wrzody żołądka

Gillian   four letter word
19 stycznia 2019 15:08
Robaczek M., 70zł to dobra cena przy 130zł za Equinor dostępny na necie 🙂
moja Gandzia dostaje w szpitalu bardzo małą dawkę w proszkach zapobiegawczo i oni rozpuszczają tabletki, dają strzykawką.
Gillian   four letter word
31 stycznia 2019 20:03
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
31 stycznia 2019 21:47
czy podawanie na raz bentonitu i rokitnika ma sens?
i czy rokitnik podajecie ciągle czy przez jakiś czas?
famka   hrabia Monte Kopytko
01 lutego 2019 07:10
Pati2012, na co ci bentonit ? chcesz zakitować kiszki koniowatemu  ?
famka, czemu zakitować? Wiele osób go podaje.

Pati2012, ja podawałam jedno i drugie jednocześnie , jak najbardziej można.

Hej

mindgame - jak wet ma wprawę to zrobi gastroskopię i sięgnie do dwunastnicy.

Odnośnie USG to mój wet często robi usg brzucha przy kolkach, dzięki czemu obyło się bez resekcji jelita bo od razu wieźliśmy młodego na zabieg. Miał wgłobienie jelita cienkiego i gdyby nie USG to w najlepszym przypadku byłaby resekcja.

Najważniejsze u tych koni po potwierdzeniu wrzodów jest zmiana diety. Dużo paszy objętościowej, dużo włóknika w paszy, jak najmniej cukrów prostych. No i pasza treściwa w małych porcjach kilka razy dziennie.
Ja osobiście daję moim siano w siatkach dzięki czemu mają mniej czasu na nudę.

Odnośnie omeprazolu to wet mi powiedział że było jakieś badanie w USA że podawanie leku przez 2 miesiące wpływa na kości bo tracą wapń...
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
01 lutego 2019 08:11
famka  https://podkowa.eu/pl/p/Bentonit/1495
W niektórych paszach dla wrzodowcow tez jest dodawany 😉
klaudusia, kwestia sięgania do dwunastnicy to nie kwestia wprawy, a długości gastroskopu oraz oczywiście rzeczywistego przegłodzenia konia przez 20 h.
Ten  długi ma dr Biazik i w PL takiego nie ma nikt więcej.
My się dopisujemy do wątku z moim 6 latkiem... Jesteśmy po diagnostyce u dr Biazik (łącznie 10 dni w klinice, bo od razu praktycznie zapakowałam konia i pojechaliśmy), obecnie na kuracji 8 tyg z Equinorem, potem gastro kontrolna. Koń  panikarz, więc zmiany nie są masakryczne a od razu pokazał, że boli. Zalecenia to: karmienie min. 4 razy dziennie musli z dodatkiem lucerny, siano 24h/dobę w siatce, lucerna przed jazdą, żeby nie wychodził z pustym żoładkiem. Koń ostoja spokoju, odważny, taki typ luzaka,użytkowany rekreacyjnie na razie a tu taka niespodzianka...  😲 Naprawdę przy wrzodach objawy mogą być bardzo subtelne, trzeba być czujnym, żeby nie przegapić. U mnie się nie dało, bo miał kolkowe objawy- taki typ, że puknie w drąga i mu nogę urwało... Drugi mój koń typ hardcora- nic nie pokazuje... Pytanie co lepsze....  ❓ ❓
famka   hrabia Monte Kopytko
01 lutego 2019 14:53
famka  https://podkowa.eu/pl/p/Bentonit/1495
W niektórych paszach dla wrzodowcow tez jest dodawany 😉


ja to wiem że jest dodawany
Macie jakis patent na podawanie koniom siana w siatce na padoku? zawieszanie na słupkach odpada, bo odcina prąd
prib, poza kilkoma drzewami, ktore jeszcze przetrwały na padoku, to mam paśniki z koszy po 1000l zbiornikach na wodę, w których zapinam siatki z sianem, nic innego typu palety/kubły mi się nie sprawdzało a na wbetonowane slupki jakos nie mialam ochoty ;-)
Prib taki slow feeder jest fajny.
Robaczek M.   i jej gniade szczęście:)
03 lutego 2019 06:52
Jako że tym razem nie dam się wyrobić w saszetki i wciskanie siła ich do paszczy musze zamówić pasty. Chodzi o Equinor czy są jeszcze jakieś inne?
Na stronie jest podane dawkowanie, jedna przedziałka strzykawki na 50kg. Na ile mi wystarczy tubka dla konia 450kg? Jak Moneta była chora to dawaliśmy całą paste na raz ale nie moge sobie przypomnieć na ile kg była. I drugie pytanie, wyczytałam że podaje się przez 28dni pełna dawke a później przez kolejne 28 już zmniejszoną. Wystarczy tyle? Konia niestety leczymy w ciemno, ma zbyt oczywiste objawy, a na tyle słabe serce że wet nie chciał ryzykować z gastro.
Podawałam 3 saszetki przez 8 tygodni i kolejne tyle po 1,5. Jak to z pastą? Pytam bo jutro chce zacząć po troche zamawiać u weta żeby na raz nie pójść z torbami 😉
Robaczek M. abler ma też omerpazol w paście. Nie wiem ale może wychodzi taniej?
Robaczek M., też próbowałam się dowiedzieć o te pasty, ale wyszedł mi koszt leczenia 7800 pln jeśli tubka kosztuje 130 pln.
RobaczekM., strasznie długą masz tą terapie.
Jeden z moich koni który miał EGUS stopnia 3->4 miał 3 dniową terapię dożylną, później doustną i po 7 dniach kontrolna gastroskopia była już ok.
Drugi natomiast z lżejszym EGUS miał 2 tyg doustnie dawka 4mg/kg a później 2 tyg połową i kontrolna gastro już ok.
16 tyg to strasznie długa terapia.....
klaudusia, przy wrzodach np. W oddzwierniku terapia trwa 4 miesiące.
Ja mam terapię przez 8 tyg jedna tubka Equinoru (1 tuba jest bodajże na ok 660 kg), koszt jednej tubki to ok 55 zł
klaudusia fajnie masz, zazdrościmy farta i taniej terapii ale każdy koń jest inny  🙄 Robaczek M. ma konika starszego, z innymi współistniejącymi chorobami i wymaga innego podejścia.

