Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Trudno powiedzieć. Zioła miał podawane,przeważnie zjadał,ale nie na zasadzie,ze dałby się za nie pokroić. Problem tez w tym, ze gardzi jedzeniem, które na co dzień tolerował,ale przez dodane suplementy nie je. Spróbuje może tego co polecasz. Już szlag mnie trafia, bo czego mu nie kupię wspomagająco to nie żre.
Rozumiem, bo u nas to samo. Jak suplement nie pasuje,to potrafi odmówić żarcia tego,co normalnie jadł. Dlatego ja jak ognia unikałam proszku stosując tylko płynne suplementy albo granulat,bo było większe prawdopodobieństwo,że zje. W tym roku się skusiłam na te dromy bo była promocja więc wzięłam zamiast orlinga w płynie  😁 Choć np.na witaminy hippolytu w granulacie to się mnie pytał,czy sobie to wiadro 10kg kupiłam, bo on nie reflektuje na to coś co tak "wali". I nie chciał tego jeść zupełnie, ale jak wywietrzło (zostawiłam wiadro uchylone i tak sobie stało i wietrzało) to zaczął,więc tutaj ewidentnie zapach mu nie pasował. Ale np.za krauter (tą paszę z tego co widzę to ogólnie konie lubią) hippolytu by się dał poćwiartować i tą sieczkę dengie też uwielbia.
W garstce meszu zwykle przechodzi wszystko 🙂
O ile koń gustuje w żarciu na mokro  😉 U nas taką paszą do przemycania jest Mebio, konkretnie Build Up - ma wytłoki jabłkowe i syrop z jabłek, jest bardzo pachnący.
Wcześniej podawałam mu właśnie z wytłokami i jadł. Tylko kwestia czy zjadał, bo był tak głody, czy zjadał, bo w jego mniemaniu uszło 😀 W poprzedniej stajni, z której na cito się wynosiłam ze względu na spadek jakości karmienia tak dostawał. W nowej nie chce żreć za diabły, dupsko za pełne 😀
kojot, - na mokro jeszcze ewentualnie wysłodki, ale popieram pomysł Mebio bulid-up, bo ja sama bym je zjadła z mlekiem 😁 Nawet niejadek mojej mamci je wyciągał aż się uszy trzesly.
krysiex213 mój z nuby dostawał jak miał 2,5 roku to miał 163 cm wzrostu, a teraz ma 172 cm, grow up3 i inne ich pasze. w sumie wszystkie młodziaki co jezdze dostaja cos z nuby.
Tez mam 4 latke, ktora miała 163cm jako 3 latka w sierpniu a teraz juz jako prawie 4 latka ma 168 cm
Ramirezowa   Ania i Urania !
26 lutego 2019 11:00
coś w tym jest.. ja kupiłam w zeszłym roku 4 letnią klacz, przyjechała chudzina i na start dostała Nubę co prawda buildera, ale  poszła w górę dobre kilka cm  😲 muszę ją teraz zmierzyć ile dokładnie. krysiex213 spójrz sobie na tą Grow3, powinna być odpowiednia dla Twojego 3 latka  😉
Dziewczyny, ale konie w tym wieku jeszcze sporo rosną i nie ma w tym nic zaskakującego. Nie dopatrywałabym się tu zbytnio wpływu paszy.
a własnie, że nie aż tyle, bo  miałam kobyłe taka 3 letnią, i w sumie może maks 1cm urosła (to nyło 6 lat temu). Mój to liczyłam ze maks 168 bedzie mieć, hodowca sie zdziwił jak napisałam ze młody ma juz 172 cm, bo wychodziło ze z 163  tyle miał jak przyjechał, po kastracji tez nic nie podskoczył i odpiero od czasów dawania paszy poszedł w góre i to sporo.

Zbyt szybki wzrost konia wcale nie jest wskazany, szczególnie jak trenuje, bo zawsze to ryzyko czipów...
duzo rzeczy jest ryzykiem czipów. choćby przewrócenie na padoku, kopanie w betonowe sciany w boksie, wykopanie bramki na padoku. on nie urósł szybko bo nie odrazu w miesiac ale spodziewane było maks 168 a nie 172.
anetakajper   Dolata i spółka
26 lutego 2019 12:27
Całe szczęście, że nie dawałam młodemu nuby bo bym z dachu wsiadała 😉  Nie ma jeszcze 4 lat a ma blisko 180 cm 😉
U mnie to już 3ci koń który dobije 180 i nie były karmione pełnorejowo gotową paszą.
Tak patrzę sobie na tą Nubę... Tyją konie na tym czy niekoniecznie? 👀 Wolałabym odpowiedź "niekoniecznie".... 😁 Ten mój młody zaraz zacznie się toczyć, a średnio mi się widzi przeprowadzanie akcji "odchudzanie" jak on zaczął pracę i jeszcze rośnie...
Widzę, że jest wersja musli i wersj balancer - optymalniej pewnie wychodzi balancer....
Sankaritarina no ja niekoniecznie mogę udzielić takiej odpowiedzi jakiej szukasz 😉 mój wcina nubę ponad 2 lata, wcale nie w jakichś mega ilościach (1,2 kg balancera / dzień, a jest to duży koń) i zawsze wyglądał dobrze - tak w sam raz, ale ostatnio nawet słyszę od trenerki czy kowala, że troszę mu sie chyba przytyło 🙂 Tak więc nie nazwałabym tego paszą fit...
Ja teraz będę testować nowego balancera Equine nutri plan https://hayloft.pl/produkt/equine-nutri-planbalance-pro-formula-bf - skład wygląda bardzo fajnie, jest dużo ziół i witamin i tak jak nuba też jest niemelasowana. No i dawkowanie ponad 2x mniejsze, więc powinno wyjść dużo ekonomiczniej.
rox   ogony trzy
27 lutego 2019 13:11
Sankaritarina, a jakąś konkretną paszę masz na oku?
Kottex,
daj znać jak wygląda  sprawdził ten balancer  :kwiatek:
Dziewczyny a jak karmiłyście tą Nuba? Pelnoporcjowo czy z owsem?
rox   ogony trzy
27 lutego 2019 17:15
krysiex213, ja młodziakowi daję pełnoporcjowo balancer + dodatki nubowe. Bez owsa
mi dziś przyszło https://hayloft.pl/produkt/equine-nutri-plan-master-formula-classic
Ale pięknie pachnie,aż by się samemu zjadło!
Czy ktoś korzystał z konsultacji żywieniowych Hovelera z przyjazdem do stajni i ważeniem konia? 🙂
Ja korzystałam 🙂
Napisałam priv  :kwiatek:
Czy ktoś korzystał z konsultacji żywieniowych Hovelera z przyjazdem do stajni i ważeniem konia? 🙂


