COPD

Jak to krwawienie do płuc? 😤
Ostatnio rozmawiałem z właścicielką kaszlącego konia, mówię jej, że jej koń cały czas kaszle. Odpowiada że :ale przecież się nie dusi więc o po co cokolwiek robić  😤 
Do płuc czy z płuc? Ja też chyba nie rozumiem.
Polecałabym pogooglować w powiązaniu z końmi wyścigowmi bo to chyba srodowisko najbardziej dotkniete tym zjawiskiem.
Tak zgadza sie Z płuc... co mogłam wygooglować to wygooglowalam... pytam tutaj bo konie z Rao/Copd tez czasami maja krwotoki , wiec może ktoś ma jakieś doświadczenia
Jeśli krwawienie jest związane COPD to już chyba nie jest fajnie, i należałoby raczej leczyć,  😉 a nie łagodzić objawy. Może to być bardzo mocny stan zapalny, a przyczyn dużo.
Mój miał pare razy w zyciu, ale rzeczywiście czerwoną krew, także podejrzenie było jakiejś żyłki pekajacej dużo wyżej (nos itp) bo z płuc taka mała ilość by nie była czerwona czerwona, tylko lekko różowa.
ed
Krwotoki z nosa mają 2 przyczyny : 1 pęknięcie drobnych naczyń krwionośnych górnych dróg oddechowych ( ciemna krew-niegroźne) albo 2 w wyniku pęknięcia pęcherzyków płucnych ( krew różowa-napowietrzniona, groźne ponieważ pęcherzyki się nie odnawiają) Czasami jesli koń nie pracuje "mocno" ( wyścigi ,rajdy) krwotoki mogą nie wypływać z nosa ,ale to nie oznacza ,że nie występują szczególnie u koni z RAO/COPD oraz IAD( które jak wiadomo nie leczone przeistacza się dość szybko w RAO.
Korzystam dość mocno z pomocy koleżanki( studiuje weterynarie,hoduje konie i jest zawodnikiem międzynarodowym) Podesłała mi 2 linki o najnowszych badaniach nad Rao/Copd i Iad okazuję się ,że naukowcy dość mocno rozdzielają te 3 choroby:
https://thehorse.com/158824/world-equine-airway-symposium-held-in-denmark/?fbclid=IwAR1lFZEC1n8bFl5SJE5Iftfr9AU9o558OsiSQJn1S-Oko8cXD5sGiUh9CCs

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6271326/?fbclid=IwAR0YpSUK0yQPZY9Ib_UA5PCiBuNJFaKCx_BAm9HgNiYWCml_3jLoPL5HUFg
W 1 linku, spotkało się 100 naukowców, posiedzieli, pogadali i doszli do wniosku że nie wiedzą jak wyleczyć i będą robili szczepionkę.  😉 🤣 A dlaczego bo na wyleczeniu nic nie zarobią, a szczepionka  🤣 50.000.000 koni razy koszt szczepionki pewnie razy kilka podań a może co rok.  😉
Spotkało się 100 naukowców, posiedzieli, pogadali i okropny błąd popełnili: Zdrowegokonia nie zaprosili. Wstyd i hańba. Nie tylko COPD by wyleczyli, ale wszelkie kulawizny, a pewnie też mnóstwo innych schorzeń. Ignoranci.
Oj Trusia, Trusia co ja ci będę opowiadał, już kilka osób się przekonało, Ty nie musisz. Jak będzie bolalo 😉 to zmienisz zdanie.
Cyt. Z tego linka :
Astma koniowatych jest poważnym problemem, szczególnie w Europie Północnej, ponieważ konie w większości trzymane są w stajniach. Etiologia jelita końskiego jest w dużej mierze nieznana, dlatego leczenie koncentruje się przede wszystkim na łagodzeniu objawów klinicznych, a nie na znalezieniu lekarstwa na przyczynę.

Czyli leczymy objawy a nie przyczynę, to mówią ci naukowcy.  😉

I jeszcze to:
Nawet po leczeniu powiedzieli, że weterynarze wciąż mogą znaleźć przyczynową bakterię, Streptococcus equi , w dużej części nosicieli.

Skoro wiedzą że wychodzi bakteria, nawet po leczeniu to znaczy że to leczenie nie do końca  😉 działa.
I dalej:
Naukowcy pracują również nad opracowaniem nowej szczepionki na duszenie. Uważają, że znaleźli wszystkie geny potrzebne bakterii do wywołania choroby.

Jeśli uważają że znaleźli bakterie i wszystkie geny  😉 to jaki jest problem?  Ja wiem.  🤣
Trusia nawet na niewiele by wynikło, bo jak widać, tłumaczy przez translator publikacje naukowe i.kociokwik z tego wychodzi.  😎
Zielona stajnia jeśli to jest dla ciebie publikacja naukowa  🤣 to o czym mamy rozmawiać?
Dla mnie jest to coś ala pudełek o spotkaniu towarzyskim.  🤣
Gniadata   my own true love
10 stycznia 2019 20:35
Ratina ale to ty szukasz badań na temat korelacji rao z powysilkowym krwawieniem czy o samym eiph? Bo z tych artykułów które podałaś to w sumie nihil novi ze rao to nie iad ale o powysilkowym krwawieniu z płuc to nic nie zauważyłam.
Szukam o powysiłkowym krwawieniu z płuc...a ,że szukam to różne ciekawe rzeczy mi wpadają pod oczy to wkleiłam  :kwiatek:
Szukam bo sezon mi się zaczyna i chce "odrobić prace domową" ... koń ma przelecieć 2 x N ( 80km) muszę wiedzieć co mi (jemu grozi) ,muszę zrobić badania zanim zacznę sezon i musze wiedziec kiedy powiedzieć stop jeśli zacznie się coś dziać...
Fajnie byłoby to przelecieć na Nim ,ale nic na siłe : nie zaryzykuje zdrowia konia dlatego chce się przygotowac /uzbroić w wiedzę
Gniadata   my own true love
10 stycznia 2019 20:50
Na szybko:
1
2
3
tylko nie wiem na ile spoko są te linki bo nie mam czasu poczytać teraz.
[quote author=Zdrowykoń link=topic=138.msg2836660#msg2836660 date=1547137636]
Oj Trusia, Trusia co ja ci będę opowiadał, już kilka osób się przekonało, Ty nie musisz. Jak będzie bolalo 😉 to zmienisz zdanie.
[/quote]

No jasne, ale nie bądź taki skromny, nie kilka ale tłumy.

