Jakie pasze dajecie swoim koniom?

Klami, To może Build&Up byłby dla Ciebie dobrą opcją?

kittajka, Nawet jak pokombinowałaś z różnymi suplementami?
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
01 maja 2019 09:05
Jaki jest bezpieczny poziom białka w diecie przy odpasaniu konia?
kittajka   yellow power
01 maja 2019 09:47
Sankaritarina, wszystko wyczuje. W pewnym momencie po prostu stwierdziłam, że tubostrzykawka to najlepsze rozwiązanie. No ale ta bestia potrafi nawet rozoznać suchy chleb, z której jest piekarni. Z dwóch lokalnych chętnie zje, a z trzeciej nawet do pyska nie weźmie. I nie raz próbowałam ją podpuścić, ale zawsze wyczuła podstęp. Chociaż nie powiem, w tej kwestii mamy podobny gust 🤣
Na_biegunach to zależy, jak ze wszystkim. W jakim sensie bezpieczny? Jakich skutków ubocznych się obawiasz? I jakie to ma być źródło białka.
Moje ostatnie odkrycie - szukałam taniego granulatu z niską skrobią. Ten ma niestety 23% - ale koń dosłownie rzuca się na tą pasze i wygląda super - paję to i mebio build up jako dodatkową paszę po treningu.

https://sklep.hippovet.pl/produkty/krauter-pellet-20-kg/
Na biegunach- u nas prawie żaden 😂
W takim sensie, że np. na 3 ci dzień od włączenia otrębów ryżowych ( garść) koń na dwóch nogach chodzi.
Przy w miarę dobrym żywieniu to trzeba bardzo obserwować. Jedne dostaną po kopytach, inne po łbie.
Co koń to reakcja.
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
01 maja 2019 14:22
kotbury, wiem, wiem kązdy przypadek jest indywidualny 🙂 Tylko tak chudego biedaka jeszcze nie miałam pod opieką, więc się lekko stresuję. Chcę jakąś wyjściowa średnią mieć. Źródła podają białko od 8-10%. Patrząc po gotowych paszach to chyba mogę przyjąć górną granicę 15% w paszy treściwej. Koń raczej z natury spokojny.
Zwiększyłam sieczkę z lucerny i dodałam makuch lniany, cześć owsa zamieniłam na jęczmień. Stopniowo chcę dodać soję ekspandowaną i makuch kokosowy. To się sprawdziło jak moje schudły. Przy jego rozmiarach dawki będą iście "końskie".
lillid, pytam głównie pod kątem obciążenia wątroby i przebiałkowania. Jutro wet dojedzie to przedyskutuję. Pytanie ile on powinien docelowo ważyć a ile waży teraz. Obstawiam okolice 700 kg

Jak koń chudy to może zamiast białka lepsze byłoby włókno...
Nie wiem czy wy trenujecie jakoś mocniej ale do odpasania to albo te polecane pasze, o których tu pisano albo coś wysokowłóknistego- wysłodki, więcje siana, sieczki różne, łukska słonecznika.
Mocnobiałkowa i mocno tucząca jest śruta sojowa.
To jest taka mocno "tucząca " ale i białkowa pasza: http://agro-vital.pl/agrovital-do-owsa-25-kg-p-17.html w przystępnej cenie.
Na_biegunach brzmi jak baaardzo dużo białka i jeszcze więcej fosforu...
Siano mieści się w przedziale 8-11%, dla paszy treściwej bywa różnie.
Ciężkie konie, w typie "limfatycznym" przebiałkować łatwiej - przyjęłabym niższe wartości jednak, w treściwym max. 12%
Wątroba jak wątroba, od nadmiaru białka siadają przede wszystkim nerki.
Też bym się skupiła na dużej ilości włókna + olej.
ewelin_n, Super Fibre Cubes z Saracena jest bardzo fajny i ma raczej niższą skrobię.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
02 maja 2019 16:09
Na_biegunach Generalnie dla koni przyjmuje się, że najlepszy jest stosunek białka do energii to 1:5, w praktyce ciężko to osiągnąć i najczęściej to wypada 1:7, a poziom 1:10 już jest uważany za maksymalny. Bo nie można rozpatrywać białka samego sobie, zawsze trzeba to porównać do całości energii jaką koń pobiera.
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
03 maja 2019 09:17
Dzięki za info  :kwiatek:
Nowy już po wizycie lekweta. Brak mu 100 kg, ale wydaje się być w dobrej formie. Dostanie porządnie jeść i można być dobrej myśli na razie. Uff!
Czekamy na wyniki z krwi, żeby zamówić suple i zbilansować pierwiastki. Białko wychodzi poniżej 15% i tego się many trzymać, będzie go potrzebował sporo. Aminoralu na razie nie będzie dostawać, tylko więcej łuski sojowej. Od jutra drożdże i tak stopniowo co parę dni nowe elementy.
lillid, nie sądzę, żeby nasze tegoroczne siano miało białka powyżej 8%.
kotbury, włókno ma w sianie i trawie - stały dostęp i będzie miał z łuski sojowej. Z wysłodków zrezygnowałam jakiś rok temu przez nadmiar żelaza, który rozwalał wchłanianie suplementów. Łuska sojowa świetnie je zastępuje i rozmacza się zdecydowanie szybciej. Konie zjadają chętnie od pierwszego dnia a trawokulek nie chciały ruszyć przez tydzień.
Ja tez wlasnie zamienilam wyslodki na łuskę sojową ostatnio 🙂

