Jakie pasze dajecie swoim koniom?

lusia722   poskramiacz dzikich mustangów i jednorożców
14 lutego 2019 14:01
Właśnie ważny jest kontakt, znam kilka osób które zmieniały pasze, bo efekt był nie taki, ale oczywiście nie skontaktowali się w tej sprawie z firmą, tylko stwierdzali, że nie mają pojęcia o żywieniu i chyc od jutra inna pasza 😵
My w tym roku rozpoczęliśmy współpracę z firmą żywieniową i jesteśmy zadowoleni.
Przed zmianą zrobiłam rozeznanie, przejrzałam produkty i wybrałam te, które chciałabym żeby konie dostały. Dostaliśmy propozycję diet i w większości zgadzały się z tym co sama bym wybrała, chyba tylko dwie pasze były inne, ale zaufałam, bo oni pracują na tych produktach i znają je lepiej. Z jednym koniem zaproponowaliśmy zmianę, bo jednak chcieliśmy spróbować innego kierunku i oczywiście dostaliśmy propozycję w oparciu o nasze sugestie.
Dla mnie ważny jest podobny tok myślenia i duży wybór produktów oraz właśnie obserwacja koni, bo tabele tabelami, ale mówimy o żywych organizmach.
Zgłaszajcie więc firmom, jeśli dieta nie przynosi efektu, jeśli coś jest nie tak.
Druga sprawa jest taka, że dieta ustalana jest w oparciu o wywiad, czyli to wy informujecie i tym jaki jest koń i jakie ma potrzeby. Ile razy słyszałam jak właściciel kompletnie rozmijał się z prawdą... a potem pretensje można mieć do siebie.
Po trzecie dieta nie jest raz na zawsze, potrzeby koni zmieniają się. Są konie, które bardzo często potrzebują mniejszych lub większych modyfikacji, zwłaszcza sportowe. Kiedy jest intensywny okres startowy i nie rzadko kilka tygodni z rzędu są zawody to jednak zapotrzebowanie jest większe, niż kiedy są pomiędzy sezonami lub w czasie roztrenowania.
A często widzę, że czy koń stoi czy chodzi 5dni w tygodniu dieta ta sama.

Jeśli macie dietę w oparciu o pasze to po co jescze dodatki ? Skoro karmienie pełnoporcjowe powinno  dostarczyć już wszystko, zdrowemu koniowi.
Moje konie jedzą teraz jak chomiki, ale w zasadzie najlepsze pasze z oferty NTB  , akurat teraz Eggersman  plus sieczka Hartog. Jeden jest bez owsa, a drugi kombinacja z owsem.
Wcześniej były  na konkurencyjnej firmie, karmienie wagowe podobne, ale efektu  nie było, poza utratą wagi niestety.
No to ja trafiłam na bardzo ogarniete osoby. Koń zważony, zmierzony- oceniona kondycja, postawione cele, do tego plan modyfikacji dawek, dawki rozpisane na gramy na pisołek plus na ile to będize objętościowo w nasej stajennej miarce🙂

Co do "dietetytk układa mieszankę z substratów bazowych"... no imho nie do końca, chyba, że już taki naprawde mega zajebisy. Bo zbilansować całosć z witaminami itd. to już nie tak hop. Pasze (te lepsze ) to jednak jest praca kilku specjaliustów- bo składniki to jedno a stabilizcja, konsewacja czy choćby aby w każdej miarce było tyle samo- czyli konsystencja i zelpeinie to kolejna sprawa.

Osoby, które chcą diety, że same kupują substraty chyba nie wiedza o czym mówią, że nagle mieszamy 15 składników, codziennie je doważamy itd i przechowujemy te wszytskie wory, woreczki, miareczki...
Sama tak chciłam jakiś czas temu, ale powiedzmy, że nie miałam konia co jak na samym sianie był to był piekny, tłusty, lsniący🙂
Jednak pierniczenie się z robieniem codziennie własnej dobrej paszy jest bardzo upierdliwe, plus aby to ogarnąć to dość uboga ta mieszanka była.
... a jeszcze trudnijsze jest ogarnięcie sobie zamawiania tych substratów na czas, bo wiadomo, różne rzeczy mają rózne gramatury w sprzedaży i potem zonk jak ci zabraknie skladnika x i tam np. musisz na dostawę czekać tydzień, a skłądnik y musisz zamawiać w giga ilościach żeby się cenowo opłacało i potem to przechowywać.

