Kącik Ujeżdżenia

Miesiąc, jeśli, tfu, dodatkowo nie stanie się nic przykrego.
A lubi się stać, bo konie czują się komfortowo cieleśnie, "tylko" niekomfortowo bose.
No i ciało lubi sobie o tym dyskomforcie od spodu raptownie i chwilowo zapomnieć.
I pojawiają się pomysły, które nie kończą się całym koniem.
Równie dobrze można się nastawić na unormowanie sytuacji na jesieni.
Ja bym rozukwała tylko wtedy, gdyby to było zdecydowanie wskazane: warunki bytowe i częsta korekta dla poprawy struktur i działania kopyt.
I raczej już z nastawieniem, że koń pozostanie bosy.
Jeżeli nie dzieje się nic niepokojącego, czyli nie ma jakiegoś zawężenia, jakichś napięć, bardzo słabej strzałki (a jeśli są - to jeszcze potrzebne warunki ku rehabilitacji kopyt)
- to skórka (rozkucie) niewarta wyprawki.
Diakonka, super, że się rozwijacie 😉 wrzuciłabyś jakieś fotki/filmiki z treningu  :kwiatek:
Bardzo mi się ten Twój łobuz podoba.
No i na jakim etapie zgrania/pracy jesteście? Napisz coś o problemach i radościach ze współpracy 😉
Diakonka,

ja też odradzam. Mój koń był kiedyś w klinice na zabiegu i było wiadomo, że będzie miał długą przerwę. Wet zasugerował rozkucie, więc tak też zrobiłam. Koń chodził codziennie tylko na spacery w ręku na 10 minut po utwardzonym, super równym podłożu, bez żadnych kamieni, żwirków itd. Efekt: od momentu rozkucia kulał, w obydwu przodach zebrała się ropa, najpierw w jednym, potem w drugim. Jak zebrała się w tym pierwszym to odciążał tę nogę i w drugiej zrobił się syf ze ścięgnami + później ropa. Także.... no nie.
Mój koń był kuty przez jakieś pół roku, nim go kupiłam i rozkułam. Powrót do poprawnej motoryki i względnego komfortu poruszania się zajął jakieś 3 miesiące (mimo bardzo dobrych kopyt - żadnych podbić ani innych atrakcji). Po ponownym okuciu koń zmienił się nie do poznania i niestety należało przyjąć do wiadomości, że brak podków limitował nasz rozwój.
Nie wykluczam corocznego rozkuwania jesienią, jeśli warunki pozwolą, ale kolejne rozkucie na pewno będzie przeprowadzone w butach.
Z tym że co innego koń rozkuwany co roku po sezonie, a co innego kuty na 4 od x lat. U tego drugiego ryzyko jest po prostu zbyt duże.
Diakonka   Jestem matką trójki,jestem cholerną superwoman!
22 marca 2019 10:44
Dobra dziewczyny przekonałyście mnie,  nie będę ryzykować .

Megane mam jedną fotkę na koniu, w dodatku jak siedzę, nie wiem czy uda mi się wysłać z telefonu.
Filmiki z jazdy mam jakieś stare i nie nadają się do publikacji  😉
Najtrudniejsze dla nas jest rozluźnienie, dla niego to wciąż nowe miejsce, wszędzie widzi jakieś strachy, a mi z czasem z trudem przychodzi skupienie go w 100% na robocie, ale są super momenty, coraz częściej długie.
Zaczęliśmy sobie pykać lotne, kręcimy dużo wężyków, zmian tempa, kierunków, chodów, trawersy, rewersy, ustępowania, ciągi...
Ogromnym problemem był dla mnie galop na początku, miałam straszny kryzys, bo nie byłam w stanie zagalopowac na więcej niż 2-3 fule, teraz już galopujemy bez problemu, natomiast dużo pracy przed nami, żeby ten galop był okrągły, bo na razie bywa kanciasty i niezbyt wygodny.
Mam super trenerkę, także jestem dobrej myśli, będzie coraz lepiej 😍
A jak tam proporcje przód-tył? Poprawia się muskulatura zadu/grzbietu? Bo pisałaś wcześniej, że ciut jakby od innego konia 😉
Jak się zad naprawi, to galop nie będzie już problematyczny 😉
Powodzenia.
I skup się nad filmikiem  :kwiatek:
Diakonka   Jestem matką trójki,jestem cholerną superwoman!
22 marca 2019 11:08
Megane, trochę przesadziłam z tymi słabymi mięśniami pleców i zadu, faktem jest, ze on ma specyficzna budowę, jest przebudowany przodem, ale nie jest to jakaś gigantyczna dysproporcja i już widzę poprawę od kiedy do mnie przyjechał, , trochę spanikowałam wcześniej, patrzyłam na jakieś stare zdjęcia.
Trochę ot, ale chce wrzucić zdjęcie - mam na Iphone, jak je mogę zmniejszyć?
Wrzuć do swojej galerii a do wątku wrzuć link, tak chyba najprościej 😉
🏇 🏇 🏇
Diakonka, - poszukaj apki w appstore, na pewno jest 🙂
Megane, - moje foty z telefonu nie wchodzą do galerii bez zmniejszenia 😉 2mb to jest jednak bardzo mało na dzisiejszy sprzęt.
Mój koń był kuty przez jakieś pół roku, nim go kupiłam i rozkułam. Powrót do poprawnej motoryki i względnego komfortu poruszania się zajął jakieś 3 miesiące (mimo bardzo dobrych kopyt - żadnych podbić ani innych atrakcji). Po ponownym okuciu koń zmienił się nie do poznania i niestety należało przyjąć do wiadomości, że brak podków limitował nasz rozwój.
Nie wykluczam corocznego rozkuwania jesienią, jeśli warunki pozwolą, ale kolejne rozkucie na pewno będzie przeprowadzone w butach.
Z tym że co innego koń rozkuwany co roku po sezonie, a co innego kuty na 4 od x lat. U tego drugiego ryzyko jest po prostu zbyt duże.


