wrzody żołądka

Perlica - niestety tego nie wiem. Na logikę przy paście masz większą kontrolę, ale czy działa lepiej?
Powiem tak: jeśli pierwsza terapia kulkami nie dałaby efektu w moim przypadku - kupowałabym pastę. Chociaż znam przypadek, gdzie terapia kulkami zadziałała dopiero za drugim razem ( wiec 32 tygodnie! )
KonieAMI, mam nadzieję, że u mnie tak nie będzie.
Dr Biazik mówiła, że jak nie działa po 8 tygodniach to koń dostaje wtedy antybiotyk,żeby nie tracic kasy na miliony kulek.
gdzie kupujecie wytłoki z rokitnika?
Dziewczyny mogę prosić o jakieś info czy ktoś zamawia saszetki z Ablera? Pilnie potrzebuję a nie jestem jeszcze zaakceptowana w grupie na fb  Ewentualnie jak ktoś ma na sprzedaż prosze o priv
Bardzo proszę o info..
Wysyłam PW
Dorcysia, zapytaj, może udałoby się ściągnąć z Czech trochę taniej?

W Czechach 7 szt Peptizole  około 100€ czyli 60zł za tubkę.
Hej,  pytanie o objawy - czy wasze konie też były mniej "jezdne" przed zdiagnozowaniem wrzodów? Mój już od dłuższego czasu jest bardzo do pchania, potem doszło brykanie na łydkę, teraz doszło zadzieranie głowy.
+ dodatkowo przed jazdą zaczął się szczurzyć na siodłanie, siodło ma dopasowane i nic się nie zmieniało a jednak on zrobił się nerwowy gdy nadchodzi trening.

Czekamy na gastro a ja tak sobie myślę właśnie, czy te objawy pod siodłem nie będą wskazywać też na coś.
Objawy mogą wskazywać jeż na problemy z plecami lub.... szereg innych.
k2arola  to jest wykluczone, jesteśmy pod stałą opieką fizjo - ostatnia wizyta tydzień temu 🙂  koń ma mnóstwo innych objawów wskazujących na wrzodki i zastanawiam się czy te, które opisałam to kolejne
a.kaminska Zgadzam się z k2arola. Opisane przez ciebie symptomy mogą również wskazywać na kulawiznę zadu i/lub problemy ze stawem krzyżowo-biodrowym, jak również z plecami.
Ale takie zachowania mogą też być obserwowane przy wrzodach.
Czy twój koń dojada paszę? Karmisz go paszą ubogą w cukry proste czy owsem?
klaudusia Z paszą jest u niego różnie, czasami zje, czasami coś zostawi ale raczej nie brakuje mu apetytu. Jednak aktualnie jest na samym sianie z racji nawracających biegunek  🙁
w takim wypadku gastroskopia, jak negatywna to odrobaczanie i/lub badanie kału...
a.kaminska, mój koń miał kiedyś takie objawy spowodowane wrzodami. To było zanim się pierwszy raz zorientowałam, koń nie chciał nawet zakłusować i na łydkę straszył brykaniem, tak trochę podrzucał przód. Szczurzenie się na popręg to nasz pierwszy objaw, że coś zaczyna się dziać. Ale jak dziewczyny piszą - przyczyny mogą być różne.
Fyzioterapeuta też przydatny, nie wiem czy koń łyka czy nie, u mojego konia był kiedyś po nasilonych problemach mocno pospinany grzbiet, tylko od wrzodów i łykania.
jakie są skutki uboczne terapii omeprazolem? są w ogóle jakieś?
ed
dzięki  :kwiatek:
Ja czytałam, że są. Tyle, że nie dramatyczne i widoczne natychmiast. Przy nie kwasowym odczynie koń może mięć zaburzone trawienie i gorzej wykorzystywać pasze, mogą się gorzej wchłaniać minerały, witaminy, ogólnie zmieniać cały metabolizm. Kwas też służy jak bariera obronna przeciwko patogenom - zatem na omeprazolu mają pasożyty i inne patogeny drogę otwartą do dalszego traktu trawiennego (np. namnażają się w jelitach). Ale nie ma dużo studii u koni.

Tyle, że leczenie zazwyczaj nie trwa aż tak długo, zawsze można konia odrobaczyć i suplementować, ale warto wiedzieć, że omeprazol to nie obojętny cukierek (u ludzi też, chociaż reklamy twierdzą co innego).

Omeprazol też mocno podnosi hormony stymulujące wydzielanie kwasu żołądkowego, zatem zawsze trzeba go wprowadzać i wyprowadzać stopniowo.

