Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Rudzik nasz sposób na podtuczenie konia jest super. Bardzo polecam 😉
Ma ktoś może opakowanie drożdżowitu z selenem? (drożdże paszowe) Potrzebuje wiedzieć jak jest tam zawartość selenu na 1 kg
Co lepsze i ekonomiczniejsze jako dodatek energetyczny?
Otreby ryzowe/slonecznik/makuch lniany? 🙂
Ma ktoś może opakowanie drożdżowitu z selenem? (drożdże paszowe) Potrzebuje wiedzieć jak jest tam zawartość selenu na 1 kg

Wg znalezionych zdjęć w internecie, to Selenu w kg jest 25 mg
faith
Porównując otręby ryżowe 14MJ, białko 14%, tłuszcz 16%,
słonecznik - przybliżone dane ze strony rolniczej 25 MJ, białko 17%, tłuszcz 30%,
makuch lniany w przybliżeniu 18 MJ, białko 25-30%, tłuszcz 7-10%.
Pozostaje pytanie do czego masz dostęp i w jakiej cenie oraz co chcesz osiągnąć. Ja na odbudowę masy mięśniowej używam rolniczej wersji aminorala, tyle, że jakieś 5 razy tańszej, oprócz odbudowy masy mam też zwyżkę energii, która u nas akurat niespecjalnie potrzebna, bo koń niepracujący, ale wolę okrągłego wesołka niż zmulonego szkieletora  😁.
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
03 marca 2019 21:28
[quote author=zielona_stajnia link=topic=25.msg2849450#msg2849450 date=1551648330]
na odbudowę masy mięśniowej używam rolniczej wersji aminorala, tyle, że jakieś 5 razy tańszej, oprócz odbudowy masy mam też zwyżkę energii[/quote]
Jak się dokładnie nazywa?  :kwiatek:
Protina Fat - jakby to nie brzmiało, to po półtora roku wreszcie udało mi się odkarmić rachityka z wrzodami żołądka, problemami z mięśniami i utrzymaniem ich masy spowodowanymi przebytą chorobą, nawet mimo zmiany sierści dostał skubaniec jabłek na zadzie.  Dodatkowo bezzębna babuszka dostaje od dwóch tygodni również i tak jak wcześniej na żarcie biegła kłusem to teraz zasuwa galopem, ale tu na poprawę masy z pewnością będzie trzeba poczekać z dobry miesiąc.
https://www.agrolok.pl/surowce-paszowe/protina-fat-34-19-non-gmo-50kg.htm
Quanto costa i ile sie daje? 🙂
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
03 marca 2019 22:35
zielona_stajnia, jak to się ma do łuski sojowej?
Przy zakupie 100 kg zapłaciłam jakieś 270 zł z dostawą. Podawałam ok 230 g przez dwa tygodnie,.a teraz.zeszliśmy na ok.115 g - sugerowałam się dawkowaniem aminorala, a pod tą wagę pasowała mi mirarka z suplementu z hippolyta. Jeśli chodzi o łuskę sojową to koniu też dostaje, zresztą u mnie wszystkie, łuska wg. etykiety ma 12% białka ogółem, tłuszcz na etykiecie nie podany, ale obstawiam ilości bliskie zeru, głównie źródło włókna - 40%. Ja traktuję łuskę jako zamiennik wysłodków.
iwona9208   Konie to choroba, z której nie da się wyleczyć.
11 marca 2019 19:54
Na podtuczenie 2 latka lepszy będzie dodatek śruty sojowej czy kukurydzianej?
Kończę właśnie drugi worek sieczki z lucerny Pro-Linen. Przy pierwszym worku tego nie zauważyłam, ale ostatnio widzę że w żłobie zostaje sporo niezjedzonego takiego jakby miału. To jest normalne? Na pierwszy worek koń reagował z dużym zainteresowaniem, przy drugim już nie koniecznie chce to jeść i zamiast sieczki wybiera siano... Trochę mnie to martwi bo nie wiem czy jakaś gorsza partia mi się trafiła czy mam szukać problemów u konia. Ostatnio otworzyłam nowy worek, tym razem wersja digest i koń jadł to z wiaderka z ręki z chęcią, ale następnego dnia widzę znowu ten miał w żłobie... Dodam, że pierwszy raz bawię się w sieczki., A koń do mnie trafił jako niejadek.
mindgame, większość koni nie je tego miału.
Zdarzają się gorsze worki, które mają więcej miału i to niezależnie od producenta. Ja tak miałam w Dengie z jedną partią.
Parlica,
Dzięki za szybką odpowiedź. Czyli nie ma czym się przejmować 🙂 to dobrze. Pozostaje wywalać miał ze żłobu 😉
mindgame, albo szukać sieczki idealnej ;-)
Ja polecam Hartog , tam mi się nie zdarzyło trafic na miał jak do tej pory.
Perlica,
Z pewnością jak mój niejadek zacznie kręcić nosem to będę zmieniać sieczkę 🙂 zdecydowałam się na Pro-linen z prostego powodu - próbkę zjadła w trymiga. Ale ostatnio się zastanawiam czy ogólnie próbki nie są podrasowane czymś dla smaku, bo co bym jej nowego nie proponowała to zjada z chęcią, a jak przychodzi jeść to cały miesiąc to animusz opada 😉
mindgame, ja mam to szczęście, że moje konie nie wydziwiają ;-)
mindgame sieczki z nuby nie mają żadnego miału, a masz nawet zwykłą nie olejowaną lucernę. moje konie jedzą bez problemu
mindgame Ja z sieczek też polecam nubę, a hartoga jeszcze bardziej  😅 hartog to pierwszy taki produkt, który mój koń je sam i nie muszę mieszać z paszą (daję garść przed jazdą zawsze)  😍
Czytając tu na forum o paszy mebio build up, kupiłam ją i zaczęłam delikatnie faszerować mojego konia. Dostaje owies, sieczkę dengie i po pół miarki tego build upa na każde karmienie. Właśnie skończył się pierwszy worek i... widać różnicę  💘 Osoba, która widuje mojego konia raz na jakiś czas powiedziała, że się "wypełnił" i zrobił okrąglejszy. Także polecam  :winko:

