od strony czlowieczej babka dałaby już po pysku za namolność 😁

Ta pierwsza mi się jeszcze nie wykociła, ale wpuściłam ją z powrotem do akwa głównego, bo wyglądało to tak jakby dostawała depresji 😉 i była osamotniona.
akwarium tylko proste - nie profilowane. po pierwsze profilowane sie rysuje czesciej niz proste przy czyszczeniu, po drugie w razie wymiany pokrywy jest problem - jakbys chciala sama zrobic nie dasz rady.

Ze żwirkiem sie musisz zastanowic. Przede wszystkim najpierw wybierasz obsade, czytasz o niej. ryby powinny pochodzic z podobnego biotopu, lubic tą samą temperature, ph wody oraz pasowac do siebie rozmiarami (w malych akwa nie nalezy trzymac duzych ryb z malymi)
niektóre ryby lubią tez ciemniejsze podloze.
Teraz sa tzw substraty pelniace role podloza. Są one drogie ale przy zwyklym zwirku tez musisz pomyslec o awozie do roslin pod zwirkiem (typu sera flore depot)

acha, i ja odradzalabym sprzedającego. jego byle konto to trzmiel-czy jakos tak (przynajmniej tak wyglądają jego aukcje)
i mial bardzo duzo negatywów.
Notarialna   Wystawowo-koci ciąg. :)
24 czerwca 2009 11:02
czy do 3 samic i 3 samców można dokupić jeszcze jedną samicę czy zostawić tak jak jest?
o kurcze Marzena, dzięki za rady! powstrzymałas mnie niemalże w ostatnim momencie!😉 no to w takim razie wracam do pierwotnego planu - czytam, rozglądam się, zbieram info i kupuje akwa dopiero we wrześniu!! dziękuję Ci przeogromnie :kwiatek:
Notarialna - jesli piszesz o gupikach to teoretycznie mozesz, praktycznie zwiekszysz sobie ilosc potomstwa.

Breva - bolesnie sie przekonalam, ze z akwarium co nagle to po diable, i popelnilam tyle błedów, ze głowa mała.
mam fatalną obsadę, w sumie teraz to same niedobitki i pluje sobie w brode, ze na poczatku nie bylam mądrzejsza.

Zastanów sie:
czy chcesz akwa biotopowe(czarne wody, ameryka poludniowa, azja, malawi, tanganika) czy ogolne
czy chcesz sie nastawic na ładne rosliny (wtedy musi byc wiecej swiatla w akwa, nawozy, podloze)
czy bedziesz chciala dorzucic krewetki czy slimaczki (kazdy akwarysta po jakims czasie odkrywa urok krewetek, ale np moja obsada mi je wyeliminuje 🙂😉
czy chcesz miec wiecej rybek ale malych, plywajacych stadem, czy mniej ale ciekawszych, jak pielegniczki

akwa im wieksze tym drozsze (lepszy filtr, grzałka, wiecej podloza, roslin,ryb) ale tez łatwiej utrzymac równowage biologiczną.

polecalabym zagladanie na fora akwarystyczne w dzial galeria, tam ludzie przedstawiaja swoje baniaki wraz z obsada, dzieki czemu bedziesz miala ogolne pojecie w ilu litrach jakie ryby, jak wygladaja biotopy, jakie rosliny.

przydałoby sie juz teraz zakupic testy kropelkowe na ph wody (koniecznie takie z podzialka co 0,2)
i zmierzyc ph w kranie.
jesli masz bardzo wysokie mozesz bez problemu pobawic sie w pyszczaki (malawi, tanganika)
jesli niskie to praktycznie reszta, z tym ze ciezko bedzie zbić z ph 8.0 do 6.5, o tym trzeba bedzie pamietac.

no i jak juz wybierzesz litraz, obsade, roslinki (bo to nie jest tak ze idzie sie do sklepu i :tą roslinke poprosze. rosliny maja rozne wymagania swietlne, sadza sie w roznych strefach akwarium, sa bardziej i mniej wrazliwe na nadmiar niektórych pierwiastków)
to dobrze bedzie sie jeszcze przed zakupem skonsultowac z doswiadczonym akwarystą.

oczywiscie, nie musisz tego wszystkiego robic. Ale wtedy liczyc trzeba na łut szczescia albo na glonarium i cmentarz, skutecznie zniechęcający do akwarystyki.
Notarialna   Wystawowo-koci ciąg. :)
24 czerwca 2009 11:35
Marzena, Ja w sumie z dnia na dzień robiłam, wkladalam rośliny o mniej więcej takich samych wymaganiach, same małe ryby i jakoś idą. A rośliny rosną jak głupie 😁
Bez nawozów czy innych ulepszaczy oczywiście 😉

Co nie znaczy, że zachęcam do takiego działania 😉

Tak, chodziło mi o gupiki 🙂
ja bym chciała boskiego boba *_*

ale na razie zadowole sie akwarium takim, jakie pokazała Breva w linku 🙂, bo już mam, to teraz po powrocie zakładam 😀 i zastanawiam się jakie rybencje chce... na pewno bym chciala bojownika, neonki i jakies cosie inne, kolorowe najlepiej 🙂
ja choruję na coś z grubszej rurki - choć nie jeśli chodzi metraż

same zerknijcie

65 l


56l


i coś ciut większego:


3 x 182l






pierwsze i ostatnie - kapitalne!!! kurcze muszę się postarać, żeby moje też ładnie wyglądało...

