ciąża, wyźrebienie, źrebak

3 tyg przed, urodzila się martwa, była sekcja. Nie moge się ogarnąć  😕


Trzymaj się, bardzo współczuję. Macie jeszcze coś źrebne ?
tajnaa ja mówię - pomieszanie lamy z osłem. Ile ten twój brudasek ma w kłębie teraz? 🙂

Nie wiem, ok 155 na pewno.
Monia mam, ale prawda jest taka że druga była kryta zeby byly 2  😕 dziś rano druga miała wysięk i obudziłam chyba pół województwa. Inny wet mówi ze wg niego to nie zapalenie łożyska tylko skręcona pępowina, czyli moja wina, jakbym została z nią na noc i pomogła może by było dobrze ;( plus taki że mam nie panikować z drugą bo może to dziś... w stajni materac w boksie obok gotowy. Termin niby na 11.
Ramirezowa wydaje mi się że właśnie inaczej jednak sie przezywa strate jak sie ma wieksza hodowle, a inaczej jak tak jak u naszych chodzi o ukochaną kobyłę...
Tajna Twój to kawał smoka 💘
To był mój ulubiony wątek zawsze, nie myślałam ze bede pisać zeby sie wyplakać a nie z dumą wstawiać zdjęcie. Trzymajcie kciuki za drugą i ja tez trzymam za wszystkie, mam nadzieje ze limit pecha już na ten sezon wyczerpany i od teraz będą same zdrowe maluchy!
Ramirezowa   Ania i Urania !
28 lutego 2019 10:38
Ramirezowa wydaje mi się że właśnie inaczej jednak sie przezywa strate jak sie ma wieksza hodowle, a inaczej jak tak jak u naszych chodzi o ukochaną kobyłę...

Masz rację. Pamiętam jak teraz jaka towarzyszyła mi ekscytacja, a zarazem nerwy kiedy nadejdzie ten oczekiwany dzień. Ile kosztowało mnie to czasu i dbania o tą mamusie. Cała reszta poszła na bok  😀 prawie rozstałam się z facetem przez tą obsesje ciążową, a to by oznaczało że musiałabym zamieszkać w stajni  🤔 Jak złamałam wszelkie przepisy drogowe, jak zobaczyłam na kamerce że zaczęła się akcja porodowa  🤔wirek: potem serce mi pękło na milion kawałków... ale szybko zdałam sobie sprawę, że żale na bok i teraz ta klacz znów jest  najważniejsza żeby szybko wrócić do formy  😉

montana a jak maluchy? Masz jakieś zdjęcia?  😍
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
28 lutego 2019 21:49
Strasznie przykro czytać o waszych stratach 🙁 Dopiero teraz zaczęłam się stresować. Zostały 2 miesiące. Moja klacz ma dłuuuga kłodę i sporo miejsca na źrebola, ale niewiele po niej widać.

Czy ktoś obeznany w genetyce mi podpowie jak jest z maścią skaro-gniadą? Dla gniadej klaczy po karym ogierze wychodzi 70% gniade źrebię. Czy odcień gniadości to czysta loteria?
http://www.horsetesting.com/Equine/CCalculator3.asp
Chyba tak, tak jak z kasztanami, milion odcieni 🙂

A ja mam pytanie z innej beczki:
Czy któreś z Waszych źrebiąt miało nakostniaka?
Witam wszystkich, moja klaczka pierworódka ma termin na 22 kwietnia. Brzuch spory, wymiona nabrane, twarde ale bez widocznych jakichkolwiek kropel. Wczoraj miała kilka kropel krwi pod ogonem, ściągnęłam weterynarza, temperatura i tętno prawidłowe, źrebak ruchliwy więc raczej jest wszystko okej. Ale czy ta krew zdarza się czasami? Klaczka czuje się dobrze, codziennie na wybiegu kilka godzin, co 2/3 dni chodzi na spacery stępem w teren na oklep. To będzie mój pierwszy źrebak, dlatego tym bardziej się stresuje.  🙄
domiwa   W poszukiwaniu prawdy, mojej prawdy...
05 marca 2019 21:18
peeepejack nie pomogę niestety ale masz cudnego konia🙂 a za chwile dwa 🙂

