jakiego kiełzna używacie/ WĘDZIDŁA - rodzaje, zastosowania, spostrzeżenia

Piaffallo rozawżałam to wedzidło kiedy kobyła obtarła mi się masakrycznie na kolejnym wedzidle. Nasz fizjo zasugerował własnie cienkie żeby zminimalizować powierzchnię styku z kącikami. Obawiam się jednak, że brak ruchomości będzie ją tylko prowokował do dalszego uwalania się :/
vissenna   Turecki niewolnik
15 marca 2019 11:55
azzawa To poszukaj takiego wędzidła, ale z rolką na środku albo zabawą, nawet stop SM będzie spoko żeby pobudzić żucie...
azzawa tez myslalam, że kon się uwiesi bo płaskie, a tu klopsik  😂 jest tak wyprofilowane, że chyba nie pozwala na to po prostu za bardzo.
blackstones, u mojego młodego Hanowerski naprawnik zdziałał cuda , próbowałaś?
nachpranik hanowerski mnie nie przekonowuje (plus nie mam skad porzyczyc a kupowac by potem lezał w szafie to nie), bo moj kon jest zupelnie inny niz twoj, nie jest predki i dziki, jest poprostu duzy i silny i ja potrzebuje czesto reakcje na juz a nie ze dwie fule poźniej, nie przekłada jezyka nie ucieka od kontaktu i rzuje wedzidlo, nie jest uwalony na rece ale chce isc zganaszowany do przeszkody a nie moze, musi miec nos do gory  (na zawodach jest mniej karny i silniejszy, i idzie z glowa podniesiona dlatego to max control dziala ale to nie jest jeszcze to czego szukam).
A na tym z iconika kon zareaguje jak go przytrzymam? widziałam takie podobne z bombers
Gillian   four letter word
18 marca 2019 13:19
Ja moge pożyczyć, dwa leżą w szafce i łapią kurz 🙂
Wędzidła smakowe, hit czy kit? Ktoś miał, korzystał, rzeczywiście konie chętniej biorą? Uczymy się właśnie od nowa brać wędzidło bez cyrków, może pomoże?
UnicornWitch ja brania wędzidła bez cyrków uczę w ten sposób że przed wędzidło podkładam smakołyk. Zaczynasz od tego że jak skubnie wędzidło wargami to dostaje nagrodę, później nagradzasz za złapanie w zęby, później za otwarcie pyska i wzięcie wędzidła "do końca". Szybko konie ogarniają, że w zamian za grzeczne wpakowanie do buźki wędzidła (z łbem w dole) w nagrodę jest jedzenie.

Później już nie dajesz smakołyka przy każdym zakładaniu ogłowia, tylko w ramach przypomnienia co któryś raz. Nie potrzebujesz do tego wędzidła smakowego, ani żadnego innego, poza tym które używasz na co dzień :P
Nique, też tak robię i jest lepiej, ale nie tylko ja ją siodłam, więc pomyślałam, że może przy smakowym wędzidle nie będzie jej się tak źle zakładanie ogłowia kojarzyć, zwłaszcza, że będziemy zmieniać na podwojnie łamane, bo jak się okazało mamy pojedynczo. 🙂
blackstones, chyba pomyliłaś sobie akurat moje konie, bo nie mam na myśli kobyły. Ten którego mam na myśli to koń kanapa w stylu "diesel", wielka i silna szyja, wciąga w przeszkody i robi skok za przeszkodą, przez co ląduje dalej i w linii znowu się nie mieści i tak ciągle.
Nie przekłada języka i nie ucieka od kontaktu absolutnie, ale szukac czegoś "na dole" ciągle i mam dużo na ręcę. Dla niego hanower mega pomógł. Sztangę też próbowałam, ale plastikową, bo metalowa za mocna, a plastikowa ssię "wyjeżdziła". Hanower u mojego sprawdził się lepiej akurat.

blackstones mój idealnie działał na przytrzymanie, nawet za bardzo czasami i ja się musiałam na nowo uczyć na tym jeździć by krzywdy nie zrobić :P
Perlica a na kobyle na czym jeździsz? pytam bo mam podobnego pullera i szukam wciąż czegoś co mi trochę ułatwi pracę.
Perlica no tak tylko mówisz, że na twojego działało też wędzidło proste, na mojego nie działało na prostym plastikowym się pieknie chował plus strasznie nie podoba mi się nachrapnik hanoweski, a i planuje mu kupic ogłowie anatomiczne i hanowera wątpię czy ktoś ma pozyczyć u nas w stajni a i mój ma niestandardowy łeb, bo poniedzy cob a full.
blackstones - przecież Gillian pisała że Ci pożyczy :P