Marzena, dzięki wielkie za wszystkie rady i wskazówki... z nieba mi spadłaś😉

na początku myślałam o biotopowym z ameryki płd, ale nie wiem czy mnie nie przerośnie, poza tym chciałabym wybierać rybki wg tego które mi się podobają, a nie tego czy są z tego samego regionu! jeszcze mało wiem o samych rybkach, więc może mi się jeszcze zmieniać..
rośłinki - chciałabym że by rosły ładnie, ale na jakieś specjalne gatunki się nei nastawiam - raczej na te które zapewnią rybkom odpowiednie zacienienie i będą łatwe w prowadzeniu. Ślimaków i krewetek nie chcę raczej.. Nie podobają mi się bardzo! A jakie rybki eliminują posiadanie krewetek? Sąsiad też jest na etapie zakładania akwa i on właśnie chce krewetki!
i zdecydowanie chcę więcej małch rybek pływających stadem! Szczególnie w neonach jestem zakochana🙂

a wszystkie rzeczy o których piszesz (ph, itp.) na pewno zrobię😉 to wszystko o czym piszesz tylko upewnia mnie w przekonaniu, że trzeba na spokojnie się za to zabrać i poczytać najpierw sporo.. więc dzięki! biorę się za lekturę😉 :kwiatek:
Moje akwarium ma wymiary: 49 szerokości, 40 długości(w najszerszym miejscu wypuklenia przedniej szyby) i 31 wysokości. Ile to mniej więcej?
Notarialna   Wystawowo-koci ciąg. :)
24 czerwca 2009 20:55
grzesiek.1993, Myślę, ze koło 50 litrów ma.
do krewetek może sie dobrac bojownik, bocje, wszelakiego rodzaju pielegniczki.

pomyśl o kiryskach - sa bardzo przyjazne, pozyteczne a niektore gatunki wrecz sliczne (panda, sterbei)
pamietaj, ze ryby stadne MUSZA byc w stadzie, czyli tych neonów conajmniej 10, i nie mieszac, bo kazdy gatunek neonka pochodzi z troche innego klimatu (tylko diamentowy jako barwna odmiana inessy maja te same wymagania)

Pokazane przez k_ciana baniaki w stylu nature sa rzeczywiscie piękne ale tez bardzo kosztowne i wymagaja doswiadczonego akwarysty. Poza tym sa to baniaki glownie roslinne, ryby występuja w malych ilosciach i tylko jeden, góra 2 gatunki, plus krewetki.

Brevo - jak zaczniesz czytac, to zacznie Ci sie klarować, ze akwa nie powinno byc zupą rybną zeby wszystko tam prawidlowo dzialalo. Na poczatku staraj sie nie wprowadzac za wielu rybek, pamietaj zeby przeliczac 1cm ciala ryby(doroslej) na 1 litr wody - unikniesz przerybienia.

no i pytaj, jak cos.
Marzena, raz jeszcze dzięki🙂 Właśnie poczytałam już i mniej więcej zaczynam wiedzieć co z czym można a co nie😉 nie byłam tylko pewna jak to z tymi neonkami - szkoda że nie można połączyć, bo kilka odmian mi się podoba, a wiem że maks jeden stadny gatunek w 60 l może być - ale trudno😉 w takim razie myślę o 8-10 neonków (inessa albo czerwonych), kiryski panda zdecydowanie - też mi się podobają🙂 no i otoski, żeby coś mi sprzątało! wprawdzie strasznie mi się podoba glonojad🙂 ale 60 l to dla glonojada chyba za mało więc pewnie zostanę przy otoskach! jeszcze mi się spodobały miedziki obrzeżone (samce) - ponoć są żywiołowe i urządzają gonitwy po akwa (ale też stadny a jestem zakochana w neonkach, więc miedziki odpadają🙁 ) i danio pręgowane - ale odpadają z tych samych powodów🙁 no nic - może kiedyś się dorobię większego akwa😉
Ostatnio ciągle myśle o rybkach  🤣 Czytałem jakieś fora, ale tam takie pierdoły piszą, głupota jak nie wiem, gorsza niż ja 🤔
grzesiek.1993, heh mi też teraz sporo myśli krąży wokół akwarium🙂 może dlatego że to jest dla mnie tak nowy temat w którym nigdy się nie obracałam, że teraz interesuje mnie wszystko!!🙂 tak czy siak nie mogę doczekać się dnia kiedy do baniaka wpuszczę pierwsze rybki🙂 ba! ja się nie mogę doczekać dnia kiedy w mieszkaniu pojawi się baniak:P a fora przeglądam, ale głównie ze względu na info o obsadach, roślinach, no i podziwiam zdjęcia w galeriach🙂 w chorobach, pielęgnacji, i rozmnażaniu będę się zaczytywała później, jak już się trochę ogarne w temacie😉
Szczerze mowiac ostatnie 3 lata to chyba jedyne 3 lata kiedy nie mialam akwarium..... U nas w rodzinie to jakas plaga z tym byla - wszyscy mieli od kiedy pamietam. Najstarszy brat dalej zreszta ma i to kilka - Pan Hodowca, tylko nie wiem czego 😉