Nam zostało do terminu 8 dni od jutra. Wymiona nabrane, ale po ruchu schodzą.
ja też mam jeszcze 8 dni 🙂i właśnie ta jest pod baczną obserwacją, do drugiej 9 a pierwszej już wczoraj termin minął.
Z mocno nabranymi wymionami na termin 22 kwiecień to chyba też byłabym zaniepokojona....
Wymiona ma już spore, ale ze strzykami do wewnątrz. Na dodatek dzisiaj pojawiły się żółtawe małe kropelki. Brzuch również ma już całkiem całkiem..  🙄
Kryta była naturalnie co 2 dni od 13 do 23 maja... Odbiła ogiera 25 maja. To normalne że miała tak długą ruje? Licząc od 23, dzisiaj jest 286 dzień ciąży więc stosunkowo szybko się ''przygotowywuje'' . 

nie ma tragedii, myślałam że takie przedporodowe wymię ma, ale tu wygląda że jeszcze mu duuuużo brakuje  😉
Zaczynam panikować za bardzo chyba ale pierwszy źrebak to satysfakcja ogromna 🥂
Od 3 lat czytam to forum i wiedziałam że w końcu się też udziele z moją kobitką, a nie że tylko rozmarzam się tylko na widok tych małych pajączków  👀
Ja po doświadczeniach z Siwą na szybko nabrane wymie nastepnym razem sciagam od razu specjaliste od rozrodu, bo teraz juz wiem ze takie są objawy zapalenia łożyska. Nie chce Cię straszyć :kwiatek: ale lepiej dmuchać na zimne. Starczy już smutków w tym wątku.
Moja druga z terminem na 11 ma mleko i funduje nam kolejne nieprzespane noce, ale narazie nic. Źrebak żywotny, ogromny, więc cały czas ktoś pilnuje. Chciałabym juz szczęśliwie odetchnąc.  Małpa pewnie czeka aż padniemy z wyczerpania  😉
Ja zawsze, ale to zawsze uważałam, że jak kobyła pokaże kropelki na sutkach to źrebak będzie w kilka godzin, a u znajomego po pokazaniu kropelek jeszcze kobyła tydzień chodziła.
A ja sprawdzałam jak wygląda wydzielina, jak żółta i przezierna to spałam spokojnie. Im bielsza i mniej przezierna tym bliżej.
ja też sprawdzam mleko w cyckach, ale wiem że są i takie agentki którym samo z tydzień potrafi kapać.
A to owoc moich oczekiwań, ogierek ur ok godziny 3.

Katrzyna K, Cudak!!! Gratulacje 🙂
zabeczka17   Lead with Ur Heart and Ur Horse will follow
06 marca 2019 12:13
Katarzyna K no cudo  😍


A ja się nieśmiało przypomnę, że ten mały szczaw dzisiaj kończy rok.
Rok temu rozegrała się walka o jego życie i dzisiaj gówniarz odcina kupony  😉
Na dniach zrobię aktualniejsze fotki. Póki co rozpływam się nad nim. To moje oczko w głowie.
Jednak w tym miesiącu straci jaja 🙂
zabeczka17, o matko, jak to zleciało!

Ten watek tylko przeglądam dla zdjęć słodkości, ale szok jak ten czas zleciał! 🙂
Ramirezowa   Ania i Urania !
06 marca 2019 13:28
Katarzyna K no co za brzydalek maleńki  😍 😍 😍

zabeczka17
ale czas leci, pamiętam jego narodziny w wątku bo w tym samym czasie oczekiwałam z Wami malucha  😀
U nas jeszcze 5 tygodni, coś czuję, że nie wytrzyma do terminu. 