to jest przykład jednego konia, dla odmiany ja kuje w sezonie, czyli od kwietnia do jesieni 4 konie na 4 ,potem rozkuwam i latają boso i tylko na jednego trzeba uważać z  pierwszym rozczyszczaniem tuż po zdjęciu podków, u reszty różnicy w chodzie nie ma, a kopyta po takim bosym zimowym przebiegu robią się naprawdę zacne, bo można często korygować jak są bose 😉
Katrzyna K, ale przecież lillid napisała, że co innego koń co roku po sezonie rozkuwany, a co innego taki, co 4 lata chodził non stop w "butach".
vissenna   Turecki niewolnik
24 marca 2019 10:48
Finał HPP na żywo:
Szukam najzwyklejszej jaskółki do kupienia. Mam plan przerobić ją po swojemu, ale w sklepach nic nie widzę innego prócz tej fairplayowskiej Betty... Spotkał się ktoś gdzieś ze zwykłym czarnym długim frakiem ??
vissenna   Turecki niewolnik
24 marca 2019 12:20
macri
Tu masz: https://www.masterjang.pl/84,693-0025-art59-frak-damski-kama-ujezdzeniowy.html

Ewentualnie uszyje Ci Hippoland: http://www.hippoland-pl.com/fraki-ujezdzeniowe.html albo może Zagorka.

Tanie fraki robi też Pfiff ale znalazłam tylko granatowy: https://beckersport.pl/40-damski-frak-ujezdzeniowy-granatowy-p-226.html może napisz do nich to Ci ściągną czarny. Kiedyś ściągał je też Konik.
Diakonka   Jestem matką trójki,jestem cholerną superwoman!
25 marca 2019 16:43
Wrzucam w końcu mojego Rafaela <3 Ale to fajny koń jest, im bardziej się w niego wjeżdżam tym bardziej go uwielbiam 😍 Myślę, że bylibyśmy gotowi na jakieś regionalne C w tym sezonie, ale sama tego świadomość mi wystarczy  😍 
Dziękuję za pomoc 😉
A czy wiecie jak wypada rozmiarówka fraków Animo np do tych fairplayowskich?
Diakonka, idź za ciosem 😉
Sio na zawody 😉
Diakonka ( ty chuda dupo- zazdrość)- super wyglądacie i rzeczywiście koń już wygląda lepiej niż na gotkach zaraz po zakupie.
Pisz jak wrażenia z testowania siodła.
macri, - Fair Play szyje na dzieci lub osoby totalnie płaskie, ale tak totalnie. Na moim szalonym 75 B/C frak w rozmiarze 40 (model Bea) rozłaził się na biuście, jak miałam miękki stanik. W jakiś skokowy weszłam górą dopiero w L. One się totalnie nie układają, ciągną. Frak Pikeura mam 36. Więc jak masz jakikolwiek biust lub rozmiar większy niż 32 to odradzam 😉
Diakonka, - Wow, piękny zwierz 😍 Super, że się układa
Diakonka kon świetny ale pytanie co to za siodło erreplus ?
ola8719...., freestyle
macri, - Fair Play szyje na dzieci lub osoby totalnie płaskie, ale tak totalnie. Na moim szalonym 75 B/C frak w rozmiarze 40 (model Bea) rozłaził się na biuście, jak miałam miękki stanik. W jakiś skokowy weszłam górą dopiero w L. One się totalnie nie układają, ciągną. Frak Pikeura mam 36. Więc jak masz jakikolwiek biust lub rozmiar większy niż 32 to odradzam 😉
Diakonka, - Wow, piękny zwierz 😍 Super, że się układa



