Jakie pasze dajecie swoim koniom?

larabarson, - używam winter beep plup z hippoveta i spokojnie są gotowe w pół godziny przy zalewaniu ciepłą wodą. Resztę czasy to się studzą, czasem dolewam nawet zimnej wody, jak akurat jestem krócej, żeby tylko zbić temperaturę.
Imagine, - Brandon XP
Blyskawiczne pro-linen po pol godzinie sa spokojne zdatne.
Wiorki z pro linena nawet szybciej.

Zalewam goraca kranowka 🙂
Perlica, mam z tym problem, że producent nie podaje, że 1 kg paszy pokrywa Zapotrzebowanie Energetyczne konia (na treściwą),
bo tego żaden producent napisać nie może, bo skąd ma wiedzieć, ile energii dziennie potrzebuje zjeść dany koń?
Producent pisze, że pokrywa zapotrzebowanie na witaminy/mikro i makroelementy, na białko.
Jeśli koń ma trawę/dobre siano, to spoko - ten kilogram uzupełni co potrzeba, energia będzie z paszy objętościowej.
Kłopot w tym, że w Polsce rzadko kiedy jest dobre (energetycznie) siano, za mało mamy bogatych gleb, żeby szły pod siano.
Zatem z reguły pracujące konie potrzebują więcej energii niż tylko z objętościowej plus te 12+ Mj z tego kilograma Green Power.
I sama piszesz, że twoje konie nie dostają Tylko tego.
Bo to jest fizycznie/matematycznie niemożliwe żeby zgadzał się bilans energetyczny.
Z tego co piszesz twoje konie dostają ekstra (poza objętościową) w sumie ok 36 Mj i to już jest możliwe, to wielu koniom wystarcza, a najwięcej zależy to
od indywidualnego wykorzystywania paszy.
Ale jeśli myślimy o zastąpieniu 2 kg owsa, czyli +- 27 Mj, to nie zastąpi tego 12+ Mj z 1 kg Green Power.
Trzeba dwa razy więcej plus jeszcze coś.
A paszy nisko energetycznej, po 9 Mj z kilograma - trzeba 3 kg. Żeby zastąpić 2 kg owsa, energii z owsa.
Przy czym, jeśli koń faktycznie potrzebuje tylko 27 Mj oprócz objętościowej, żeby nie chudnąć przy danej pracy/temperaturze powietrza to jeszcze jest pikuś.
Gorzej, gdy tego owsa musiałby zjeść 5 kg żeby zgadzał się bilans energetyczny, czyli 65 - 70 Mj.
Wtedy musiałby zjeść Dwa Razy więcej siana niż Jest W Stanie zjeść.
Lub... minimum 9 kilo niskoenergetyka. Dziennie.
Jasne, że szklanka oleju czy melasy - i już mamy 1 kg mniej (energetycznie) do zastąpienia.

Ostatnio trafiłam też na wyliczenia, a których wynika, że 5 st temperatury powietrza poniżej temperatury "samoogrzania" konia przekłada się na 10 bodaj Mj więcej.
Czyli, jeśli koń przy 0 st daje radę, to przy -10 potrzebuje zjeść 4 kg siana więcej niż przy 0. Albo 1,6 kg owsa dodatkowo, albo 2 kg nisko energetycznej. Dodatkowo.
Przyznam, że nie zdawałam sobie sprawy, że to aż tyle.
halo, ale nikt nie piszę, żeby dawać koniowi 1kg paszy i to wszystko. Wiadomo , że dawkę trzeba dopasować do treningu i sposobu użytkowania konia.
Znam konia który je 1,5 kg tej paszy plus siano , regularnie startuje międzynarodowe na poziomie 140 cm i jeszcze para leci mu uszami, a wygląda jak pączek.
Koń koniowi nie równy.
Nie mniej uważam, że jest to bardzo wydajna pasza, bo przez wiele lat posiadania koni przetestowałam naprawdę wiele firm i składów i mam swoich faworytów .
Jednak najwięcej zależy od dobrego siana, o które w PL trudno.
Jak masz dobre siano to i konie wyczynowe mogą jeść jak chomiki ( opisywał ktoś dietę koni wkkw 4* w UK chyba nawet w tym wątku).
Przykładowo Red Mills różnicuje swoje dawkowanie w zależności o od jakości siana.