UnicornWitch to nauczy pozostałe osoby siodłające konia jak podawać mu wędzidło w miły sposób 🙂 Proste :P
A co jest nie tak z pojedynczo łamanym? Koń na nim źle pracuje?
Nique tylko ona jest z daleka, ja z wielkopolski a ona z pomorskiego chyba.
Wysyłka? 🙂

blackstones, mój nie chodził nigdy na prostym, coś ci się miesza. Miałam na myśli sztangę językową, w takim chodził przez chwilę. Najlepiej mu się sprawdza hanower plus zwykłe podwójnie łamane wędzidło.

fizjo-duda, kobyła jest baaardzo specyficzna, to puller, ale taki że nie można jej ciagnąć za mocno do tyłu, bo niby się nie słucha a jednak się słucha, więc jest do opanowania. W domu podwójnie łamane , zwykłe, a na zawody plastikowa pałka prosta, ale twardy plastik, nie poddający się. PRzed nią jeździłam na pullerce jeszcze silniejszej i na niej sztanga super działała czyli tzw wędzidło językowe, ale też z twardego plastiku.
Gillian   four letter word
19 marca 2019 09:13
blackstones, wyślę pocztą 🙂 co chwila coś komuś przesyłam 🙂
Ciotka Gillian najlepsza na pożyczki 😉
Gillian   four letter word
19 marca 2019 10:51
No wiadomix! 🙂 szybko i dyskretnie hihi
Nique, wędzidło nauczy, czy ja mam nauczyć, bo gdzieś literki chyba zabrakło. 😉 Instruktorzy pokazują sposób ze smaczkiem, ale nie każdego da się przypilnować. 🙂
Koń bardzo dobrze chodzi na pomocy i nie potrzeba jej tak mocnego wędzidła, po konsultacjach z trenerami i właścicielem konia zdecydowaliśmy się na próbę delikatniejszego wędzidła, spróbujemy ją bardziej rozluźnić i zniwelować podnoszenie głowy przy zmianie chodu (czasem tak ma i może to być spowodowane lekkim zaszarpaniem np. przy nauce galopu)
Perlica chodzi ci o mniej wiecej takie wedzidlo jezykowe http://www.wedzidla.pl/pl/p/Wedzidlo-zwykle-jezykowe-Bombers/287
Cos takiego miał twój młody?
UnicornWitch miało być "naucz" 🙂 w sensie żebyś nauczyła pozostałe osoby które użytkują konia podawania wędzidła w miły sposób. Wszyscy skorzystają 😀
Pojedynczo łamane to stabilnie leżące w pysku wędzidła, przekazujące koniowi logiczne sygnały, więc może jeżeli chodzi na nim dobrze to szkoda przekombinować :P
Witajcie. Mam do was pytanie; jakie znacie mity krążące wokół kiełzn? Chodzi zarówno o takie mity przesadzone w jedną i w drugą stronę; za bardzo na + i za bardzo na -. Jaki sami macie stosunek do tych mitów/opinii?
Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Pozdrawiam serdecznie.
Moon   #kulistyzajebisty
21 marca 2019 11:52
Bandoska,
Po pierwsze: każdy koń jest inny i inaczej będzie reagował na dane kiełzno.
Po drugie: Mity można sobie w buty wsadzić. Vide efekt dziadka do orzechów, czy to, że tylko grrruuube wędzidełko z gumy/plastiku nie zrobi mojemu konisiowi kuku.
Czym różnią się tańsze wędzidła typu york, start, od wędzideł z wyższej półki np Sprenger, Stubben zdaję wobie sprawę że stopem metali, ale czy koń odczuwa jakąś znaczącą różnicę?
Często też profilowaniem, lepiej się układają w pysku.
Stop metali może wpływać też na żucie, co przekłada się na wygodę.
vissenna   Turecki niewolnik
21 marca 2019 15:08
Najtańsze wędzidła są chromowane a chrom jest rakotwórczy, pamiętam że były badania udowadniające wpływ tych wędzideł na raka języka i innych tkanek w pysku...
Hej, zapędziłam się w kozi róg jeśli chodzi o wędzidła 🙁. Mam 12 letnia kobyle, wracamy do ujeżdżenia po kilku dobrych latach. Pół życia chodziła na podwójnie łamanej oliwce, próbowałam tez prosty plastik ostatnio i wędzidło http://jnshop.pl/index.php?id_product=199&controller=product (mega mocne aż mnie to lekko przeraziło, ale kobyła przy mojej spokojnej ręce spoko odpowiadała, ale do żucia było daleko) ale to właściwie jednorazowa przygoda. Problem jest taki że kobyła z jednej strony wrażliwa, jak zejdzie z głowa kontakt jest bardzo delikatny (czasami nawet bywa pusty) ale jak się stawia w gorze to trzeba jednak mocniejszych argumentów. Nie żuje praktycznie wcale. Czy potraficie coś poradzić? Raczej wolałabym nie płacić kokosów za próby po omacku ;P
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się