Jakie pasze dajecie swoim koniom?

secretary nie miałam co robić dzisiaj, to połamałam głowę o kant biurka i mi wyszło, że przy następujących dziennych dawkach:
1,5 kg owsa
1,5 kg lucerny
1 kg wysłodków
0,5 kg otrąb
150 ml oleju rzepakowego
uzyskasz energię ponad 50 MJ (obecnie masz poniżej 40 MJ) przy zawartości białka 12%, tłuszczu 5%, włókna 18% i skrobi poniżej 20 % (gdzie teraz masz blisko 40...)
To są wartości odpowiadające zalecanej dziennej dawce pasz dedykowanych na przyrost masy dla koni pracujących. Bilans Ca:P jest zachowany.
Jeśli chcesz skarmiać więcej owsa lub otrąb kosztem wysłodków lub lucerny (1,5 kg sieczki dziennie to dużo, a kilogramem namoczonych wysłodków zapchałabyś kilka koni...), to rozwiązaniem jest suplementacja wapnia.
lilid - zależy od konia, u mnie niepracująca babcia dostaje 1,5 kg wysłodków na dzień, a bywało, że dostawała 2 kg.
zielona_stajnia same wysłodki i podzielone na kilka porcji to pewnie się da skarmić w takiej ilości, niemniej to ogromna objętość żarcia wychodzi...
Normalnie 1 kg wysłodków w ramach jednego posiłku dobrze się dzieli na 2-3 konie i każdy dostaje całe wiadro 🤣
Babcia ile maksymalnie na posiłek dostawała?
3 karmienia, każde po ca. 3/4 wiadra, oprócz wysłodków na posiłek 0,5 kg łuski sojowej, 0,5 kg meszu i 300 g otrąb pszennych.
Mi z 3,5 kg wysłodków wychodzi czubate wiadro 20 litrów namoczonych, tyle, że nie robię konsystencji zupy.
zielona_stajnia, a jakie wysłodki kupujesz? Ja kupuje te normalne, "tanie"  niemelasowane. Wsypuję miarkę 1,3 litra (około 800 gram) i wychodzi mi z tego 10 litrowe wiadro, no tak bez 5 cm od rantu, czyli z 8,5 litra. Też nie robię płynnych tylko raczej takie sypkie.
Moje bardziej puchną?
Megane mam takie same i pęcznieją kosmicznie. Zwykłe niemelasowane z hurtowni.

Mam pytanie odnośnie tej lucerny, musi być sieczka, czy może być w formie pelletu?
Illid, zapomnialas o sianie, ktorego kon je jednak najwiecej a ma wiecej wapnia niż fosforu.
Jaką ilość sieczki podajecie koniom jako dodatek do posiłku? Na stronie Hovelera doczytałam, że 100-200g na 600kg/dzień, przy rozpoczęciu podawania zacząć od mniejszej ilości w celu przyzwyczajenia?  :kwiatek:

Wiem, że tamat sieczek był już dość mocno przerobiony i każdy poleca coś innego, ale najlepszy dostęp mam do Hovelera lub St. Hippolyt, która wg Was lepsza?  :kwiatek:
Czy wie ktoś, czy sieczki firmy Molichaff są gdzieś dostępne w Polsce? Bo szukam i nie mogę nigdzie znaleźć  🙁 🙁
Czy ktoś mi może polecić coś dla wielkiego 14letniego konia w treningu ujezdzeniowym CC/GP, bardzo wolno przybierajacego na masie (zdrowy, jego spalanie jest związane z zawiłą psychiką 😁 ). W zeszłym roku ładnie to dziadostwo upasłam red millsem formuła gold balancer, ale teraz tam gdzie go w ludzkiej cenie kupowałam jakoś nie ma. Fajnie by było jakby w składzie nie było owsa i jęczmienia bo to tak czy siak dostaje z defaultu. No i jakby worek starczył na 2-3 tyg bo muszę jeszcze 2 inne dzioby wykarmić.

