jakiego kiełzna używacie/ WĘDZIDŁA - rodzaje, zastosowania, spostrzeżenia

vissenna   Turecki niewolnik
21 lutego 2019 16:13
Coriolania Przy prawidłowo zapiętym munsztuku i koniu akceptującym jego działanie sytuacje, gdy koń łapie czankę to może 1% przypadków. Wtedy zaleca się paski stabilizujące. Większość koni które ma wąty do czanek to po prostu zwierzaki, które tego kiełzna nie akceptują zwyczajnie nie jest na to gotowych lub ma jeźdźca z IQ rozmiarów swojego siodła...
a paski po polsku to jarzemka
Dziewczyny potrzebuję porady co do doboru wędzidła  😵
Mam konia bardzo niestabilnego na kontakcie, często się chowa, "rolkuje" itd, z drugiej strony (zwłaszcza w terenie i przy skokach) czasem tak się nakręca, że jest problem, żeby go opanować i ogarnąć - robi żyrafę lub zagryza wędzidło.
Obecnie jesteśmy na zwykłym pojedynczo łamanym. Zastanawiam się na Baucherem lub z wąsami (z racji na równowagę). Im więcej czytam o wędzidłach tym bardziej się gubię i tym bardziej nie wiem które wybrać  🤔
Wąsy to chyba niewiele pomogą. Prędzej ten Baucher. No i trener.
Trener jest, tylko tak jak mówię muszę zmienić wędzidło bo na razie jeżdżę na zastępczym. Nigdzie nie powiedziałam że nie ma trenera - zwłaszcza że teraz koń idzie w trening stricte do niego. 😉
Rudaska8), 🙂 To polecam zobaczyć wędzidło, które będzie miało nieco inne działanie -> czasem przydaje się lekka dźwignia.
Rudaska8), z co trener mówi o doborze kiełzna?
_Gaga Mówi, że na pewno pojedynczo łamane, bo podwójnie byłoby za mało stabilne. Miałam właśnie też się zapoznać z baucherami, wielokrążkami lub pelhamami, aczkolwiek nie chciałabym mu wpychać od razu pelhamu.
vissenna   Turecki niewolnik
22 lutego 2019 11:45
Lepszy malutki pelham (albo kimblewick) niż latający po połowie pyska, nie podpięty paskiem wielokrążek...
Mam zagwozdke. Skórzane proste wędzidło ze szwami z jednej strony (Beris). Czy wędzidło powinno tymi szwami iść do konia? Od konia? Czy bez różnicy?
Klami wydaje mi się że "od konia", żeby ten szew nie leżał na języku. 🙂

Edit: Jak spojrzeć na tandemy berisa ze ścięgierzami skórzanymi to skierowane są one właśnie "od konia", tak jakby w kierunku części nosowej.
nie wiem jak Beris, ale ja mam JK System też ze szwem z 1 str.  (na zdięciach wygląda na podobnie umiejscowiony ten szew)
Szew ukada się wzdłóż języka, można go włozyć w strone końcików albo w dół. Chyba producent sugeruje szwem do góry (patrząc na wybite po bokach logo). Ale i mnie i kolezance się po tym bardzo obtarły konciki (w sensie koniom, nie osobiście 😉 ) więc wkładamy do góry nogami. Konie nie zgłaszają sprzeciwu..

Gillian   four letter word
13 marca 2019 10:52
azzawa, obtarły kąciki 🙂
Ups 😡 poprawione
Dziewczyny pomocy. Mój koń od początku chodzi na  zwykłej oliwce. Jednak w terenie ostatnimi czasy zabiera się rozkosznie ze mną na grzbiecie. Ciężko zatrzymać więc myslę żeby w krzaki zakładać coś mocniejszego. Możecie coś polecić kompletnie się na tym nie znam. :kwiatek:
anetakajper   Dolata i spółka
14 marca 2019 11:00
Spróbuj zwykłego wędzidła.  Oliwka sama w sobie może prowokować konia do "uwalania" się na ręce .
A jak koń obciera się od kółek to może baucher się sprawdzić

anetakajper zwykłe próbowałam podobnie jak przy oliwce.
Hej,
czy jest coś lżejszego niż wędzidło podwójnie łamane? Konik dobrze chodzi na pomoce, ale zadziera głowę przy np. zagalopowaniu, w sumie to przy jakimkolwiek zmianie tempa albo próbie uruchomienia zadu. Wydaje mi się, że jest to spowodowane zaszarpaniem podczas zajęć rekreacji podczas których chodził, staram się mieć miękką, stabilną rękę, ale jestem początkującym jeźdźcem więc dopiero się uczę, dlatego chciałabym spróbować delikatniejszego wędzidła, bo się jeszcze nie zdażyło żebyśmy mieli problem z zatrzymaniem czy zwolnieniem więc nie musiałam go piłować po pysku w żaden sposób, a może delikatniejsze wędzidło nam pomoże z tym rozluźnieniem. 🙂
Dementek   ,,On zmienił mnie..."
14 marca 2019 12:03
UnicornWitch- sprawdziłabym najpierw na lonży jak koń zagalopowuje bez wypięcia i na wypięciu, zanim zdecydowałabym się na zmianę wędzidła.
anetakajper   Dolata i spółka
14 marca 2019 12:04

anetakajper zwykłe próbowałam podobnie jak przy oliwce.


To może bauher...bardzo fajne wędzidło 🙂
a jakie polecacie wędzidło dla konia najchetniej chodzacego w dole?
Najlepiej takie by się podniósł i cofnał potylice?
anetakajper   Dolata i spółka
14 marca 2019 12:19
a jakie polecacie wędzidło dla konia najchetniej chodzacego w dole?
Najlepiej takie by się podniósł i cofnał potylice?


