SARKOIDY - leczenie, zdjęcia

Dla potomnych walczących z sarkoidami - po 4 miesiacach 😀 smarowania Aldarą, zmuszona byłam zrobić przerwę bo maść się po fałdach skóry przeniosła pod "pachę" i koń dostał zapalenia skóry na zdrowej tkance.
Udało mi się za pomocą Aldary zmniejszyć sarkoid o 80%. pozostałość zdecydowałam się usunąć chirurgicznie z dużym marginesem.
Resztką aldary dobijam drugiego sarkoida pod brzuchem, ktory nie jest operacyjny.

Także trzeba brać pod uwagę, że nie zawsze aldara działa i nie zawsze działa szybko. Jeśli miejsce jest newralgiczne z punktu widzenia użytkowania konia, warto rozważyć też inne opcje. Przy tak długim smarowaniu kosztowo dobiłam do ponad 1k.
Zastanawiam się czy sarkoid może występować również na koronkach nad kopytem.
Mam przypadek, że myślałam, że to gruda ale.. te strupy są zdecydowanie mocniejsze, czuć jakby były głębokie te strupy, w sensie nie jest to tylko powierzchniowe i teraz mocno się zastanawiam bo od x czasu zero pomysłu mam na te nogi a coś mi nieśmiało podpowiada, że może być to jednak sarkoid i maść na grudę to nie jest odpowiednie czym mogę leczyć.
A ja wracam tu z fantastyczną informacją: trafiło mi się być w grupie szczęśliwców i sarkoidy zniknęły nam same.  💘
Chociaż jedną rzecz oszczędził mi ten koń w leczeniu  😁
Może komuś na sarkoida pod popręgiem przyda się taki wynalazek?
http://ogloszenia.re-volta.pl/popreg-na-obdzierajacego-sie-konia-pod-popregiem-na-lokciach/o/117501/
To ja chciałam dać znac o pozytywnych efektach homeopatii. W czerwcu zaczął rosnąć sarkoid pod popregiem i na początku na tyle niestandardowo wyglądał, ze nawet weta zmylił. W kamuflażu urósł do średnicy ok 2 cm. Po właściwej diagnozie dostaliśmy homeopatie dopaszczowo i miejscowo od naszego ‚domowego’ weta, potem lekka korektę dawkowania i mocy
od wet homeopatki i po dwóch miesiącach właściwe została nam minimalna ranka, która tfu tfu ciagle sie zmniejsza.

I to wszystko bez żadnego babrania sie rany i oznak bólu ze strony konia. Wiem, ze przypadki są różne, ale u nas zadziałało fantastycznie 😅
Freszmaker, jakies szczegóły? moze byc na priv namiar na wetke homeopatke, przyda sie na przyszlosc.
U nas chwilowo spokoj, nawet ten kolo oka sie cofnal ale nigdy nie wiadomo kiedy sie cos pojawi.
Wet homeopatka to Urszula Hellmann, szczerze polecam.

Razem z Doktor zaczelismy tez leczyc naszego kuca z Rao i choc efekty bedzie mozna potwierdzic bardziej na wiosne, jak rusza pyłki i owady, to juz dzis moge powiedziec ze odkad go mamy nigdy nie byl w tak dobrej formie jak teraz
Czy w niektórych wypadkach sarkoid boli przy dotyku?
Odstąpię 10 saszetek kremu Aldara. Kupiony bardzo niedawno. Proszę o kontakt przez PW.
dar, tak!
domiwa   W poszukiwaniu prawdy, mojej prawdy...
19 listopada 2018 21:23
Dostane teraz w Polsce xxterre?
czy ktoś miał doczynienia z sarkoidem w formie 'gulki pod skóra'- sarkoid pod skórny?
pierwszy raz mamy taki problem i wiem o nim niewiele
sarkoid umiejscowiony z boku puzdra, wielkości 5cio złotówki
czy to na pewno sarkoid? Jest w miarę ruchome czy sztywno trzyma się jednego miejsca?
Dostane teraz w Polsce xxterre?


podłączam się do pytania 🙂
Główną przyczyną sarkoidozy jest niedobór Wit D3. Chorują najczęściej osoby o ciemnej karnacji(murzyni) którzy zamieszkują kraje gdzie brakuje słońca, Skandynawia itd.
agull   Dążąc do celu
23 stycznia 2019 09:59
My dawno temu miałyśmy problem z sarkoidem (szyja) ale pamiętam, że załatwiłam go dopiero Verrumal-em - był w buteleczce jak lakier (bezbarwny) i właśnie pędzelkiem się go nakładało.
Ja też Verrumalem.


[quote author=Zdrowykoń link=topic=1245.msg2840107#msg2840107 date=1548236550]
Główną przyczyną sarkoidozy jest niedobór Wit D3. Chorują najczęściej osoby o ciemnej karnacji(murzyni) którzy zamieszkują kraje gdzie brakuje słońca, Skandynawia itd.
[/quote]

A co murzyni mają tu do rzeczy? Przecież o sarkoidach u koni tu piszemy.
Murzyni że względu na pigment przyswalaja mniej D3, tym bardziej jak mieszkają w miejscach gdzie tego słońca jest mało. Znam osobę która przez wiele lat chorował na sarkoidoze płuc i dzięki głównie Wit D3 wyleczył się. Jak kogoś interesuje temat mogę później podrzucić co stosował. U koni pewnie też jest taki mechanizm, daje do przemyślenia.
Sugerujesz, że kare konie częściej zapadają na sarkoidozę? 
Sugerujesz, że kare konie częściej zapadają na sarkoidozę? 

