Od odsadka do trzylatka - jak dojrzewa koń.

Cześć i czołem 😀

Dołączam do dumnego, mam nadzieję 🤣 🤣, grona rodziców. W końcu zdecydowałam się na młodziaka takiego mojego własnego, a nie robionego dla kogoś. Marzy mi się w końcu raz z koniem tak "pod siebie" zrobić - na spacerki pochodzić pieszo (może w końcu schudnę...), poodczulać, pobawić się.

Gniade 23 stycznia skończyło dwa lata, także cały rok pracy przed nami    😀 😀 
Inwazja, dobrze mu z pyska patrzy. Ładny zwierzak 🙂
Też mi gdzieś mignął artykuł bądź rozmowa (nie pamiętam) o wczesnej lekkiej pracy, która to ma wzmacniać kościec/ścięgna. Ale właśnie chyba ile ludzi, tyle opinii. Mnie akurat się nie spieszy, zwłaszcza że moja do wcześnie dojrzewających się nie zalicza. Ambicji na sport też brak. A zabawy z ziemi sprawiają jej ogromną frajdę. Jest towarzyska i dzięki solidnym podstawom, jakie dostała u hodowcy da się z nią normalnie żyć. Oby przy przyszłym zajeżdżaniu tak dobrze szło. Jedyne co, to czasem wracają jej fazy na gryzienie. Ręce opadają, kiedy jednego dnia jest już spokój a następnego przypomina jej się, że w sumie to ona podgryzała  😁

zabeczka17   Lead with Ur Heart and Ur Horse will follow
31 marca 2019 13:04
Dzisiaj wypuściłam Brego oraz Iskrę na łąkę. Oczywiście pod nadzorem 😉
Co on taki wielki, przecież dopiero wczoraj się urodził 👀
zabeczka17, nie dość, że wielki to jeszcze klon mamy 😀
zabeczka17   Lead with Ur Heart and Ur Horse will follow
31 marca 2019 17:09
Tia wielki haha  😁, on malutki jest  😎 zdjęcia przekłamują . Dla mnie zawsze bedzie malutki  😁
Ale fakt też przeżywam to że jeszcze niedawno chodził taki mały pająk a dzisiaj to prawie panisko  😉
Żeby jeszcze tylko te jajko zeszło. 🙄
rox   ogony trzy
31 marca 2019 17:19
zabeczka17, zawsze jak wstawiasz zdjęcia Iskry, to mam wrażenie, że to moja kobyła...  😜

Młody super. Też mi się marzył klon, no ale cóż  😁
zabeczka17   Lead with Ur Heart and Ur Horse will follow
31 marca 2019 19:41
to prawda one są bardzo do siebie podobne 😎
Dziewczyny, pytanko mam. Mam kobyłkę - roczną. 3 miesiące temu była podobna do wszystkich źrebaczków w jej wieku, a teraz jest najmniejsza. Przestała rosnąć  🤔 135 cm w kłębie i między nią a rówieśnikami (mówię o tym samym miesiącu urodzenia, bo stoi w odchowalni dla maluszków) jest nawet 20 cm różnicy  🤔 Podaję jej witaminki (je), od dawna próbuję też dawać paszę, ale tu jest problem - każdą zostawia, nieważne czy granulat czy musli. Jest owsianym ortodoksem 🤔wirek: Sianka ma opór, bo kiedy nie pojadę to stoi w nim po pas, sierść ma ładną, błyszczącą, kopyta też ładne. Odrobaczyłam oczywiście też porządnie.
Jest szansa, że podgoni? Czy to jest w miarę normalny wzrost w tym wieku?
I jak skłonić malucha, żeby zaczął jeść paszę? ( a ma takie ekstra, że sama bym zjadła)
Cześć!
Na osłodzenie poniedziałku  🙂 🙂 Człowieki ciężko pracują w poniedziałki, a dwulatki nabierają siły na rozrabianie. Wczoraj otworzyła drzwi od pastwiska, poszła przywitac się ze sztaplarką po czym uciekła  😍
zabeczka17   Lead with Ur Heart and Ur Horse will follow
01 kwietnia 2019 10:17
Dziewczyny, pytanko mam. Mam kobyłkę - roczną. 3 miesiące temu była podobna do wszystkich źrebaczków w jej wieku, a teraz jest najmniejsza. Przestała rosnąć  🤔 135 cm w kłębie i między nią a rówieśnikami (mówię o tym samym miesiącu urodzenia, bo stoi w odchowalni dla maluszków) jest nawet 20 cm różnicy  🤔 Podaję jej witaminki (je), od dawna próbuję też dawać paszę, ale tu jest problem - każdą zostawia, nieważne czy granulat czy musli. Jest owsianym ortodoksem 🤔wirek: Sianka ma opór, bo kiedy nie pojadę to stoi w nim po pas, sierść ma ładną, błyszczącą, kopyta też ładne. Odrobaczyłam oczywiście też porządnie.
Jest szansa, że podgoni? Czy to jest w miarę normalny wzrost w tym wieku?
I jak skłonić malucha, żeby zaczął jeść paszę? ( a ma takie ekstra, że sama bym zjadła)