napiszcie cos wiecej o problemie z wysłodkami. Daje cała zime i pocz. wiosny, co z nimi nie tak?
A czy łuska sojowa nie jest mocno białkowa?
Też bym z chęcią włókno z wysłodkow zamieniła częściowo na jakieś inne.
Łuska sojowa ma białka ogólnego ok 12%, strawnego będzie pewnie kole 9-10, więc to raczej nie wysokobiałkowa pasza. Frakcje włókna podobne jak w wysłodkach.
Plusem jest szybkie rozmaczanie i cena, minusem np. u mnie nie wszystkie konie chcą jeść.
Zielona_Stajnia dziękuję.

A jak z proporcjami wapń- fosfor, trzeba bilansować?
Mojej huculce podaje aktualnie Masters Primeur - bardzo fajna pasza, na pewno nie powoduje otyłości, koń jest chętny do pracy, w sumie im dłużej trwa trening tym lepiej dla niej, dużo bardziej spokojna. Jest mega roznica w tych trzech plaszczyznach po zamianie owsa na ową paszę.
Potrzebuje jednak jakiegos dopalacza na ambitniejsze treningi i zawody. Zdecydowałam że to bedzie strukur energetikum. I mam dylemat: czy zamienić calkowicie tego mastersa na struktura czy jakos uzupelnica jedno drugim? A moze jakies inne pomysly?
kotbury - znalazłam kiedyś taką analizę składu
http://farmpasz.pl/2016/12/03/luska-sojowa/
Możecie polecić jakąś paszę energetyczną dla konia w regularnym treningu? Na co dzień dostaje owies, sieczkę i jęczmień.
Behemotowa, - Brandon XP 🙂
Behemotowa, Bez owsa czy z owsem? W formie muesli czy granulatu?

Jeden z moich koni jest teraz na Pavo Sport Fit jako dodatek do owsa i się to sprawdza, a cena jest bardzo miła.
Behemotowa ja obecnie podaje Zlotowital sport musli, podawałam jeszcze Höveler Pferdemüsli. Pasze dosyć podobne.
Pytanie z innej beczki. Kończy mi się musli z jednej firmy i czeka nowy worek musli z innej firmy. Jak należy przechodzić z musli na musli? Mieszać razem przez jakiś czas czy można odrazu jak się skończy jedno, podawać nowe?
mindgame zdecydowanie należy mieszać przez około 2-3 tygodnie (zależnie od ilości docelowej) stopniowo zmniejszając ilość starego na korzyść nowego.
Nie ma co prawda odgórnych zasad, jaka jest maksymalna porcja nowej paszy, którą można koniowi bez obaw wrzucić do żłobu - ja bym przyjęła 0,5 l - czyli 1/3 miarki.
Mikroflorze jelitowej dostosowanie się do zmian zajmuje ów 2-3 tygodnie właśnie.

Edit. Mniejsze ryzyko jest przy przejściu z paszy na paszę od tego samego producenta, niektórzy przechodzą z dnia na dzień i nic się nie dzieje.
Jeśli zmiana jest na innego producenta, ja bym nie ryzykowała. Pasze poszczególnych marek potrafią się BARDZO miedzy sobą różnić.
Perlica Nie w formie granulatu, nie ufam tym formom paszy, pozostałe ok. Jako uzupełnienie do owsa i jęczmienia (głównie jęczmień dostaje).
dariamajka, keirashara Dziękuję  :kwiatek: posprawdzam 🙂
Behemotowa, A może więcej owsa? Najtaniej, energetycznie... 🙂
Show Improver Saracena jest też w formie musli 🙂 Chociaż na moim nie zauważyłam, żeby dodawał jakiegoś super-kopa, ale historia zna przypadki innych koni, gdzie Improver tego szybkiego kopa dawał, więc można sprawdzić. U nas w kwestii paszy energetycznej bardzo dobrze sprawdza się Saracen Competition, ale ona jest z owsem.
No, też pytani czego potrzebujesz - wolno uwalnianej energii czy "szybkiego strzału".
Behemotowa, to na podstawie moich doświadczeń lub koni sportowych od nas :
https://www.ntb24.pl/pl/p/Pavo-SportsFit-15kg/69
Masz tu owies w składzie, ale głównie czarny . Dużo witaminy E i selenu, więc fajnie redukuje zmęczenie mięśni .
Hartog dość podobny, ale milszy cenowo:
https://www.ntb24.pl/pl/p/Hartog-Energy-Classic-20-kg/261
Behemotowa, A może więcej owsa? Najtaniej, energetycznie... 🙂

Owies nie robi wrażenia na moim koniu 😁

Dzięki dziewczyny :kwiatek:  Będziemy sprawdzać i testować 🙂
Moon   #kulistyzajebisty
08 maja 2019 20:18
Behemotowa, ja polecam, niestety mniej milszy cenowo - Hippolyt, Sructur E. ;-)
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się