własna przydomowa stajnia

Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
29 marca 2019 09:15
Melduję, że wszystkie polecane naturalne metody na gryzonie zawiodły. Dopiero trutka rozwiązała problem 🙁 Od 3 tygodniu kup brak i trutka już nie znika.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
30 marca 2019 11:15
CIEPŁO 😅 Słońce 😍 I ptaszki śpiewają 😜
Czad 😀
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
30 marca 2019 11:31
Tzn. owady się zaczną zaraz. Przekonam się jak to będzie w nowym miejscu z lipcówką.
Kogo mogę poprosić, żeby rzucił okiem na zdjęcia uprzęży? Mam możliwość kupić puszorek - starszy, jeden pasek trzeba doszyć. Nie mam pojęcia ile jest wart w takim stanie i czy na pewno się nadaje do użytku  🤔 Przydałby się , żeby belkę pociągnąć a może jakiś skijoring zimą.
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
30 marca 2019 12:51
Na_biegunach - napisz do Atea jej mąż na pewno wiarygodną opinię wystawi jak popatrzy na fotki.

Cześć, nie jestem pewna, czy trafiłam do dobrego wątku, ale sprawa wygląda tak- chciałabym sobie na czas zajazdek ustawiać na działce round pen dla młodzieży, a później, na czas lata, jesieni itd. to sprzątać i mieć prostokątną ujezdzalnie. Napotykam na zdjęcia takich konstrukcji stalowych, za chiny ludowe jednak nie umiem znaleźć polskiego producenta, albo chociaż dystrybutora takich cudów na Polskę, a trochę boję się zamawiać zza granicy. Czy ktoś się tym zajmuje?
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
30 marca 2019 15:28
Bizon   Lach bez konia- jak ciało bez duszy.
30 marca 2019 16:59
oo poproszę  :kwiatek: bo już dostaje oczopląsu rozważając opcje i nie mogę się na nic zdecydować😀

CIACH
Jeszcze przed bieleniem wapnem.

Absurdalnie wielkie foty. Proszę o wrzucanie zdjęć w regulaminowym rozmiarze.  🤬
Viss Mod
Zembria u mnie też cieplusio  💘 ale meszki zaczynają się pojawiać.  🍴 
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
30 marca 2019 21:07
A to prawda, meszek dziś było pełno! Konie pierwszy raz w tym roku w stajni stały kilka razy chwilę, żeby odpocząć. Rano nawet się zastanawiałam o co im chodzi, bo nie było tak małych choler widać, ale po południu już latały znów więc o poranku na pewno też były.
Dementek   ,,On zmienił mnie..."
30 marca 2019 22:25
Chodzi o coś takiego ?
https://www.ogradzamy.pl/inspiracje/przenosne-wybiegi-dla-koni-i-psow/


Są też takie z grubszych rur do przepędzania bydła.
I nadszedł czas wiosennych porządków, dość mocno doskwiera mi fakt nie posiadania traktorka 🙁 Jestem zależna od sąsiadów, którzy to niby chętnie pomagają,  ale muszę się naczekać, żeby przyjechali i coś zrobili. Chcę posprzątać padok, przyjechał sąsiad, zgarnął spychaczem na górkę te wszystkie kupy i tak sobie zostawił, tydzień temu. Ciekawa jestem kiedy przyjedzie to całkiem zabrać. Prosiłam też go o zbronowanie padoku, żeby te kupy trochę rozgrabić, ale to pewnie jeszcze z miesiąc.
Chciałam też wziąć jakiegoś człowieka, raz-dwa w miesiącu, żeby wybierał kupy spod wiaty, nie wiem, proponuję 300 zł i jakoś chętnych brak. Sądzicie, że to jednak za mało kasy? Ilościowo to tak uczciwie przepracowane etatowe 8 godzin. Ja sama robię to w dwa dni, bardziej na spokojnie, no i sama. Więc sądzę, że jakiś silny chłop zrobi to w jeden dzień.
Jest wiosna, jest pięknie, a ja mam jakieś takie przeczucie, że tyle pracy leży odłogiem, bo nie mam sprzętu i czuję, że trochę te moje konie zaniedbuję, bo mają zakupany padok 🙁

I mam jeszcze jedną sprawę, pytałam w wątku o ciążach i wyźrebieniach ale bez odzewu. Czy któraś z Was ma konie w wolnowybiegówce i w takim systemie ma źrebaki, źrebne klacze? Mam nową kobyłkę, jest mega fajna i tak pomyślałam o przychówku, ale zastanawiam się na ile kobyły dobrze sobie radzą rodząc na dworze, a potem te małe, kilkudniowe źrebaczki kiedy od pierwszych minut życia są tylko na dworze, bez możliwości zamknięcia w ciepłym boksie.
chciałabym sobie na czas zajazdek ustawiać na działce round pen (...)


https://www.olx.pl/oferta/lonzownik-CID103-IDw2vip.html

Reyline, co do hodowli bez stajni, jkobus tak trzyma achały, jest troche takich hodowli, może częściej hc i kn, ale i małopolaki znam tak odchowane.

Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
01 kwietnia 2019 10:42
Reyline, radzą sobie tak jak od milionów lat. Byle im człowiek nie przeszkadzał 😉 Jak jest wystarczająca przestrzeń, żeby sobie na poród odeszły od stada to jest ok. Jedynie strach gdyby były jakieś komplikacje, ale z drugiej strony nawet boksowane kobyły nagminnie czekają na moment aż będą same, żeby urodzić.
Dzisiaj grodzę ostatnią nasza łąkę - miała być łąką na siano i ujeżdżalnią, ale dziki zryły ją dokumentnie 🙁 Ledwie mi się udało wyznaczyć prostokątny kawałek wielkości dwóch lonżowników. Przynajmniej konie świeżej trawki pojedzą.
[quote author=Na_biegunach link=topic=19013.msg2857110#msg2857110 date=1554111745]
Reyline, radzą sobie tak jak od milionów lat. Byle im człowiek nie przeszkadzał 😉
[/quote]


a, właśnie, przypomniało mi się coś ważnego w tym temacie, znajomemu w nocy psy zagryzły źrebaka takiego świeżego spod matki, no to ewentualnie trzebaby zwrócić uwagę i zachować ostrożność.
Reyline, u nas z robotnikami też ciężko, do małych "robótek" wręcz niemożliwe kogoś znaleźć. I nie myślę, że to jest sprawa wynagrodzenia - po prostu jest tyle pracy wszędzie i mniej ciężkiej fizycznie, że się im nie opłaca/nie chce się jeden dzień z jakimś gnojem pierniczyć. Jedna sąsiadka rozwiązała sprawę ukraińcem, bo np. drewno też nikt nie chciał przygotować.

Natomiast całe szczęście jeden sąsiad z traktorem pod ręką - łąki bronował zeszły czwartek na zasadzie - mam zaczepione brony, to mogę zrobić. Jeżeli przegapię i zapnie coś innego ... to mamy pecha. Zatem nie przegapiam :-).

Co do źrebaków - dosyć długo staliśmy w stajni przydomowej - wolnowybiegową ją nie nazwę bo schronienie konie nie mieli. Znaczy było w razie w, ale konie na co dzień dostępu nie mieli. Była duża łąka i kawałek drzew. Jakaś tam kobyła była zaźrebiona co roku i problem był tylko raz. Wtedy akurat zabrali kobyłę do boksu - ale już nie pamiętam niestety dlaczego. Kobyłki na łące sobie zazwyczaj nocką urodzili (chyba małopolak i ślązak). Z czego ale byłam zdziwiona - jak matki traktowali swoje źrebaki. Nie było stania i ssania, chuchania, dmuchania, ale było chodzenie długimi godzinami i dopiero potem matka pozwalała jeść. W efekcie miał kilkudniowy źrebak niesamowicie wyrobione nóżki, nie do porównania ze źrebakami wychodzącymi z boksu dopiero po parę dniach lub 2 tygodniach. Co tam stałam, chorego źrebaka nie widziałam. Też stałam w stajni, gdzie po urodzeniu na żrebola się chuchało i dmuchało i długo nie wychodził z boksu. Po parę tygodniach cały czas chodził niepewnie i chorował od byle podmuchu wiatru- zatem znów wracał do boksu. Wiadomo, parę przypadków nie da się uogólnić ale daje do myślenia...
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
01 kwietnia 2019 11:25
Reyline Jedyne na co bym uwagę zwróciła to termin wyźrebienia, tak wycyrkluj, żeby wypadło na drugą połowę maja, a nawet czerwiec, wtedy już przymrozków nie ma, noce ciepłe, dzień długi więc taki maluch ma dobre warunki do przyjścia na świat. Też "miałam" kilka takich wyźrebień na dworze i nie było nigdy problemu, a tak jak unity napisała, taki maluch który się od razu dużo może ruszać bardzo zdrowo się rozwija 🙂
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
01 kwietnia 2019 11:51
Czy ręczny świder o średnicy 8 cm kupię w jakimś markecie czy trzeba zamawiać?
https://allegro.pl/oferta/swider-do-ziemi-gleby-wiertnica-dolownik-80-7588402424
8 to chyba za maly, ja mam 10 do normalnych drewnianych kołków. U nas w ogrodniczych i rolniczych się takie sprzęty kupuje 😉
Super, w takim razie może rozważę własny przychówek, za rok czy dwa 😀