A koń ile ma lat ?
6 lat ma. ma naturalna tendencje do chodzenia w dole, i jadac na przeszkode trzeba go podniesc by patrzył gdzie idzie, nie chowa się za wedzidło, ale powinien sie podnieśc i cofnąc potylice.
UnicornWitch nie kombinuj z wedzidlem, poczekaj az się wjezdzicie z koniem wzajemnie, tym jej najbardziej pomożesz.
anetakajper   Dolata i spółka
14 marca 2019 12:49
6 lat ma. ma naturalna tendencje do chodzenia w dole, i jadac na przeszkode trzeba go podniesc by patrzył gdzie idzie, nie chowa się za wedzidło, ale powinien sie podnieśc i cofnąc potylice.


Może bardziej nachrapnik ? np. bez skośnika, inne ogłowie, luźniejszy nachrapnik ?
Wędzidło może coś gumowego  http://www.wedzidla.pl/pl/p/Wedzidlo-zwykle-proste-Poponcini/326  bardzo miękkiego. 
6 lat ma. ma naturalna tendencje do chodzenia w dole, i jadac na przeszkode trzeba go podniesc by patrzył gdzie idzie, nie chowa się za wedzidło, ale powinien sie podnieśc i cofnąc potylice.


podpinam się pod pytanie, bo mam identyczny problem (z 5 letnim koniem) Plus dodatkowo z powodu tego, że od początku pracy obcierała mi się kompletnie od wszystkiego, większość czasu pracowałyśmy na haku, na którym uwala mi się koszmarnie. Po wygojeniu, na testach nowego wędzidła była lekka i przyjemna (JK system skórzane - jedyne, które jej nie obciera błyskawicznie i głeboko), ale jak już się przyzwyczaiła to znowu zaczynam mieć tony na łapach :/ (pewnie tez zaraz znowu się od tego zacznie obcierać).
Ogłowie mamy anatomiczne (Micklemo-kawala).

Może jakies mocnoruchome i cienkie 🤔
proste odpadaja, jest gorzej, bo jezdziłam na prostym z wasami i jeszcze chetniej się na nim wieszał (plus to co wysłałaś bałabym się, że przegryzie), do tego no raczej cięzko będzie mi takiego konia skrócic po skoku, po skoku w linii czy w szeregu musi się skrócic, bo ma duzą fule, jako 4 latek na podwójnie łamanym prostym urywał fule, musi się podnieść i cofnąć. potylice, a do tego trzeba miec nad nim kontrole. Jest duzy i silny z dużą fulą,
co do luźniejszego nachrapnika czy bez skośnika jakoś to do mnie nie przemawia i może być trudniej go skrócić po skoku do następnej przeszkody, w linii patrzy co ma jechac (po pierwszym skoku, ale do pojedyńczej idzie ładnie ustawiony zamiast podnieść łeb i patrzec przed siebie i musze go "podnosić w zakręcie.
teraz chodzi na tym: http://www.wedzidla.pl/pl/p/Wedzidlo-Max-Control-3-Type-Sprenger-/235 (mam kontrole, bo na zawodach raczej patrzy gdzie idzie gorzej z utrzymaniem go)
w domu mam kontrole ale chętnie chce iśc w dół z nosem.
bardziej myslalam o tym: http://www.wedzidla.pl/pl/p/Wedzidlo-2-type-Buster-Roller-Bombers/351

nie wisi mi na rekach jeśli by ktoś pytał, idzie od zadu, najchetniej byłby długi z nosem w dole
vissenna   Turecki niewolnik
14 marca 2019 14:18
Generalnie każde wędzidło z dźwignią będzie działało "w dół".

Chyba jedynym, które daje wyraźny sygnał "w górę" jest wędzidło cygańskie, inaczej przelotowe, z tym, że na tym trzeba umieć jeździć i ogarniać dwie wodze...
blackstones, azzawa ja mam nadambitnego rumaka jak na swoje możliwości zdrowotne i dłuugggooo szukałam wędzidła (które po pierwsze bedzie dozwolone na zawodach, a po drugie jemu przypasi - ma mało miejsca w pysku i nienawidzi wędzideł które mu się ruszają za dużo).
Ze względu na cene w sprengera nie poszłam, ale uważam, że to z blokadą też by zdało rezultat.

Ale wracając do Twojego, ja kupiłam z głupoty na próbę Ikonica prostego ze swobodą języka:


Mój koń na grubszych wędzidłach się kładł i szedł po swojemu, na ruchomych uciekał od kontaktu, jak jeździliśmy nawet cavaletki to urywał mi bardzo często fule. Miałam ewidentnie problem z prowadzeniem go, bo on chciał "już już już, puść mnie!" i właśnie robił to tak jak Wy mówiłyście, naciskał w dół do ziemi. A ze względów zdrowotnych powinien pracować bardzo spokojnie, rozluźniony i wyciszony  😜
Na początku chował mi się za tym wędzidłem, z tydzień mu zajęło ogarnięcie co i jak, ale teraz mam wrażenie, że to był strzał w 10. Koń czuły, dużo chętniej odpowiada na pomoce. Każda jazda jest przyjemnością, czy ujeżdżeniowa, czy na drążkach/mini skokach. I koń i ja schodzimy zadowoleni 🙂
W stosunku do ceny zaskoczyło mnie niesamowicie 😎

Dzięki dziewczyny! 🙂 Poproszę instruktorkę żebyśmy sprawdziły jak chodzi na lonży i na razie nie zmieniam wędzidła zobaczymy jak będzie po miesiącu - dwóch jak się wjeździmy. 🙂
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się