Ślązaki - kącik oddanych miłośników rasy :)

iwona9208   Konie to choroba, z której nie da się wyleczyć.
04 lutego 2019 14:25
Kawał byka się zrobiło!
Dziękujemy  :kwiatek: mógłby przestać już rosnąć bo nasze romziarowo-sprzętowe problemy mnie wykańczają  😁
Powracam, jeśli ktoś jest zainteresowany ogierami z Książa to w piątek 15 lutego będzie pokaz ogierów SO Książ i SO Łąck w Łącku od godz. 11.00 🙂
Wigorrr  dobrze wiedzieć, może się wybiorę (będziesz tam? a Wigor też tam mieszka?)
Tak, weteran Wigor aktualnie tam stacjonuje, byłoby fajnie w końcu się spotkać 🙂
Wigorrr Odezwę się,  musimy się spotkać, jak na razie wszystko wskazuje, że będę. Jest okazja zobaczyć te śląskie ogiery.  Mam dwie gotowe kandydatki na matki, więc temat jak najbardziej mnie pociąga.

A przy okazji pochwalę się moimi śląskimi dupkami, które jesienią zaczęły razem chodzić - młoda już ma 3 lata, starszy 9.
Hejoo, jestem tu nowa i mam pytanie. Mam konia (slazak) ktory w maju konczy 3 lata i przmierzam sie do kupna siodła. Zastanawiam sie nad daw mag hubert, myslicie ze to dobra opcja na konie tej rasy? Czy lek w rozmiarze L bedzie odpowiedni? jest to duzy kon ponad 160cm w klebie no i jeszcze rosnie.. pomocy? Opiszcie swoje doswiadczenia z siodłami. 🙂
justynaaaaa, - nikt Ci nie powie po takim opisie, nie znając budowy konia, czy siodło będzie pasować. Jak powie, to tym bardziej bym nie słuchała 😉
Na mojego ślązaka L jest zdecydowanie za ciasne, na ślązaka mojej mamy L jest ok, choć też mogłoby być ciut szersze. Oba są tego samego wzrostu, ale plecy mają zupełnie innej budowy. Łęk to tylko początek, poza nim wiele zależy od kształtu paneli, ogólnej budowy siodła.
Ja mogę co najwyżej odstraszyć, bo przymierzałam ogrom siodeł, z pasujących koniu było ledwie kilka 😉 Hubert był naszym pierwszym własnym pasującym, ale zwierz z niego wyrósł, a ja zapragnęłam ujeżdżeniówki, znalezienie pasującej  było mega trudne.
Mam dwie klacze śląskie, matkę (18 lat) i córkę (15 lat) tak się składa, że je wczoraj mierzyłam miarką wintec. Matka ma rozmiar gdzieś pomiędzy 29 a 30 natomiast jej córka 34. Obie bez pracy od kilku lat. Moja rada jest taka, że jeśli nie wiesz jak zmierzyć konia i nie wiesz jakie siodło może być dla niego dobre, to może lepiej ściągnąć jakiegoś  saddle-fittera żeby pomógł 🙂
Mój w tym momencie ma rozmiar 36 i póki co się nie rozrasta na szczęście.
Udało się dopasować ujezdzeniowke Euroriding Diamant.
Trzeba pamietac ze slazaki maja generalnie krótkie plecy do eliminuje dlugie ławki.