Ty tak naprawdę  😉 czy? Sam niewiem.  🤣 😲
Wit D3 nie jest jakąś tam wiaminką, jest hormonem. Bez którego ludzie i zwierzęta "nie działają"  😀 Np gady trzeba szczególnie naswietlać. W naszej szerokości geograficznej prawie wszyscy mają olbrzymie niedobory Wit D3. Jeszcze bardziej widać to u osób czarnoskurych którzy mieszkają tam gdzie nie ma słońca. Badania pokazują że np w Ameryce czy Skandynawii procentowo więcej czarnoskurych osób choroje na różne przewlekłe choroby w tym np sarkoidoza. Jest to związane z tym że przyswajają jeszcze mniej D3 niż biali- w badaniach maja często prawie zerowe poziomy.
Konie też napewno maja bordzo niskie poziomy, my dodatkowo przetrzymujemy je często w stajniach, odkrywamy super derkami itd
Praktyka pokazuje że po podniesieniu poziomu D3 i uzupełnieniu na innych braków wszystko wraca do normy.
czy ktoś miał doczynienia z sarkoidem w formie 'gulki pod skóra'- sarkoid pod skórny?
pierwszy raz mamy taki problem i wiem o nim niewiele
sarkoid umiejscowiony z boku puzdra, wielkości 5cio złotówki


Niestety mam do czynienia... I nie pocieszę Cię: po ingerencji chirurgicznej, pobycie w klinice, dwóch badaniach histopatologicznych i dwóch konsultacjach w Anglii nadal wiemy niewiele ;]
Ale mogę podać na priv kontakt do dobrej specjalistki.

Tak generalnie, ponieważ miałam w ostatnim czasie do czynienia z trzema sarkoidami u trzech koni, to jedno wiem na pewno: każdy przypadek jest inny, sarkoidy mają wiele typów i zachowują się różnie (jednego "broń Boże" nie wolno ruszać, inny trzeba wyciąć z marginesem; na jeden Aldara działa super, w innym wypadku wyrządziłaby ogromne szkody itp., itd...). A sporo lekarzy, nawet generalnie bardzo dobrych weterynarzy, nie bardzo wie, co robić, a ich "próby" mogą mieć opłakane skutki. Serio, trzeba szukać specjalistów, którzy są na bieżąco z dermatologią!
Podłącze się również do pytania o xxterre ? Może ktoś w pomorskim ma ?

Co do verrumal’u, z jaką częstotliwością i jak długo smarowaliście swoje konie?
Ja słyszałam takie opinie, że im ciemniejsza maść tym większe prawdopodobieństwo sarkoidów. Weci musieliby się wypowiedzieć jaki procent pacjentów z sarkoidami ma maść karą. Ale faktycznie z koni, które się u mnie przewinęły najwięcej sarkoidów było u karych i gniadych. Tylko, że to nadal mały przekrój 😉
ja słyszałam ze głownie siwe dostaja sarkoidy.
ja miałam kara kobyłe (w siwiznie), która miała sarkoidy
klaudiabolusiowa, cytuję mój stary post o Verrumalu. Jak wrzucisz w wyszukiwarkę w tym wątku Verrumal, wyskoczy jeszcze kilka postów na ten temat.


Tristia, ten środek nazywa się Verrumal. Jest w małej buteleczce z pędzelkiem (przynajmniej taki był, jak go kupowałam).  Jak będziesz smarować, uważaj, żeby smarować tylko po sarkoidzie, nie po zdrowej skórze. W tej chwili już sobie nie przypomnę, ile razy dziennie wetka zaleciła smarować, ale przyznam, że matce mojej klaczy robiliśmy to dość nieregularnie. Tzn. ja smarowałam regularnie, ale jak mnie nie było, różnie się działo. 

Środek ma jeszcze tę zaletę, że jego stosowaniu nie zostają blizny.

Ja w ogóle miałam okropny stres, że moja kiedyś będzie miała sarkoidy (nie wiem, czy to jest dziedziczone, ale miałam taka wizję). Stres przeszedł mi jak zobaczyłam, jak łatwo poradził sobie z tym Verrumal.   Mam nadzieję, że u Was też zadziała.  


Ja widziałam kilka siwych z sarkoidami i jednego kasztana.  Verrumalem właśnie siwą wyleczyłam, matkę mojej kobyły. Miała ich kilka, różne były. 
trusia dzięki wielkie za odpowiedź !
wysłałąm zdjecie do wet (nie może przyjechac) i od razu powiedzial ze to sarkoid jest wielkosci okraglego lizaka i znajduje sie pod skora
Weterynarz da nam recepte na masc i powiedział ze odchodzi sie teraz od wycinania
ja słyszałam ze głownie siwe dostaja sarkoidy.
ja miałam kara kobyłe (w siwiznie), która miała sarkoidy



Siwe to mają głównie czerniaki (związane z maścią). Ja słyszałam, że siwe najrzadziej mają sarkoidy, ale znam 2 siwe co miały (jeden mój). Ta teoria to taka mocno niesprawdzona jest 😉 Ale w sumie ciekawe jakby ktoś zrobił takie badanie statystyczne, jak by wyszło 😉
agull   Dążąc do celu
25 stycznia 2019 09:45
Podłącze się również do pytania o xxterre ? Może ktoś w pomorskim ma ?

Co do verrumal’u, z jaką częstotliwością i jak długo smarowaliście swoje konie?


Ja smarowałam raz dziennie, ale zabij nie pamiętam dokładnie jak długo (ale trochę to trwało), jednak buteleczki nie wykończyłam, została mi jej 1/3.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się