Pierwszy źrebak po Bajdarze już się urodziła, szkoda, że u nas nic nie mamy po naszym ogierze bo się zachciało inne ogiery.

Katrzyna K Ładniutki, po czym jest ?
montana   małopolskie
06 marca 2019 14:59
Ja się chwaliłam, że czwórka maluchów przed terminem, tymczasem piąty każe na siebie czekać od 17 lutego, taki mamy termin  🤔
Kobyła pierwiastka, nie wiadomo do końca czego się spodziewać, czego oczekiwać i już miesiąc mija, jak ją pilnuję.
Kolejna ma na 21 kwietnia i też już zbiera troche wymię, ale ona akurat poprzednio przed terminem też była.
Katarzyna K Prześliczny! Gratulacje  :kwiatek:
Dzisiaj kobitka troche pochodziła i cycki flaczki. Kropelki złote, wiec nie obawiam sie w takim razie  😉

Katrzyna K Ładniutki, po czym jest ?


po tym kawalerze


A to co wstawiłaś to dopiero ładne! Piękna klaczucha 🙂

peeepejack zimna krew to podstawa 😉
Katarzyna K tfu tfu paskudny 💘
A u nas dalej nic. Zaczynam panikowac bo jest mleko i nic. Ja sie nie nadaje do hodowli.
Zaraz sie zbieram i jade po nasienie, podjelismy decyzje ze spróbujemy jeszcze raz. Trzymajcie kciuki.
Co macie na myśli mówiąc o żywotności źrebaka i na jakim etapie ciąży można to zaobserwować?
Ja mam termin na połowę maja więc jeszcze ponad 2 miesiace, ale kobyła bardzo wcześnie dostała brzucha (ok 4 miesiac), podobno w normie, ale cała ta ciąża to dla mnie jeden wielki stres i większość swoich wieczorów spędzam pochłaniając internet na temat powikłań ciąży, koszmary o wyźrebieniu mam regularnie itd. Do maja to nie wiem co ze mnie zostanie    👀
nasturcja Nie czytaj i się nie nakręcaj. Jeśli szczepiłaś na herpesa, kobyła wygląda i zachowuje się dobrze to nie panikuj. Klacze zazwyczaj nie mają problemu z wyźrebieniem.
W Nowielicach jest bodajże ok 70 klaczy, a co roku jakiś powikłań okołoporodowych czy w trakcie porodu to jakieś max 2 sztuki, o ile w ogóle trzeba pomagać. Jeśli chodzi o żywotność źrebaka to chyba na tym etapie nic nie możesz zmienić poza karmieniem, a jeśli klacz wygląda dobrze to czym się martwisz? Matka natura swoje zrobi.
Jak zdążysz być przy porodzie to najważniejsze rozerwać worek płodowy jak najszybciej i jak będziesz pomagać wyjąć źrebię to ciągnij nie do siebie, tylko naturalnie w stronę stawów skokowych klaczy /w doł/.



Mój 10 miesięczny grzdyl wczoraj latał z fajfusem na wierzchu i obskakiwał kobyłę  🤔
Mam nadzieję, że to była tylko niewinna zabawa.
tajnaa, dzięki!  :kwiatek: Wiem że stanowczo przesadzam, staram się trochę uspokoić  👀
A co do żywotności, to nie wiem czy dobrze się wyraziłam, kilka odpowiedzi powyżej była mowa o ruchliwym i o żywotnym źrebaku, przed porodem  🙂 Więc zaczęłam się zastanawiać czy powinnam zauważyć że coś się w brzuchu rusza czy coś w tym stylu?
Jak zdążysz być przy porodzie to najważniejsze rozerwać worek płodowy jak najszybciej .

Worek płodowy ma do odegrania w trakcie porodu swoją rolę, rozerwanie go jak tylko pojawi się pomiędzy wargami sromowymi może narobić bałaganu.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się