Marzena, - moje chyba o tym nie słyszały, bo miejsca mają bardzo dużo 😉 Szczególnie mój to jamnik jest 😁
Mój też szeroki, okrągły ale i długi  😁
Mam do Was pytanie, ja radzicie sobie z brakiem energii u Waszych ślązaków? Mój wałaszek zaczyna dopiero pracę i widzę, że będzie do pachania konkret:/ Potrafi się ruszać, ale chyba chęci brakuje mu do czegokolwiek. Boję się, że może być tzw. Trupek🙁 Od razu odpowiem, ze nie pracuje ciężko, 15 min co drugi dzień. Suplementacja, jakieś porady dotyczące treningu? Koń lżejszy stary typ, przenaczenie tylko ujeżdżenie. Dajcie znąć proszę🙂
catalinak, - mojemu nie brakuje energii, a ma 16 lat i pracuje konkretnie. 15 minut to nie praca, a spacer co najwyżej... przecież samo 10 minut stępa na początek i koniec to minimum, co już daje 20 minut. Ile ma lat i co konkretnie robi? Co je? Robiłaś mu kiedykolwiek jakieś wyniki? Konie, które mają dobrze ułożoną dietę i trening nie są trupkami. Trupkami są konie źle żywione, z niedoborami, bez kondycji, nie prawidłowo jeżdżone/pracowane. Nawet konie, które z natury nie są wyrywne w prawidłowej pracy i przy dobrym żyweniu robią się przyjemne w użytkowaniu. Jak czuje, że mi brakuje energii u konia, to po prostu daje mu więcej jeść lub dzień wolnego, jeśli to nie pomaga sprawdzam krew. Mimo bycia wiecznie raczej na plusie z wagą zwierz ma tendencje do anemii. Też nigdy wyrywny nie był, woli postać niż się męczyć, ale nigdy nie narzekałam na pracę z nim, nie nazwałbym trupkiem.
Na razie trudno nazawać jego pracę pracą, dopiero jest zajezdżany, a to 15 min, to jest 15 minut kłusa. Nie wliczam w to stępa przed i po. Wiem, ze to młody koń (3 lata) i wiem, że często zdarza się tak, że na początku młode konie są niechętne do przodu, ale trochę się martwię, jego brakiem chęci. Ogólnie ma trochę takie usposobienie, jest to koń typu: mam na wszystko wyj...ne 😀, w sensie pełen chill i relax cały czas. Odkąd został wykastrowany, zauważyłąm tendencję spadkową energii. Możliwe, że to kwestia jedzenia, dlatego zapytałam Was o suplementację. Nie dostaje dużo owsa, bo ok 1,5 kg dziennie, siano dwie kostki dzinnie, plus sieczka z lucerany, zdecydowanie chudy nie jest. Zastanawiam się nad dodatkowymi paszami gotowymi, macie jakieś sprawdzone? Badanie krwi, to dobry pomysł, zrobię jeszcze w tym tygodniu.
catalinak, - stęp to też praca, nie należy tego pomijać jako ruchu. Nie bez powodu większość koni sportowych chodzi do karuzeli "tylko na stęp", to buduje kondycję. Mój też wiecznie na chillu i sam z siebie rusza jedynie szczęką przy jedzeniu, jednak nie ma problemów w pracy 😉 Podejrzewam, że Twój koń nie ma równowagi, ani kondycji, lekka nadwaga też nie pomaga (mi też ciężej tłusty tyłek ruszyć). Dała bym mu czas na ogarnięcie się 😉 Badania zawsze warto zrobić, szczególnie, jak się nie sprawdzało nigdy lub wcale.
Co do diety - mi się super sprawdza Brandon XP lub zamiennie Natur Muesli Solo z hippoveta. Daje fajną energię do pracy, nie tuczy, nie grzeje w garnek 🙂 Koń się wyraźnie szybciej regeneruje i nawet po cięższych treningach jest świeży na drugi dzień. Ogólnie polecam kontakt z ich dietetykami, mój zwierz nigdy źle nie wyglądał, ale widzę i czuje różnice, odkąd stosuje się do ich zaleceń.