Link do pierwszego lepszego artykułu o tym, jak się zmieniał metabolizm u koni już po 11 dniach na omeprazolu.
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0737080614003797

" Oral administration of OMPZ in healthy equines interfered with the metabolism of digestion biomarkers of lipid, mineral, and protein metabolism, although the animals were treated for a maximum of 11 days. Horses treated with a proton-pump inhibitor need to be evaluated regularly to avoid significant modification in their metabolic parameters."
unity dzięki, bardzo ciekawy artykuł
Jak przygotowywaliście konie do gastoskopii w stajni? Myślicie, że głodzenie przez 24 h to konieczność? nie można skrócic tego okresu? jak sobie radziliście jak koń stoi na słomie? kaganiec?
prib, przed gastro byłam sceptyczna i też pytałam czy tyle trzeba. Niestety trzeba, bo jak zaglądasz do środka to i tak są resztki jedzenia, nawet po tylu godzinach, więc żeby zrobić pożądne badania to jest to konieczne.
Jednak po gastro wiem, że tak, głodziłam 20 h, w kagańcu, w zasadzie koń zniósł lepiej niż ja  😁

Gillian   four letter word
18 lutego 2019 15:10
prib, słomę się zabiera, po co męczyć widokiem żarcia 🙂
Gillian, ja nie zabierałam, był mróz , więc sobie nie wyobrażam, że koń w nocy leży na gołym betonie. Po za tym jakby wstał czy się tarzał, mój by na pewno coś sobie zrobił bez słomy :-)
Nie był nawet specjalnie zły, chwilę na początku że ma kaganiec, a potem przysypiał sobie, oczy były smutne, ale przeżył.
Gillian   four letter word
18 lutego 2019 20:10
Mi kazali zabrać wszystko do zera 🙂
Rozmawiałam kiedyś z wetką na ten temat (przygotowania do gastro) i żołądek musi być pusty, żeby badanie było zrobione i wynik był miarodajny. Dla konia głodzenie 24 h to ogromny stres, dla organizmu bardzo duży "wysiłek" (i psychicznie i fizycznie one to gorzej znoszą niż człowiek) i weterynarze zdają sobie sprawę, jednak... jeśli są wskazania do zrobienia badania to wybieramy mniejsze zło (doba głodówki vs funkcjonowanie z wrzodami i podupadanie na zdrowiu).
Natomiast jak to wetka ujęła... nie ma nic bardziej irytującego, a może nieodpowiedzialnego ze strony właściciela czy opiekuna jak poddawanie  konia głodzeniu "na pół gwizdka", czyli niby nie je, ale o dziwo na badaniu coś w żołądku jest. Często gastro trzeba wtedy powtórzyć, a że nie można zbyt szybko (organizm musi po takiej akcji wrócić do siebie) to znów czas... odczekać i kolejna katorga dla konia.
Dlatego jeśli podejmować decyzję o gastro to dobrze zrobić to świadomie. Koń nie może jeść nic przez 24h. Ani źdźbła. Ma stać na betonie. Kagańce są zawodne. Trociny konie tez wsuwają jak są bardzo głodne. Trzeba uświadomić obsługę stajni jak poważna jest sytuacja, obkleić boks kartkami itp.
k2arola, a dlaczego ma stać na betonie? Jakaś kara ?
Kaganiec dr Biazik kazała zalepić tak żeby słomy nie wciągał i nie musiał stać na betonie przy minus 10 stopni.
Zresztą kupiłam tak dobry kaganiec parciany, że nic nie musiałam zalepiać mu, bo nie mógł zjeść tej słomy, tylko pił z pojnika.
Wiadomo że kaganiec już nie wygląda jak nowy, ale na kontrolne badanie po leczeniu da radę.
Dr Biazik mówiła, że jak robi gastro a żołądek nie jest mimo to pusty, to powtarza badanie za ok.3h jeśli jest w pobliżu ( ja mam ten komfort bo jestem z Wrocławia).
ed
Gillian   four letter word
19 lutego 2019 10:10
Mój się nażarł desek ze ścian boksu i pełno ich było w żołądku.
Gillian, przez kaganiec ????
Gillian   four letter word
19 lutego 2019 10:27
Bez kagańca, w pustym boksie. Kupy zbierałam na bieżąco bo był wtedy u mnie na podwórku.
Jak ktoś nie zakłada kagańca to boks musi być pusty.
Jak ktoś ma nowy kaganiec i jest pewny że koń go nie zdejmie w nocy to myślę, że może mieć ściółkę. W każdym razie u mnie się udało i zostałam pochwalona przez dr za przygotowanie konia do badania :-)
Mamy termin badania  😅. Jednak przygotowanie konia mnie przeraża, o ile znajdzie się całkowicie pusty boks o tyle powiedziano mi, że z desperacji kopytny będzie sam po sobie sprzątał... Teraz zastanawiam się, czy powinnam czuwać też w nocy żeby zaraz mu sprzątać..? Proszę o porady jak przygotować konia do badania  😀 pani dr ma do nas daleko więc koń musi być dobrze przygotowany żeby nie trzeba było powtarzać 🙂
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się