Imho nawet właściele własnych stajni żadko takie kombinacje robią bo wymieszanie sobie dobre większych ilości wymaga sprzętu. A potem np. modyfikacja dawki pod konkretnego konia... i juz się schemat sypie.

Oczywiście- samemu jest taniej - ale nie zawsze łatwo i nie zawsze da radę z każdym koniem.

Potrzebuję czegoś energetycznego z wysokim fosforem jako dodatek do wysłodków i sieczki z lucerny, miały być otręby pszenne, ale zawierają stosunkowo sporo cukrów, a tego chcemy uniknąć, ma ktoś jakiś pomysł?  🤔

edit. drożdże?? 👀
I właśnie czegoś takiego jak kotbury oczekiwałam.
Kto Ci układał tą dietę, tzn. jaka firma?
U mnie koń też został zważony, została oceniona jego ogólna kondycja, ze mną przedstawiciele firmy przeprowadzili rozmowę. Mało tego dostałam odpowiedź na wszelkie nurtujące pytania i to co mówiłam zostało wzięte pod uwagę. Później dostałam propozycję diety,zawsze mam możliwość konsultacji gdybym miała jakieś wątpliwości. Jestem bardzo zadowolona  🙂
Moon   #kulistyzajebisty
14 lutego 2019 19:46
lusia722, amen, amen i jeszcze raz amen!
Nie wiem,czy odpowiedni wątek  🙄 Chcę zasiać owies dla swoich koni. Czy polecicie mi jakąś dobrą odmianę? Słyszałam dużo pochlebnych opinii o odmianie "gniada", ale nie wiem,czy to w 100% dobry wybór. Możecie coś podpowiedzieć? Będę bardzo wdzięczna.  :kwiatek: :kwiatek: :kwiatek:
Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
17 lutego 2019 20:43
szukam paszy na przytycie i do tego zwiekszenie energii 😀
koń aktualnie je wysłodki, mebio bild up, odpowiednie suple, plus dodatek lucerny
Bezowsowy 😉 więc szukam czegoś co nie będzie mieszanką cukru z cukrem
I właśnie czegoś takiego jak kotbury oczekiwałam.
Kto Ci układał tą dietę, tzn. jaka firma?


Przedstawiciele z ProLinen
https://www.facebook.com/mr.equifeed/

Dobiorą ci też suple itd. - jeśli nie chcesz supli z prolinen to pomogą w doborze innych.

W ramach ciekawostki wrzucam porównanko - z lewej hoveler relax, z prawej agrovital complete :/
Jeszcze kilka miesięcy temu było bardzo ładne, teraz tyle miału, że musiałam miarką ze żłobu wywalać...
Oba dobrze wyglądają, o którym piszesz?
Widać z prawej całą masę pyłu i miazgi, nie wiem jak to może dobrze wyglądać, ale mój koń zdecydowanie odmówił jedzenia.
A ok, myślałam, że tak ma być  😁 Ja już dawno zrezygnowałam z Agrovitala przez politykę, jaką prowadzi ta firma.
lusia722   poskramiacz dzikich mustangów i jednorożców
20 lutego 2019 15:51
szukam paszy na przytycie i do tego zwiekszenie energii 😀
koń aktualnie je wysłodki, mebio bild up, odpowiednie suple, plus dodatek lucerny
Bezowsowy 😉 więc szukam czegoś co nie będzie mieszanką cukru z cukrem