Klacze z naboru w Klikowej - http://www.peckiel.pl/slazaki/klikowa-11-marca-2019/
[hr]
  9. Klacz ARTEMIDA śl. (Rewers śl. - Arabella śl. po Lothario śl.), ur. 2016-04-17
16. Klacz FAJNA RK śl. (La Paz śl. - Fantazja śl. po Bohun śl.), ur. 2015-03-26
  5. Klacz AWANGARDA śl. (Bard śl. - Ariadna śl. po Jogurt śl.), ur. 2016-05-22
borkowa.   silesian team
17 marca 2019 16:13
był ktoś wczoraj na pokazie na Partynicach? jakie wrażenia? 😉
Ja byłam i filmowałam 🙂 jak zmontuje materiał to dodam tutaj linka. Z roku na rok coraz lepsza organizacja. W tym roku kilka fajnych ogierów np taki Lucyfer 🙂 i Sonet 🙂
Spróbuje napisać parę słów o pokazie ogierów na Partynicach. Zacząć trzeba od organizacji a ta była na najwyższy poziomie i tu trzeba pogratulować organizatorom. Wystrój hali dostosowanie muzyki prowadzenie super. Ogiery pokazywali ludzie którzy mają o tym pojęcie i potrafili to robić. Konie świetnie przygotowane i ułożone. Komentarz Pana Lawina na najwyższym poziomie jak zawsze potrafi o każdym koniu powiedzieć coś dobrego przybliżyć rasę i pochodzenie pokazywanego ogiera. Następnym plusem była  transmisja prowadzona przez Świat Koni - nieobecni również mogli obejrzeć pokaz. Widzów było dużo ale były wolne miejsca więc mogło być więcej. Jedynym drobnym minusikiem była temperatura mimo że były gazowe podgrzewacze można było zmarznąć ale w końcu mamy marzec i trudno wymagać żeby taką powierzchnie nagrzać. 
Pokaz ogierów zaczęły konie zimnokrwiste i tu w stawce 3 ogierów już pierwsza perełka ogier Bohun po Wist. Zrobił na mnie duże wrażenie ruchowo świetny i bardzo harmonijnie zbudowany. Ogier maści karej co podwyższa jego atrakcyjność co zauważyli również prowadzący w swoim komentarzu że nastąpiła moda na maść karą również w koniach zimnokrwistych.
Następnie były kuce, które na pewno wzbudziły sympatie szczególnie małe kuce szetlandzkie. Jednego szetlanda prezentowały dwie pieczareczki a drugiemu towarzyszył dog niemiecki pokazując że koń może być mniejszy od psa.
Ogier Steeger rasy haflinger pokazany w zaprzęgu zaprezentował swoje nieprzeciętne umiejętności i wyszkolenie.
Uroku pokazowi dodały dwa ogiery szlachetne rzadkiej maści jeden maści cremello drugi izabelowatej.
W skokach pod jeźdźcem były prezentowane dwa ogiery KWPN Kapsones W po Cornet Obolensky i Olimpic Star po Olimpic Fire. Zaprezentowały się przyzwoicie i mogły się podobać.
W pokazie uczestniczyły 2 wiekowe ogiery których wiek to 21 lat małopolski Bajdar i śląski Marcepan i trzeba przyznać że obydwa w świetnej formie i kondycji. Do tej dwójki można dopisać również 19 letniego ogiera pełnej krwi angielskiej Scyris który również świetnie się prezentował i zrobił na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Z czystym sumieniem mogę go polecić do klaczy śląskich które potrzebują dolewu pełnej krwi angielskiej jak również do innych ras.
Jak zawsze najliczniejszą grupą ogierów były ogiery śląskie które cieszą się na dolnym śląsku niesłabnącym zainteresowaniem. Zacząć należy od Ogiera Sonet w końcu to mistrz świata użytkowo to na pewno świetny koń co potwierdził w poprzednim roku zdobywając złoto w singlach. Można go było podziwiać w pełnej krasie a prezentacji dokonał sam Bartłomiej Kwiatek. SO Książ przywiozło całą stawkę ogierów śląskich oprócz wcześniej wspomnianego Soneta był Bazyli Romans Frombork Lucyfer wszystkie w świetnej formie i kondycji. Jednak największe wrażenie z tej stawki zrobił na mnie ogier Lucyfer po Drab to ogier w bardzo dobrym typie konia śląskiego i świetny w ruchu.