ja również korzystałam 🙂
rox, nuba grow3 balancer albo musli...? jakoś tak. Ta dedykowana trzylatkom.
Kottex, Wyglądał dobrze - powiadasz 😁 też dobrze... Mój jest mały, bardzo dobre wykorzystuje pasze & jedzenia nie odmawia.... no więc jak tu żyć?! 😉
Rudzik   wolę brzydkiego konia, niż piękną sukienkę
28 lutego 2019 06:57
U mnie próba podtuczenia konia ostatniej zimy wyslodkowa paszą z hippolyta winter beet spełzły na niczym, odchudzenie drugiego przy pomocy brandona tez się nie powiodły.

Teraz, szukając fajnego zamiennika dla pasz z magii, które zniknęły chwilowo z rynku, natrafiłam na nubę. Chudzielcowi daje wyslodki, pro mass i sieczkę kopytowa, natomiast grubaskowi nuba slimmer. Efekt mam u obu. Chuda nabrała masy i stosownego tłuszczu (stoją wolnowybiegowo cały rok) a gruba nie przytyła bardziej na paszy, teraz tylko do pracy ją wdrożyć.

Do tego bardzo podobają mi się składy: olej, probiotyki, warzywa suszone. A moje wybredne babsko nie kręci nosem, nawet jak przemycam coś niesmacznego jak leki. Dodam, ze kobyła ma rao, szybko chudnie zwłaszcza zima z uwagi na słaba sierść, No i generalnie dupa jest, konie od siana ja odganiają wiec ostatnia do jedzenia.

Mam pytanie do dziewczyn karmiących nuba pro mass: dajecie również na sucho? Ja z wyslodkami moczyłam i puchło mocno.
ja daje pro masa na mokro (na 3 posiłki) to wysłodki puchły nie pro mass
rox   ogony trzy
28 lutego 2019 07:59
Sankaritarina, bierz śmiało. Moja młoda jest od zarodka na Nubie. Wyglądała zawsze pięknie, błyszcząco i fit.

Rudzik, ja na początku pro mass dawałam na sucho, ale też nie były to na jeden posiłek duże ilości, bo dzieliłam całą dawkę na 3-4 karmienia. Aktualnie od dawna moczę przed podaniem, bo koniowi bardziej smakują w takiej formie no i przemycam w tym suple.  Puchną, puchną i to mocno.
Sankaritarina - no niektórzy mówią, że teraz aż za dobrze - ale to na pewno kwestia zimy, szykował się na wielkie mrozy, a zima była łagodna i zamiast na ogrzanie poszło w boczki 😉 ale zgadzam sie z rox, że błyszczą sie po tym bardzo! myślę że trzeba po prostu bardzo dokładnie określić ilość podawanej paszy i tego pilnować, żeby nie karmić za dużo - ja na początku coś źle policzyłam i przez dwa miesiące podawałam 1/3 więcej tego co zalecane i dopiero jak mi koleżanka zwróciła uwagę że coś przytył to przeliczyłam jeszcze raz i zauważyłam błąd  😂 ale jak poprawiłam dawki to wszystko wróciło do normy.
rox w tym tygodniu na pewno będę otwierać ten balancer equine nutri plan wiec zdam relacje i wrzucę fotki 🙂
Rudzik ja robię tak, że mając dawkę na jeden posilek- połowę moczę i druga połowę dosypuje bez moczenia.
Mam taki problem z kobyłką, że bardzo szybko jej się nudzi jedzenie i ta kombinacja rozwiązała na chwilę obecną problem (odpukać!!!!)  😀
Rudzik   wolę brzydkiego konia, niż piękną sukienkę
01 marca 2019 05:42
Iskra No właśnie mam ten sam problem, a po namoczeniu ta pasza robi się gładka jak papka. Ja dodaje sieczki żeby spowolnić jedzenie, na sucho na bank kobyła by mi się zatkała.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się