Ostatnio trafiłam też na wyliczenia, a których wynika, że 5 st temperatury powietrza poniżej temperatury "samoogrzania" konia przekłada się na 10 bodaj Mj więcej.
Czyli, jeśli koń przy 0 st daje radę, to przy -10 potrzebuje zjeść 4 kg siana więcej niż przy 0. Albo 1,6 kg owsa dodatkowo, albo 2 kg nisko energetycznej. Dodatkowo.
Przyznam, że nie zdawałam sobie sprawy, że to aż tyle.


To bardzo zależy od wzrostu konia. nie od masy a od wielkości. Wiekszy koń= większa powierzchnia ciała = szybsza utrata temeratury.
dea   primum non nocere
05 lutego 2019 20:31
Ciekawe, bo jednak stosunek powierzchni do objętości jest mniej korzystny u małych zwierząt. Stąd szybszy metabolizm i walące serduszko mysz względem powoli pukającego końskiego. To względnie wszystko, bo bezwzględnie oczywiście większy potrzebuje więcej.
Witam. Mam pytanie o paszę mebio build up. Ktoś stosował? Jakieś opinie? Szukam czegoś dla 3 latka na przytycie (koń nie jest super chudy ale brakuje mu masy, zjechał po kastracji). Wstępnie zajeżdżony, pod siodłem 3 dni w tyg po 20-30 minut. Na więcej i tak nie pozwala podłoże. Szukam coś uzupełniającego do owsa, nie palącego w głowę :-). Jak ktoś ma jakieś porównanie, byłabym wdzięczna...

secretary ja daję ale nie mogę na razie za dużo powiedzieć bo drugi worek dopiero skarmiam.
Na pewno na plus jest to, że jest niskoenergetyczne więc na łeb nie dostaje  😉
secretary na pewno jest to bardzo smaczna pasza - ma sporo syropu jabłkowego i ziół, ładnie pachnie. Jest też dość objętościowa, ma sporo sieczki, peletu i drobnicy, koń je posiłek dosyć długo.
Mój koń się bardzo dobrze czuł na tej paszy, momentami za dobrze.
Stosowałam za krótko, by ocenić wpływ na wygląd i kondycję, bo przechodzę na Hilighta.
A, no i jest to baaardzo niskoenergetyczna pasza - 9 MJ/kg to mało. Owszem, ma mało skrobii, ale kalorie muszą się zgadzać, jeśli koń ma przytyć. Zatem trzeba tego podawać albo dużo, albo z czymś.
kotbury, to o czym pisałam, nie zależy od wielkości konia.
Od tego (powierzchnia skóry, jakość sierści, metabolizm) zależy "temperatura, w której koń jest w stanie się ogrzać - nie wychładzać".
Ta temperatura powietrza ma nawet jakąś swoją nazwę, ale zapomniałam, "równowagi termicznej" czy jakoś tak.
Ta jest różna u różnych koni.
Poniżej tej temperatury - co - 5 st j.w. u każdego konia, dowolnej rasy, wzrostu, golonego czy nie.
Lillid No właśnie, koń dostaje siano aż po uszy, do tego owies ok 3 kg dziennie plus 300g wysłodek moczonych. I myślałam, żeby dorzucić mu ten mebio. Chyba, że może ktoś ma z polecenia inną paszę? Tylko nie paląca w głowę, bo to młody koń, energii ma dosyć...
sectetary moja kobyła przez pewien czas dostawała mebio build up i po dwóch workach bardzo ładnie się zaikrągliła. Wcześniej dostawała otręby ryżowe, po dołożeniu pół miarki paszy dziennie ładnie przybrała na wadze, a głowa nie paliła.
secretary można spróbować mebio, ma sporo białka. Można się też pokusić o jakiś dodatek oleju, bo zarówno w tej paszy, jak i wysłodkach czy owsie, tłuszczu za wiele nie ma.
Owies podajesz cały czy gnieciony? Może warto go moczyć? Wtedy łuska będzie lepiej strawna, a ma sporo włókna i kwasów tłuszczowych.
Jeśli to mebio ma być dodatkowo, podzieliłabym to na więcej posiłków, niż 3 - zgodnie z zaleceniami dietetyków koń nie powinien dostawać na karmienie więcej, niż 1 kg paszy treściwej. Nie jest w stanie przyswoić większej porcji dobrze.
Tak na marginesie jeśli przy sianie po korek, wysłodkach i 3 kg owsa młody koń wygląda marnie, to może warto podrążyć temat zdrowia.