Boli mnie ramię. Czekam, żebym mogla zmienić zdanie.
To jesteś już druga z tym samym dzisiaj, musisz czekać w kolejce.  🤣
OK, czekam cierpliwie, kolejka na szczęście nie jest długa.
Ratina Z krwawienie powysiłkowe może być :
Stan zapalny+ wysiłek
Pasożyty niektóre mają cykl rozwoju przechodzący przez płuca, mogą prowadzić do uszkodzeń+wysiłek
Przebyte zapalenia uszkodzone pęcherzyki itd blizny(zwłuknienia) , przy wysiłku dość dynamicznym tkanki mogą mieć ograniczona elastyczność.
ITD
Gniadata dziękuję .

Zdrowy koniu liczy się dla mnie każda rada oprócz TWOJEJ!!!...Naprawdę nie odpisuj w ogóle na moje posty bo ja mam Twoje zdanie i "mądrości" głeboko w d... Ogólnie nie chce Cię za bardzo obrażać ,ale juz nie mam pomysłu co by tu zrobić ,żebyś się stanowczo odczepił..
Wlewaj sobie tam co chcesz w tego swojego biednego konia a mnie daj spokój !!!!!
Skąd tyle mowy nienawiści  😉 Mój koń od maja czuje się znakomicie, a Ty szukasz porady bo koń ma krwawienia z płuc. Który koń jest biedny. Podrzucilem pomysł na co możesz zwrócić uwagę, a co zrobisz twój koń, twój problem.
Witam, mam pytanie odnośnie cen. Koń po endoskopii i BAL, potwierdzającym alergię, Chciałam zapytać, jak wygląda cenowo określenie dokładne alergenów, tzw. Różnicowanie alergenów? Ile płaciliście? Chodzi mi o Vetlab jak i inne laboratoria ? Z góry dziękuję za odpowiedź.
1500zł wraz ze szczepionką
Chodziło mi o kwotę za konkretne badanie różnicowania alergenów wykonywane z krwi? Dziękuję
nie wiem czy da się zrobić samo badanie bez automatycznego zamawiania szczepionki ...Podałam koszt całości z 2018 r. . Tak dostaniesz listę wszystkich alergenów..badanie wykonywane z krwi.
Chodziło mi o kwotę za konkretne badanie różnicowania alergenów wykonywane z krwi? Dziękuję

Można zrobić badanie podstawowe koszt coś ok 320 zł + pobranie krwi, po tym badaniu dowiadujemy się czy jest alergia. Nie trzeba robić dalej. Jak ktoś chce wiedzieć na jakie dokładniej alergeny to koszt dodatkowo jakies 300-400zł. I też nie trzeba brać całości razem ze szczepionką.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
15 stycznia 2019 14:07
Badanie na konkretne alergeny 700zł (Vetlab Bdgoszcz). Nie trzeba zamawiać szczepionki, przecież czasem wystarczy wyeliminować uczulający czynnik. Koszt szczepionki na pół roku to 400zł, rocznie 800zł będzie. Pierwsza wystarcza dawka wystarcza na miesiąc krócej, bo pierwsze dwa podania są po tygodniu, a potem już normalnie raz w miesiącu.
A jak ze skutecznością szczepionki? Znam jednego konia na szczepionce to szału nie ma,a nie był w jakimś ciężkim stanie.
Jak sama właścicielką mówi wydaje się że trochę lepiej ale napady duszności i kaszlu są, może trochę mniejsze.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
15 stycznia 2019 15:45
Już Ci pisałam wcześniej że ten proces trwa według laboratorium 2-4 lat. Ja dopiero kończę pierwszy zestaw wiec nie mam co mówić o rezultatach. Koń nie ma praktycznie żadnych objawów choroby w tej chwili, jedynie po długim terenie z kilkoma km galopu miewa (czasem jest, czasem nie) minimalny wypływ z nosa takiej mętnej wodnistej wydzieliny. I tyle. Czy odczulanie działa pewnie się dowiem na wiosnę jak trawy na które reaguje zaczną pylić.
ps. nie dostaje w tej chwili żadnych wspomagaczy, ziół, olejów itp.
Zembria kiedy zaczęłaś cykl odczulania ?Ja musiałam przerwać po pierwszym podaniu w lipcu ,niestety p dr podała pierwszą dawkę w stanie gdy kobyła była cały czas w nie najlepszej kondycji ,po podaniu stan się pogorszył i musiałam podać steryd 🙁.Po tygodniu ta sama p dr poleciła podać drugą dawkę , nie zrobiłam tego , wezwałam p  dr BW, która kategorycznie kazała przerwać odczulanie .Jesienią na wizycie kontrolnej sugerowała żeby poczekać do zimy.No niby mamy zimę ,stan kobyły stabilny a ja trochę się boję zacząć podawać odczulanie .Jak Wasze konie to znosiły ,było u kogoś pogorszenie?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się