Ps. poza tym pachnie lepiej niż moje musli na śniadanie  😁
Jeszcze kilka słów o lucernie - sieczka z lucerny zawsze będzie miała tą frakcję drobną, bo listki są delikatne i po wysuszeniu rozpadają się na pył.
W Nubie pyłu nie ma, bo jest peletowany. Coraz więcej jest takich sieczek z peletem, niestety nie każdy koń ten pelet je.
U nas stanęło na Dengie olejowanej i koń wylizuje wszystko włącznie z drobnicą.
Ja mam Baileysa Ultra Grass - tez bardzo ladna.
A gdyby ten miał z sieczki czymś zalewać żeby koń to jednak dojadł? Jakieś pomysły? Bo domyślam się, że też jest wartościowy i szkoda wyrzucać?
anetakajper   Dolata i spółka
14 marca 2019 13:29
A gdyby ten miał z sieczki czymś zalewać żeby koń to jednak dojadł? Jakieś pomysły? Bo domyślam się, że też jest wartościowy i szkoda wyrzucać?


Wystarczy wysłodki albo jakiaś pasza na mokro do tego i koń wylizuje. Nawet moja  🙂

mindgame właściwie ten pył jest najbardziej wartościowy 😉
a ja to głupia ostatnio wyrzucałam
A czemu tak?
Dodam, że pierwszy raz bawię się w sieczki., A koń do mnie trafił jako niejadek.


Ja mam kobyłkę niejadka, jednego dnia zjada wszystkiego, drugiego zostawia w żłobie. Nie przejmowałabym się tym, że raz zostawia, raz zjada. Jak pierwszy raz podawałam swojemu koniowi mesz to początek wyglądał następująco: powąchała, trochę wzięła do pyska, z obrzydzeniem wypluwała 🙄 teraz wsuwa jak szalona 😉
faith do mnie pytanie? W łodydze będzie więcej włókna, w listkach więcej... wszystkiego 😉 a ten pył to te listki właśnie - łodyga po wysuszeniu trzyma się kupy.
mindgame a ja bym na Twoim miejscu potestowała różne sieczki i znalazła taką jaka pasuje Twojemu koniowi, a nie którą trzeba wyrzucać 😉. Wybór na rynku jest naprawdę spory, jest wiele produktów dobrej jakości w różnych przedziałach cenowych, z różnymi dodatkami lub bez... Warto popatrzeć, popytać, potestować - może ktoś w Twojej stajni ma jakieś inne sieczki i mogłabyś skubnąć trochę? 🙂
Mój koń który generalnie je wszystko też nie chciał tego miału... Bardzo długo podawałam Nubę bo tak jak dziewczyny wspominały, te drobinki są tam zgranulowane i nie ma wogóle pyłu. Byłam z niej mega zadowolona, ale sieczki z nuby są doprawiane olejem kokosowym (nie wiem czy wszystkie, część na pewno) i nie wszystkie konie i nie wszyscy właściciele to lubią 😉 Ostatnio zmieniłam na Hartoga Lucerne-mix Digest - tą https://hayloft.pl/produkt/hartog-lucerne-mix-digest-15-kg - i choć jest tam trochę tych drobnych frakcji, to mój jest nią zachwycony i wylizuje do czysta. A sieczka pachnie przepięknie  😀
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się