Z innej beczki - karmi ktoś Marstallem, czy poza Forcem odszedł już całkiem do lamusa?
rox   ogony trzy
06 lutego 2019 09:41
secretary, Nuba ProMass na przytycie sprawdza się rewelacyjnie.
Obecnie wróciłam u 2,5 latki do karmienia paszą (my jesteśmy na grow nuby dla 2 latków, ale w sytuacjach bardzo kryzysowych było Mebio build up lub Nuba Builder)  + pro mass + wysłodki podzielone na 4 posiłki i efekt jest super.
secretary, ja ze swoim mlodym tez mialam dlugo problem z przytyciem. Probowałam wszystkiego. Pomogła " uderzeniowa " dawka odrobaczania, siano po korek, zamienienie owsa na pasze. Mój koń nigdy nie wyglądał tak dobrze, mimo, ze do idealu jeszcze brakuje.. Dostaje 3x dziennie po 1m paszy, 1m wyslodkow ( juz mokrych ), 1m sieczki z lucerny plus wit.
Koń jest jakieś 2 mies po kastracji i po tej kastracji schudł. Wcześniej wyglądał ok, szukam coś co w miare szybko doprowadzi go do ciut większej masy. Nie jest chudy jak wiór, ale widać, że zjechał. A ja lubię konie okrągłe, oczywiście w granicach rozsądku- nie zapasione. :-)
secretary, najtaniej, najskuteczniej podtuczysz paszą Nuba Pro Mass
Wiele osób ją poleca jako dającą najszybszy efekt.
Gaga główny składnik to otręby pszenne więc za cene 70zł za 20kg to sporo niestety.

rox   ogony trzy
06 lutego 2019 13:26
Szczerze mówiąc, nigdy mi się nie udało podtuczyć konia otrębami pszennymi tak jak ProMass
Od około dwóch tygodni skarmiam jako dodatek pełnotłustą śrutę sojową - ok. 200g dziennie i już widzę, że koń się poprawia. Cenowo wychodzi najtaniej chyba z dostępnych na rynku czy gotowych pasz czy dodatków na odkarmienie. Także polecam.
Karina7, ale nie trzeba tego ani moczyć ani bilansować i za to się płaci producentom pasz. Generalnie jakby każdą z pasz rozebrać na czynniki pierwsze, okazałoby się że mega przepłacamy przecież... Tzw szybkie wysłodki to po prostu wysłodki nie sprasowane, jak zwykłe. A są z 5 razy droższe...
Co do tej konkretnej paszy z Nuby - jak pisałam - wiele osób (w tym ja) polecało za mega szybki i trwały efekt przytycia bez nadmiaru energii. A o to zdaje się było pytanie.
Gaga jasne ale na pewno nie może być tylko ta pasza sama 😉
ja z nuby bardzo lubię otręby ryżowe
Przecież to nie są same otręby - jest lucerna, słonecznik, siemię lniane, probiotyki... ten granulat jest bardzo energetyczny, jest dobrze zbilansowany, a skrobi ma niemal śladowe ilości. Jako dodatek na odpasienie może się sprawdzić.
Oczywiście to wszystko można kupić osobno i mieszać samemu, pewnie taniej wyjdzie.
Mimo wszystko ten ProMass za 70 zł przy dawkowaniu do kilograma dziennie na pewno wyjdzie taniej, niż Mebio, które skrobi ma 2,5 raza więcej.
Karina7 no nie, tylko to nie może być i jest to nawet napisane na stronie producenta. Przy takiej zawartości biała i tłuszczu karmienie pełnoporcjowe nie wchodzi w rachubę w ogóle.
Otręby ryżowe też są dodatkiem tylko. W ogóle otręby jako takie.
no tak mebio ma dość dużo skrobi.
Pierwszy składniki w sķładzie to głównie jest go najwięcej 😉
czytałam wszystkie składy nuby ten też i wiem, że to dodatek.