Wystawianych było 2 synów legendarnej klaczy Łupawa ogier Luby i La Paz. O ile Luby zrobił pozytywne wrażenie o tyle La Paz trochę mnie rozczarował i nie pokazał swojego nie przeciętnego ruchu który posiadał. Za to syn La Paza Bawarczyk RK zaprezentował się bardzo dobrze w ruchu, jego budowie również nie można nić zarzucić więc może zastąpi swojego ojca w przyszłości.
Można było podziwiać ogiera Inar po Szwadron który w tamtym roku zdobył licencję i wygrywał wiele wystaw w poprzednich latach. Wspomnieć należy również o ogierze Rodan po Jarsen który robi furorę na Opolszczyźnie i cieszy się dużym powodzenie u hodowców z tamtego rejonu. Ogier Brokat po Bystry to jeden z najlepiej ruszających się koni pokazu również zrobił bardzo pozytywne wrażenie i trzeba śledzić dalszy jego rozwój. Pozytywnie zaprezentował się również ogier Tabun po Nefryt zwycięzca zakładu treningowego z 2006. Hodowcy którzy poszukują ogiera do swojej stajni mogli podziwiać ogiera Libero po Nefryt. Ogier Libero jest do sprzedaży można go znaleźć w ogłoszeniach chyba nawet na Re-Volcie. Było jeszcze wiele ogierów które też mogły się podobać ja wypisałem te które na mnie zrobiły wrażenie i zapadły mi w pamięć. Na koniec należy wspomnieć o dwóch przerywnikach w pokazie czyli występ straży miejskiej z Wrocławia która pokazała jak można ułożyć konia i robiący niesamowite wrażenie pokaz powożenia czwórką w wykonaniu Bartłomieja Kwiatka.  

  


       
To do kompletu zdjęcia - http://www.peckiel.pl/slazaki/partynice-16-marca-2019/ 🙂
[hr]
14. Ogier SCYRIS xx (In Camera – Scytia po Euro Star), ur. 2000-04-03, wymiary: 165-191-21,0, bonitacja: 14-4-14-7-6-7-7-7-14=80 pkt
24. Ogier INAR śl. (Szwadron – Inka po Prom), ur. 2016-03-12, wymiary: 166-193-24,0, bonitacja: 14-4-14-7-7-7-6-8-14=81 pkt
Przy Bartłomieju Kwiatku to te ślązaki (wcale nie małe) jak kucyki wyglądają  😉

kasztankaija   Love you more and more and more.
24 marca 2019 20:44
Wpadam z pytaniem z trochę innej beczki, a mianowicie czym karmicie swoje ślazaki i w jakich ilościach? Szczególnie te młode, które wkraczają w pracę pod siodlem?  😉
Mój dostaje 3 razy dziennie nie całe 3/4 miarki owsa całego (ok.0,5 kg), i tyle samo musli Pro Linen Harmonic, przed zawodami zwiększam do 0,6 kg musli i 2 garści łuski słonecznika do każdego posiłku. Koń ma 5 lat
Powoli wrzucam na youtuba filmy z Partynic - na razie piękny La Paz 🙂
Makrejsza   POZYTYWNIE do przodu :)
07 kwietnia 2019 19:43
Cudny 🙂 Zawsze mi się bardzo podobał.
Masz może filmik ze Scyrisem?
Makrejsza - tak  🙂 jest już dodany filmik z Scyrisem na kanale youtube. Nagrałam w sumie 40 prezentacji. Teraz liczę na to że jakieś ślązaki będą na Polagra w maju.
Makrejsza   POZYTYWNIE do przodu :)
09 kwietnia 2019 19:53
konikmorski, już zobaczyłam.
Mam nadzieję, że w przyszłym roku będę mieć źrebaka po nim 🙂
A klacz jakiej jest rasy? Sam ogier zrobił na mnie duże wrażenie 🙂
Makrejsza   POZYTYWNIE do przodu :)
09 kwietnia 2019 21:41
Stosunkowo mocno zaawansowana w pełną krew  ślązaczka.
https://www.bazakoni.pl/darma-butanol-derkana
Może ryzykowne, ale zamierzenie jest takie, że chcę się dalej bawić w małe wkkw.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się