Na_biegunach
ja swój świder kupowałam w Castoramie, można sobie sprawdzić dostępność na ich stronie internetowej, czy konkretnie w Twoim sklepie mają 🙂 Wydaje mi się, że Leroy Merlin czy OBI mają podobny system. Wchodzisz, patrzysz na stronę czy jest i jedziesz odebrać.
Z doświadczenia jeszcze powiem, że ten świder to najlepiej kupić o takiej samej średnicy co będą słupki... ja kupiłam większy niż słupki i musiałam się nakombinować co tam wsypać do dziury, żeby stał stabilnie.
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
01 kwietnia 2019 14:07
Duży mam bardzo fajny friskarsa. Potrzebuje mniejsze dziury pod słupki z brzozy. Przy wbijaniu bez dziur, jak się trafi kamień to się rozszczepiają :/ 8 cm albo nawet 5 cm
desire   Druhu nieoceniony...
01 kwietnia 2019 18:25
[quote author=Na_biegunach link=topic=19013.msg2857110#msg2857110 date=1554111745]
Reyline, radzą sobie tak jak od milionów lat. Byle im człowiek nie przeszkadzał 😉 Jak jest wystarczająca przestrzeń, żeby sobie na poród odeszły od stada to jest ok. Jedynie strach gdyby były jakieś komplikacje, ale z drugiej strony nawet boksowane kobyły nagminnie czekają na moment aż będą same, żeby urodzić.
Dzisiaj grodzę ostatnią nasza łąkę - miała być łąką na siano i ujeżdżalnią, ale dziki zryły ją dokumentnie 🙁 Ledwie mi się udało wyznaczyć prostokątny kawałek wielkości dwóch lonżowników. Przynajmniej konie świeżej trawki pojedzą.
[/quote]

u nas na zime zawsze na małych kolikach z drutem na wysokości ok. 70cm pastwiska ogrodzone, prąd załączany gdy sie ściemniało, to jedyny sposób żeby uratować łąki.. sąsiadowi też piękny pas łąki przeryły, ale on ten kawałek łąki, ma bo ma.  🙄
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
01 kwietnia 2019 21:55
Będę grodzić: dołem dwa rzędy drutu na dziki, górą taśma i plecionka na konie. Zostawię kilka metrów nieogrodzonej łąki, żeby zwierzyna miała przelot na do lasu. Może się uda koegzystować bez strat 🙂
Cześć, nie jestem pewna, czy trafiłam do dobrego wątku, ale sprawa wygląda tak- chciałabym sobie na czas zajazdek ustawiać na działce round pen dla młodzieży (...)


Może coś takiego

https://www.olx.pl/oferta/przegrody-wygrodzenie-dla-koni-bydla-latwy-montaz-CID757-IDxTNba.html
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
04 kwietnia 2019 08:40
Na allegro jest po 260.
Rozmawiałam z Panem, który sprzedaje to na OLX. Oni są producentem i mówił, że wrzesień-październik cena jest sporo niższa, jak już jest po sezonie. A z tego co mi się wydaje te z Allegro mają kanciaste te rury poprzeczne, a te z OLX są zaokrąglone. Ale może źle widzę :P
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
06 kwietnia 2019 21:32
Dlaczego epokowych odkryć dokonuje się zawsze, kiedy jest praktycznie po robocie?  🤣  Uwielbiam https://www.fermowo.pl/pokretlo-czarne-do-izolatorow-107-060-011-p-526.html
Na_biegunach, omg ekstra 😀  ja do izolatorów zawsze używam długiego śrubokręta. Wkładam do środka i jadę z koksem używając tylko jednego palca, bez mordowania nadgarstka 😀 ale ten wynalazek rewelacja.. aktualnie jestem w trakcie robienia padoków, może się skuszę.. ciekawe jak się sprawdza.
Stawianie siano na paletach? Nie ciągnie wilgoci od ziemi jeśli postoi jakieś 4-5msc?
nokia6002, trzeba uważać, bo ciągnie. Ja mam baloty postawione na grubej palecie, która  stoi na gruuubej plandece (taka reklamowa, a nie folia) i to mi się sprawdza + ustawiam baloty pojedynczo.
Jak wcześniej stawiałam tylko na betonie albo ziemi + paleta+balot jeden na drugim, to zawsze ten od ziemi był poszkodowany najbardziej.
znajomi ustawiają siano na starych oponach i sobie baaardzo chwalą 🙂
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się