A siostra w swoim ponad 200 litrowym baniaku miala kiedys stadko piranii 😀 😀 😀 Ale fajne byly 😀 i sumiki rekinki 😀
Ale jakis czas temu wymienila akwarium na psa - bo juz jej sie odechcialo....
[ a fora przeglądam, ale głównie ze względu na info o obsadach, roślinach, no i podziwiam zdjęcia w galeriach🙂 w chorobach, pielęgnacji, i rozmnażaniu będę się zaczytywała później, jak już się trochę ogarne w temacie😉


Ja podobnie. Tyle, że na forach jest sporo mylnych porad. Re-volta górą  😅
Nawet niewiedziałem, jak beznadziejnie się obchodziłem z rybkami wciskając glonozjady, welony, skalary, mieczyki i inne do jednego zbiornika i to małego.
grzesiek.1993, cóż, najważniejsze, żeby nauczyć się na błędach i teraz postarać się o jak najlepsze warunki dla rybek!🙂 jak ja sobie pomyślę jak nieodpowiednio się zajmowałam pierwszym koniem... na szczęście nikomu nie stała się krzywda, obecnym zajmuję się z większą świadomością, a mój pierwszy ma cudowny dom w Finlandii😉 mimo że skończyło się wszystko happy endem nauczyłam się już że przed zakupem zwierząt najpierw czytam czytamy i czytamy;P re-voltę najlepiej!😉
Byłem dzisiaj w sklepie zoologicznym i jestem zawiedziony. Sklep słabo wyposażony, dosyć drogi i w ogóle. Szkoda, muszę pojeździć po innych...Jaka według was powinnabyć dobra cena za jedną neonkę(inessa i czerwoną)?
Notarialna   Wystawowo-koci ciąg. :)
26 czerwca 2009 19:56
Przeciętna cena to 3-4 zł, w zależności oczywiście od sklepu. ja w Kakadu kupiłam po 3 zł jedna sztuka (a mam 10)
U nas 5 zł za czerwone, 3 za inessa  😫 a czarne wyglądały jakoś marnie.
a ja może będe miała aksolotl 😀 wczoraj tacie o nich opowiadałam i wypytywał się o nie i wogóle 😀 ale zastanawiam się, może zostane przy wzykłym akwarium ?
To ja mam takie pytanie 🙂 Nie ma ktoś sprzedać używanego akwa 112l około? Tanio 🙂
Słuchajcie mam ja sobie akwarium, wszystko zdrowe, rośliny rosną ładnie więc postanowiłam dokupić rybek. Jak zawsze w tym samym sklepie diskus zoo. Kupiłam ja sobie rybek 30 neonek 5 karydnałków 4 danio 3 klinowe. Było ok. Po 4 dniach wstaje rano patrze a w akwa mam 18 trupów. Przez dzisiejszy dzień zdechło jeszcze 5. Wszystkie nowe neonki, 5 staryc neonek, 2 danio, 1 kardynałek i jedna brzanka (stara). Ryby nie mają zewnętrzynych oznak choroby, w akwa jest jak bylo. Czy to możliwe zebym ze sklepu przyniosła chorobe? I co zrobić? Czekać az wszyscy zdechną? w tym tempie pewnie do poniedziałku...
Lukasowa a z ciekawości ilu litrowe masz akwa?? 30 neonek (nowych plus jeszcze jakieś stare - ile?) to strasznie dużo!
hm... może faktycznie coś Ci przyniosły.. szkoda🙁 ja niestety nie pomogę, bo w temacie jestem zielona..
ojej pomyliłam się około 20 neonek, akwarium 65l Wszystkich rybek bylo 35 ale to sama drobnica, kardynałki, neonki, danio...zawsze było ok i nagle takie coś :/
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się