U mnie otręby ryżowe też jako dodatek, ale są bardzo dobre i w dobrej cenie.
A ktoś mi powie w jakich proporcjach dodaje się otręby pszenne do wysłodek? Najlepiej w gramach. Może pomyśle i zobacze, czy się poprawi od owsa i tych wysłodek, konia mam od niedawna dopiero więc nie chciałabym przedobrzyć.
secretary jeśli chodzi o bilans Ca:P to zielona_stajnia ma to już w podpisie  🤣
wysłodki Ca 9-12 g, P 1-2 g
otręby pszenne Ca 1,2 g, P 12 g
Stosunek Ca:P powinien wynosić 2:1, u rosnących koni 3:1.
Poza otrębami masz do zbilansowania też owies: Ca 1,2 g, P 3,6 g.
Czyli do samego owsa (3 kg) musiałabyś dorzucić 2 kg (suchych!) wysłodków, żeby bilans był mniej więcej 2:1.
Do porcji otrąb musiałabyś dać wysłodków 2 razy tyle. I tak osiągniesz konsensus tylko na papierze, bo przyswajaność wapnia z wysłodków jest dość wątpliwa, a koń i tak tego nie przeje.
Wniosek? Te 70 zł za 20 kilo świętego spokoju to nie jest zły deal.
Imagine – co to znaczy szybko i na długo? Jaki problem ma koń?
somebody – skoro pasze włókno/energia/białko nie wystarczają, by koń przybrał na masie możesz w  założyć że ma niedobory.
Ja się powtarzam z tym jak zdarta płyta, ale …
pasze gospodarskie trzeba suplementować. A w okresie pozapastwiskowym trzeba z wykrzyknikiem 😉
Secretary – jeśli koń schudł po zabiegu, to proponuję nie uderzać tylko w podaż energii, ale też zadbać o suplementację. Proces gojenia ran „zużywa” sporo energii, aminokwasów, ale też mikroelementów i witamin. Jeśli nie było to wzięte pod uwagę w rekonwalescencji to teraz warto uzupełnić ten deficyt.
Pół biedy, jeśli koń miał zbilansowane (suplementowane) żywienie przed kastracją, bo wtedy można założyć, ze miał jakieś zapasy w organizmie.
Stricte dla 3 latków z oferty Nuby masz Grow 3, a na przytycie Builder. Ta druga jest tucząca, w pełni zbilansowana (makro, mikroelementy i witaminy), energii ma sporo, ale wolno uwalnianej i koni po niej nie roznosi.

ProMass jest rzeczywiście super na odpasanie konia (i bardzo mnie cieszy, ze się sprawdza u tylu osób  😅 ), ale dawka pokarmowa musi być przemyślana w całości.  🤣
Jego ogromnym atutem jest niska zawartość cukrów - dla koni metabolicznych idealny 🙂
Czyli już zgłupiałam... Może ktoś mi rozpisze, jak karmić takiego 3 latka, żeby przytył ale żeby nie przegiąć? Jeśli dieta miałaby zawierać owies (mam swój cały moczony), wysłodki (za prawie darmo, też chciałąbym je dawać) i te otręby pszenne, plus sieczka z lucerny.
I tak samo z opcją ProMass osobno, skoro takie polecane, jeśli nie wyjdzie kosmicznie drogo to bym dorzuciła, jeśli lepsze niż mebio build up.

A Gold Medal Hippolyta ktoś stosował? Znajoma mi przywiozła, ale nie wiem czy dawać czy nie warto...
Jutro postaram się wrzucić fotke konia.
Gaga jasne ale na pewno nie może być tylko ta pasza sama 😉
ja z nuby bardzo lubię otręby ryżowe

Wiele osób porównując działanie otrębów ryżowych i ProMass zdecydowanie stawia na ProMass. Sama również miałam okazję sprawdzić działanie obu tych pasz stosowanych razem i zamiennie. Otręby pomagały przytyć, a ProMass dawał efekt natychmiastowy, widoczny po kilku dniach podawania. Dla efektu mogę zrobić i wstawić zdjęcie konia, który generalnie miał problem z utrzymaniem masy zimą. Na ProMass w ilości zaledwie 0,5 kg dziennie aktualnie wygląda ... hm aż za dobrze  😁 Ani otręby ryżowe ani czysty gamma oryzanol nigdy nie dały takiego efektu.
Gaga to super opinia, dzięki! My i tak otrębów pszennych nie możemy więc nie spróbuje 🙁
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się