ciąża, wyźrebienie, źrebak

Czy źrebak może dostać sraczki po szczepieniu matki?


Najczęściej sraczka to albo matka ma ruje albo sie dobral do lizawki.
[quote author=karolina_ link=topic=57.msg2864062#msg2864062 date=1556541621]
Czy źrebak może dostać sraczki po szczepieniu matki?


Najczęściej sraczka to albo matka ma ruje albo sie dobral do lizawki.
[/quote]

Albo zjadł sianokiszonkę i będzie ciężko.
Czemu po sionakiszonce ciężko?
domiwa   W poszukiwaniu prawdy, mojej prawdy...
29 kwietnia 2019 18:38
Sianokiszonka nie karmie, lizawke to on lize ale nie mial po tym sraczki. Mamy zaraz 2 miesiace wiec juz wcina siano i owies. Jedyne co bylo wczoraj to szczepienie matki.
Czemu po sionakiszonce ciężko?


źrebak nie może mieć dostępu do sianokiszonki, jak wsadzi do pyska to te bakterie z sianokiszonki rozwalają cały układ pokarmowy i kończy się śmiercią źrebaka. Też o tym nie wiedziałam ale zostałam ostrzeżona po ostatnich akcjach ze źrebakami od mojego weta.


U nas ciężki tydzień a wczorajszy dzień rozwalił nas na łopatki, mamy 121 cm źrebaka, klacz już dziś ok. Poród odbył się na łące, bo mój mąż rano wypuścił klacz więc już jej nie ściągałam. Jemy obiad i gadam przez tel. widzę że klacz poszła do wiaty i zaczyna rodzić. Idziemy nagrać ale jak zobaczyłam nogi źrebaka to się przeraziłam, wzięłam się za pomoc przy porodzi, nie dawałam rady, więc mąż zaczął ciągnąć. Konie w koło zaczęły się kręcić, non stop przeszkadzać ale w końcu udało się.
Siedzimy tam ponad pół godziny, byk nie wstaje, non stop mu pomagamy. W końcu poszłam po butelkę nakarmiłam dziada, mąż zaczepił przyczepę i przyjechał na łąkę. Zapakowaliśmy małego na derce do przyczepy, matka weszła sama i tak dowieźliśmy pod stajnię. Młodego na derce do boksu, znowu karmienie,chwilka dla nas.
Po pół godziny byk w końcu zebrał tyłek i udało się go postawić, zaczął pić, brykać. Minęły 4 godziny a łożysko dalej przyklejone, więc dzwonię do weta. jak na złość nie odebrał, dzwonię do 5 następnych i nagle nikt nie może dojechać. Zawału dostałam i nagle dzwoni mój wet. że już jedzie bo jak  ja tyle dzwonię to coś poważnego.
Udało się odkleić łożysko,pęknięta szyjka macicy, krew się leje a ja zawał !! dostała leki i w końcu się położyła, odpoczywa ! wracamy z wetem za chwilę a ta nie może wstać, przewraca się. Już mieliśmy dawać kroplówki ale wstała, daliśmy jej już spokój żeby w końcu odpoczęła. Dziś kontrola, młody ok. (wczoraj daliśmy serum na kulawkę w razie W przy moim ostatnim szczęściu) klacz super, lekkie pęknięcie szyjki macicy, 6 dni na lekach, wszystko ładnie się goji, krwi już brak w macicy. Normalnie mam dość, jedyny plus, że mam świetnego weta.

edit. na fotce pierwsze jego kroki, chłopak miał 2 godziny.
JARA   Dumny posiadacz Nietzschego
29 kwietnia 2019 20:19
monia, idealny <3 tfu tfu
monia Toż to byczor a nie ogierek. Jak dobrze, że wszystko tak się skończyło.
Wczoraj jeszcze była mała pokraka, dziś już bysior. Na dniach zrobię zdjęcia bo dziś nie miałam głowy do tego ale po wecie już mi lepiej. Jeju normalnie się zakochałam w nim, jest idealny, taki kochany i już jak wchodzę do stajni to się drze do mnie.  😍  nawet skopa dostałam dziś  😜

fot, jeszcze z wczoraj, normalnie miałam wyrzuty sumienia, że za dobrze karmię i takie potwory wychodzą ale wet. stwierdził, że klacz duża i przenosiła więc to nie moja wina  😉  Za dwa tygodnie powtórka, mam nadzieje, że teraz będzie szybko i bez komplikacji, w końcu do trzech razy sztuka.
zabeczka17   Lead with Ur Heart and Ur Horse will follow
29 kwietnia 2019 22:00
Gratuluję i oby już nie było żadnych przebojów do końca.
Dzięki, mam nadzieje  😉 