My mamy kryzys, przyjechała inna partia siana i w poniedziałek nic z tego nic z owego kolkopodobne coś nam się przytrafiło - kobyła niby coś tam jadła, piła, kupy robiła normalne ale miała takie rzuty, że zaczynała grzebać i łazić po boksie niespokojnie.  😵 Mnie oczywiście przy tym wszystkim nie było bo takie to moje szczęście że nie miałam nawet jak dotrzeć do stajni. Miałam zacząć wiosenną terapię za dwa tygodnie, mam za swoje. Muszę uzupełnić zapasy omeprazolu, czytam o tych pastach - ponawiam pytanie, czy ktoś kupował te z Ablera? Średnio uśmiecha mi się zamawiać od polskich wetów, męczyć się z granulkami też mi się nie chce.

Mam kryzys wiary właściciela wrzodka - siano do oporu w siatkach i na ziemi dostępne 24/7, dieta ułożona na tip-top, regularny tryb życia, wszystko powinno być super a tu taki klops. Niech już przyjdzie wiosna, jak kobyła wyjdzie na padoki trawiaste to będę miała spokój z wrzodami do kolejnej jesieni...
Gillian   four letter word
03 lutego 2019 13:03
A przeliczałaś pasty ablera? Taniej niż te od weta nie będzie 🙁
Pasty Ablera wychodzą w najtańszej opcji 46zł ale trzeba zamówić 96szt.
Najtańsza pasta dostępna w UE, to czeski Peptizole, odpowiednik polskiego Equinora.
Weci sprzedają go po 50zł. Zapytam koleżanki z Czech, po ile jest u nich.
Ja leczę saszetkami z Ablera. Koń zjada bez problemu.
Robaczek M.   i jej gniade szczęście:)
03 lutego 2019 15:32
U mnie ta długa kuracja była konsultowana z naszym wetem i z dr Wysocka, bo to ona była u nas zrobić gastroskopie ale po osłuchaniu nie podjęła się tego. Koń ma wiele schorzeń, najbardziej w kość dają jej zwyrodnienia stawów, bo niestety czasem musi dostać coś mocniejszego na nie i w momencie obrywa żołądek.
Ten Equinor to to samo co te pasty z Ablera? Nasz wet ma je po 70zł to wychodzi na to, że dość korzystnie cenowo. Tylko zastanawiam się ile mi tego potrzeba, na stronie podają że 28dni pełna kuracja plus drugie tyle już ta zmniejszona dawka. Myślicie że tyle wystarczy? Chyba że z kimś mi się uda z Ablera zamówić tak jak Dorcysia pisała 96szt bo taniej wyjdzie.
Gillian   four letter word
03 lutego 2019 15:55
Dorcysia, zapytaj, może udałoby się ściągnąć z Czech trochę taniej?
Robaczek M. Ja też miałam kurację 16 tygodni, a mam kobyłę 7 letnią. Wrzody w odźwierniku między innymi.

Moja klacz już jest miesiąc po kontrolnej gastroskopii. Tak jak pisałam, 16tygodni abprazol, potem miesiąc ulcosan. Udało się zaleczyć, nawet te w odźwierniku, żołądek biały. Na wiosnę jeszcze raz kuracja i potem obserwacja. Mega się cieszę, bo dawali jej małe szanse na wyleczenie tego odźwiernika :-)
KonieAMI, A leczyłaś pastą czy kulkami ?
Ja mam podobnie jak Ty i też mi dr mówiła że nie które się nie leczą wcale w oddźwierniku.
Leczenie to był AbPrazol (kulki ) 4 saszetki przez 8 tygodni, 2 saszetki przez kolejne 8 tygodni. Moja kobyła bardzo lubiła ich smak, bardzo chętnie jadła, nie było dnia, żeby zostawiła coś w żłobie. Dr Biazik mówiła, że czasem okazuje się, że koń nie zjada tych kulek i i tak trzeba powtórzyć terapię pastą, a to wiadomo są większe koszty.
Jeśli masz niejadka tobym szła w pastę, przynajmniej wiesz, czy zjadła i że nic się nie marnuje.

Jeśli chodzi o odźwiernik, to z tego co pamiętam to jest 10% szans.
KonieAMI, mam tą samą terapię dokładnie i to samo mówiła Dr Biazik.
Mój koń je wszystko bez problemu, już rok temu leczyłam kulkami go,ale wtedy bez gastro i za krótko.

Pytam, bo słyszałam że niby pasta lepiej działa, ale czy to prawda nie wiem.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się