Na ten moment wcina 3xdziennie 2m owsa, 1m jeczmienia na każdy posiłek, co drugi dzień koło 1m otrębów ryżowych w dodatkowym posiłki, 2 razy w tyg 2m meszu (otręby pszenne, owies, siemie) z 1m jęczmienia. Siano we właściwych ilościach.
olga96, - ja daję duża garść/ dwie, raczej dla spowolnienia jedzenia i urozmaicenia owsa, niż giga efektów 😉
Mo B., - brandon xs? 🙂 Nie pali styków, działa super. Lub wysłodki do posiłku codziennie? Mi ładnie zaokrągliły konia w treningu, wychodzą ekonomicznie.
karolina_ nie zapomniałam - zwykłe siano na ogół ma prawidłowy bilans, czyli 2-2,5:1. Czyli bezpieczniej uznać, że treściwe trzeba bilansować oddzielnie.
Mam pytanie odnośnie tej lucerny, musi być sieczka, czy może być w formie pelletu?


Jeśli lucerna ma działać jedynie jako żródło makroelementów do bilansowania lub jako źródło białka to może byc pelet.

olga96 jako dodatek stricte do spowolnienia jedzeni i urozmicenia podawałam garść lub dwie do każdego posiłku, natomiast przy bilansowaniu diet "przepisuję" nawet i ponad kg lucerny, ale to musi być w całej dziennej dawce zbilansowane.

Mo B. a jak wygląda dawkowanie tego Formula Gold? Skrobi tam pod korek  😲 - nie powodowało nadpobudliwości?

Wam potrzeba mięśni czy generalnie przytycia? Na muskulaturę, szczególnie jeśli koń chodzi tak wysokie klasy, spróbujcie suplementy aminokwasowe wspomagające metabolizm mięśniowy. Suple te zwykle zwierają tez magnez i witaminy z grupy B więc odżywiają też częściowo układ nerwowy.

W waszym żywieniu jest sporo skrobi (energi) natomiast białko ma niekoniecznie dobry profil aminokwasowy (ww suplement powinien tutaj pomóc). Mash podawany codziennie też by pomógł, ale taki gdzie siemienia lnianego jest sporo (siemie - wartościowe białko, tłuszcz jako źródło energii, kwas tłuszczowe jako wspomaganie tworzenia błon komórkowych, kwasy omega-3  - boskość sama w sobie dla koni w treningu 😉 ).

W postach powyżej był wspominany Nuba ProMass Mix - konie na tym się ładnie zaokrąglają, ale trzeba pamiętać, ze to nie jest pasza suplementowana. Z balancerów mogę zaproponować Nuba Builder Musli bazujący na otrębach ryżowych i w pełni suplementowany, ale on zawiera trochę jęczmienia.
Olga96 kojarzysz ile ta sieczka Hoevlera kosztuje?
Edit: znalazłam. 85 zł za 18-20 kg
k2arola, moglabys polecić suplementy aminokwasowe wspomagajace metabolizm mięśniowy, o których napisałaś? moga być z niewielka iloscia magnezu i wit B, bo te suple mam.
Bardzo dziękuję wszystkim za odpowiedzi  :kwiatek: chcę podawać właśnie w celu spowolnienia jedzenia 🙂

Megane ze strony producenta to 77zł za 18kg 🙂
https://hoeveler-sklep.pl/hoeveler/76-hoveler-luzerne-mix-20kg.html
O dzięki 😉 ta cena jest milsza 😉
A czy ta sieczka w "konsystencji" jakoś jest podobna do Sukcesa? Tzn suchość, długość sieczki?
Ja dodaje do wysłodków po dwie garści aby trochę napuszyć karmę.
k2arola, moglabys polecić suplementy aminokwasowe wspomagajace metabolizm mięśniowy, o których napisałaś? moga być z niewielka iloscia magnezu i wit B, bo te suple mam.


Equina Myofortil
lub Equina Myofortil Ultra.

Pierwszy - mniej magnezu, nie zawiera wit C, natomiast jest bogatszy w witaminy z grupy B, wersja bardzeij ekonomiczna i w płynie co dla wielu ma znaczenie.
Drugi -  jest silniejszy, zawiera karnitynę przez co pozwala na "przetopienie" tłuszczu w mięśnie, ale też ułatwia ich rozbudowę, jest dobrym wyborem u koni, które "spalają" się przez co mają problem z utrzymaniem masy ciała