Właśnie w biuście za mały mam i szukam czegoś sensownego 🙁
W innym temacie. Macie jakies pomysly czemu kon drapie sie w oglowiu jesli ma okazję? Nachrapnik nie jest ciasny, rozstaw pasków policzkowych ok, robi to nawet kiedy nie jest spocony. Oglowie zwykle, nie podszyte. Pisze tu a nie w watku o oglowiach bo wynalazki typu hackamore odpadaja, chodzi o oglowie dopuszczone na czworobok.
xequus   Miłość na dwa serca i sześć nóg...
26 marca 2019 23:56
karolina_ a nie czyścisz mu czasem przed jazda pyska/nozdrzy chusteczkami nawilzonymi lub jakąś oliwka? Mój tak robił jak miałam jakieś perfumowane i dopiero zmiana na hyperalergiczne pomogła.
Karolina_ a myjesz porządnie ogłowie po każdej jeździe? Moja też się drapała jak tylko mogła. Pomogło właśnie porządne mycie ogłowia po każdej jeździe. Plus do tego przejechanie mokrą szmatką końskiego pyska we wszystkich miejscach gdzie jest ogłowie.
Na codzien przecieram mu pysk tylko miekka szczotka i szmatka z mikrofibry. A oglowia po kazdej jezdzie faktycznie nie czyszczę. Moge spróbować. Tylko czym je myjesz? Normalnie mydłem /plynen do sprzetu?
Diakonka   Jestem matką trójki,jestem cholerną superwoman!
27 marca 2019 09:16
keirashara kotbury ola8719. dziękuję 🙂

kotbury, Freestyle jest boskie, pierwsze wrażenie, jak wsiadłam, to że wpadłam w jakąś dziurę, ono jest tak głębokie 😍  Trochę na początku przeszkadzało mi, że klocki nie trzymają nóg, ale to jak ono usadza totalnie to rekompensuje. Teraz już trochę się w nie wjeździłam, przyzwyczaiłam się do klocków i wrażenie, że nie trzymają zmieniło się we wrażenie, że nie ograniczają. Na pewno jest to siodło inne niż miałam okazję testować, a testowałam ich naprawdę sporo, jest niezwykłe w tym swoim głębokim siedzisku, swobodzie nogi, a jednocześnie braku takiego klasycznego ortopedycznego usadzania, ono może bardzo pomagać zwłaszcza dobrym jeźdźcom, ale jak ktoś kiepsko siedzi to myślę, że będzie zbyt wymagające. Ja nie mam super dosiadu i szczerze mówiąc bałam się tak "profesjonalnego" siodła, ale o dziwo czuję się w nim naprawdę dobrze, ono mi pomaga i rozumiem jego fenomen  😍
Także kupiłam i już jest moje 🏇 Chciałabym jeszcze przetestować Adelinde i Victorie.

Żeby nie było tak różowo to koń wczoraj okulał, jadę zaraz do niego, uderzył się kopytem i zrobił mu się krwiak, kowal to wycisnął. Mam nadzieję, że to nic poważnego i że szybko wrócimy do pracy, ale chyba przeniosę się z tym do innego wątku...

Karolina_ na co dzień solidnie płucze pod wodą. Z dwa- trzy razy w tygodniu myje z użyciem mydła do skór. Plus raz na jakiś czas olej albo pasta z woskiem pszczelim, ale nie za często. No i z dwa razy do roku piore wszystko skórzane w pralce 😁  Ze skórą nic się nie dzieje. Niektóre ogłowia mam już prawie 10 lat, a wyglądają wciąż jak nówki 😉
kittajka, - siodło też? 🤣
Diakonka, - glinka chłodząca na kopyto i czerwona wstążka w grzywę 😉 Zdrowia!
karolina_, - ja czyszcze głowę gumową szczotką dla psów 🙂 Mój się czochra już tylko po jeździe i ściągnięciu ogłowia.
keirashara, niestety mam za małą pralkę 😁 ale w USA są specjalne pralki do siodeł 😉
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się