Napisz do forumowej darolga z pewnością coś doradzi.
Nasza klacz stoi na Eggersmann Green Power, podejrzewam że czegoś w tym rodzaju szukasz 🙂
Moonica, Zapytaj w wątku o przydomowej stajni - może tam zagląda więcej siewców różnorakich 🙂
Mam konia, który pełnoporcjowo je trawokulki (siana nie daje rady już gryźć). Przez długi czas zamawiałam z mieszalni Złotowska - super cena i jakość w porządku, ale ostatnio trawokulki od nich totalnie się zepsuły, dopiero po całym dniu moczenia nadają się do podania bezzębnemu, a i tak idealnie nie jest. Tak samo fatalnie rozmiękają trawokulki Ardex. W podobnym przedziale cenowym zostaje mi jeszcze Petra pasze, ale z nimi jest różnie, jedna dostawa super, inna masakra... Czy ktoś z Was zna może tanie, ale dobre trawokulki? Marstall itp odpada, bo przy karmieniu pełnoporcjowym można pójść z torbami 😉
timianowa, mi całkiem okej wypadały trawokulki z agrovital, ale ostatnio kupuję na olx, zaraz mogę poszukać dokładnie które  😀
Które sklepy w Warszawie mają w ciągłej sprzedaży trawokulki?
Chciałabym wziąć na próbę i sprawdzić, czy zasmakują 😉 oczywiście wolę jakieś tańsze
bjooork   sprawczyni fermentu na KZJ-cie
21 lutego 2019 22:50
Megane z tanimi trawokulkami to nie jest wesoło. Pro-linenowe dla mojego niewybrednego były 'niejadalne'. Baileysa super dziadowi wchodzą (w animalii zamówisz z dostawą za free), ale ich nie rozmoczysz (łatwo).
Hoveler - bardzo wporzo, po rozmoczeniu są jak papka z drobno pociętej trawy (ale nie wiem czy jest w sklepach). St.Hippolyt - gładko wchodzi, nawet niejadkom, ale za 12,5 kg cena 77 plnów niestety (naszybciej do dostania w Nasze-Pasze, albo Animavecie). Z trawokulkami Marstalla nie miałam za wiele do czynienia - ale jego centralny magazyn masz w okolicach Modlińskiej/Płochocińskiej - na Spedycyjnej.
Robaczek M.   i jej gniade szczęście:)
22 lutego 2019 05:35
Ja polecam trawokulki Dengie, Monetka bardzo chętnie się nimi zajadała a była strasznym wybredziuchem. Drobny granulat, szybko się rozmaczają i ładnie pachną
anetakajper   Dolata i spółka
22 lutego 2019 06:09
Ja jeszcze mogę polecić te trawokulki : http://www.muehldorfer.pl/horse/68-heucobs-staubtfrei-trawokulki.html

Darmowa wysyłka.
Dzięki dziewczyny za rady i podpowiedzi.  :kwiatek: na start spróbujemy Hovelera bo chyba mam najlepszy dostęp do tej firmy w moich okolicach 😉

timianowa
Tak z ciekawości to ile kg dziennie dajesz trawokulek?
Miszka około 5-7 kg, zależnie od panującego klimatu 🤣 i ilości dostępnej trawy. Większych ilości nawet niespecjalnie przejadał. Oprócz tego dostaje też jęczmień, otręby ryżowe, wysłodki.
Czy możecie polecić jakaś pasze/kompozycje pasz na odkarmienie i wspomożenie wzrostu młodego konia (3lata)?Glownie mi o ten wzrost chodzi czy jest jeszcze szansa dać mu „kopa”
krysiex213 ja swojego od 3 roku życia karmiłam nubą - najpierw przez 1,5 roku balancerem z serii care dla trzylatków https://www.nubaequi.pl/pl/pasze-balancer-seria-care/51-nuba-grow3-musli-balancer.html , potem balancerem daily. Trudno  mi powiedzieć na ile wpływ miała pasza a na ile po prostu predyspozycje konia, ale obecnie koń ma 5,5 roku i w ciągu 2,5 lat urósł conajmniej 10 cm. Co więcej cały czas rośnie i to w zawrotnym tempie a ma teraz 175 cm  😲 (Co akurat mnie już trochę martwi bo już wolałabym żeby przestał 😉) Ja jestem mega zadowolona z nuby bo nie dość że ładnie rósł, nabudowywał mięśnie to jeszcze wszystkie badania krwi - robione co pół roku - wychodziły wzorowo.
Poszukuje paszy,czy ogólnie żarełka w celu przemycenia witamino preparatu na stawy. Ze standardowym treściwym nie je. Z otrębami pszennymi tez nie ruszył. Koń ogólnie kręci nosem na wszelkie dodatki. Obecnie dostaje witaminy eggersmana vital plus i dromy artro. Jak zwykle ksieciunio woli nie zjeść wcale, niż narazić swoje królewskie podniebienie na takie katusze. Co polecacie pysznego,czemu niejadek by się nie oparł?
kojot A ziołowe pasze lubi? Może krauter Hippolytu? To dość aromatyczne i lepkie,więc proszek powinien się ładnie zmieszać. Ja podaję podobny zestaw supli obecnie co Ty,bo też te witaminy eggersmanna i dromy,tyle,że boswellie. Mam hucuła,który choć żarłoczny to wszystkożerny nie jest i też się bałam,że nie będzie wyjadał ale dostaje paszę z sieczką dengie hi fi,która jest dość aromatyczna i akurat mu mocno podpasowała i wyjada chętnie.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się