Selenu mają oba tyle samo (wit E nieznacznie więcej ma zwykły Myofortil)  i mamy potwierdzone badaniami krwi skuteczne działanie uzupełniające selen przy stwierdzonych niedoborach.
Megane najzwyklejsze, zawsze, w tym roku akurat z Agroloku, peletowane, ale ewidentnie są mniej zbite, bo nawet w obecną pogodę tj. lekko na plusie, zalane zimną wodą są gotowe po 3-4 godzinach, za to mam od nich worek melasowanych to dosłownie 24 h moczenia żeby się rozpadły. Mi z miarki - 1,5 litra, te akurat ważą 1,2 kg wychodzą 4 niepełne miarki czyli nieco ponad pół wiaderka. Mega puchły mi wysłodki toffi, a najmniej w postaci śruty, no ale i śruty na miarkę wagowo wychodziło mniej za to plusem jest to, że zalane zimną wodą w zimie gotowe są w godzinę, a latem wystarcza im pół godziny, do tego cena ta sama, a nie jakaś z kosmosu, bo błyskawiczne  😉.
k2arola z nadpobudliwością nie ma problemu, ja za to lubię jak jest z czego jechać, a on i tak jest w swój specyficzny sposób pobudliwy nawet na wszystkich magnezach, tryptofanach, equanimity i innych możliwych uspokajaczach 😉 Tego golda konsultantka nam ustawiła wtedy na 2x0,5m, ja sie kopsnełam i dostawał dziennie 3x0,5m (standardowej takiej pavo) no i nie narzekał, a szybko zaczął wyglądać superowo. Trzeba mu przytycia, bo mięśnie mu dość szybko wracają jeśli tylko mają z czego, a zdecydowanie lepiej wygląda jak jest okrągłym pączusiem.

Jak się mają te suple co podałaś do np Aminoralu? Coś zupelnie innego czy cokolwiek podobne? To dostaje mój starszy akurat, więc mam pod ręką. Twoja strona wywala mi chrome na starym kompie, stąd nie mogę sprawdzić. I na ile starcza 1op?

keishara wysłodki zazwyczaj moje dziady dostają mniej wiecej co 2gi dzień, te z hippolita. Ale tuczenie tym trochę trwa, zwłaszcza że podawanie codziennie jest zdecydowanie zbyt upierdliwe dla stajennych 😉 Brandona zaraz sobie poobczajam, dzięki.
Ja Gandzie próbowałam wszystkim tuczyć i nic nie dawało nawet wysłodki...
Teraz podtuczyłam ją w 4 tyg tym

3 posiłki dziennie każdy składa się z:

1 miarka pavo musli dodson sixteen
0,5 miarki dodson easy musli
0,5 miarki dodson mesz zimowy
0,5 miarki otręby ryżowe nuba
250ml suchych trawokulek

+raz dziennie https://hayloft.pl/produkt/equinox-classic
Karina7 a masz może zdjęcia przed i po?
Tak mam daje linka bo coś nie mogę wrzucić  😉
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=310372042839738&id=189155638294713
lusia722   poskramiacz dzikich mustangów i jednorożców
08 lutego 2019 21:19
Mo B. ja zawsze będę chwaliła Gastro+ Havensa, efekty są świetne i bardzo chętnie zjadana.
Coraz szerszą ofertę pasz bez zbóż lub z ich niską zawartością mają w NTB24, może zapytaj ich o poradę. Naprawdę świetnie nam diety dobrali.
Tutaj jakoś dwa tygodnie różnicy.
Witam , czy moglibyście mi polecić jakąś dobrą passę dla klaczy źrebnej ? Trochę ponad miesiąc do źrebienia nam został, wiem że późno się za to zabieram ale sama niedawno urodziłam , nie miałam głowy. Klacz sp, karmiona do tej pory : siano do woli, rano: wysłodki + otręby , wieczór mesz : len+ otręby + trochę owsa ( durnieje jak przesadze ) . Jak żywiliscie swoje klacze w ciąży i przed wyźrebieniem ?
Klaudia777, miesiąc przed wyźrebieniem lepiej nic nie zmieniać w diecie. Jedyne, czego mi brakuje to ogólnej suplementacji i tylko nad tym bym się zastanowiła.
A jakas sensowna pasza dla konia mega elektrycznego, ale nie wymagającego przytycia? Moze Saracen cool mix dawał ktos?
Evson, granulat ze Spillersa! Nasza turbobułka dostaje go od jakiegoś miesiąca i jestem bardzo zadowolona, bo czacha nie dymi ale popychać nie trzeba 😉
Evson Höveler Relax. Koń ma energię i jest skoncentrowany na robocie.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się