edit. fota z dziś
monia, po czym ta rudość? Magnum?
Nie mam pojęcia  😁  mam już jedno rude takie.
Ramirezowa   Ania i Urania !
02 maja 2019 12:13
Czy inseminacja zdrowej i w kondycji 22 letniej klaczy to przesada? 2 lata z rzędu kryta naturalnie, za pierwszym razem martwy źrebak, za drugim się wchłonęło.
Ramirezowa, moj znajomy ma kobyle 20+ i co rok od niej zrebaki, ale ja w tym wieku juz bym robiła embriotransfer, jednak bezpieczniej
dzisiaj mija 365 dni od ostatniego skoku, klacz jakby nigdy nic, dziarskim kłusikiem pobiegła rano na trawe i równie  ochoczym galopem wróciła do stajni na obiad ( bo przecież ona głodna a tam ziarenka w złobie )  ja osiwieje  😵 chodziła któraś z waszych ponad rok ?
o rany, toż to słonica! 😀
Biczowa   tajny agent Bycz, bezczelny Bycz
03 maja 2019 23:22
Biczowa czekamy i 3mamy kciuki żeby wszystko poszło gładko.
Dawno mnie tu nie było - tyle się dzieje  😡
Wszystkim szczęśliwie rozpakowanym gratuluję, tym mniej szczęśliwie strasznie współczuję.

Mój pierwszy tegoroczny - ogierek ur. 17.04 po Cornet's Fire Z




My się meldujemy po 3 tygodniowej przerwie, podczas której dużo się działo. Cela miała za mało pokarmu, przez ponad tydzień jeździłam i dokarmiałam Gnoma, a po samo mleko jechał mój Tata ponad 120km po 22 😵 Później nie jadł, po tygodniu dopiero ciamkał butlę i dopychał się cyckiem 🤣 Aktualnie jest testerem ogrodzeń i mojej cierpliwości, próbuje podgryzać i jest coraz silniejszy. Bryka, trenuje na wyścigi, generalnie jest stosunkowo normalnym młodziakiem, choć widać, że pod kopułą to on ma cyrk. 🏇
Pierwsze zdjęcie z wczoraj, drugie jak mały miał 3 dni :P
domiwa   W poszukiwaniu prawdy, mojej prawdy...
05 maja 2019 22:03
Piekne te wasze maluchy.
Windziakowa to mialas przygody, ale dobrze,ze juz ok 🙂

A my rosniemy jak na drozdzach  😵
domiwa wow ale paker 🙂
Ale te dzieci szybko rosną, wszystkie prześliczne  😍 😍
Moje dziecko już ma 23 dni, jak to leci  👀
Górne zdjęcia z 2 doby życia, dolne z dzisiaj
My już spacerujemy  🙂
Ramirezowa   Ania i Urania !
06 maja 2019 13:13
co jeden to piękniejszy skrzacik  😍
Piękne te maleństwa  😍 Takie łyse jeszcze a juz takie słodkie.
No tak teraz przeczytałam że nie dajemy sianokiszonki  😕 a u mnie od soboty podajemy  👀
Ach, 😕 ach czy znowu będą problemy

Na razie nic się nie dzieje.

W jakim rozmiarze macie kantary na źrebaki. U mnie zwykły źrebięcy foal za duzy - wisi na chrapach paski policzkowe za długie 🙁
Mini shetty za mały. To czy zwykły shetty będzie dobry?
uff jest , po roku i 6 dniach urodził sie dłuuugo wyczekiwany 🙂  taki oto brzydal, ogierek, śmieszny okularnik



zembria   Nowe forum, nowy avatar.
09 maja 2019 08:06
No to was dziewczyna przetrzymała! Boski cudak  😍
To na dzióbku i wokół oka to siwienie, czy odmiana u niego?
tak to siwienie, chłopak szybko wysiwieje ale nie ma sie co dziwić po siwych rodzicach, chociaż miałam też przypadek ze po obu siwych wyszedł gniady 🙂
Ramirezowa   Ania i Urania !
09 maja 2019 08:11
Ja bym pewnie nie wytrzymała tego czekania, ale okularnik boski  😍 gratulację

Czy wszystkie tegoroczne maluchy wątkowe są już na świecie?  😜
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się