Istnieje coś takiego jak rasy/osobniki  późno dojrzewające. Moja kobyła w wieku 2,5 lat wyglądała jak źrebię półtoraroczne ( specjalnie używam tego zlepku słów bo poprostu była bardzo  nieproporcjonalna). Dzisiaj ma ok 160 i jest ładnie rozbudowana.
Potrzebowała dwa razy więcej czasu niż jej rówieśnicy i dopiero jako 5 latka wyglądała jak koń. Niektóre konie są jak sery, trzeba dać im po prostu czas.
Brego powtarza ten sam numer, jest o wiele mniejszy oraz delikatniejszy jak roczniaki w jego wieku. Nawet go nie mierzę, bo to nie ma sensu.
Wiem że na pewno jeszcze urośnie.

cindrella, o ile to, że "wolno" się rozwija by mnie nie martwiło, tak gorsze jest to, że takie młodziaki lubią później nagle i bardzo szybko wyskoczyć w górę, co się lubi odbijać w postaci ocd.
Także im bardziej harmonijnie i spokojnie sobie rośnie, tym lepiej 🙂
Moja młoda dobre 1,5 roku się przekonywała do jedzenia czegokolwiek. Teraz jest tak pazerna na wszystko, że mi ręce opadają  😁
zabeczka17, ale on jest piękny i szlachetny!
zabeczka17   Lead with Ur Heart and Ur Horse will follow
01 kwietnia 2019 18:09
ależ dziękuję 😉  miło mi  :kwiatek:
Mega dziękuję dziewczyny za wskazówki  :kwiatek: Będę jej pilnować.  😅
Ja mierzyłam Rudego i dobił do 158 cm. 22 kwietnia skończy rok.
Tajnaa, do 158? Nie boisz sie ze przy takim tempie wzrostu w nogach bedzie szrot? Mam podobny problem, i juz nerwowo myślę o suplementowaniu stawow a nawet wczesnym rtg. Sama nie wiem czy jest powod do paniki.
Boje się, ale co mam zrobić? Ojciec miał prawie 190 cm, a on całkowicie w niego poszedł.
Dostaje mega base, chłop mówi, że on zawiera hialuroniany. Pozostaje mu wierzyć i modlić się, żeby z boksu nie wyrósł 😉
No wlasnie co dajesz profilkatycznie? Moze byc na priv
tylko mega base Junior.
Bobek rósł, rósł a teraz stanął. Ale to chude takie, niewiadomo jakie 🙂 Niestety zdjęcie da się zrobić z tylko moją osobą bo łazi za człowiekiem.
Moje dzisiejsze dzieciaki.



karolina moja w wieku 12mscy miała 152cm a teraz ma.. sama wiesz ile.. szalone 158. jak wystrzeliła za dzieciaka tak stała do prawie 4 roku życia po czym podskoczyła jeszcze te 6 cm..
karolina moja w wieku 12mscy miała 152cm a teraz ma.. sama wiesz ile.. szalone 158. jak wystrzeliła za dzieciaka tak stała do prawie 4 roku życia po czym podskoczyła jeszcze te 6 cm..


Nie przeszkadza mi ze bedzie duzy, chodzi o samo barfzo szybkie tempo wzrostu i ryzyko osteochondrozy z tym zwiazane. Niech sobie rosnie duzy, jeden kucyk mi starczy, byle rósł trochę wolniej 😉
karolina_, Ja mam nadzieję, że się w końcu zatrzymają.
Odnośnie mega base, mój chłop od zawsze poleca szybko rosnącym źrebakom. Robił TUVy takim klamotom jak były dorosłe i nie było nigdy żadnych zmian osteochondrotycznych, ani chipów ani innych nieprawidłowości. Ostatni TUV klamota ponad 185 cm na 1. Więc chyba działa.
karolina_, przecież osteochondroza nie wynika z tempa wzrostu.
Skłonność jest genetyczna, z wzrostem jedynie jakoś skorelowana.
Zahamowanie wzrostu niekoniecznie zapobiegnie skutkom osteochondrozy.
A koń bez aberracji może sobie rosnąć bez przeszkód.
Muszę pospamować fotkami. Jestem taaaaaka szczęśliwa, że to moje rude kalekie stworzenie jest już w tak dobrym stanie..  💘




Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
06 kwietnia 2019 22:05
rox, dokonałaś małego cudu!
karolina_, przecież osteochondroza nie wynika z tempa wzrostu.
Skłonność jest genetyczna, z wzrostem jedynie jakoś skorelowana.


Halo, nie do konca, osteochondroza jest nawet skorelowana z dieta matki, nie jest to czysto choroba genetyczna, ale sklonnosci do niej moga byc - to podobnie jak z wieloma chorobami u ludzi. Takze jak najbardziej jest czego pilnowac, sam wybór ogiera z dobrym rtg nie zalatwia sprawy.
Na_biegunach,  :kwiatek: :kwiatek: mam nadzieję, że ogarne ją jeszcze bardziej..  👀
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się